Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sapa, tencuiala preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 PoeOvidiu, on 20 noiembrie 2017 - 07:14, said:

Eu de cand sustin ideea ca e o magarie obiceiul cu "avans lucrare". Din pacate sunt si pe forum cativa care ma combat. Eu lucrez fara avans si cu materialul meu. Asa mi se pare corect. Si nu accept nici altii sa ceara avans la mine. Avansul ala ce e? Ce platesc? O promisiune? Adica tu nu ai facut absolut nimic dar eu trebuie sa te platesc deja. Nu prea mi se pare corect.
Daca nu uit o sa intreb azi baietii ce lucreaza la mine cu cat e mp de sapa si de tencuit clasic. Sunt baieti faini. Pacat ca esti in Constanta ca ti-i recomandam cu drag. Seriosi, harnici, organizati. Mi-au promis ca termina in 3 saptamani. Au inceput de 2 si dupa cum vad mersul lucrarii cred ca pe maine, cel tarziu miercuri trebuie sa ma caut prin buzunare ca termina, in conditiile in care o zi nu au venit dar m-au anuntat de seara ca nu vin a doua zi.
Pe astia i-am prins la fratele meu la o lucrare si de atunci ii tot mutam de la unul la altul sa nu ii pierdem.

Poate tu te pricepi la materiale, dar nu toti se pricep. Ei zic ca avansul sint materialele, dar nu cred. Apoi poate le e frica ca nu-si mai iau toti banii. In blocul unde sta maica-mea s-a luat decizia mortaritului blocului. Si in cel mai pur stil, romanesc. Adica fiecare-si mortareste pe banii lui partea lui de apartament. Si administratia a pus la dispozitie doua echipe, bineinteles "la negru". Fara acte, fara garantie, factura, nimic. Degeaba i-am spus la maica-mea ca nu e legal ca fiecare sa-si mortareasca partea lui si mai ales la negru, ei sustineau ca oficial e enorm de scump, etc. A dat 1800 lei pe 2 pereti (cu geam fiecare) si un perete mai micut (tot cu geam). In total cam 26 mp. E mult ? Asta la negru. Bineinteles ca "meseriasii" veneau cand aveau ei chef, au tot scumpit pretul, initial a fost 1400 lei, apoi 1500 si la final 1800 lei, tot cereau bani pe parcurs. Le-a dat folie sa acopere geamurile, dar au luat folia si adezivul si tot nu le-au acoperit.

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Explica-mi si mie, te rog, ce e ,, mortarit'?N-am mai auzit termenul...Banuiesc cam ce e, dar ...
Referitor la avans la lucrare nu are cum sa fie pentru materiale.Doreii si nu numai ei lucreaza doar cu manopera, materialele le iau beneficiarii.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce e mortaritul ? Pai, dupa mine, ca nepriceput, e spart peretii cu ciocanul pana se ajunge la caramida si apoi aplicat un strat de mortar si nivelat.

La noi, gigeii au cumparat materialele, au venit cu ele de acasa.

Edited by Ion_de_la_Raion, 20 November 2017 - 18:09.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca au venit cu materialele de acasa e un lucru bun. In caz ca nu iese bine nu pot da vina pe materialele clientului. Dar ca prestator de servicii daca vrei sa lucrezi cu materialul tau atunci e recomandat sa ai niste bani care sa iti permiti sa ii blochezi in materiale. Desi in zona de constructii nu prea vine nimeni cu materialele lui. Mai vin electricienii si cei care fac confectii metalice (garduri, balustrade etc). In rest majoritatea lucreaza cu materialul clientului. Asa lucreaza si la mine. Dar atunci tu ca si client nu iei materiale de capul tau. Il intrebi pe meserias ce si cat sa iei. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca mai ales la tencuit, sape, gletuit si chiar la gresie/faianta e posibil sa intre mai mult material si nu e neaparat vina meseriasului. La mine de exemplu m-am trezit ca a zis sa iau 40 de saci de adeziv si a consumat 32. Se mai intampla si invers, eu ce vina am ca zidarul a fost tipicar si peretii au fost aproape perfecti din zidire? Posted Image Asta e, am dus inapoi adezivul ramas si gata dar putea sa fie si invers daca peretii erau nasoli. Ala cu finisajele trebuie sa corecteze toate greselile celor dinaintea lui.

Edited by PoeOvidiu, 21 November 2017 - 07:30.


#23
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Multumesc ptr raspunsuri. Eu vad ca imi scrieti dar nu pot sa dau reply de pe telefon si trebuie sa ma loghez de la PC, de asta raspund atat de greu.

Era pretul la sapa, fara nimic faianta etc.

Le-am spus sa plece, au plecat, ciudat cand le am dat mai putini bani la sapa nu au comentat nimic, eu daca muncesc si cineva nu ma plateste( evident daca merit banii aia) as face un scandal monstru, f dubios ca nu au spus nimic, insa am scapat de ei, si-au tras banii pe altele inzecit.

Am ales sa cumparam noi materialele, deoarece nu am facut economie la ele, am luat chestii mai de calitate si am vrut sa detinem noi controlul la materiale, de furat si stricat? evident ca au si luat au si stricat.

Acuma tot ce a ramas e de tencuit si glet, sunt cam  70mp, ff mult de indreptat, aveti o idee cum putem face asta mai rapid? Eu tot sper sa avem Craciunul in casa asta.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Timpul mi se pare cam scurt pana la Craciun dar nimic nu este imposibil
Tencuiala si gletuitul se pot face si mecanizat care este o metoda mai rapida totusi, trebuie sa gasesti pe cineva care are o pompa de tencuit si gletuit si de asemenea se pierde timp destul de mult cu uscarea tencuielii si a gletului care pot prinde si fisuri, caz in care se mai intarzie cu remedierea acestora.
De notat ca nimeni nu doreste fisuri dar acestea pot apare si nu neparat din cauza meseriasului.

Ar mai fi o metoda. Cea mai rapida dupa parerea mea. Rigips  - care este mai ieftin si mai rapid de lucrat, mai curat, izoleaza termic si fonic
Exista placi de rigips pentru tavan, rigips fonic, antiumezeala etc. Bonus - se pun relativ usor pe pereti+tavane
Succes

#25
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013

 Ion_de_la_Raion, on 20 noiembrie 2017 - 18:08, said:

Ce e mortaritul ? Pai, dupa mine, ca nepriceput, e spart peretii cu ciocanul pana se ajunge la caramida si apoi aplicat un strat de mortar si nivelat.

La noi, gigeii au cumparat materialele, au venit cu ele de acasa.
Auzi mai, nea ioane, mortaritul asta se face pe afara sau pe interior in Timisoara lu matale...?Si mai zici ca esti si guruuuuu....

#26
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Am gasit o firma care a fost serioasa dar acuma am senzatia ca o cam freaca. Deoarece ar vrea sa munceasca si saptamana 18/12 si de asta sunt f inceti.  Intrebare cum imi dau seama daca gletul e uscat? Va multumesc

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In mod normal iti dai seama daca e uscat sau nu. Uscat e mai alb. Altfel se vede umed. Nu ii grabi daca sunt seriosi ca e posibil sa aiba dreptate si sa nu fie uscat gletul inca pe vremea asta si sa te trezesti cu surprize neplacute pe urma . Sa se cojeasca lavabila sau alte bucurii.
Stiu ca vreti sa va mutati de sarbatori dar e de preferat sa va mutati dupa anul nou decat sa va mutati inainte de Craciun si sa va apucati iar de reparat inainte de Paste.

Edited by PoeOvidiu, 09 December 2017 - 07:47.


#28
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Nu gletui-ti pe tencuiala umeda timp de uscare pentru un lucru bun minim 2 saptamani la vremea asta. Nu lua-ti meseriasi fara referinte . Stabiliti condiile de calitate si metoda de verificare dinainte.Q1 . Q2.Q3.Q4 sunt diferite ca pret manopera si Q4 nu poate oricine asta presupune talent sa spun asa .

#29
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Mestere, cate clase ai?Intreb ca,  dupa cum  redactezi, nu ai nici 8 clase.Varza esti cu gramatica...Daca la fel esti cu constructiile, schimba postul.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ba tocmai, la modul la care scrie, poate fi un mester real, nu am vazut meseriasi docti pana acum.

#31
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Referitor la praful de glet, deci oamenii au facut asa au terminat dormitorul, au slefuit nu au curatat pe jos bine( e mizerie si praf) si au dat cu lavabil, acuma s-au apucat si de restul casei de slefuit. Insa evident ca e praf peste tot, e vreun risc?

#32
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Praful din casă face ca lavabilul sa nu faca aderenta la glet.Deci e o buleala maxima.Se desprafuieste tot, inclusiv peretii, se amorseaza, apoi se vopseste.

Edited by raducut123, 15 December 2017 - 18:13.


#33
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
ce pot sa fac acum sa repar asta?

#34
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Scuza-ma, dar nu te-ai saturat dupa ce ai patit cu primii dorei?De unde i-ai gasit si pe astia?Acum pune-i sa slefuiasca tot, nu doar cate o camera.Sa desprafuiasca tot, atentie cu aspiratorul pe jos, nu cu matura....Iar pe perete sa dea intai cu o bidinea, matura pentru desprafuit.Apoi sa amorseze peretii.

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Te saturi, nu te saturi, cam astia sunt meseriasii ce au mai ramas prin tara. Aia buni s-au cam dus iar cei care au ramas cer pret si mai si astepti 2-3 luni pana ii prinzi liberi.
Si constati ca la multi clienti nici macar nu e pretul problema ci termenul. Toti vor acum. Acum nu pot, daca vrei, pot peste doua luni. Daca nu, du-te si ia-l pe ala ce poate acum.

Edited by PoeOvidiu, 15 December 2017 - 21:42.


#36
MissIce

MissIce

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
cam cate maini de glet se dau dupa tencuiala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate