Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conexiune NET la Laptop TV prin: - OTP de la RDS / sau cu un Router ASUS Gigabit RT-N18U N600 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,



Pentru o Conexiune NET pe fir la Laptop si la TV Smart Samsung

E mai bine sa achizionez Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600  ?(dar care nu are intrare de Fibra Optica....)
sau sa ma bazez pe OTP de la RDS gen ZTE F660/ZTE F668 ce monteaza ei....?


Merita sa tin doua dispozitive in priza?
Daca ei monteaza doar un media convertor pot monta Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600
dar daca cei de la RDS isi monteaza OTP de la RDS gen ZTE F660/ZTE F668 are rost sa tin ambele Dispozitive al lor si Routeru meu in prinza ?

Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600  - ( din ce am vazut permite descarcarea torrent-urilor fara a mai folosi caclulatorul.... ) - pentru asta m-am bucurat dar nu stiu daca merita..
https://www.asus.com...tworking/RTN18U
Daca nu merita as anula comanda..... Cum ma sfatuiti sa ies mai bine....?

Multumesc

Attached Files


Edited by July02, 18 November 2017 - 15:09.


#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Ai mai deschis si topic nou dupa ce ai postat de patru ori acelasi lucru .
Ai rabdare sa-ti instaleze RDS-ul conserva lor si apoi o sa vezi ce trebuie facut .
Lasa torrentele ....dauneaza grav sanatatii !!

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
DAcă pune fibră, primești un ONT ZTE sau Huawei sau Fiberhome ce-l treci în bridge, apoi Asus-ul. Nu au cale de mijloc. Acel Asus am înțeles că e mai bun decât ultimele ONT-uri pe care le dă RDS.
Dacă primești UTP, adică doar un cablu banal de internet și nu vrei Kaon-ul, e bun Asus-ul. Am văzut că lumea nu se plânge de el.

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postndor, on 18 noiembrie 2017 - 15:08, said:

m-am grabit si am comandat aseara Router ASUS Gigabit RT-N18U N600 si deasta vrea sa stiu pe ce solutie sa merg...., daca nu pot sa anulez comanda deasta intreb....

View PostKyKyKyKy, on 18 noiembrie 2017 - 15:10, said:

daca-l faci bridge inseamna sa le tii si dispozitivul de la RDS si Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 in priza simultan..., merita... ?

#5
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ce faci omule cu torentele?
Ce naiba sa tot descarci?
Sunt situri unde vezi online filme.
Altceva ce sa descarci kituri de windows sau ce?

Unii chiar nu aveti ce munci.

Rutarele alea puternice sunt si periculoase sa dormi langa ele. Sunt ca si antelele GSM de pe blocuri.

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbabarzotea, on 18 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Cu echipamentul de la RDS voi putea avea NET si pe Laptop si pe TV smart in acelasi timp....?

adica nu-mi va fi de folos Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 ?  https://www.asus.com...working/RTN18U/

Server media
Imagini : Jpeg
- Audio : mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg
- Video : asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov
Serviciu personal de cloud AiCloud
Partajare date 3G/4G

Download Master
Suportă bt, nzb, http, ed2k
Suportă criptare, DHT, PEX şi magnet link
Control al lăţimii de bandă pentru Încărcare şi Descărcare
Descărcare programată
Server fişiere AiDisk
Servere Samba şi FTP cu gestionarea conturilor
WAN dual
Suportă IPTV
Roaming Assist

Edited by July02, 18 November 2017 - 15:19.


#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostJuly02, on 18 noiembrie 2017 - 15:13, said:

daca-l faci bridge inseamna sa le tii si dispozitivul de la RDS si Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 in priza simultan..., merita... ?

Ideea e că din punct de vedere al consumului de energie electrică, două aparate reprezintă un consum lunar, mic, dar este. Undeva sub 1 leu pe lună în plus, dar nu ai altă cale. ONT-urile sunt obligatorii pentru a putea funcționa internetul în parametrii optimi pentru rețelele FTTx.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbabarzotea, on 18 noiembrie 2017 - 15:17, said:

Ce faci omule cu torentele?
Ce naiba sa tot descarci?
Sunt situri unde vezi online filme.
Altceva ce sa descarci kituri de windows sau ce?

Unii chiar nu aveti ce munci.

Rutarele alea puternice sunt si periculoase sa dormi langa ele. Sunt ca si antelele GSM de pe blocuri.
Stau prost cu vederea, mã usturã dacã nu sunt 1080 bluray minim!!!
Cine mai orbește azi la oanlain???cînd dai o cãruțã de parale pe un tv 4k...??
Un ab 3oo e suficient pentru orice film...

Ce au montat rcs-ul???

Edited by sarac.lipit, 18 November 2017 - 15:29.


#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKyKyKyKy, on 18 noiembrie 2017 - 15:21, said:

RDS-ul poate monta un Media Concerter sau ONT.... pentru conversia de la Fibra optica la UTP... probabil au consum de energie diferit....??

Din echipamentele RDS poti avea in acelasti timp si Internet pe Laptop si Internet pe Smart TV nu.... ?

View Postsarac.lipit, on 18 noiembrie 2017 - 15:24, said:

eu am TV de 81 adica 32 inci Full HD...., dar nah nu pot sa sti vreodata daca am nevoie de 4K....
Am conexiunea veche inca dar va trebui sa trec si eu pe abonamentul de minim 300MB/s si au zis ca in viitor vor trece pe TV digital....,
bine nu stiu daca TV-urile Smart de la Samsung primesc pe placa lor de retea pe mufa RJ45 mai mult de 100Mb/s....

Pe online nu gasesti mereu toate filmele Full HD de obicei transmit cam HD.....
Si daca cu Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 pot vedea filme de pe torrente fara sa mai aprind calclatorul ar fi ceva nu...? merge sau e greoi,complicat....?

Deci sa inteleg ca mertia ar fi utila achizitia Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600?  care ar fi avantajele.... daca nu e depasit Routerul....?
sau pot sa am Net la fel si prin Echipmentele de la RDS.....?

Edited by July02, 18 November 2017 - 15:43.


#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu. Media Converter e pentru atunci când vrei să tragi internet pe cablu a distanțe mai mari decât cele prin UTP.
De exemplu, eu am folosit două d-astea: https://www.emag.ro/...s/pd/EH13TBBBM/ pentru a-l ajuta pe un vecin la țară să-și tragă internet la o altă casă aflată la vreo 800m. Un Media convertor este de fapt un ansamblu format dintr-o pereche de două aparate ce comunică optic până la o anumită distanță. Pe scurt, ia semnalul electric de la router sau ONT sau modem, îl transformă în semnal optic, iar la destinație înapoi în semnal electric ce se poate monta la alt router sau direct în calculator. ATÂT!

Rețeaua RDS este o rețea GPON, adică la final ai nevoie de un ONT ce comunică cu un OLT. ONT-ul se află în cutii ce se un pe ulițe sau case sau în scara blocului sau direct în casă. OLT-ul este serverul mare unde se leagă toate fibrele ce duc la ONT-uri. Pe scurt: OLT-ul va merge numai cu un ONT (sau DSLAM în cazul Telekom sau a altor rețele xDSL).

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKyKyKyKy, on 18 noiembrie 2017 - 15:42, said:

ok multumesc inteleg acum cum e treaba cu Media Convertorul e pentru comunicarea pe fibra optica la capete
de la RDS un ONT ZTE F660  are 2porturi (GE si unul FE)-unul e de 100 și unul gigabit iar ZTE F668 poate e mai bun pentru conecarea simultana Laptop si TV la internet...?

dar Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 merita aduce ceva vreo facilitate  in plus fata de ONT-ul de la RDS ? ce parere aveti ?
https://www.asus.com...tworking/RTN18U

Edited by July02, 18 November 2017 - 15:53.


#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Am vrut să-l cumpăr, dar am niște probleme în familie și am rămas cu Kaon-ul în chirie la RDS, iar eu am rețea FTTB, cu ONT-ul pe casă, așa că nu știu ce îmbunătățiri ar putea fi între un ONT și acel Asus. Eu aș zice că administrarea rețelei ar fi mai bună și posibilitatea de la lega mai multe calculatoare pe fir cu Asus-ul.

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKyKyKyKy, on 18 noiembrie 2017 - 15:53, said:

Kaon-ul  de la RDS e gigabit ? se plateste chirie la el sau il dau gratis ei....?

eu nu am decat Laptopul si TV-ul , inca nu folosesc mai mutle calculatoare....,
daca daca Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 are alte facilitati folositoare in afara de aceasta care ar mai fi....??
partea de Server media si Download master pentru torente la filme ajuta cu ceva...?sau e greoie sau complicata  ....?

Edited by July02, 18 November 2017 - 16:10.


#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Kaon-ul este gigabit, dar este foarte restricționat din punctul de vedere al setărilor și costă 4,8 lei lunar.
Asus are niște funcții avansate precum FTP-ul și posibilitatea de a pune un modem USB pentru când pică internetul, ceea ce Kaon-ul le are restricționate. Posted Image
Altceva nu știu despre acel Asus. Am folosit când aveam Telekom un Asus RT-N10E. :lol:

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKyKyKyKy, on 18 noiembrie 2017 - 16:14, said:

cineva a bagat net de la RDS conexiune clasica - si i-au dat un router alb nu stiu ce marca era dar nu dadea nici o chirie nimic....,ma mir ca percepe RDS-ul chirie la router....

"modem USB pentru când pică internetul"  cu ce ajuta daca e sa pice conexiunea de inernet de la sursa..... ?
Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 ar mertia mai mult pentru facilitatea cu FTP-ul nu ?

doar ca nu are intrarea de Fibra optica...., daca o avea RDS-ul nu mai trebuia sa monteze nimic nu........ ? exista si Router Assus cu slot stf pentru Fibra Optica...?

Edited by July02, 18 November 2017 - 16:41.


#16
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Astea sunt investitii pt pensionari.
Doar ei au timp sa stea la televizor mult si pe net.

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbabarzotea, on 18 noiembrie 2017 - 16:36, said:

cu echipamentele de la RDS poti avea in acelasi timp concomitent NET pe Laptop si NET pe Televizor Smart ?

View Postbabarzotea, on 18 noiembrie 2017 - 15:17, said:

Rutarele alea puternice sunt si periculoase sa dormi langa ele. Sunt ca si antelele GSM de pe blocuri.
Routerul Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps e un router Puternic....? eu vreau sa il folosesc pe partea de cablu si nu pe Wi-Fi,
( trebuie sa aibe si o setare sa poti sa inactivezi Wireless-ul cand nu doresti asta cumva.... )

Edited by July02, 18 November 2017 - 16:51.


#18
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

View PostJuly02, on 18 noiembrie 2017 - 15:29, said:


eu am TV de 81 adica 32 inci Full HD...., dar nah nu pot sa sti vreodata daca am nevoie de 4K....
Am conexiunea veche inca dar va trebui sa trec si eu pe abonamentul de minim 300MB/s si au zis ca in viitor vor trece pe TV digital....,
bine nu stiu daca TV-urile Smart de la Samsung primesc pe placa lor de retea pe mufa RJ45 mai mult de 100Mb/s....

Pe online nu gasesti mereu toate filmele Full HD de obicei transmit cam HD.....
Si daca cu Routerul ASUS Gigabit RT-N18U N600 pot vedea filme de pe torrente fara sa mai aprind calclatorul ar fi ceva nu...? merge sau e greoi,complicat....?

Functia de Download Master functioneaza f bine, exista si o applicatie pt Android cu care poti baga torentii direct de pe telefon la download in router, deci oriunde esti poti sa cauti si sa pui la descarcat un film, iar media serverul dupa ce-l descarca il indexeaza si il poti vedea cand ajungi acasa pe smartTv /tableta.
Mai mult daca ai activezi si functia de server FTP poti vedea filmele de pe router prin streaming online cu VLC-ul .
Folosesc un router N56U de cativa ani in acest mod, chiar recomand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate