Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Trepiede foto

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Doresc ca pe viitor să achiziționez un trepied foto. Nu am nevoie de greutate mare (aparatul pus pe el va avea maxim 2-3 k.g. cu tot cu obiectiv). Dar pentru că intenționez să-l folosesc și la fotografie de noapte, doresc ca atunci când apăs pe declanșator sau folosesc "telecomanda" cu fir să nu se miște aparatul. Că deh, de la timpi de expunere mai lungi de 1/50 secunde ies mișcate fotografiile dacă se mișcă aparatul.

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Cauta / intreaba si tu pe aria dedicata:

https://forum.softpe...0#entry21995039

Chiar era nevoie si de topicul asta? Sau a fost oferta la deschis subiecte de BF?

___
LE:
Daca chiar n-ai mari pretentii, cauta si tu si ia-ti dupa net pe cel mai ieftin, mai ales ca asta cu ieftin si este una din cerintele tale de baza mereu.

Edited by BlueKing-69, 18 November 2017 - 17:04.


#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
recomand http://www.f64.ro/cu...20-trepied.html

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 mofone, on 18 noiembrie 2017 - 17:03, said:

recomand
Du-te, mai, de aici :)
Deja i-ai triplat valoarea sistemului foto!!!

#5
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
La orice timp de expunere ies miscate cadrele daca se misca aparatul, depinde insa cat de mari sunt pretentiile.. Nu prea conteaza greutatea aparatului foto, pe cat conteaza stabilitatea trepiedului.
Nici mama trepiedului nu te ajuta insa la pozele de noapte, daca nu ai si aparat cu IS (daca esti canonist), sau VR (daca esti nikonist).

Quote

doresc ca atunci când apăs pe declanşator sau folosesc "telecomanda" cu fir să nu se mişte aparatul.
Bizara precizare...despre ce aparat vorbim?

Edited by H6D-100c, 18 November 2017 - 17:12.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 H6D-100c, on 18 noiembrie 2017 - 17:09, said:

Bizara precizare...despre ce aparat vorbim?
daca n-as fi fost pirlit, n-as fi comentat ..
m-am jucat cu un nikon p900 (85x zoom optic). l-am pus pe trepied, zoom blana, dau sa apas pe butonul de declansare .. a fugit subiectul din cadru. am facut totusi poza folosind temporizatorul.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e bizar ce scrie ( insa trebuia sa fie cablu in loc de fir), pt. ca multe sisteme limiteaza unele functii la telecomanda IR.
De ex. la unele nu merge MLU (mirror lock-up) sau 2 sec. mirror  prefire decat cu cea pe cablu, cea IR avand limitari.
Plus ca unele camere au senzor IR doar separat pus pe battery grip...
Insa e un bizar intuit, pt ca am o banuiala cu acel cablu ar putea sa fie cu fire de otel, si nu electric...

Totusi Minolta Alpha/Maxxum/Dynax 9000 are telecomanda pe cablu electric.
Minolta RC-1000L are cablu de 5m si RC-1000S are cablu de 50cm.
Exista si wireless un kit 1R-1N set pana la 60 m, la care se poate adauga separat si motor drive MD-90.

Edited by loock, 18 November 2017 - 17:39.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Da, chestia aia cu cablu de oţel e. 100% meanic.

 BlueKing-69, on 18 noiembrie 2017 - 17:02, said:

Cauta / intreaba si tu pe aria dedicata:

https://forum.softpe...0#entry21995039

Chiar era nevoie si de topicul asta? Sau a fost oferta la deschis subiecte de BF?

Am întrebat pe acolo şi nu am putut primi răspunsuri pertinente.
Cât despre triplarea valorii... nu am zis că mă interesează neapărat trepied nou. Poate să fie şi de acum 40 de ani.

Edited by djl, 18 November 2017 - 18:20.


#9
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 djl, on 18 noiembrie 2017 - 18:19, said:

Cât despre triplarea valorii... nu am zis că mă interesează neapărat trepied nou. Poate să fie şi de acum 40 de ani.

Poti folosi un suport de brad de craciun si prin ianuarie gasesti si un par de brad fain.

Edited by mofone, 18 November 2017 - 18:25.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poti lua un trepied ieftin, dar sa aiba carlig dedesubt. poti atarna diverse chestii (ex: o sticla cu apa) si-i maresti semnificativ stabilitatea.

#11
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Prin talcioc se mai gasesc cateodata trepiede vechi , grele dar stabile .
La cele noi ,cele ieftine -pana in 100 de lei- poti folosi temporizatorul aparatului iar sub trepied poti atarna o greutate -eu folosesc o punga de plastic in care pun pietre si o agat cu un S de sarma sub trepied.
Daca folosesti  timpul B + de.flex -la un ap. pe film  :) - pune un carton in fata obiectivului , declanseaza , asteapta 3-5 sec. pana se potolesc vibratiile trepiedului , ia cartonul din fata ob. incepand sa cronometrezi timpul de expunere -la sfarsitul expunerii pune iar cartonul in fata ob. si inchide deflexul ( presupun ca declansatorul flexibil are functia de blocare -cele mai multe au)

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am văzut în talcioc (încă). E bun şi unul din ăla de lemn.

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si euma gandwam sa,ti recomand Manfrotto. Mergi pe lemn, vezi in ianuarie cu, s,a scris mai sus. 3kg e destul de mult in foto

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Asta e si ieftin si bun.  Attached File  Scaunt1.jpg   73.37K   5 downloads
Pentru a inclina aparatul folosesti sub el monezi de 5 lei din aluminiu, sigur ai prin portofel.
Sau asta ca il poti stabiliza suplimentar.
https://www.okazii.r...3903-a191599532

Edited by baribalu, 18 November 2017 - 21:41.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum fixez aparatul de scaun?   :P  Şi cum înalţ scaunul la 1,60 m?  :rolleyes:

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 baribalu, on 18 noiembrie 2017 - 21:32, said:

Asta e si ieftin si bun.   Scaunt1.jpg
Pentru a inclina aparatul folosesti sub el monezi de 5 lei din aluminiu, sigur ai prin portofel.
Sau asta ca il poti stabiliza suplimentar.
https://www.okazii.r...3903-a191599532

Ala chiar e trepied Posted Image
Am si eu doua asa, din lemn de tei cioplit manual.

Se gasesc trepiede foto la f64 cate vrei, si la alte magazine, fotohobby, etc.
Daca vrei insa ceva vechi fain, se gasesc SH si din lemn.
Sau cel mai fain e sa ti-l faci singur daca esti mester.

Trepiedele mai pricopsite au o placuta dedicata care se prinde pe trepied se inzavoraste acolo, si care permite prinderea si scoaterea rapida a camerei.
Este insa si un dezavantaj cand lasi placa pe camera - e mai putin stabila si trebuie atentie in ce pozitie o pui si unde.

Eu nu am scapat niciodata o camera foto sau obiectiv pe jos, insa in '96 am pus pe o bancheta o camera video semiprofesionala Panasonic, cu placuta de trepied atasata, dupa ce o utilizasem la niste filmari cu un trepied profesional, cap trepied pe fluid bearing, etc., si de pe bancheta a cazut jos, noroc ca bancheta avea mai putin de 45 cm inaltime si parchetul era de lemn dar usor flexibil...
Am avut noroc si nu a patit nimic - era chiar culmea sa ma fac dator pt o camera S-VHS semiprofesionala mare de umar si trepied - tocmai eu care nu suport nici S-VHS nici VHS.
Insa dupa experienta asta, in loc sa stau deoparte, dupa o juma' de ora am ajuns sa pun mana pe o Sony profesionala 3CCD Hi8, si mai mare, si cu obiectiv Canon L.
Insa ulterior nu am prea mai avut treava cu filmatul, ci mai mult cu fotografia, si asta cu moderatie...
Poate o sa ma apuc iar dupa niste zeci de ani...

Edited by loock, 19 November 2017 - 02:38.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 BlueKing-69, on 18 noiembrie 2017 - 17:02, said:

Cauta / intreaba si tu pe aria dedicata:

https://forum.softpe...0#entry21995039

Chiar era nevoie si de topicul asta? Sau a fost oferta la deschis subiecte de BF?

Noua politica a forumului incurajeaza topicuri separate.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, dar ce mărci aţi recomanda. Şi ce trebuie să studiez la alegerea unui trepied foto?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate