Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Gingii desprinse, sangerari, detartraj?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
daniletzaa

daniletzaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2017
Buna seara, cred ca am inceput de parodontoza, imi sangereaza gingiile de vreun an si ceva. Gingiile din fata sunt umflate si s-au desprins de dinti, probabil din cauza tartrului mai accentuat in acea zona.

Intrebarea mea e ...daca nu ajung la dentist, e posibil ca dintii sa cada?
Am si cosmaruri din cauza asta. Am tot amanat vizita la dentist de teama.

Am si cateva intrebari:

1) Cei care ati fost la detartraj, ce fel de detartraj recomandati? (laser, ultrasunete...)
2) Se face detartraj la toti dintii? Am vazut ca preturile incep de la 200 ron, acest pret e pentru toti dintii? Sau pentru un dinte? Chiar nu stiu, nu am fost pana acum la aceasta procedura.
3) E posibil ca gingia sa nu se mai lipeasca de dinti nici dupa detartraj si sa sangereze in continuare? Ofera stomatologul vreun tratament pentru aceasta problema?

Va multumesc ! Apreciez ajutorul acordat!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
200 toti dinții si da ,dacă nu opresti fumatul o să îti cadă toți .

#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
detartraj laser din n motive, nu am timp sa ti le expun
detratraj la arcada superioara sau inferioara, sau ambele; depunde ce preferi; pachetul "de lux" costa 350 ron (toti dintii)


pentru regenerare ginigvala https://www.regenerare-gingivala.ro/

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 daniletzaa, on 17 noiembrie 2017 - 23:29, said:

Intrebarea mea e ...daca nu ajung la dentist, e posibil ca dintii sa cada?
cum sa cada ? dintii se scot la denstist, nu daca nu te duci nu are cum sa-i scoata asa ca o sa-i patrezi pe toti ,
ma rog ca se vor misca si vor fi plini de infectii e alta poveste...

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Evident ca o s acada, asta e finalul parodontozei... chiar daca nu acum, in citiva ani. Apropo, nici implanturi nu poti pune ca se retrage osul.
Singura solutie e detartrajul care in Romania nu prea se face bine (d-ala manual, 2 ore pe toata gura minim) si apoi sa speri ca daca te tii de spalat pe dinti zilnic de 2-3 ori, ata interdentara dupa fiecare masa si apa de gura isi revine.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
PS: foarte important ar fi sa-ti iei o periuta buna gen Philips Sonicare.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sfat 1: E dat de un prieten mai batran ca mine: foloseste pasta de dinti lacalut. El mi-a spus ca asa a scapat de sangerari.
Sfat 2: Exista un vaccin pentru paradontoza in urma cu 20 ani, era eficace. Se injecta subcutanat, nu era de loc dureros. Este vaccinul inventat de dr. Georgescu. Cred ca a aparut si varianta cu administrare orala, nu sunt sigur. Poti apela la prietenul Google.
Sanatate!

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Nu exista vaccin anti jeg. Boala parodontala e de la jeg pietrificat depus pe dinti. Nu se ia nici cu vaccinul nici cu laserul ci cu munca si instrumente ascutite.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Spala dintii cu apa oxigenata si bicarbonat de sodiu, dupa ce mananci si fa pauza 1-2 ore cu alimentele. Foloseste apa de gura parodontax si pasta.

Daca ai deja tartru, du-te la detartraj.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 altuser09, on 18 noiembrie 2017 - 09:23, said:

Sfat 1: E dat de un prieten mai batran ca mine: foloseste pasta de dinti lacalut. El mi-a spus ca asa a scapat de sangerari.
Sfat 2: Exista un vaccin pentru paradontoza in urma cu 20 ani, era eficace. Se injecta subcutanat, nu era de loc dureros. Este vaccinul inventat de dr. Georgescu. Cred ca a aparut si varianta cu administrare orala, nu sunt sigur. Poti apela la prietenul Google.
Sanatate!

Eu am scapat definitiv de sangerari dupa ce am ramas fara dinti,incisivii de jos,trei bucati.Am folosit Paradontax si Lacalut,ani de zile.Eficienta lor s-a dovedit pur financiara,fiind mai scumpe decat celelalte.Atat.Eu n-am sesizat altceva.Rezultatul final fiind cel preconizat:o punte sanatoasa.

Intr-o alta ordine de idei,tartrul nu este jeg.Tartrul se formeaza si daca nu pui nimic in gura,niciodata,depinde de individ.Iar spalatul excesiv al dintilor nu este recomandat

Paradontoza nu se poate vindeca,eventual ameliora.
Vizita la dentist trebuie facuta cat mai urgent.

Edited by adisz, 18 November 2017 - 10:00.


#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Fiecare isi mingiie orgoliul cum poate. Adevarul e ca nu faci boala parondontala 1-2 detartraje anuale, spalat pe dinti dupa masa si folosit corect ata dentara de 2 ori pe zi. Dar asta a noi e ca dusul zilnic, o investiie vestica pe care nu o adoptam.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca sangereaza gingiile poti sa folosesti mama pastei de dinti si bunicul lu' tata periutei ca e degeaba. Nu mai credeti in reclame. Singura solutie e detartrajul si igienizarea gingivala facuta la dentist. Nu doare.
Daca nu iti sangereaza de multa vreme ai sanse mari sa fie paradontita care se trateaza. Daca e paradontoza ai pus-o, aia nu se mai trateaza, mai devreme sau mai tarziu dintii afectati vor cadea.
Se poate pune implant la dintii cazuti/scosi din cauza paradontozei, se face reconstructie de os.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate