Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Furca suspensie blocata!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am un MTB Specialized cu furca Rock Shox, a functionat foarte bine pana acum cand a dat frigul, s-a blocat complet pot sa ma las cu toata greutatea ca nu se misca nici macar un milimetru. Coincidenta sau nu o data cu frigul s-a intamplat, insa bicicleta stand afara in ploaie  e posibil sa fie alta cauza dar e ciudat cum dintr-o data s-a gripat.
Ma tenta sa-i dau cu WD40 dar mi-i sa nu strice in loc sa repare.
Astept un raspuns de la cei cu experienta sau care au intampinat astfel de probleme....

Multumesc anticipat!

#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Foloseste cu incredere WD-40. Pune-i pe la garnituri si apoi apasa-te pe furca.

#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Pai, o data ca daca e pe ulei, se schimba vascozitatea de la tempertura si nu mai ractioneaza la fel. dar daca nu vrea sa miste nici la cald(in casa) atunci poate ca s-a stricat ceva la arc. Nu are cu ce sa ajute wd, daca greutatea nu o face sa se miste nici wd-ul nu va ajuta. Recomand sa o duci intr-un service de biciclete sa se uite cineva la ea. O schimbare de ulei, semering, revizie etc,

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Du-o la service, si pune o prelata pe bicicleta DACA o vrei in stare de functionare.
Si mai bine ar f daca ai un garaj/ ceva.

Probabil are mai multe probleme din cauza ca o lasi in ploaie/ soare...

Edited by sirgoofy, 19 November 2017 - 06:45.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
una este sa te prinda o ploaie sau un frig inopinat, dar alta e sa o tii in soare, vant, ploaie, inghet, bruma, roua, ninsoare, etc. bicicletele nu sunt facute pt astfel de conditii si schimbari constante de vreme pe toata durata de exploatare.

mergi la service cu ea si cauta-i un loc mai caldut de depozitare.

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Mai exact despre ce model de la Rock Shox e vorba?De cand ai bicicleta ai lubrefiat vreodata bratele?.... daca nu,sa stii ca mai trebuiau si ele din cand in cand,mai ales odata cu venirea frigului.
WD40 in niciun caz,exista spray special ptr furci,Brunox Deo folosesc eu.
PS;la fel pateam acum cativa ani cu un Rock Shox Dart 3,cand temperatura se apropia de 0 grade furca functiona greu[dar functiona].De atunci am inceput sa o lubrefiez periodic[nu ia mai mult de 3 minute] indiferent ca e vara sau iarna...acest lucru este foarte benefic..In prezent are 6 ani si functioneaza impecabil.

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc tuuror pentru raspunsuri, din pacate nu am unde s-o tin decat afara, o sa cumpar o prelata, stau in anglia deci umiditatea oricum e mare insa temperaturile nu sunt asa joase, cea mai joasa fiind de maxim 0 sau -1 grade undeva prin ianuarie.

View Postmissionnad, on 19 noiembrie 2017 - 08:38, said:

Mai exact despre ce model de la Rock Shox e vorba?De cand ai bicicleta ai lubrefiat vreodata bratele?.... daca nu,sa stii ca mai trebuiau si ele din cand in cand,mai ales odata cu venirea frigului.
WD40 in niciun caz,exista spray special ptr furci,Brunox Deo folosesc eu.
PS;la fel pateam acum cativa ani cu un Rock Shox Dart 3,cand temperatura se apropia de 0 grade furca functiona greu[dar functiona].De atunci am inceput sa o lubrefiez periodic[nu ia mai mult de 3 minute] indiferent ca e vara sau iarna...acest lucru este foarte benefic..In prezent are 6 ani si functioneaza impecabil.
Nu stiu exact ce model de furca e dar am facut niste fotografii. N-am lubrifiat-o niciodata de cand am luat-o dar am verificat bratele si inca au ceva lubrifiant pe bratele furcii. Am niste ulei cu teflon pe care-l folosesc la lubrifierea lantului, ar fi bun la lubrifierea furcii?
Ulei de asta folosesti tu? https://www.amazon.c...L70_&dpSrc=srch
Mai jos sunt poze cu furca, crezi ca e doar pe arcuri?

Multumesc anticipat!
[ http://i955.photobucket.com/albums/ae38/mihai15mai/23721897_10155841852894049_135305995_n_zpswn3mahyl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i955.photobucket.com/albums/ae38/mihai15mai/23756249_10155841852924049_1770060698_n_zpsmhivzdxs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i955.photobucket.com/albums/ae38/mihai15mai/23721769_10155841852804049_546678972_n_zpsypnjeta4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i955.photobucket.com/albums/ae38/mihai15mai/23718352_10155841852839049_2087710147_n_zpsgrf5jedv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i955.photobucket.com/albums/ae38/mihai15mai/23721897_10155841852894049_135305995_n_zpswn3mahyl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maladetz, 19 November 2017 - 11:19.


#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostDany_Darke, on 19 noiembrie 2017 - 07:23, said:

una este sa te prinda o ploaie sau un frig inopinat, dar alta e sa o tii in soare, vant, ploaie, inghet, bruma, roua, ninsoare, etc. bicicletele nu sunt facute pt astfel de conditii si schimbari constante de vreme pe toata durata de exploatare.

mergi la service cu ea si cauta-i un loc mai caldut de depozitare.

Bicicleta mea, marca Oxford, sta afara in ploaie, ger, ninsoare, inghet de 4 ani. Arata si functioneaza ca noua. Am si furca cu suspensie by the way. Este folosita aproape zilnic vreo 10 kilometri pentru mers la serviciu.

Edited by izometric, 19 November 2017 - 11:24.


#9
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
I-ai făcut vreun service pana acum (demontare-gresare) ?

#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Am avut o furca blocata, am dus-o la service, era plina de mizerie si intrase apa. Au curatat-o si gresat-o si merge si acum. Du-o la service.

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postizometric, on 19 noiembrie 2017 - 11:23, said:

Bicicleta mea, marca Oxford, sta afara in ploaie, ger, ninsoare, inghet de 4 ani. Arata si functioneaza ca noua. Am si furca cu suspensie by the way. Este folosita aproape zilnic vreo 10 kilometri pentru mers la serviciu.
I-ai făcut vreun service pana acum (demontare-gresare) ?

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E un rockshoxx jett foarte vechi, si din cate scrii p'acia nu cred sa fi avut vreo servisare la viata ei. Du-o la service, cred ca te costa sub 50 RON o servisare la o furca traditionala. Ai putea sa o faci chiar tu daca ai cateva scule, esti indemanatic cat de cat si poti sa urmezi un ghid video.

L.E. pare-se ca e furca cu elastomer, nu m-as mira ca elastomerul sa se fi rigidizat complet.

Edited by danX, 19 November 2017 - 13:28.


#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View PostdanX, on 19 noiembrie 2017 - 13:19, said:

E un rockshoxx jett foarte vechi, si din cate scrii p'acia nu cred sa fi avut vreo servisare la viata ei. Du-o la service, cred ca te costa sub 50 RON o servisare la o furca traditionala. Ai putea sa o faci chiar tu daca ai cateva scule, esti indemanatic cat de cat si poti sa urmezi un ghid video.
Deci e o furca simpla doar pe arcuri?
La mine timpul e problema, ca de reparat cat am fost prin liceu am reparat biciclete la greu, as fi dus-o la service dar aici in UK iti ia 20 lire doar pentru facut o pana :))

#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Initiator,furca ta e ceva low cost si model vechi.E doar pe arcuri.

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postmissionnad, on 19 noiembrie 2017 - 13:42, said:

Initiator,furca ta e ceva low cost si model vechi.E doar pe arcuri.
Multumesc de raspuns, mai mult asta vroiam sa stiu, daca o desfac sa nu am de schimbat ulei la ea si alte minuni....
Daca-i bag WD40 ar strica ceva pe acolo?

Edited by maladetz, 19 November 2017 - 14:18.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
.

Edited by viotl, 19 November 2017 - 14:55.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postmaladetz, on 19 noiembrie 2017 - 11:49, said:

I-ai făcut vreun service pana acum (demontare-gresare) ?

Doar la pinioane si lant. Furca e încapsulată, nu necesita service.

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View PostdanX, on 19 noiembrie 2017 - 13:19, said:

E un rockshoxx jett foarte vechi, si din cate scrii p'acia nu cred sa fi avut vreo servisare la viata ei. Du-o la service, cred ca te costa sub 50 RON o servisare la o furca traditionala. Ai putea sa o faci chiar tu daca ai cateva scule, esti indemanatic cat de cat si poti sa urmezi un ghid video.

L.E. pare-se ca e furca cu elastomer, nu m-as mira ca elastomerul sa se fi rigidizat complet.
Sa inteleg ca daca o desfac, o desfac degeaba?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate