Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

impedanta potrivita?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
va salut. am pus mana pe o pereche de wharfedale diamond 230 acum de BF, mi s-a parut un pret corect.
probleme
specs: Sensibilitate (2.83V @ 1m) 88dB
Putere amplificare recomandata 25-150W
Peak SPL 102dB
Impedanta nominala 8Ω Compatible
Impedanta minima 3.7Ω

ma ingrijoreaza cu ce anume le pot imperechea, pentru ca valoarea aia de la impedanta minima e ciudata sa zic asa. Am vazut un pret bun la Onkyo TX-SR 706  si as vrea sa il cumpar, teoretic are 8 ohmi la fel ca boxele. dar as vrea sa fiu sigur, nu vreau sa fac vreo minune.

p.s. din motive de conectica am ales un model AV si nu amplificator. nu sunt cel mai mare audiofil, daca intr-adevar o sa fiu nemultumit pe partea de stereo ( nu am in plan sa cumpar alte boxe ) , voi lua un amplif dedicat

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Boxele trebuie sa aiba o impedanta cel putin la fel ca si amplificatorul. Ideal e sa fie la fel. Dar daca totusi este mai mare (sa zicem ca pui boxe de 8 ohmi la amplificator de 4 ohmi) nu se intampla nimic rau, ci va scadea putin puterea acelui amplificator cat timp este conectat la boxe cu impedanta mai mare decat are el. De aceea pe unele amplificatoare vei gasi ca suporta boxe de 4-8-16 ohmi, deci practic suporta 4, si ce este peste, este evident oricum.
Atentie! sa nu faci invers! Nu conecta niciodata boxe sau difuzoare cu impedanta mai mica decat valoarea minima acceptata de amplificator, pentru ca arzi amplificatorul.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Impedanta "minima" e valabila la frecvente foarte joase, de fapt nici un "difuzor" nu are impedanta constanta, ci variaza in functie de frecventa. Ale tale au 8 ohmi.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Impedanta nominala e bazata pe anumite standardizari.
In realitate in functie de frecventa sunetului ea variaza.

Daca pe iesirea amplificatorului scrie 8 ohmi, poti pune la el boxe de 8 ohmi sau mai sus. ( 12 sau 16 - dar astea sunt rare ).
Daca scria 4 ohmi puteai pune orice boxe - 4, 6, 8, 12, 16 ohmi.

Singurul lucru care il poti sesiza e scadera puterii la folosirea unor boxe cu impedanta nominala mai mare. Creste insa randamentul electric.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
deci sa caut amplif/av receiver pe 8 ohmi ?
sau sa fiu sigur ca nu se ard sa iau de 4 ohmi

L.E. m-am lamurit :)

Edited by zile_san, 17 November 2017 - 15:27.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca informatiile furnizate de tine sunt corecte, atunci amplificatorul Onkyo este compatibil cu boxele
Ar trebui sa mearga brici

Edited by Naijax, 17 November 2017 - 15:25.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
E ok combinatia descrisa de tine in primul post cu acel Onkyo. La orice boxe impedanta "vazuta" de amplificator scade mai mult sau mai putin. Daca nu il tii in petreceri zi de zi nu o sa crape nimic.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
nu prea am cum ca am bebe de 8 luni. nu le-am luat sa "Crap" geamul

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posteiffel, on 17 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Impedanta nominala e bazata pe anumite standardizari.
In realitate in functie de frecventa sunetului ea variaza.

Daca pe iesirea amplificatorului scrie 8 ohmi, poti pune la el boxe de 8 ohmi sau mai sus. ( 12 sau 16 - dar astea sunt rare ).
Daca scria 4 ohmi puteai pune orice boxe - 4, 6, 8, 12, 16 ohmi.

Singurul lucru care il poti sesiza e scadera puterii la folosirea unor boxe cu impedanta nominala mai mare. Creste insa randamentul electric.
Asta cu scaderea puterii cand folosesti boxe cu impedanta nominala mai mare nu mai e de mult valabila la majoritatea receiverelor AV, adica cele care dau puterea pe "standardul" "one channel driven" pt ca sursa oricum nu duce puterea maxima pe 2 canale folosite odata la impedanta nominala. Daca ai sursa care duce un singur canal la maxima atunci daca folosesti 2 canale la jumatate din putere (boxe de 8 ohmi la statie pe 4 ohmi) e cam acelasi lucru.

Deci daca ai boxe de 8 ohmi poti folosi ce statie vrei tu, indiferent ca e pe 4 sau 8 ohmi fara diferente majore dpdv electric daca vb de aceeasi putere maxima a statiei. Asta fiind valabil la statiile cu puterea masurata pe canal cand e folosit doar un canal, nu 2, 5 sau 7 odata.

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
azi dupa cateva teste am luat yamaha rx-797 si un cd player yamaha cdx 530e. am mers hotarat sa testez yamaha dsp3090  ,dar la fata locului nu a vrut nicicum sa mearga pe 2 canale. yamaha ala e un monstru apropo :)), am vrut sa aud Onkyo TXSR 706 dar dupa ce am auzit un alt receiver de la yamaha in comparatie cu un amplif am zis clar ca zic pas la receivere.  lupta s-a dat intre yamaha as-700 si yamaha rx-797 care l-am si cumparat. as-700 nu a sunat pe gustul meu, parca nu avea forta necesara. multumesc de informatii si spor la auditii :)

#11
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 20.03.2008
Esti multumit de alegerea facuta ? Ai incerca sa-l tii la volum ridicat o perioada mai lunga? Se incinge?

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
sunt foarte multumit!evident ca nu. maxim am ascultat pana la 40% din miscarea potentiometrului de volum.si asa deja era foarte ridicat volumul. am bebe de 8 luni in casa nu pot si nici nu imi place sa asculta muzica blana:)

Edited by zile_san, 22 November 2017 - 18:37.


#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
am facut niste teste. eric clapton de pe cd vs flac. guns n roses cd vs flac. foarte sesizabila diferenta, laptopul e un laptop simplu lenovo in care intra un cablu simplu jack si 2xrca in amplificator ( nu am DAC ) . intrebarea de un milion de puncte este  daca ard flac-urile pe cd-uri se va auzi bine? o parte din muzica o am in format "cd original"  dar am si flac mult.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Doar daca CDA-urile obtinute le rulezi pe un CD player ceva. Daca le rulezi tot pe acelasi laptop nu este absolut nicio diferenta. Nici n-are cum.
Pe laptop diferente pot aparea doar daca CD-ul matritat are la baza o alta sursa fata de acele flac-uri ,o sursa mai bine produsa si masterizata.

Edited by edigee, 26 November 2017 - 20:17.


#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
am cd player dedicat :) de la yamaha cdx 530E .

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
o sa faci scurta la mana scriind flacuri pe CD-R

Mai bine ia un convertor civilizat pe USB - gasesti multe variante OK second hand daca nu ai chef sa dai macar 100 euro pe unul nou.

exemplu la repezeala - https://www.olx.ro/o...html#f1c8948215

( eu am luat un Edirol UA-25 cu 150 lei acum doua luni )

Edited by bibiaudiofil, 26 November 2017 - 20:40.


#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
nu credeam ca gasesc DAC-uri asa ieftine :)

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postbibiaudiofil, on 26 noiembrie 2017 - 20:43, said:

o sa faci scurta la mana scriind flacuri pe CD-R

Mai bine ia un convertor civilizat pe USB - gasesti multe variante OK second hand daca nu ai chef sa dai macar 100 euro pe unul nou.

exemplu la repezeala - https://www.olx.ro/o...html#f1c8948215

( eu am luat un Edirol UA-25 cu 150 lei acum doua luni )
sunt ok produsele de la edirol?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate