Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

ASUS Radeon RX 470 STRIX OC - oprire overclock

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut

am un sistem i7 cu aceasta placa grafica, strix oc RX470 4 GB DDR5.

cineva mi-a spus ca placa mea e overclockata by default si am tot cautat cum sa fac, sa OPRESC overclockul, dar ce gasesc pe net, sunt tutoriale cum sa faci overclock!

am atasat un screen-shot al setarilor ei, din softul ei.

vad ca la GPU, la Frequency %, e oprit si la Voltage Control (mV) e pe automatic;
de asemenea, la Memory, Frequency e 1650 Mhz si Voltage Control e pe automatic.

asta inseamna ca e deja oprit overclock-ul?

multumesc

Attached Files



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,862
  • Înscris: 06.01.2008
Cu ce te deranjeaza ca are overclock?
Daca are din fabrica inseamna ca producatorul a testat-o cu sistemul asta de racire si a considerat ca acel infim overclock ce aduce un 5-6fps in plus fata de varianta de referinta AMD nu pune in pericol placa pe termen mediu sau lung.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Probabil e zero % fata de frecventa default setata de Asus pt acel model care este un OC fata de cea recomandata de AMD.

Daca vrei sa ai frecventa mai aproape de cea recomandata de AMD, trebuie sa faci downclock de la cea setata default de Asus.

 Hider141, on 18 noiembrie 2017 - 23:06, said:

Cu ce te deranjeaza ca are overclock?
Daca are din fabrica inseamna ca producatorul a testat-o cu sistemul asta de racire si a considerat ca acel infim overclock ce aduce un 5-6fps in plus fata de varianta de referinta AMD nu pune in pericol placa pe termen mediu sau lung.

5 fps prin OC poate doar peste niste valori care deja sunt f. mari.

In nici un caz nu o sa scoata 25 in loc de 20 cu OC...
Poate 105 in loc de 100...

Prin OC creste abrupt consumul placii, exponential, mult mai mult decat creste performanta, si componentele VRM-uri, GPU, memorii, condensatori, alte pise si chipuri sunt stresate mai mult chiar si indiferent de racire, datorita electromigrarii ionice.
Si creste oricum si temperatura mult.
Si creste si turatia ventilatoarelor in load si full load, si scade si durata de viata a ventilatoarelor.
Asus insa au racire mai buna decat media si ventilatoare mai silentioase in general, cu turatie f. mica, deci la ele e cea mai mica problema aici, insa in full load ajung mai usor turate daca placa are OC.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 Hider141, on 18 noiembrie 2017 - 23:06, said:

Cu ce te deranjeaza ca are overclock?
Daca are din fabrica inseamna ca producatorul a testat-o cu sistemul asta de racire si a considerat ca acel infim overclock ce aduce un 5-6fps in plus fata de varianta de referinta AMD nu pune in pericol placa pe termen mediu sau lung.

pt o aplicatie care cica nu tolereaza overclock.

#5
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ce e asa greu , lasa tu wattman , ca e varza , MSI Afterburner all the way +hwinfo64 , cauti valorile stock de rx470 le pui in afterburner , salvezi profilu , selectezi sa se aplice la boot  si gata , inca chiar poti incerca undervolting , ca poti face sa scada consumul+temperaturile destul.

AM uitat sa zic , fregventa la care ruleaza RX470- ul tau e data de biosul placi video , driver-ul nu face nimica la acela capitol cand e pe auto , doar daca comuti manual atunci poti seta tu acolo ce vrei , dar cum am zis wattma e varza la domeniu asta , MSI afterburner e programul care iti trebe tie.

Edited by antrax_beta23, 19 November 2017 - 02:44.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

 loock, on 18 noiembrie 2017 - 23:15, said:

Probabil e zero % fata de frecventa default setata de Asus pt acel model care este un OC fata de cea recomandata de AMD.

Daca vrei sa ai frecventa mai aproape de cea recomandata de AMD, trebuie sa faci downclock de la cea setata default de Asus.

5 fps prin OC poate doar peste niste valori care deja sunt f. mari.

In nici un caz nu o sa scoata 25 in loc de 20 cu OC...
Poate 105 in loc de 100...
De acord pana aici, ce zici mai departe e pt OC serios, unde se CRESTE MULT voltajul, NU la gluma de 3-5% cat e "OC"-ul din fabrica.

Singurul OC la aceasta placa e la core clock, de la 1206 la 1270 MHz, respectiv 5%, adica nimic.

Eu cred ca aplicatia "care nu tolereaza overclock" va merge fara probleme.

Edited by sirgoofy, 19 November 2017 - 07:53.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
se zice ca: toate functioneaza corect, pana cand vine unu' care "stie" sa le faca sa functioneze "desavarsit" ! ... Posted Image

Edited by realduc, 19 November 2017 - 08:29.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Problema nu tine de Windows. Topicul se muta pe Hardware.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 pinguinul666, on 18 noiembrie 2017 - 23:34, said:

pt o aplicatie care cica nu tolereaza overclock.
CE aplicatie ?
AI rulat deja aplicatia si ai primit eroare?
Daca DA - CE eroare ?!

OC ala din fabrica este de marketing.
https://www.asus.com...specifications/
https://www.asus.com...specifications/
Diferenta de vreo 50 Mhz la Engine (GPU) inseamna vreo 4%, asta nu este Overclock.
Nu cred ca iti aduce 5-6 fps in plus, cum ziceam cineva mai sus, nu prea are de unde.

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
Am avut acum ceva vreme un radeon 5870 overclockat din fabrica. In anumite jocuri imi dadea artefacte (patratele) de culoare si se bloca aleatoriu. Daca scadeam din driver putin viteza memoriei si a procesorului grafic, aceste jocuri deveneau jucabile.

Nu toate jocurile prezentau artefactele respective. Oricum, problema exista la placa mea video si singura metoda de a scapa de ea era reducerea putin a frecventelor de functionare.

Eu am folosit driverul, in modul manual. Mi s-a parut mai "safe" decit un program terta parte.

#11
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Cum vrei , eu am rx480 si stiu ce pruna e wattman cand vine vorba de OC/UC , da crash pierde setari e.t.c..
La tine ar ma fi solutia sa modifici BIOS- ul placi video Posted Image , dar eu unul zic sa stai linistit , eu am modelul gaming x de la MSI care are "OC" din fabrica , si 0 probleme , plus ca o rulez la 1400mhz pe gpu(momentan e pe 1440 sa vad daca da crash) , lasa asa cum e ea , si vezi daca da crash-uri in aplicatii , doar pentru ca ai avut candva probleme nu inseamna ca le ai iarasi.

Edited by antrax_beta23, 19 November 2017 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate