Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Phishing? Site streaming filme, poate sa iti impuna sa platesti o suma de bani, cu titlu de abonament, dupa unei "perioade de test"?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Nu am primit asa ceva...

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Nu scrie absolut nimic de "Widerruf" etc in mailul de confirmare cand te-ai inregistrat?

#21
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Nu am primit mail de confirmare cand m-am înregistrat.. Am cautat si acum dar nu găsesc nimic.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
in primul rand este obligatoriu atunci cand ti-ai creat un cont, la sfarsit sa fi avertizat ca dupa 5 zile inchei un abonament cu ei. Lucru pe care nu il fac, astfel ca contractul este incheiat ilegal, deoarece tu nu ai fost informat corect despre contract.

In alt doilea rand din cate observ este vorba despre niste rusi, care si-au creat Ltd-ul in Anglia (pentru ca este mai usor si mai ieftin decat in Germania) dar dupa parerea mea lucreaza din Germania. Astfel ca stiu de pe ce IP ti-ai creat contul si trimit facturi clientilor din Germania pe E-Mail

1. la mana stai calma ca nu o sa te dea nimeni in judecata din Anglia prin Romania.
2. contractul a fost incheiat ilegal
3. sunt niste tepari "legali"
4. video-ul ala spune doar ca este legal cea ce fac ei, dar ca nu trebuie platite facturiile. (se spune ca multe Video-uri sunt facute chiar de ei).
5. daca doresti iti scriu eu un mail avocatoresc pe germana sa le trimiti alora.

Stai linistit BIZCON Ltd este cunoscuta in Germania, are multe site-uri identice. Unele firme si prin Bahamas.

Edited by business11, 20 November 2017 - 17:55.


#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 andradah, on 20 noiembrie 2017 - 17:16, said:

Nu am primit mail de confirmare cand m-am înregistrat.. Am cautat si acum dar nu găsesc nimic.
OK, atunci nu ai primit Widerrufsbelehrung. Deci timpul n-a inceput sa se scurga in ce priveste alea 14 zile. Si cum n-ai capatat Widerrufsbelehrung, n-ai incheiat nici o intelegere ca renunti la ea in schimbul inceperii livrarii serviciului de catre firma. Nu-s avocat, dar cel putin din cate stiu eu, e arhisuficient pentru a ataca in justitie procedura, in cazul extrem de improbabil ca se ajunge acolo.
Daca deja le-ai scris ca te folosesti de dreptul de reziliere in cadrul acelor 14 zile, e destul. Io unu n-as mai investi timp in corespondenta cu ei, de acum incepand nu le-as mai raspunde.
Presupun ca or sa mai trimita cateva mailuri intr-un ton incremental agresiv, iar apoi o sa se lase pagubasi.

Edited by Pengoon, 20 November 2017 - 17:52.


#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 Pengoon, on 20 noiembrie 2017 - 17:51, said:

OK, atunci nu ai primit Widerrufsbelehrung. Deci timpul n-a inceput sa se scurga in ce priveste alea 14 zile. Si cum n-ai capatat Widerrufsbelehrung, n-ai incheiat nici o intelegere ca renunti la ea in schimbul inceperii livrarii serviciului de catre firma. Nu-s avocat, dar cel putin din cate stiu eu, e arhisuficient pentru a ataca in justitie procedura, in cazul extrem de improbabil ca se ajunge acolo.
Daca deja le-ai scris ca te folosesti de dreptul de reziliere in cadrul acelor 14 zile, e destul. Io unu n-as mai investi timp in corespondenta cu ei, de acum incepand nu le-as mai raspunde.
Presupun ca or sa mai trimita cateva mailuri intr-un ton incremental agresiv, iar apoi o sa se lase pagubasi.

orice birou de recuperatori si orice companie serioasa iti trimite prima factura prin posta si nu prin e-Mail.

Eu zic sa stai linistita si iti pot trimite un text sa le trimiti si la revedere.

Quote

(Titlul)Ihre unberechtigte Forderung
Rechnungs-Nr. (numarul de factura)/ Kunden-Nr. (numarul de client)

Sehr geehrte Damen und Herren,

mit Schreiben vom ... (data care ti-au trimis factura) machen Sie einen Betrag in Höhe von ... (suma pe care ti-o cer) Euro für die angebliche Inanspruchnahme einer Internet-Serviceleistung gegen mich geltend. Nehmen Sie bitte zur Kenntnis, dass ich keinen entsprechenden kostenpflichtigen Vertrag mit Ihnen abgeschlossen habe. Sollten Sie anderer Meinung sein, so weisen Sie mir bitte nach, wann, wie und zu welchen Bedingungen es zu einem Vertragsschluss gekommen sein soll. Ich bestreite, dass der Abschluss eines kostenpflichtigen Vertrages auf der betroffenen Internetseite überhaupt hinreichend kenntlich gemacht war, da ich in Kenntnis dieser Umstände keine Bestellung getätigt hätte. Insofern mache ich Sie auf Ihre Beweislast dahingehend aufmerksam, dass Sie mir unmittelbar vor Abgabe meiner angeblichen Bestellung klar und verständlich in hervorgehobener Weise Informationen über die wesentlichen Merkmale der Dienstleistung, die Mindestlaufzeit des Vertrages sowie den Preis zur Verfügung gestellt haben und dass sich aus der Beschriftung der Schaltfläche zur Abgabe der Bestellung eindeutig die Kostenpflichtigkeit des Vertrages ergab. Ein Vertrag dürfte gemäß § 312j Abs. 4 BGB gar nicht zustande gekommen sein. Ich erkläre hiermit hilfsweise den Widerruf des angeblich abgeschlossenen Vertrags nach den Vorschriften für Fernabsatzgeschäfte und die Anfechtung wegen arglistiger Täuschung. Höchst vorsorglich erkläre ich die Anfechtung wegen eines Irrtums über den Inhalt der abgegebenen Willenserklärungen sowie die Kündigung des Vertrags.

Da es sich nunmehr um eine bestrittene Forderung handelt, weise ich ausdrücklich auf die Unzulässigkeit einer Übermittlung von Daten an Auskunfteien gem. § 28a Abs. 1 Nr. 4d Bundesdatenschutzgesetz hin. Bei Zuwiderhandlungen behalte ich mir alle in Betracht kommenden rechtlichen Schritte gegen Sie vor.

Eine Zahlung werde ich nicht vornehmen. Falls Sie mit dieser Vorgehensweise nicht einverstanden sind, behalte ich mir das Recht weitere rechtliche Schritte gegen Ihr Unternehmen zu tätigen.

Mit freundlichen Grüßen
Numele tau

Edited by business11, 20 November 2017 - 18:11.


#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

orice birou de recuperatori si orice companie serioasa iti trimite prima factura prin posta si nu prin e-Mail.
nu e obligatoriu. telekom/vodafone trimit prin mail, bancile trimit prin mail, respectiv ofera access electronic la extrase, daca vrei factura scrisa, e contra cost. Io inca n-am vazut factura scrisa de la itunes. ultima factura de la sky prin posta am primit-o candva in 2010. ISP-ul a trimis facura electronica din prima zi (2013). usw.

Quote

Ich bestreite, dass der Abschluss eines kostenpflichtigen Vertrages auf der betroffenen Internetseite überhaupt hinreichend kenntlich gemacht war, da ich in Kenntnis dieser Umstände keine Bestellung getätigt hätte.
pe buton scrie "Kostenpflichtig bestellen"
ala-i text valabil la capcanele de abonament clasice, la site-ul asta altele-s punctele de atac.

Quote

Falls Sie mit dieser Vorgehensweise nicht einverstanden sind, behalte ich mir das Recht weitere rechtliche Schritte gegen Ihr Unternehmen zu tätigen.
doar de curiozitate, care? iti ramane doar "Negative Feststellungklage". La care Gerichtsstand? ea n-are domiciliul in Germania, iar aia sad in Coventry cu sediul. Daca fata ar fi in Germany, macar ar fi clar ca se aplica legea germana, ca site-ul e clar destinat clientelei germane si ar putea sa depuna plangerea la ea in oras, dar cum ea sta in alta parte iar aia au sediul in UK, care lege se aplica?

Edited by Pengoon, 20 November 2017 - 19:48.


#26
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Păi chestia aia pe care am primit-o nu semăna cu o factură...era un fel de mesaj, în care ti se spune sa plătești. Dar nu aducea cu o factură..

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
facutra nu trebuie sa aibe o anumita forma. trebuie sa contina elementele unei facturi, care le-am enumerat. daca da, poate fi considerata factura. dar pan' la urma e relativ neesential. poti scapa mult mai simplu ca nu ti-au trimis Widerrufsbelehrung si ca nu te-ai declarat de accord sa rentunti la ea. Asta-i suficient sa te scoata din rahat, chiar daca restul e beton. Idea e, ca nu va fi necesar. Business model-ul lor e intimidare de fricosi. Ca nu functioneaza la unul sau altul e deja inclus in pret.

#28
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Pengoon, on 20 noiembrie 2017 - 19:40, said:

La care Gerichtsstand? ea n-are domiciliul in Germania, iar aia sad in Coventry cu sediul. Daca fata ar fi in Germany, macar ar fi clar ca se aplica legea germana, ca site-ul e clar destinat clientelei germane si ar putea sa depuna plangerea la ea in oras, dar cum ea sta in alta parte iar aia au sediul in UK, care lege se aplica?
Raspunsul il gasesti in EuGVVO pe la Art. 17-19 (atentie, exista o neue Fassung).

 Pengoon, on 20 noiembrie 2017 - 19:40, said:

pe buton scrie "Kostenpflichtig bestellen"
ala-i text valabil la capcanele de abonament clasice, la site-ul asta altele-s punctele de atac.
Corect! In cazul de fata s-a incheiat un contract. Numai ca fiind vorba de un contract "special", un contract b2c, nu are voie sa fie asa restrictiv ca in cazul de fata. Consumatorul practic nu are nici un drept, pe cand ei isi rezerva toate drepturile. Din cate am citit, nu prea este nici un punct la termenii si conditiile contractului incheiat care sa nu fie restrictiv ptr consumator. Aici nici macar nu poate fi vorba de nulitate partiala, ci absoluta.

Din pacate baietii devin tot mai rafinati - acum nu numai ca ameninta cu cai verzi pe pereti, in paralel mai dau si "sfaturi bune" pe YT. Si tot din pacate exista inca o gramada de fraieri si/sau neatenti care pica in plasa lor.

@andradah
daca le-ai scris 2-3 randuri din care reiese ca apelezi la dreptul de consumator sa reiesi din contract, ai facut destul. Si daca te mai suna sau scriu email, pune-i pe ignore si spam. Prin posta cu mare probabilitate nu o sa-ti vina nimic din simplul motiv: costa bani. Deci, calm down!

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
factura iti vine pe email atunci cand inchei un contract si te atentioneaza ca facturiile vin pe e-Mail pentru a economisii ei cascaval.

Ea a incheiat un contract, cu o companie din UK, care are ca clientela persoane din Germania. Ea este stabilita in schimb in Romania.

Raspunde-le ca deja ai fost la Verbraucherzentrale si ti-au spus sa nu platesti si ca nu vei plati. Sa vedem ce ti se intampla, unde te vor da in judecata.

#30
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Le-am scris deja ca imi exercit dreptul de retragere din contract, ca doresc rezilierea lui.

Mi-au raspuns ca nu mai pot face asta, ca o data ce am dat click pe nu stiu ce buton, am fost de acord cu conditiile lor. Si apoi nu Le-am mai scris nimic si Le-am dat block. Probabil ca vor intra în spam mesajele
..

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 andradah, on 21 noiembrie 2017 - 13:14, said:

Le-am scris deja ca imi exercit dreptul de retragere din contract, ca doresc rezilierea lui.

Mi-au raspuns ca nu mai pot face asta, ca o data ce am dat click pe nu stiu ce buton, am fost de acord cu conditiile lor. Si apoi nu Le-am mai scris nimic si Le-am dat block. Probabil ca vor intra în spam mesajele
..

foarte bine, stai linistita ca nimeni nu te da in judecata in Romania. Baietii isi incearca si ei norocul.

Edited by business11, 21 November 2017 - 13:16.


#32
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
E un nou tip de teapa online si asta e doar unul dintre site-urile absolut identice care au aparut ca ciupercile dupa ploaie.
Altul ar fi, de exemplu, Streamgogo.de.
M-am uitat putin si teparul e cel mai probabil polonez.
Pana si mail-urile pe care le trimit sunt copy-paste. Talk about low-effort.

Bine ca nu ai platit nimic.

#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 pexCom, on 06 decembrie 2017 - 16:00, said:

Altul ar fi, de exemplu, Streamgogo.de.
M-am uitat putin si teparul e cel mai probabil polonez.
domeniul e inregistrat pe un Eduard Buchmuller din Waiblingen langa Stuttgart.
Firma din Impressum are adresa intr-o casa normala in Coventry, persoana probabil e strawman. La numarul de telefon prefixul e de Berlin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate