Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Calcul dezumidificator

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ma uitam la lista de dezumidificatoare si am gasit ca unele folosesc desicanti pentru a reduce umiditatea din aer.
Asta e lista de desicanti
https://en.wikipedia.../wiki/Desiccant
Conform acestui site https://www.sorbents...nts_charts.html care prezinta o compparatie intre desicanti , cat de mare ar trebui sa fie o membrana desicanta din asta pentru a strange sub ea 1 m3 de apa pe secunda?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
ar trebui sa fie de 42


ps: tu realizezi  ce inseamna 1m cub pe secunda?

#3
ducutu

ducutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.03.2005
Un metru cub pe secunda ???
1m3 = 1000 de litri ... totusi... Pe secunda ?
Plus ca din cate stiu desicantii sunt substante care ABSORB umezeala, nu membrane care o "filtreaza".

Alta intrebare !?

Edited by ducutu, 18 November 2017 - 13:33.


#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Cat zici tu, inseamna 3600 tone de apa in o ora (in graficele indicate in trimitere, timpul se considera in ore, cateva secunde sunt irelevante, absorbtia se face lent, echilibrul se relizeaza lent).

Te-ai apucat de modificari climatice planetare?

Edited by Anca12, 18 November 2017 - 13:40.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Anca12, on 18 noiembrie 2017 - 13:36, said:

Cat zici tu, inseamna 3600 tone de apa in o ora (in graficele indicate in trimitere, timpul se considera in ore, cateva secunde sunt irelevante, absorbtia se face lent, echilibrul se relizeaza lent).

Te-ai apucat de modificari climatice planetare?
Yep dar nu e dependent si de marimea membranei?
La figura 3 vad asa :
in mai putin de o ora ,la 100 grame de absorbant din asta se strang 5 ml. Cat ia sa se stranga 1 metru cub? Sau sa zicem asa , cat se strange la 1 tona de absorbant? Nu le am cu matematica dar parca era ceva cu regula de trei compusa.

#6
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 karax, on 18 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Yep dar nu e dependent si de marimea membranei?
La figura 3 vad asa :
in mai putin de o ora ,la 100 grame de absorbant din asta se strang 5 ml. Cat ia sa se stranga 1 metru cub? Sau sa zicem asa , cat se strange la 1 tona de absorbant? Nu le am cu matematica dar parca era ceva cu regula de trei compusa.
Din moment ce tu incepi cu o valoare necunoscuta pentru a afla o alta valoare necunoscuta... succes, nici einstein n-ar putea-o rezolva (decat luand fiecare varianta la rand, de la 1 min la 59 de min... sau de la 1 sec la 3600 de secunde... sau...).

Asta e ca si cand ti-as aduce un tir cu faina si ti-as spune ca vreau sa-mi faci niste paini, la fiecare paine sa pui 1 kg de faina, si te-as intreba cate paini iti ies? Stii sa-mi raspunzi?

Edited by dasvik, 18 November 2017 - 13:54.


#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ma rog graficul nu are gradatii sub o ora , insa ochiometric hai sa zic ca "mai putin de o ora" inseamna fix jumate de ora.

#8
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
La 30 min:

Cu 100 gr, dureaza 6.000.000 de minute sa se stranga 1 m3 de apa. Adica vreo 11 ani juma'
CU 1 tona absorbant, se strang 50 l intr-o jumatate de ora (asta fiind matematica "simpla", in linie dreapta, nu m-am uitat ce-i cu abosrbantele alea, daca au pierderi, variatii, etc...) Ceea ce inseamna ca dureaza 10 ore ca sa se stranga 1 m3 de apa.

Edited by dasvik, 18 November 2017 - 14:03.


#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Alea nu fac treaba, nu se compara cu cele cu compresor.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dasvik, on 18 noiembrie 2017 - 14:02, said:

La 30 min:

Cu 100 gr, dureaza 6.000.000 de minute sa se stranga 1 m3 de apa. Adica vreo 11 ani juma'
CU 1 tona absorbant, se strang 50 l intr-o jumatate de ora (asta fiind matematica "simpla", in linie dreapta, nu m-am uitat ce-i cu abosrbantele alea, daca au pierderi, variatii, etc...) Ceea ce inseamna ca dureaza 10 ore ca sa se stranga 1 m3 de apa.
Mersi. Probabil ca un dispozitiv din asta ca sa stranga 1 m cub/s ar trebui sa aiba vreo 50 metrii. Daca luam ca reper ca 100 grame ar avea cam 30 cm (filtrele astea par usoare).
Ba nu, am facut un calcul si da 3 km marime. Nu e rentabil.

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Este complicat, nu doar regula de trei simpla. Substanta absoarbe la inceput rapid, dar si pierde inapoi in mediu umezeala. Cu timpul se tinde catre un echilibrru dinamic (intre-iese), dar acesta depinde de volumulutil, de circulatia aerului etc,

Uite, sa-ti dau un exemplu, nu chiar la subiect, dar util, ca da de gandit cat de complicate sunt fenomenele:

Etalonarea unui higrometru cu spirala. O banda metalica otelita, spiralata, este acoperita pe o fata cu o hartie impregnata cu substanta absorbanta de umiditate. Deci avem o pelicula care absoarbe vapori de apa, dar si elimina apa absorbita (in functie de temperatura si de concentratia de vapori de apa din atmosfera).

Se introduce higrometrul intr-o cutie  etansa,  in care se mai pune intr-o cescuta o ligurita de sare de bucatarie umezita cu apa (sa nu balteasca apa, nici sa fie sare neumezita) si se lasa in liniste cateva ore. Prin peretele transparent al cutiei, vei vedea ca in primele minute acul higrometrului urca rapid, dar mai apoi urca din ce in ce mai lent si se stabilizeaza dupa cateva ore la valoarea 70 %.

Daca pui in cescuta alte saruri, se va stabiliza la alte valori ale umiditatii relative, iar daca pui o carpa uda, la echilibru tinde sa arate 100 %.

Cred ca ai inteles ca nu merge sa calculezi cu aritmetica, ci trebuie, acolo,  macar niste derivate si integrale de volum.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Presupunem ca o astfel de chestie s-ar afla in aer liber , sau sa zicem in o incinta cu gauri anume sa treaca aerul, in Romania whatever loc iti place. Incinta aia nu va contine decat o astfel de membrana iar sub ea un vas unde se trange apa.

#13
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 karax, on 18 noiembrie 2017 - 14:39, said:

Mersi. Probabil ca un dispozitiv din asta ca sa stranga 1 m cub/s ar trebui sa aiba vreo 50 metrii.
Kilometri patrati.
Vreo 5000.

Asta daca il folosesti pe ambele parti. Daca doar pe o parte dublezi suprafata.

Edited by 68x95, 18 November 2017 - 15:19.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cum ai facut tu calculul?

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cautand pe net dupa "water from air " am gasit asa ceva
https://www.waterfro...rom-air-wfa100/
Produce 1500 litrii pe zi, marimea fiind limitata la faptul ca nu e nevoie de mai mult plus faptul ca trebuie sa coste cat mai putin. Ma intreb la o varianta mai mare de atat cat ar obtine.

Aici am descoperit ca variante mari pot ajunge pana la 4500 litri pe zi. Ceea ce s-ar traduce ca ar incepe sa devina rentabile nefiind vorba de dispozitive de kilometrii intregi.

https://en.wikipedia...water_generator

Iata aici pe youtube se poate explora marimea pe care o are de obicei un astfel de dispozitiv. Uitati-va si la videourile de pe margine cu alte exemple.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r44OaLRZiu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

So it's possible.

#16
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
exista in america de sud pe un munte o astfel de instalatie...

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Iata ce am mai gasit. Ceva inspirat din tehnicile de supravietuire
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rDXWK5GRaiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu necesita absolut deloc electricitate. Si daca cineva se chinuie sa dezvolte subiectul cred ca putem ajunge si la nivele de apa mai mari.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cam pe aceeasi tema
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wgE2SCJsUgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca daca ne straduim nitel am putea face o centrala sau ceva cu dispozitive de genul. Insa important este sa reusim colectarea apei din aer nu a cetii sau mai stiu eu ce. E ceva de lucru pana acolo. Insa intorcandu-ne la fizica uite aici ceva
https://en.wikipedia...i/Space_blanket
Cu asa ceva putem face diferente de temperatura in aer in o serie de tevi de asa natura incat fie sa invartim un fel de eoliana fie daca nu prin tehnici de condensare sa colectam acea apa necesara sa misti generatorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate