Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

3DSecure - EMAG - plati

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Salut,

Am cardul inroalt in 3Dsecure iar in momentul cand fac plati online pe siteul emag se face verificarea prin sms, se transmite acel cod pentru validarea unei plati.
Din momentul in care mi-am inregistrat datele cardului la ei pe site, validarea prin sms nu se mai face. Plata este acceptata instant.

Cum pot face sa primesc de fiecare data codul prin sms ca sa pot valida tranzactia?

Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Sterge cardul din contul tau.
Insa trebuie de fiecare data sa introduci iar numele, seria si cvv2. Apoi si 3d.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Sterge cardul din contul tau.
Insa trebuie de fiecare data sa introduci iar numele, seria si cvv2. Apoi si 3d.
Mai bine asa decat sa te trezesti cu cardu' golit. Posted Image

Edited by YourFan, 18 November 2017 - 15:30.


#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Din cate am inteles se poate activa transmiterea sms-ului chiar daca datele cardului meu se afla la ei in cont.

Cu toate ca la primele plati, desi cardul era inregistrat, tot mi se cerea validarea tranzactiei cu smsul primit.

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
de ce s-ar trezi fara bani pe card? nu e nimeni interesat de nimicurile noastre de pe contul atasat cardului, cine are bani mai multi nu o fi atat de prost sa ii tina pe contul atasat cardului.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
E parerea ta.
Am tot timpul 10.000 lei pe contul unde am si cardul.

Si cardul e atasat contului, nu cum ai scris tu.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
@dorin_2k, De ce nu tii banii separat iar pe contul cu cardul o suma mica? La nevoie tii transferi oricum instant de pe telefon.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Asa fac. Asta e suma mica.
Nu o sa-mi fac alte conturi curente cu 1.000 si 100 lei.
Cardul e chelit de datele de pe el: nume, cvv2 si serie.
Fac platile online de pe un singur pc. La majoritatea plati!or orimesc sms de validare 3d. Nu la goate. La UPC se face plata oneclick.
M-am gandit in trecut sa las mai putin.
Hai ca mut acum si las 5.000.
Insa nu am avut eu probleme vreodata.

Edit
doar 0,05% e dobanda pe an?
Attached File  bcr.png   17.8K   69 downloads
Renunt sa il fac.

Edited by dorin_2k, 18 November 2017 - 17:19.


#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostYourFan, on 18 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Mai bine asa decat sa te trezesti cu cardu' golit. Posted Image
3dbullshit nu te salveaza de asa ceva.
protectia e pt comercianti ca sa nu se trezeasca ca altcineva iti foloseste cardul si tu apoi anulezi tranzactia si ei raman pe minus.

la plati online nu exista nici un fel de protectii pt cumparatori din cate stiu.
unele banci ofera ceva serviciu prin care iti trimit mesaje pe tel. dupa fiecare plata (contra cost), dar mult nu te ajuta ca tot ramai cu banii blocati o perioada daca cineva te fura. singuru avantaj e ca stii mai repede cand iti dispar banii din cont

eu fac programare web de cativa ani (liber) si am avut de implementat functii pentru plata cu cardul pe multe site-uri, si pot sa va zic ca am acces la mii de date personale, carduri etc. va zic asta ca sa va faceti o idee cat de "secrete" sunt datele voastre :D  
la noi am vazut ca se prefera colectarea datelor la procesator, dar afara multi prefera sa culeaga datele pe situl lor si apoi sa le trimita la cel al procesatorului

Edited by alx42, 18 November 2017 - 17:24.


#10
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View Postalx42, on 18 noiembrie 2017 - 17:11, said:

eu fac programare web de cativa ani (liber) si am avut de implementat functii pentru plata cu cardul pe multe site-uri, si pot sa va zic ca am acces la mii de date personale, carduri etc. va zic asta ca sa va faceti o idee cat de "secrete" sunt datele voastre Posted Image  
la noi am vazut ca se prefera colectarea datelor la procesator, dar afara multi prefera sa culeaga datele pe situl lor si apoi sa le trimita la cel al procesatorului

Mare bullshit. Orice procesator de carduri care lasa comerciantul sa aiba access la datele de card isi pierde acreditarea PCI-DSS si fara aceasta acreditare nicio banca nu mai lucreaza cu acel procesator.
Exceptia este cand si comerciantul are acreditare PCI-DSS. Si nu se joaca nimeni cu asa ceva pt ca e vorba de foarte multi bani si probabil si fapta penala.
Daca ai facut ceva plati online, ai observat ca nicaieri nu bagi datele de card direct pe pagina magazinului ci esti redirectat catre pagina procesatorului.

View Postalex342, on 18 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Salut,

Am cardul inroalt in 3Dsecure iar in momentul cand fac plati online pe siteul emag se face verificarea prin sms, se transmite acel cod pentru validarea unei plati.
Din momentul in care mi-am inregistrat datele cardului la ei pe site, validarea prin sms nu se mai face. Plata este acceptata instant.

Cum pot face sa primesc de fiecare data codul prin sms ca sa pot valida tranzactia?

Multumesc

Un comerciant are posibilitatea sa sara peste 3DS dar in cazul asta isi asuma toata responsabilitatea pt un chargeback sau frauda, adica banca iti da tie banii inapoi imediat si apoi discuta cu comerciantul.
In cazul emag, deoarece ai cardul salvat, oricum sunt sanse mici sa cumpere altcineva in locul tau pt ca ar trebui sa schimbe datele de livrare si de contact si imediat comanda ar fi marcata ca frauda si nu s-ar autoriza. Daca totusi iti este frica, poti sa stergi cardul si sa il introduci la fiecare comanda.

Edited by Danon, 18 November 2017 - 18:01.


#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu stiu de autorizari, eu ma ocup doar de partea tehnica. si iti zic ca multi pentru care am lucrat preferau sa colecteze datele de card pe situ lor.
daca nu crezi ca se poate, iti dau un exemplu recent: paymentxp.com
uita-te putin la api-ul lor.

#12
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Asta inseamna plata cu cardu in Romania, si anume frica. Pentru siguranta mai bine facea inca un card pe care il folosea doar la cumparaturi+online si il alimenta doar atunci cand avea nevoie direct din cont iar in rest il tine cu 10 lei pe el ca sa fie sigur ca nu ii mai fura nimeni nimic

#13
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 16.03.2005

View PostDanon, on 18 noiembrie 2017 - 17:59, said:


Un comerciant are posibilitatea sa sara peste 3DS

Am observant ca anul trecut si anul acesta, de Black Fraday, la plata cu cardul pe Emag nu s-a mai verificat cu 3D secure.

In perioadele normale ale anului se face si verificarea 3D secure.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2017 - 17:09, said:

doar 0,05% e dobanda pe an?
Renunt sa il fac.
Da, la o luna atata e, dar oricum e mai mult (am scris ‘mult’? Posted Image) decat zero virgula zero zero de la contul curent. Daca ai primi in cont salariul sau alte venituri lunare ai avea 0,30 (0,20 in cazul pensiilor) in plus, deci o rata a dobanzii de 0,35% in cazul termenului de 1 luna.

#15
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostYourFan, on 18 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Mai bine asa decat sa te trezesti cu cardu' golit. Posted Image
Si cine sa ti-l goleasca ?

View Postflavius18, on 18 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Asta inseamna plata cu cardu in Romania, si anume frica.
Asta inseamna lipsa educatiei financiare minimale

Edited by navistar_eagle, 18 November 2017 - 19:32.


#16
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postnavistar_eagle, on 18 noiembrie 2017 - 19:32, said:

Asta inseamna lipsa educatiei financiare minimale

Care anume lipsa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate