Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

impedanta potrivita?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,sunt facute in colaborare cu Yamaha si Steinberg.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
am identificat o problema in momentul auditiilor. daca ajung cu volumul aproape de jumate, imi sare cd-ul in cd-player :)) . asta inseamna ca am vibratii ca de la altceva nu are de ce sa sara. aveti idee cum pot remedia asta?

#21
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Muta-l mai spre mijloc, pune ceva sub amplificator sã absoarbã vibrațiile, mai scade din bas.

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postzile_san, on 05 decembrie 2017 - 20:15, said:

am identificat o problema in momentul auditiilor. daca ajung cu volumul aproape de jumate, imi sare cd-ul in cd-player Posted Image) . asta inseamna ca am vibratii ca de la altceva nu are de ce sa sara. aveti idee cum pot remedia asta?
Cum ai asezat componentele ? Un sistem  ce are componente separate ideal e ca cd-ul sa fie cel mai jos, apoi restul si deasupra amplificatorul.

#23
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postzile_san, on 26 noiembrie 2017 - 22:44, said:

sunt ok produsele de la edirol?

sunt OK produsele de la Edirol :)

View Postzile_san, on 05 decembrie 2017 - 20:15, said:

am identificat o problema in momentul auditiilor. daca ajung cu volumul aproape de jumate, imi sare cd-ul in cd-player Posted Image) . asta inseamna ca am vibratii ca de la altceva nu are de ce sa sara. aveti idee cum pot remedia asta?

Tine mana pe polita de sub CD atunci cand zici ca sare discul. Daca simti vibratii puternice, pune ceva absorbant sub CDplayer ( pentru test e buna niste spuma de la ambalaje sau chiar burete de spalat vasele ). Daca nu simti vibratii puternice, mergi la un electronist - poate trebuie schimbat blocul optic.

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
ma gandeam sa pun o placa de marmura/granit peste cd-player. mi se pare cam firav sa pun ampliful de 15 kg peste el. nu pot pune mana sub cd-player ca sub el e ampliful

Edited by zile_san, 06 December 2017 - 11:11.


#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postzile_san, on 06 decembrie 2017 - 11:11, said:

ma gandeam sa pun o placa de marmura/granit peste cd-player. mi se pare cam firav sa pun ampliful de 15 kg peste el. nu pot pune mana sub cd-player ca sub el e ampliful
Amplificatorul trebuie sa stea deasupra pentru ca are nevoie de ventilatie, altfel risti sa-l sufoci. Nu-ti fa probleme in privinta greutatii ,pe al meu Cd player sta si tunerul de aproape 2kg cat si amplificatorul care are tot 15 kg.
De obicei sar la cea mai mica vibratie cele la care blocul optic e pe duca , asa cum spune si bibiaudiofil.

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
apropo, uitandu-ma pe topicul "ce sistem audio aveti" vad un coleg care are ca si mine, diferenta fiind doar de piciorusele de sub ele, respectiv spikeuri. ii scriu mesaj pe pm il intreb ce si cum si constat ca in pachetul boxelor, in pretul acestora erau incluse si picioruse :))))) evident ca au ajuns la gunoi pentru ca nu le-am vazut. in schimb, le-am scris celor de la avs, si m-au si sunat si au spus ca imi trimit ei alta pereche. frumos din partea lor. oricum, premiu mare pentru tampenia mea Posted Image

#27
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
am descoperit problema. cd-ul sare din cauza vibratiilor. acum trebuie sa imi bat capul cum sa il pun sub amplificator in conditiile in care e mai mic decat ampplificatorul si picioarele din spate ale amplificatorului stau in aer

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postzile_san, on 18 decembrie 2017 - 19:49, said:

am descoperit problema. cd-ul sare din cauza vibratiilor. acum trebuie sa imi bat capul cum sa il pun sub amplificator in conditiile in care e mai mic decat ampplificatorul si picioarele din spate ale amplificatorului stau in aer

Ideal ar fi un rack audio, cel mai simplu...cauti "un obiect" care sa aiba aceeasi inaltime cu cea a CD-ului si il pui in spate, in prelungirea lui. Nu stiu cat e de pronuntata vibratia in locul pe care este acum, banuiesc ca nu e foarte mare si in acest caz suspectez ca e cam pe duca blocul optic.

#29
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
ba e foarte mare vibratia pentru ca ieri am tinut cd playerul in mana si nu s-a oprit desi am dat peste volumul la care de obicei sarea cd-ul :)

#30
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai blocul optic dus sau decalibrat ori murdar.
Nu are voie sa se manifeste astfel.
Pai CDJ-urile de pe care se pune muzica prin cluburi trebuiau sa sara in continu la ce vibratii sunt acolo, sau CD playerele auto.

#31
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
cdj-urile is alta mancare de peste , sunt echipamente mai scumpe si cred ca au protectie anti shock de doamne feri :D

#32
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
am ajuns in zona crepusculara.  cd-urile no name din kaufland pe care le ard le ia cd-playerul fara nicio pb, totul e perfect. am luat cd-uri sony si pe alea nu le ia. sau le aia in 10% din cazuri. wtf??? la fel le scriu , acelasi program, etc. diferenta e doar la marca cd-urilor. in afara de faptul ca o sa iau din nou cd-uri no name, are cineva o explicatie la acest fenomen?


https://www.amazon.c...D    acesta e modelul de cd

Edited by zile_san, 06 January 2018 - 13:15.


#33
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Nu mã pricep, nu scriu CD-uri. Le cumpãr.

#34
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua , am o intrebare :
- am un amplificatot yamaha  as 1100
- si o pereche de boxe yamaha Ns 777
- boxe podea, 3 cai
putere RMS: 100 W
putere maxima: 250 W
impedanta: 6 Ohmi
raspuns in frecventa: 30Hz-35kHz
sensibilitate: 89 dB (2.83V/1m)
woofer dual cone din PMD cu diametrul de 20 cm
midrange cu diametrul de 13 cm
tweeter cu diametrul de 2.5 cm, Aluminium-dome
dimensiuni (W x H x D): 276 x 1100 x 390 mm
greutate: 24.4 kg per pereche

Amplificatorul si boxele suporta Bi-wire , problema este ca impedanta boxelor este de 6 ohmi si pentru conexiunea bi-wire imi cartea tehnica imi spune minim 8 Ohmi .
Am incercat conexiunea si sunetul mi se  pare mult mai definit , intrebarea este  daca se  pote  mentine conexiunea bi-wire sau risc sa ard ceva ?
Multumesc.

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Stai linistit. Doar ai impresia ca "suna mai definit". Si risti sa arzi ceva. Este un user aici cu un amlificator /receiver Yamaha mai nou ce-i cam intra in protectie de cand a incercat ceva de genul biwire.
Doar bi-amp face o diferenta. Si ala e cu totul altceva.

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postzile_san, on 06 ianuarie 2018 - 13:07, said:

am ajuns in zona crepusculara.  cd-urile no name din kaufland pe care le ard le ia cd-playerul fara nicio pb, totul e perfect. am luat cd-uri sony si pe alea nu le ia. sau le aia in 10% din cazuri. wtf??? la fel le scriu , acelasi program, etc. diferenta e doar la marca cd-urilor. in afara de faptul ca o sa iau din nou cd-uri no name, are cineva o explicatie la acest fenomen?


https://www.amazon.c...   acesta e modelul de cd

Tot nu vrei sa intelegi ca ai blocul optic pe moarte sau in cel mai bun caz murdar/decalibrat.
@dummy
Confirm.Biwire nu face altceva dacat sa creasca sectiunea echivalenta a cablului dintre amp si boxe.Nu aduce nici un beneficiu.E doar Merketing.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate