Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

De când datează primele imagini color din familie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 babarzotea, on 17 noiembrie 2017 - 23:18, said:

Eu am vazut poze color si cu Al I Cuza. Deci sunt de multe secole, nu stiu ce e asa interesant.

Eu am vazut filme si cu Burebista, deci de pe atunci... erau... ããã...   Posted Image

#20
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 djl, on 17 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Aparat de mărit. Ăla din poză cred că e Cehesc.

Este Krokus - polonez.
Acum vad ca a mai postat si geth.

Edited by bitiro, 18 November 2017 - 10:56.


#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

 tinel231, on 18 noiembrie 2017 - 07:04, said:

Nu prea...E un toc de ,,piele'' care contine ceva pt foto...Posibil sa fie un ap foto de format mare (120) cu burduf ,rusesc,  judecand dupa cureaua care e identica cu aia de la Smena.

Este o camera video cu pelicula de16 mm, ruseasca, Aurora 2x8 mm Se filma pana se termina rola, apoi rola se intorcea (ca o caseta audio) si se filma si pe cealalta jumatate de latime. Apoi se developa, se usca si se taia de-a lungul cu un dispozitiv manual, rezultand doua pelicule de 8mm (perforatii doar pe o latura).

Attached Files



#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aş vrea io un aparat din ăla pliabil, cu telemetru şi mai muli timpi de expunere. Aparat pliabil cu film format mediu (6 x 6 sau 6 x 9), că există şi pe format 35 m.m. (format 135). Un aparat Sovietic bun de genul era "Moskva" 5.

#23
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Da, daca ai un astfel de aparat foto cum este cel de care zici, cu aparatul de marit Krokus din fotografia de mai sus ai fi avut avantaj: are condensorul cu suprafata mare, deci puteai sa-l utilizezi si pentru format mediu 6cm x 6cm. Iar pentru formatul 6 x 9 faceai copii contact.

Am avut si noi, romanii, in fabricatie un aparat de marit de format mediu 6 x 6, Peisaj, robust, cu obiective intersanjabile, fabricate la IOR.


Cu aparatul cu burduf de care faci pomenire se lucreaza mai cu atentie, comparativ cu cel in format 2,4 x 3,6, din cauza ca are intervalul de claritate mai redus, astfel ca trebuie sa pui claritatea pe subiectul principal cu mare atentie, iar zonele neclare ies mai extinse.

Edited by Anca12, 18 November 2017 - 13:19.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la aparat de fotografiat, nu de mărit. Scuzele mele că nu am menţionat.
Ştiam că am produs aparate de fotografiat (doar 1 din cele 3 modele a fost mai răsărit), aparate de filmat şi de proiecţie, dar nu ştiam că am produs şi aparat de mărit.
Oricum, pe vremuri cu aparate de mărit manaual se lucra. După aia toţi au trecut la minilaburi. Cât am căutat pe cineva să-mi mărească un detaliu la o poză şi nu am găsit, că deh, unde am căutat erau cu maşinării automate de scos pozele. Asta prin 199x-2000. Ce-i drept, unele din maşinăriile alea aveau optică bună şi fiind proces 100% optic, pozele ieşeau bine. În schimb, la developare, minilaburile   Posted Image
Automatizarea (procesul C41 şi maşinăriile de scos poze) cred că au dus la democratizarea fotografiei în culori. Dar şi la urâţirea culorilor...
Însă din ce am văzut, în România destui preferau dia color în faţa negativului color. Probabil era mişto să vezi pe perete imagini de familie sau din vacanţă. Dia alb-negru cred că am văzut doar o dată (diapozitiv, nu diafilm). Am luat un "A.G.F.A." Scala (film pozitiv alb-negru), expirat, însă nici nu ştiu dacă am făcut vreo poză cu el. Ultima dată nu developa nimeni aşa ceva în România, că nu e în proces E6   Posted Image

Edited by djl, 18 November 2017 - 13:15.


#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
da, vazusem poza pe tablica  si mi s-a parut ceeace am afirmat.

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Marirea manuala pe hartie a negativelor color era un chin si rezultatele erau slabe (debalansare, pete, contrast defectuos etc.).
Lucrai pe orbeste, intuneric total, la primii pasi. Temperatura solutiilor din tavi trebuia pastrata riguros (unii isi facusera tavi termostatate). Trebuia sa faci pe bucatele de hartie foto probe multiple de expunere (timp de expunere si filtre color), sa le prelucrezi si apoi sa le analizezi la lumina zilei: aici mai trebuie asa, aici ar mai trebui asa... Abia mai pe urma reluai corvoada developarii pe hartia finala.

Masinile automate faceau treaba infinit mai de calitate, depinzand si de tehnician (daca avea rabdare sa regleza cum trebuie din cursoare pe monitor, tinand cont de diferenta dintre cadrele de pe film (luate in zile si conditii diverse).

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am poze vechi scoase de pe filme color care au ieşit destul de bine.
La cât nebun sunt, m-aş apuca să scot manual. Laborator cu procesare 100% optică nu am mai văzut  :( ... unul din ultimele a fost la mine în cartier. Un aparat de mărit îl bagi în baie, o maşinărie din aia de scos pozele nici pe uşă nu intră!

#28
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu se poate pune semn de egalitate intre o fotografie realizata cu material foto ortocromatic si o fotografie cu material pancromatic. Fotografiile uzuale, realizate cu aparat de amator+rolfilm au fost 99% pancromatice, deci putem spune ca primele fotografii "cu adevarat" in culori, le avem de cand avem camera foto digitala.Posted Image

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 17 noiembrie 2017 - 22:44, said:

De când datează primele imagini color din familie? Poze, diapozitive. La mine cred că din anii '70 (ramura din partea tatălui).

Şi sunt diapozitive.

#30
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

 H6D-100c, on 18 noiembrie 2017 - 17:01, said:

Nu se poate pune semn de egalitate intre o fotografie realizata cu material foto ortocromatic si o fotografie cu material pancromatic. Fotografiile uzuale, realizate cu aparat de amator+rolfilm au fost 99% pancromatice, deci putem spune ca primele fotografii "cu adevarat" in culori, le avem de cand avem camera foto digitala.Posted Image

Nu m-am prins ce ai vrut sa spui... Filmele ortocromatice (foarte rare) si cele pancromatice au fost, ambele, filme alb-negru, nu puteai face fotografie color cu ele.

Cuvantul croma din denumirea lor se refera la compozitia imbunatatita a emulsiei fotografice (contin anumite substante care fac sensibila emulsia si la culorile la care bromura de argint, singura, nu este sensibila: rosu....verde).

#31
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Exact. Desi te puteai apropria de un ortocromatic si cu film pancromatic, cu filtru potrivit, mai ales in scene hibernale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate