Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cd player Yamaha cd s 1000 vs Yamaha cd s 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Buna seara , doresc  sa cumpar unul din cele 2 Cd playere din titlu , ambele le poat achizitiona la acelas pret  nu prea am experianta pe aceasta parte de aceea doresc catve pareti .
Sistemul  va functiona  cu un  amplificator Yamaha AS 1100 si 2 Ns 777

Yamaha CD-S1000 CD Player Features:
Designed, Built and Tuned for Truly Exceptional Music Reproduction Performance
Differential D/A Converters
High Precision CD Drive
Fully Balanced Control Amp
Four-Part Power Supply with Independent Structure
Pure Direct Circuitry
Specially Designed Feet
Super Sound from Super Audio CDs
Overall Specifications:
- Frequency Response 2 Hz-20 kHz (CD) and 2 Hz--50 kHz (-3dB) (SACD)
- Harmonic Distortion + Noise 0.00002% (1 kHz) (CD) and 0.002% (SACD)
- Signal-to-Noise Ratio 113 dB (CD/ SACD)
- Dynamic Range 100 dB (CD) and 105 (SACD)
- Dimensions (W x H x D) 435 x 137 x 440 mm
- Net weight 15 kg

Yamaha CD-S2000 CD Player Features:
Full-Stage Balanced Signal Transmission Achieves the Ultimate in CD Reproduction
Full-Stage Balanced Signal Transmission Beginning with the DAC
High Precision CD Drive
Fully Balanced Control Amp
Independent power supplies with digital and analogue completely separated
Pure Direct Circuitry
Specially Designed Feet
Super Sound from Super Audio CDs
Overall Specifications:
- Frequency Response 2 Hz-20 kHz (CD) and 2 Hz--50 kHz (-3dB) (SACD)
- Harmonic Distortion + Noise 0.00002% (1 kHz) (CD) and 0.002% (SACD)
- Signal-to-Noise Ratio 113 dB (CD/ SACD)
- Dynamic Range 100 dB (CD) and 105 (SACD)
- Dimensions (W x H x D) 435 x 137 x 440 mm
- Net weight 15 kg  


Din cate am inteles modelu S 2000 e ceva mai vechi pe piata dar e  dintr-o categorie superioara .
Pe mine m-ar fii tentat CD S 2100 fiinca are posibilitatea de a fii utilizat si ca un DAC  pentru calculator si alte treburi dar e scump al naibii ...
CD S 1000 e model mai nou  si probabil  e conceput sa fie  compatibil mai mult cu model de amplificator pe care il detin
Ma intereseaza  care din ele ofera un plus de calitate si  din ce cauza ,
Multumesc.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Vor suna IDENTIC.
Cel putin din specificatiile mentionate de tine NU ESTE NICIO DIFERENTA.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista termenul de compatibilitate intre un CD player si un amplificator. Poate doar ca poti folosi aceiasi telecomanda uneori.
Specificatiile alea nu spun mare lucru ,e interesant doar ca unul are iesiri balansate.
Nu stiu cat dai pe CD playerele alea dar in locul tau mi-as lua asa ceva:
http://www.stereomag...po-udp-203-8075
Sunt renumite pe partea audio ca sunand foarte bine ,plus ca poti rula acolo cam orice fel de disc ,iar prin USB orice tip de fisieer audio.
Mu mai zic ca iti poti pune si un film din cand in cand. Plus ca e un lucru rar sa gasesti la aparate din astea iesiri de sunet analogice ,si de asta il recomand.

Edited by edigee, 18 November 2017 - 21:23.


#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Constat ca unii nu au pe ce sparge banii.
Niste cabluri din piele de sarpe la 1k Euro bucata nu te intereseaza?

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar neaparat si niste distantoare de podea pentru ele.

#6
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 geo123, on 18 noiembrie 2017 - 22:50, said:

Constat ca unii nu au pe ce sparge banii.
Niste cabluri din piele de sarpe la 1k Euro bucata nu te intereseaza?
Nu multumesc , am dorit doar cateva raspunsuri de pe un forum de specialitate si de la niste oamani cu exeperienta  ... in schimb  se pare ca unii  datorita caracterului au chef de ironii . Probabil nu se gandesc ca  lucrez 11-12 ore /zii   , 6 zile /saptamana  si strang bani de aproape 2 luni pentru treba asta ... dar in fine ,  unii le stiu pe toate
Multumesc.

Edited by dummy_, 19 November 2017 - 08:01.


#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 dummy_, on 19 noiembrie 2017 - 07:52, said:

Nu multumesc , am dorit doar cateva raspunsuri de pe un forum de specialitate si de la niste oamani cu exeperienta  ... in schimb  se pare ca unii  datorita caracterului au chef de ironii . Probabil nu se gandesc ca  lucrez 11-12 ore /zii   , 6 zile /saptamana  si strang bani de aproape 2 luni pentru treba asta ... dar in fine ,  unii le stiu pe toate
Multumesc.
Nu te supara pe mine dar mi se pare aiuirea/absurd sa muncesti pe branci aproape toata ziua ptr niste amarate de aparate....stiu,pasiunea nu are limite dar totusi.Sunt oameni cu posibilitati mari,iar altii mai mici...fiecare se intinde cat poate.Unora le intra in buzunare 5000-8000 lei lunar,sunt singuri ori locuiesc cu parintii,le este usor sa dea banii pe un S2000.
Si mie imi plac,dar m-am intins cat mi-a fost patura,nicidecum sa bag 4-5000 euro intr-un sistem hi-fi

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XJJy6VJvSCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 dummy_, on 19 noiembrie 2017 - 07:52, said:

Nu multumesc , am dorit doar cateva raspunsuri de pe un forum de specialitate si de la niste oamani cu exeperienta  ... in schimb  se pare ca unii  datorita caracterului au chef de ironii . Probabil nu se gandesc ca  lucrez 11-12 ore /zii   , 6 zile /saptamana  si strang bani de aproape 2 luni pentru treba asta ... dar in fine ,  unii le stiu pe toate
Multumesc.

Pai tocmai deoarece muncesti mult pentru acei bani trebuie cheltuiti judicios si nu aruncat in aer sume mari pe componente care nu aduc imbunatatiri decat la nivel de placebo!
Intr-un lant audio componenta cu aportul cel mai covarsitor in caliataea sunetului final este cabinetul(sau boxa cum ii spui in limbaj popular)
Tu, taman acolo ai facut economie si pe langa astea te-ai oprit si la un brand care nu are traditie si nu exceleza pe parte de Boxe.Daca esti iubitor de bas nici amplificatorul nu este o alegere fericita.Sunt ampuri la jumate din banii aia care misca autoritar difuzoarele pe joase.Iar cireasa de pe tort stii care e? La amplificare se pot obtine rezulate foarte bune si cu o scula SH de acum 20 de ani.Deci aici se poate jongl;a foarte usor cu bugetul daca nu sunt bani dar exista un pic de cunostinte ca sa stii ce sa alegi si cum sa probezi.
Daca optai pentru Klipsch impreuna cu NAD erai la ani lumina fata de sistemul actual.Nu mai trebuia decat un DAC pe USB si/sau un CD player SH(cap de serie) sau UN BD Player Actual cu iesiri analogice(daca ai colectie de discuri CD) si erai pe cai mari.In rest un interconect decent de la Cordial si niste cabluri de boxe de la electrice MYYM de 2 x 2,5mm2 si aia era tot.
Asa se cheltuieste cu cap un buget strans cu transpiratie.
A...., era sa uit.In functie de camera pot fi necesare ceva tratamente acustice care pot fi si ele diminuate la cost prin folosirea de masuri alternative ca: repozitionare, covor mare flocos, Galerie pe tot peretele din perdele draperii groase, o biblioteca de carti, canapele etc....Nu e musai nevoie de nu stiu ce materiale fonoabsorbante, panouri si nu mai stiu ce tampenii.
Daca ai ceva cunostinte si ureche buna iti amenajezi camera si calibrezi sistemul cu minim de costuri.

Edited by geo123, 19 November 2017 - 18:48.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si-l multumesti si pe geo123. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate