Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Ajutor alegere Home Cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
JackBlakc

JackBlakc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2017
Salutare,
Ma pregatesc sa achizitionez un sistem home cinema 5.1 pentru TV-ul detinut Sony W808c si ma gandeam la unul din pachetele urmatoare :

Yamaha YHT-196

Yamaha YHT-1840

sau ceva mai puternic gen Edifier:

Edifier S760D

Bugetul ar fii undeva la 1700 Ron si in mare sistemul va fii folosit pentru filme si ceva muzica (the usual stuff).

Astept pareri/propuneri.

Multumesc in avans.

Edited by JackBlakc, 18 November 2017 - 14:13.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Primele doua sunt Ok ,doar ca boxele sunt cam mici ,nu obtii cine stie  ce calitate ,mai ales in muzica. Mai pune putin si iti iei asa ceva:
http://www.sono.ro/r...-802102252.html
Oricum si asta si cele 2 din linkurile tale nu sunt home cinema-uri ci receivere A/V plus boxe. Din fericire.
Ultimul sare din start. Ala Edifer e sistem pentru pc.
Tu te legi la TV prin HDMI-ARC(CEC) , presupun ca are asa ceva Tv-ul. Prin alte conexiuni ,chiar optic ,e mai dificil cu controlul la volum.

Edited by edigee, 18 November 2017 - 15:39.


#3
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017
Linkurile tale sunt catre niste sisteme mediocre. Mai pune ceva bani pentru calitate. Cumperi o parte din sistem acum si restul mai tarziu, sau cumperi acum dar mai adaugi ceva bani.
Cateva exemple de sisteme mult peste alegerile tale:
http://www.avmall.ro...upreme-802.html
sau
https://www.avstore....yamaha-rx-v383/
plus niste boxe pe care ti le recomanda baietii de acolo
sau cumperi un set de boxe
http://www.stereopla.../jamo_s_526_hcs
si intrebi cu ce merg
sau intregul sistem cu tot cu subwoofer (in filme conteaza mult)
http://www.avmall.ro...-sub-202-a.html

Edited by audioresearch, 18 November 2017 - 15:45.


#4
JackBlakc

JackBlakc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2017
Salutare baieti,
Multumesc pentru recomandari , intr-adevar un sistem cu adevarat ok costa ceva bani seriosi , am studiat si modelele de la magnat toata saptamana, pe mine ma intereseaza calitatea sunetului la un film full hd , acel feeling de surround, dar desigur ca o sa cante si ceva muzica pe el, stand la bloc din pacate nu o sa imi permit sa zgudui peretii Posted Image)
Eventual in buget nu cred ca ma pot incadra nicicum pentru un sorround ?
Singura problema va fii eventual ca sa ma incadrez sa iau 2 boxe + receiver... dar stiu sigur ca numai cu atat nu ma voi simtii implinit Posted Image

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Iei doua boxe plus receiver si mai apoi iti completezi sistemul. Cand mai ai buget. Vezi ca pe unul dintre site-urile alea ,poate doua, sunt reduceri de BF.

#6
JackBlakc

JackBlakc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2017
@edigee te referi la varianta RECEIVER AV DENON AVR-X540BT + BOXE MAGNAT MONITOR SUPREME 802 ?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,dar pot fi foarte bine si alte boxe. Warfedale ,Mission ,JBL ,Yamaha ,Taga Harmony chiar. Doar sa poti gasi dupa aceea restul sistemului de boxe de la aceiasi firma ,din aceiasi serie. De ex. seria MMS de la Magnat.

#8
JackBlakc

JackBlakc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2017
Momentan trebuie sa refac toate calculele :) sa vad daca imi permit o investitie asa mare..chiar si intins pe mai multe luni, merita sau nu investitia a 3000 ron intr-un sistem audio doar pentru filme ....

#9
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Un genius 6000 de pe olx: https://www.olx.ro/o...html#72fa52ad5c
decodor : http://accesoriitv.r...-si-dts-14.html

pret total 650 lei

#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 JackBlakc, on 19 noiembrie 2017 - 19:44, said:

Momentan trebuie sa refac toate calculele Posted Image sa vad daca imi permit o investitie asa mare..chiar si intins pe mai multe luni, merita sau nu investitia a 3000 ron intr-un sistem audio doar pentru filme ....
Dacă auzi cum sună un sistem adevărat, s-ar putea să te prindă microbul. Mai bine nu. :)

#11
justML

justML

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.12.2017
Salut!

Si eu sunt in cautare de un sistem 5.1 si am gasit acest thread. Intrebarea mea este daca sistemul din link-ul postat de audioresearch (acesta) se poate conecta la PC?
Vreau sa scot sunetul din calculator. Nu din TV.

De asemenea, firele sunt separat sau sunt lipite in boxa? Intreb pentru satelitii din spate, pentru ca am nevoie sa ocolesc latimea camerei, deci am nevoie de niste fire mai lungi (vreo 10-12m aproximez). Nu vreau sa le trec prin mijlocul camerei sa ma impiedic de ele sau sa le roada catelul.

Multumesc frumos de ajutor.
-Mihai.

Edited by justML, 11 December 2017 - 12:33.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E bun sistemul ,ba chiar e recomandat in defavoarea oricarui home cinema.
Sistemul se conecteaza la pc ori digital prin HDMI ,optic sau coaxial, ori analogic prin RCA. Analogic nu o sa ai sunet multicanal.
Daca ai si TV e chiar mai bine. Acesta se leaga tot prin HDMI de receiver ,iar daca TV-ul e din generatie mai noua ,vei avea sunet in sistem prin HDMI_ARC.

Edited by edigee, 11 December 2017 - 15:02.


#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Depinde ce ieșire de sunet multi-canal ai din calculator. Numai cu S/PDIF  optic poți să ieși spre receiver cu cablu optic, electric (cablu coaxial) n-are Denon-ul intrare, iar cu ieșiri 5.1 nu poți să mergi pe intrările de preamp, pentru că Denon-ul n-are nici din astea.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici un receiver mai nou nu mai are intrari multicanal analogice. Ultimii care aveau asa ceva erau cei de la HK ,dar au renuntat si ei.

#15
justML

justML

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.12.2017
Salut.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Iesire din PC este una standard, din placa de baza. (jack 3,5)  Televizorul este un LG din 2015 si este legat prin HDMI la calculator. (deci este posibil sa aibe si acest HDMI_ARC. Nu am verificat).
Nu de mult timp am schimbat placa video cu una mai noua iar acum nu mai pot schimba output-ul audio pe televizor. (nu mai apare in playback devices). Am reinstalat driver cu ultimul scos de producator si degeaba. De accea ma gandeam sa scot sunetul din calculator ca alta varianta nu am. (Era mai bine sa fie output din TV si nu din calculator, dar asta e situatia.)

-Mihai.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Spre receiver se trimite sunetul din pc ,blu ray ,.etc ,adica din sursa. NU din tv. TV-ul il legi ori cu HDMI-ARC ori optical sau coaxial la receiver.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 11 decembrie 2017 - 15:03, said:

Nici un receiver mai nou nu mai are intrari multicanal analogice. Ultimii care aveau asa ceva erau cei de la HK ,dar au renuntat si ei.
Marantz 6012, model de anul acesta luat acu' de Black Friday, are. Vezi punctul 14.

Attached Files



#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.crutchfi...ml#&gid=1&pid=2
Da ,are de toate ,ma mir ca nu i-au pus si SCARTPosted Image
Tot am gasit o hiba ,n-are intrare PHONO. Sunt ,mai ieftine chiar ,care au asa ceva.

Edited by edigee, 11 December 2017 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate