Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intepaturi foarte puternice in gat si iritatie indelungata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Buna ziua,

De aproximativ 3-4 luni am o iritatie in gat, nas si piept.Am avut si o raceala dar am tratat-o.
Controlul de la ORL a aratat o iritatie in gat, nas.Medicul mi-a spus ca nu cunoaste cauza.
Am fumat timp de 2-3 luni vara aceasta, dar am incetat sa mai fumez.
O perioada am fost la salina si e posibil sa ma fi iritat si de acolo.
De asemenea, am luat Mirzaten, Clonotril si Xanax. E posibil sa imi fi iritat mucoasele si aceste medicamente..

Totodata am niste intepaturi in gat foarte puternice, parca m-ar intepa niste ace, plus senzatia foarte enervanta, deranjanta de nisip in gura, ca si cand ar fi ceva acolo care nu se desprinde. Din acest motiv tusesc mereu si probabil se mentine iritatia.

Mi-am facut exudat. Nu a iesit nimic.Nici bacterie, nici ciuperci. Am suspectat ca s-a transmis ceva de la mama care are bronsecstazie si mult timp a banuit ca are micoza pulmonara, dar la exudat si examen sputa nu i-a iesit nimic.
Am un copil sugar. Daca ar fi micoza care nu iese la analize este posibil sa ii transmit? Sau sa ii transmit sotiei si ea la randul ei copilului?

La controlul de la ORL, pe langa iritatia din gat, mi s-a spus ca am un polip in nas care trebuie operat plus deviatia de sept.

Care ar putea fi cauza acestor intepaturi din gat care nu se mai vindeca intrucat pana acum nu am primit nici o explicatie?
Va multumesc!

#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
cum stai cu stomacul?Refluxul poate cauza dureri in gat

#3
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Asta doream sa adaug: medicul de la ORL mi-a spus ca refluxul poate fi cauza iritatiei din gat si sa fac un cosult la gastro.

Am facut tratament cu Omez 14 zile, dar nu s-a ameliorat nimic in gat.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
5 ani am avut "ceva" in gat. Un cretin de ORL-ist m-a tratat de ciuperca. Cand fumam "exploda" realmente, tot tractul respirator iritat, si aparea o mizerie alba. Am luat la diflucan de mi-a paradit ficatul, pana am observat ca cedeaza la antibiotic. Bingo infectie bacteriana, am mers la alt ORL-IST mi-a facut o solutie de badijonat in gat : in continut antibiotic, antimicotic.... Cand recidiveaza solutia si trece. Vezi ca sint in farmacii betisoare pt exudat. Foarte utile.

 sergiu88888, on 18 noiembrie 2017 - 13:56, said:

Asta doream sa adaug: medicul de la ORL mi-a spus ca refluxul poate fi cauza iritatiei din gat si sa fac un cosult la gastro.

Am facut tratament cu Omez 14 zile, dar nu s-a ameliorat nimic in gat.
Bineinteles am luat si medicamente pt. reflux.....

La mine ceda si la o badijonare cu solutie de mujdei de usturoi (antibiotic natural, am luat-o de pe un forum extern), faza-i ca era undeva sus la baza limbii, aplicarea era facila.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Alea 3 medicamente pomenite de tine sunt pentru anxietate, depresie si epilepsie. Esti sigur ca totul nu e doar in mintea ta? Exista astfel de senzatii fara suport organic uneori. Se intampla fel de fel de somatizari si ti se pare ca ai, ce nu ai de fapt. Senzatii false, adica!

De la deviatie si polipi poti avea scurgeri si iritatii pe gat, dar tu exacerbezi senzatiile pe fond psihic.

Ia zi mai bine, ce diagnostic a impus cele trei medicamente?

Edited by arab, 18 November 2017 - 14:14.


#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Ai cumva expectoratie?

#7
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 arab, on 18 noiembrie 2017 - 14:10, said:

Alea 3 medicamente pomenite de tine sunt pentru anxietate, depresie si epilepsie. Esti sigur ca totul nu e doar in mintea ta? Exista astfel de senzatii fara suport organic uneori. Se intampla fel de fel de somatizari si ti se pare ca ai, ce nu ai de fapt. Senzatii false, adica!

De la deviatie si polipi poti avea scurgeri si iritatii pe gat, dar tu exacerbezi senzatiile pe fond psihic.

Ia zi mai bine, ce diagnostic a impus cele trei medicamente?
am avut depresie. am trecut printr-un divort.cu partaj cu tot. a fost un razboi al nervilor. si cu un copil sugar.acum lucrurile au revenit la normal, in sensul ca ne-am impacat,eu si sotia.

 ioana1973, on 18 noiembrie 2017 - 14:12, said:

Ai cumva expectoratie?
nu. cand racesc ramane o tuse timp foarte indelungat dupa ce tratez raceala,dar e tuse seaca.nu se elimina sputa.

Edited by sergiu88888, 18 November 2017 - 16:15.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca un tratament homeopat cu pastile tinute sub limba..........Homeovox: https://comenzi.farm...oiron-p10016512

#9
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 ioana1973, on 18 noiembrie 2017 - 14:07, said:

5 ani am avut "ceva" in gat. Un cretin de ORL-ist m-a tratat de ciuperca. Cand fumam "exploda" realmente, tot tractul respirator iritat, si aparea o mizerie alba. Am luat la diflucan de mi-a paradit ficatul, pana am observat ca cedeaza la antibiotic. Bingo infectie bacteriana, am mers la alt ORL-IST mi-a facut o solutie de badijonat in gat : in continut antibiotic, antimicotic.... Cand recidiveaza solutia si trece. Vezi ca sint in farmacii betisoare pt exudat. Foarte utile.
am uitat sa te intreb ce anume contine solutia de badijonat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate