Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Phishing? Site streaming filme, poate sa iti impuna sa platesti o suma de bani, cu titlu de abonament, dupa unei "perioade de test"?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Buna ziua,

Mi-am facut un cont pe un site de filme/seriale in germana, deoarece doream sa imi perfectionez mai mult aceasta limba. Erau foarte multe lucruri scrise acolo, si probabil din ignoranta (recunosc), nu am observat ca scria ca daca nu iti stergi contul de test dupa 5 zile, vei fi obligat sa iti faci abonament pe un an si sa platesti in consecinta. Astfel, am primit un mail prin care mi se aduce la cunostinta ca am de platit 360 de Euro, pentru ca nu am sters acel cont. Mai mult, ma si ameninta ca daca nu am declarat datele corecte, vor afla unde stau dupa adresa mea de IP (datele furnizate acolo nu sunt corecte, in speta adresa, si tin sa mentionez ca nu am furnizat nici datele contului meu bancar). Au voie sa faca asta? Este posibil? Site-ul este foarte dubios, in sensul ca nu au nici macar o adresa, sau o pagina de "About Us", iar in spatele lor sta de fapt o firma din Uk (asta am observat din detaliile pe care le dau pentru a efectua plata- banca si numele companiei, este un Ltd).
Ce ar trebui sa fac? Stiu ca avem ca si consumatori un drept de retragere din contractele la distanta, de 14 zile. Ei practic nu vor sa auda de asa ceva, si vor ca eu sa platesc in 3 zile lucratoare aceasta suma. Altfel, spun ca vor afla unde stau si imi vor trimite ordin judecatoresc acolo. Eu nici macar nu sunt persoana care plateste abonamentul la Internet in acea locatie, si nici nu stau acolo! Adresa mea din buletin este din cu totul alt oras! Colac peste pupaza, adresa pe care le-am furnizat-o lor este una din SUA....

Am inteles ca e posibil sa fie phishing..m verificat adresa lor si firma care sta in spate este din Ok, insa domeniul este inregistrat pe o persoana fizica, cu adresa in Zurich, iar mailul e ".ru", adica din Rusia...

Poate cineva oare sa ma sfatuiasca?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. 360 de Euro nu cred că le dă cineva IP-ul...  însă dacă ai dat datele corecte te pot găsi şi fără IP.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Tentativa de teapa.

Daca erau firma serioasa iti cereau cardul inainte.

#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Teapa, ignore complet la ruskaleti. Sau le poti da si o adresa la misto si sa`i provoci sa "te amendeze", asta ca sa`ti infirmi temerile.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Care e saitu ?
2. Le-ai dat deja datele cardului ?
3. Ti-ai pus aceeasi parola ca si la alte conturi ?! ;)

De putut pot sa scrie orice acolo, pot sa si faca unele chestiuni.... cu ce rezultate, asta ramine de vazut.

#6
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Site-ul este kinolox.de....
Nu le-am dat datele cardului, cat despre parola da, este cam la fel....:(

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Este cam teapa/piraterie (presupun).
N-am ascultat audio, probabil e in germana... poate intelege cineva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ef5VSIpBjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum, cum sa te treaca la Premium, daca nu le-ai dat cardul?
Deci clar e porcarie.

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
In principiu ai dreptul de retragere in primele 14 zile. Dar la acest drept se poate renunta, daca imputernicesti partea cealalta sa inceapa cu livrarea serviciului inainte de 14 zile, chestie care probabil ai facut-o la inregistrare. Amu, daca ai incheiat un abonament valid sau nu, depinde de situatie. Despre ce site e vorba?

Later edit: E discutabil daca mentionarea pretului lunar in loc de pretul final e conforma. In rest nu vad procedeu blatant ilegal. Intrebarea e, cat timp si resurse is dispusi sa investeasca in determinarea unei persoane. Io unu nu cred ca se vor obosi, dincolo de cateva mailuri de amenintare.

Edited by Pengoon, 18 November 2017 - 09:46.


#9
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
teapa

#10
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Teapa clara. Asa se fura cardurile si se vand dupa aia. Ia nu le plati nimic, si spune-mi peste 10 ani cat mai ai de asteptat dupa mandatul lor judecatoresc? Legal nu au dreptul sa te ameninte in nici un fel, in Romania asa se procedeaza, dar in strainatate niciodata o firma nu te ameninta. Daca te ameninta au de suferit dupa aia.

Edited by Zark, 20 November 2017 - 11:26.


#11
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Da... ma mir totuși ca nu au cerut datele cardului la înregistrare. Pentru ca pe acestea clar nu le-as fi dat. Am citit pe unele forumuri nemțești ca unii oameni din Germania chiar au primit prin posta acest "Mahnung", și sunt suficient de speriați sa plătească.

Eu stiu ca un Mahnung se trimite după ce nu ai plătit o factură.. .ei nu au emis nici o factură, însă au pretentia sa se plătească ceva pe baza unui mesaj pe internet. Un mail care, daca ar fi intrat în spam, nici nu il observam vreodata.

De servicii nici nu am beneficiat, am o vaga bănuiala că nu există filme acolo. Cred ca pagina aceea in care mi se amintește că nu am plătit, este singura care există.

Am decis să îi ignor...

Si mi-am schimbat toate parolele....apropo, compania asociată contului, unde doreau să plătesc, se numeste Bizcon Ltd..are si un nume fatidic.. :))

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Legal nu au dreptul sa te ameninte in nici un fel, in Romania asa se procedeaza, dar in strainatate niciodata o firma nu te ameninta.
cum draq sa n-aibe dreptul? firma zice, daca nu platesti, te dau in judecata. ce lege iti imaginezi ca interzice asta? ca io pretind ceva de la cineva inca nu spune nimic despre validitatea pretentiei. s-o determine e jobul judecatorului pe riscul meu financiar (ca io tre' sa platesc in avans). cum iti imaginezi ca-si formuleaza firmele in strainatate pretentile financiare fata de, din punctul lor de vedere, rau platnici?

Quote

Eu stiu ca un Mahnung se trimite după ce nu ai plătit o factură.. .ei nu au emis nici o factură
in principiu da, dar

Quote

Astfel, am primit un mail prin care mi se aduce la cunostinta ca am de platit 360 de Euro
ma tem ca asta deja a fost factura.
poti verifica daca contine
- numele emitentului
- numele recipientului
- Steuernummer
- data
- denumire/cantitate produs "livrat"
- termen de plata
- suma
- impozit

Quote

Am decis să îi ignor...
avand in vedere modelul lor de busines, de a oferi o non-valoare si a specula ca alde client va uita sa rezilieze in perioada de test, apoi a incerca sa incaseze suma prin intimidare, eu unul ma indoiesc ca o sa urmareasca "datoria" juridic. in principiu firme d-astea fug de procese ca draq de tamaie. daca e asa, doar tu vei afla.

Edited by Pengoon, 20 November 2017 - 12:59.


#13
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Steuernummer nu era trecut, și nici ca suma respectivă conține vreun impozit. Emitent nu era nici el trecut, doar la "modalitati de plata" iti furnizau numele lor real "Bizcon Ltd", Si bineînțeles IBAN, BIC si adresa firmei. Ca termen, se specifica un termen de 3 zile. În caz contrar, avocatul lor va întreprinde acțiunile necesare .


#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
aia se vrea factura intr-adevar. in caz de, ar fi o cale de atac. dar tare m-as mira sa fie necesar.

#15
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostPengoon, on 20 noiembrie 2017 - 12:56, said:

cum draq sa n-aibe dreptul? firma zice, daca nu platesti, te dau in judecata. ce lege iti imaginezi ca interzice asta? ca io pretind ceva de la cineva inca nu spune nimic despre validitatea pretentiei. s-o determine e jobul judecatorului pe riscul meu financiar (ca io tre' sa platesc in avans). cum iti imaginezi ca-si formuleaza firmele in strainatate pretentile financiare fata de, din punctul lor de vedere, rau platnici?

CITEZ:

(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Asta in Romania, in strainatate  sanctiunile sunt mai aspre. Nu imi spune tu mie ca nu e asa, nu stiu in germania, dar in Anglia la mine aici astfel de infractiuni se pedepsesc.  Nu imi imaginez cum isi formuleaza, ci stiu cum isi formuleaza. Nu stau sa caut hartia sa iti fac poza. Am primit o astfel de scrisoare pentru ca nu am platit council tax. Mi s-a spus ca, in cazul in care nu doresc sa platesc, vor fi nevoiti sa aplice prevederile legale cu scopul de a-si recupera suma respectiva. Am mers la ei, le-am spus ca vrea sa platesc pe termen de 10 luni (fiind suma mai mica, lunara) si totul s-a rezolvat. Asa se procedeaza, nu cu amenintari ca in Romania, cum crezi tu ca e normal. In Romania se procedeaza asa: Iti da telefon si iti zice: "Daca nu platesti te ia mama dracu ca te dau in judecata si iti iau casa si masina si te las in curu gol pe strada".

Si nu, nu e normal asa ceva, chiar daca tie ti se pare normal.

Edited by Zark, 21 November 2017 - 12:53.


#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Ba iti spun. Daca faptul ca cineva iti spune “imi datorezi niste bani, daca nu-i scoti, te tarasc in tribunal” iti creaza o stare de temere, un judecator in germania te va trimite la psihatru. Sa anunti ca vei face uz de un drept ( si da, e un drept sa dau in judecata pe cine vreau cu o pretentie fie ea neintemeiata) nu are cum sa constituie infractiune. Infractiune e, cand zici “Scoate banii care zic io ca-i datorezi, altfel iti omor hamsterul”.
Mai putin extrem formulat, e ilegal sa zic “daca nu-mi dai banii, te torn la agenturi de rating de creditare”. Asta faceau in trecut firmele de recuperare, ici colo mai incearca si acuma, dar tot mai putin. Sa auzi “plateste pana la x suma y, altfel avocatii nostri vor inainta o plangere” este o chestie cu care, si asta-i cazul in cam orice stat de pe planeta, trebuie sa traiesti. Bineinteles ai instrumente suficiente sa te aperi pe cale juridica de pretentii neintemeiate, dar si asta e treaba ta.

Edited by Pengoon, 22 November 2017 - 01:22.


#17
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Da, sunt de acord cu ce scrie mai sus. Nu mi-a creat o stare de temere efectiv, doar ca m-a determinat să plătesc, deși nu consideram asta corect sau normal. Oricum, au trecut cele 3 zile in care voiau să plătesc, ma asteptam la niște e-mailuri din partea lor, dar nimic..

#18
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postandradah, on 23 noiembrie 2017 - 10:05, said:

Da, sunt de acord cu ce scrie mai sus. Nu mi-a creat o stare de temere efectiv, doar ca m-a determinat să plătesc, deși nu consideram asta corect sau normal. Oricum, au trecut cele 3 zile in care voiau să plătesc, ma asteptam la niște e-mailuri din partea lor, dar nimic..

Nici nu o sa primesti. Era o teapa, au vazut ca nu le-a mers cu tine si nu te vor mai cauta. Sau poate, cand isi amintesc ca poate cumva o sa stoarca ceva bani de pe tine. Eu iti zic sa nu platesti nimic, tepe de astea se dau des.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate