Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Panasonic vs Sony

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
Foarte bun preț, să-l folosești sănătos.

#20
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Multumesc

#21
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Totul e minunat, imaginea excelenta, doar o mica problema... Daca ies cu sunetul pe optical catre un soundbar sau home cinema sau hdmi arc pe homecinema sunetul are mici intreruperi. Doar daca are sursa TV. Daca am alta sursa merge ok (youtube, hdd eternal etc). Vreo idee?

#22
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Poate este de la.cabluri.Incearca altele. Un cablu HDMI v2.0.

#23
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
am incercat alte cabluri dar tot asa. Oricum daca era ceva hard nu mergea ok din alta sursa. Doar pe tv face

#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Intră în meniu, comută sunetul pe difuzoarele TV-ului, apoi selectează opțiunea LPCM (o găsești pe unde e) și în final pune-l din nou pe sunet prin dispozitiv extern (Home Theater).

#25
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Nicio diferenta :(

#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
deci ca imagine mai bun Sony sau Panasonic?

#27
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Deci pe tine ce te intereseaza? Nu puteai sa deschizi un topic nou ca sa nu mai dezgropi mortii?

Spune mai pe larg ce te intereseaza daca vrei sa te ajute cineva ca nu e nimeni obligat sa ghiceasca ce vrei tu sa afli.

#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMr. Incredible, on 09 august 2019 - 08:06, said:

Am vazut in magazin un panasonic care nu emitea lumina asa in exces si nu ma obosea la ochi asa... dar am vazut ca panasonicurile sunt IPS
Sony am vazut ca emite luminozitate mare se vede bine dar ma gandesc ca ma cam orbeste si deranjeaza la ochi....

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
De fapt problema e la ochi . Nu la tv-uri.

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postedigee, on 11 august 2019 - 12:12, said:

nu sunt singura persoana care se plange de lumina stridenta la unele TV-uri, am auzit si la alte persoane ca le deranjeaza chiar f multe, ca sunt si persoane care nu sunt deranjate de luina stridenta e altceva dar nu e lege pentru toata lumea fiecare are irisul diferit

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
BTW ,ce vezi tu in magazine sunt TV-uri reglate in modul "magazin". Nu sunt aceleasi reglaje si caracteristici pe care le folosesti acasa la uz curent., ci sunt afisate culori suprasaturate ,contrast dinamic si lumina cat incape.
In alta ordine de idei nu exista comparatie de acest tip intre doua marci. Nu exista imagime tip Sony sau tip Panasonic. Difera foarte mult imaginea chiar intre modele diferite de la aceiasi firma.
Fotofobie se numeste. Chestia cu ochiul hipersensibil la lumina.

Edited by edigee, 11 August 2019 - 19:10.


#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postedigee, on 11 august 2019 - 19:10, said:

fotofobie au cei care ai deranjeaza lumina naturala, pe mine nu ma deranjeaza lumina naturala, ci doar cea stridenta a unor televizoare/monitoare nu toate

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
"Fotofobia sau sensibilitatea crescuta la lumina, reprezinta disconfortul resimtit la nivel ocular in prezenta luminii puternice, fie ea naturala (de la soare) sau artificiala (de la diverse surse de iluminat – bec, neon, independent de tipul acesteia)"
https://doc.ro/sanat...scuta-la-lumina

#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
da dar ma deranjeaza cel mai mult cea artificiala de la unele televizoare/monitoare , da si pe intuneric vad mai bine decat altii probabil
dar eu am un prieten care simte la fel disconfort la tv si o doamna in autobuz mi-a zis ca simte disconfort de la un tv la altul la unul mai mult la unul mai putin de unde atatia fotofobisti, si sunt f multi care stau la calculator sau tv si ai dor ochii, aveam si la birou mai demult o colega avea monitor lcd si venea cu ochelari de protectie polarizati, dupa ea a mai luat si alt coleg, deci nu cred ca e o treaba singulara f multi am auzit sa se planga de asta, bine unii nu spun, altii nu stau la tv sau calc

Edited by July02, 11 August 2019 - 21:31.


#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Tot fotofobie se numeste. Indiferent de sursa de lumina.
Orice TV se poate regla pana la un nivel la care imaginea sa nu fie deloc obositoare. Absolut orice TV. Daca n-ai descoperit inca asta si tot incerci in zadar sa faci diverse comparatii intre marci e strict problema ta. problema care practic se poate rezolva foarte simplu.
Nu prin discutii cu doamne prin autobuz ,review-uri si sfaturi tot de prin autobuz(dupa cum ai spus in alt post) ci pur si simplu butonand TV-ul la setari de lumina ,contrast ,culoare ,iluminare panel ,etc.
Ca fapt divers ,tocmai s-a discutat pe threadul Sony 4k ,cel mai bun LCD scos de SOny vreodata, Z9F. are o luminozitate(medie ,nu maxima) de 700cd/mp. TV-ul tau Philips ,prin comparatie ajunge abia pe la 300-350cd/mp.

#36
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 06.11.2014
Offtopic: Z9F e un mare pas inapoi comparativ cu Z9D, atat pe contrast, cat mai ales pe zone de dimming. Avand Oled in gama, nu s-au mai chinuit cu LCD-urile.

Ontopic: Pentru durerile de ochi, exista medici specialiști, comparatul prin magazine ori discuțiile cu babele in autobuze nu ajuta. Si.. orice televizor are telecomanda, scazi din luminozitate pana nu mai ai probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate