Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 10 pro OEM

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Salutare. Detin o licenta de Windows 10 pro instalata pe desktop si cumparata de pe internet.Ea a fost recunoscuta ca genuine si inregistrata la Microsoft.Daca inlocuiesc hdd-ul cu un altul,pot obtine cumva sa instalez windows-ul si sa pot folosii licenta in continuare?De exemplu sa iau legatura cu microsoft si sa le explic ca am schimbat hdd-ul cu un altul.Mentionez ca licenta a fost cumparata fara nici o alta componenta,deci am dovada platii  dar asa cum specificam a fost achizitionata doar ea fara nimic altceva.Schimb doar Hdd-ul cu unul mai mare ,restul componentelor raman aceleasi.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Schimba-l fara probleme. Se va activa automat, pierzi licenta doar daca schimbi placa de baza.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Poti schimba cate hard disk-uri vrei.
La microsoft e inregistrata seria placii de baza, dupa reinstalare win10 se va activa automat

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Am schimbat la un laptop hdd-ul si serialul aparea ca invalid pe urma,de asta intrebasem...

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Trebuie sa se activeze automat nu sa reintroduci tu serialul.

#6
Grigt

Grigt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2008
Sal,in win 10 ai obtiunea sa-l inregistrezi ca Licenta digitala si atunci n-ai probleme la schimbarea componentelor!

#7
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Fa hdd-ului vechi o clona cu un soft gen Acronis apoi transfer-o pe hdd-ul nou. Instalezi noul hdd in PC si, daca nu se activeaza automat, suni la microsoft si se rezolva.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBombalurina, on 18 noiembrie 2017 - 22:40, said:

pierzi licenta doar daca schimbi placa de baza.

Si nici atunci n-o pierzi
https://support.micr...s?os=windows-10

View PostPiticVerde, on 18 noiembrie 2017 - 22:29, said:

Salutare. Detin o licenta de Windows 10 pro instalata pe desktop si cumparata de pe internet.Ea a fost recunoscuta ca genuine si inregistrata la Microsoft.Daca inlocuiesc hdd-ul cu un altul,pot obtine cumva sa instalez windows-ul si sa pot folosii licenta in continuare?De exemplu sa iau legatura cu microsoft si sa le explic ca am schimbat hdd-ul cu un altul.Mentionez ca licenta a fost cumparata fara nici o alta componenta,deci am dovada platii  dar asa cum specificam a fost achizitionata doar ea fara nimic altceva.Schimb doar Hdd-ul cu unul mai mare ,restul componentelor raman aceleasi.

N-are importanta HDD-ul.
La reinstalare,cand ti se cere introducerea seriei,dai skip.In momentul cand te conectezi la internet,windowsul ti se va activa automat.Asta-i tot.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Multumesc pt. sfaturi,intradevar am reinstalat windows-ul fara a reintroduce serialul la instalare si el s-a activat automat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate