Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Review: JVC LT-55VU52K , 4K, 140 cm, LED-Smart - 1749 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Doar ce l-am achizitionat ieri de la Auchan.
Primele impresii:
- imagine buna, culori vii
- sunet slab-mediu - asta nu prea conteaza, oricum o sa folosesc un soundbar
- Netflix si youtube se incarca rapid (doar astea m-au interesat pe partea de smart pana acum)
- telecomanda mica, usoara si ergonomica cu ceva butoane dedicate
- jocurile de playstation 3 se vad super
- garantie 5 ani
- specificatii: http://jvctv.eu/eu-en/lt-55vu52k/

PS: nu am cine stie ce asteptari de la acest tv pentru banii dati, oricum nu prea folosesc tv-ul decat cateva ore pe saptamana.
Cu alte impresii o sa vin pe parcurs.

Niste poze:

Attached Files


Edited by Frankie, 18 November 2017 - 10:44.


#2
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostFrankie, on 18 noiembrie 2017 - 10:42, said:

- imagine buna, culori vii
In limitele tecnologiei lcd evident

Edited by sSorsy, 18 November 2017 - 11:53.


#3
MihaiRusu

MihaiRusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.10.2017
Am observat ofertele pe la Auchan, ce preț a avut?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1749, scrie in prima poza, what the.... ?!

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
JVC a impus standardul VHS in detrimentul Betamax - care era si el slab fata de U-Matic si Betacam, dar care Betamax pt vremea ei era doar naspa insa nu o mizerie infecta si o jignire la adresa civilizatiei cum a fost VHS.

Asa ca eu de la JVC nu as lua nimic, nici ieri, nici azi, si nici peste 12 cicluri de injumatatire a uraniului natural.

Edited by loock, 18 November 2017 - 12:33.


#6
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Oricum acel televizor nu e făcut de JVC, stai liniștit.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAndi Pavel, on 18 noiembrie 2017 - 12:35, said:

Oricum acel televizor nu e făcut de JVC, stai liniștit.

Asta nu poate insemna decat un comentariu de genul "cu atat mai mult..."

De ce as prefera o chinezarie care plateste brandul catre JVC, cand pot sa iau o chinzarie care plateste brandul catre Sony - asta desigur in cazul rarisim in care e un model pe care-l gasesc cat de cat acceptabil.

#8
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Turcii produc JVC-urile acum.
Legat de VHS versus Betamax, a câștigat formatul mult mai ieftin, așa cum se întâmplă de fiecare dată, poate și ajutat de faptul că o anumită categorie de filme, cu  mare priză la public, apărea exclusiv pe VHS.

#9
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postloock, on 18 noiembrie 2017 - 12:40, said:

De ce as prefera o chinezarie care plateste brandul catre JVC, cand pot sa iau o chinzarie care plateste brandul catre Sony
L-am pus in magazin langa un model similar ca si specificatii: SONY KD55XE7005BAEP https://altex.ro/tel...-kd55xe7005baep iar diferenta intre calitatea imaginii nu exista.
Sony nu m-a convins sa mai scot 1500 lei din buzunar.

Colac peste pupaza, la ce super-mega brand e Sony, n-au curaj sa dea garantie mai mult de 2 ani pentru super-produsele lor. Posted Image

Edited by Frankie, 18 November 2017 - 22:22.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostFrankie, on 18 noiembrie 2017 - 22:17, said:

L-am pus in magazin langa un model similar ca si specificatii: SONY KD55XE7005BAEP https://altex.ro/tel...-kd55xe7005baep iar diferenta intre calitatea imaginii nu exista.
Sony nu m-a convins sa mai scot 1500 lei din buzunar.

Colac peste pupaza, la ce super-mega brand e Sony, n-au curaj sa dea garantie mai mult de 2 ani pentru super-produsele lor. Posted Image

Si numai pt. rama de 7 mm merita mai mult un Sony - am asa la al meu din 2013.

In ce privste redarea, ea depinde enorm de modelul particular si iar enorm de setarile custom.
Si eu cand am luat, doar un model Sony mi-a placut, si diferentele erau catastrofale pt mine.

In ce priveste garantia, Sony ia panouri video de la toti producatorii, le selectioneaza ei dat totusi nu le fac ei si e greu sa mai garantezi pt altii.
Sony a fost producator de panouri de top, insa au renuntat sa mai faca LCD-uri de multi ani, si mai intai au lucrat cu panouri Samsung TN si VA, apoi si  PLS, apoi si TN si IPS de la LG, si AHVA de la AUO, si poate si de la altii.
Samsung si LG sunt coreeni care fac panouri in China si in alte tari, iar AUO e chiar o firma chinezeasca.
Al meu are panou AUO si e cel pe care l-am preferat atunci.
Probabil ca erau si PLS-uri Samsung bune, dar nu erau decat in modele muuuult mai scumpe decat cel de 2800 RON pe care l-am luat eu in 2013.

Insa Sony este in avangarda la producerea de microLED.
Au facut si AMOLED inca de acum 5-6 ani pt monitoare de broadcast profesionale pt postproductie video, si au deja de 2 ani si prototipuri de microLED cu micro LED-uri anorganice, speram mai rezistente decat AMOLED-urile.
Chiar sunt curios daca o sa faca productie de asa ceva, sau o sa ia tot de la altii.

Edited by loock, 19 November 2017 - 03:07.


#11
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postloock, on 19 noiembrie 2017 - 02:58, said:

Si numai pt. rama de 7 mm merita mai mult un Sony - am asa la al meu din 2013.
Tot 7mm are si rama JVC-ului.
Si acum serios, grosimea ramei este criteriu de alegere al unui televizor? Ca pana mea, doar nu e portabil sa-l iei cu tine in buzunar...

#12
Toradov

Toradov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2017
Topicul este despre un anumit TV marca JVC. Incercati, vă rog să veniți cu argumente pro sau contra referitor la acest TV. Discuțiile sterile nu-și au rostul. Nu blocați pagina cu tot felul de bălării. Mulțumesc. Eu chiar vreau sa aflu mai multe despre acest TV, nu mă interesează alte TV-uri.

#13
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Daca te intereseaza ceva in mod particular, esti liber sa intrebi.

#14
Toradov

Toradov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2017
Am achiziționat acest TV vineri.Pot spune că sâmbătă mi-am dedicat întreaga zi pentru teste. Este un Best buy. Nu este cu nimic mai slab decât un 6200 de la Samsung Plusuri: culori vii, sunet bun, delay mic la schimbarea canalelor, meniu intuitiv, se mișcă foarte bine pe internet. Nota 10. Minusuri: nu memorează pozitia daca oprești filmul in timpul vizionării unui film de pe USB. Nota 9.
Aspect: la cat este de mare ar fi putut pune 2 picioare  pentru mai multa stabilitate. Nota 8. Garantie: 5 ani. Nota finala 9. Pot afirma că am făcut o afacere buna.

#15
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
De unde l-ai achizitionat si la ce pret ?

PS: eu am pus acest JVC in magazin langa un SONY KD55XE7005BAEP si acel sony nu este cu absolut nimic mai presus decat JVC.
Sony nu-si justifica pur si simplu pretul dublu.
PS2: sony are doar 2 ani garantie Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#16
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Si acum o scurta recapitulare despre JVC LT-55VU52K

Plusuri:
- imagine superba, mult peste media pietei, cel mai bun raport pret/calitate pentru un TV de 140 cm
- poti inregistra filme, emisiuni pe hdd extern
- poti face mirroring cu telefon mobil
- poti face screen share la laptop prin wireless
- youtube si Netflix functioneaza impecabil, fara laguri, erori sau freeze
- reda cam toate formatele multimedia pe usb
- google chromecast a devenit pur si simplu inutil pentru acest TV

Minusuri:
- nu am gasit in meniu setare de subtitrari sa fie mereu ON. Cand dau pe un canal digital, trebuie sa apas pe telecomanda la subtitles ca sa apara subtitrarea
- nu are in meniu optiune pentru a dezactiva complet boxele tv-ului atunci cand folosesti un soundbar
- are un usor bleeding pe o margine dar e foarte putin sesizabil, se vede doar cand ecranul e complet negru si cand e intuneric bezna in camera
- ultimul update de soft e din iunie 2017

Mi-am achizitionat un Soundbase Denon DHT-T110 ( https://www.avstore....denon-dht-t110/ ) , l-am gasit la Altex resigilat cu 450 lei si este cea mai buna investitie pe care o poti face intr-un TV. Muzica, filmele , emisiunile devin cu totul si cu totul alta experienta.

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postloock, on 18 noiembrie 2017 - 12:30, said:

JVC a impus standardul VHS in detrimentul Betamax - care era si el slab fata de U-Matic si Betacam, dar care Betamax pt vremea ei era doar naspa insa nu o mizerie infecta si o jignire la adresa civilizatiei cum a fost VHS.

Asa ca eu de la JVC nu as lua nimic, nici ieri, nici azi, si nici peste 12 cicluri de injumatatire a uraniului natural.
Intrebare, in ton cu.............. tonul!!
Dragnea, mai merita sa traiasca?Posted Image

Edited by florinellll, 28 February 2018 - 14:13.


#18
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postloock, on 18 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Asa ca eu de la JVC nu as lua nimic, nici ieri, nici azi, si nici peste 12 cicluri de injumatatire a uraniului natural.
Esti intr-o grava eroare (cu exceptia faptului ca te referi strict la turcismele numite JVC)
JVC produc proiectoarele cu cele mai bune contraste native. Nimeni nu ii egaleaza la categoria homeuse, cel putin la black level. Citez: JVC With a pedigree in Hollywood TV and video production, JVC's front-end projectors are widely regarded as some of the best in the industry, especially because of their unmatched native contrast ratio and expanded color space. JVC projectors can also be found in mission-critical space program and flight simulation applications.
https://www.thescree...jector-Shootout

Edited by Calin_fdx, 28 February 2018 - 15:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate