Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Suprafata apartament - antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017
Buna seara,

In urma cumpararii unui imobil care era in stadiul de constructie am incheiat un antecontract de vanzare cumparare in care scria ca voi cumpara un imobil cu o "suprafata utila de aproximativ 65mp masuratoare ce va iesi exact in urma masuratorilor cadastrale".
In extrasul de carte funciara obtinut in urma cmasuratorilor cadastrale scrie ca suprafata utila este de 60.76mp.

In antecontract am clauza citez: "Noi partile am luat la cunostinta faptul ca suprafata se poate modifica intre planul de arhitectura si releveul final intabulat in Cartea Funciara apartamentului cu +/-2% pana la +/-10% situatie in care pretul final se va recalcula in functie de suprafata finala rezultata pe baza masuratorilor cadastrale".

Acest lucru inseamna ca voi plati mai putin? Nu am discutat inca acest aspect cu vanzatorul, insa vreau sa stiu daca am dreptate si se va modifica pretul.

Multumesc

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 andv15, on 16 noiembrie 2017 - 23:55, said:

Buna seara,

In urma cumpararii unui imobil care era in stadiul de constructie am incheiat un antecontract de vanzare cumparare in care scria ca voi cumpara un imobil cu o "suprafata utila de aproximativ 65mp masuratoare ce va iesi exact in urma masuratorilor cadastrale".
In extrasul de carte funciara obtinut in urma cmasuratorilor cadastrale scrie ca suprafata utila este de 60.76mp.

In antecontract am clauza citez: "Noi partile am luat la cunostinta faptul ca suprafata se poate modifica intre planul de arhitectura si releveul final intabulat in Cartea Funciara apartamentului cu +/-2% pana la +/-10% situatie in care pretul final se va recalcula in functie de suprafata finala rezultata pe baza masuratorilor cadastrale".

Acest lucru inseamna ca voi plati mai putin? Nu am discutat inca acest aspect cu vanzatorul, insa vreau sa stiu daca am dreptate si se va modifica pretul.

Multumesc

Exact asa este clauza din contract? intreb pentru ca este prost formulat

#3
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017

 greenvision, on 16 noiembrie 2017 - 23:57, said:


Exact asa este clauza din contract? intreb pentru ca este prost formulat
Care dintre ele?

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 andv15, on 17 noiembrie 2017 - 00:02, said:

Care dintre ele?

Noi partile am luat la cunostinta faptul ca suprafata se poate modifica intre planul de arhitectura si releveul final intabulat in Cartea Funciara apartamentului cu +/-2% pana la +/-10% situatie in care pretul final se va recalcula in functie de suprafata finala rezultata pe baza masuratorilor cadastral

In alta ordine de idei in contract este mentionata doar suprafata utila sau si suprafata construita/desfasurata?
Daca e mentionata doar suprafata utila poti solicita ajustarea pretului

#5
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017

 greenvision, on 17 noiembrie 2017 - 00:05, said:


Noi partile am luat la cunostinta faptul ca suprafata se poate modifica intre planul de arhitectura si releveul final intabulat in Cartea Funciara apartamentului cu +/-2% pana la +/-10% situatie in care pretul final se va recalcula in functie de suprafata finala rezultata pe baza masuratorilor cadastral

In alta ordine de idei in contract este mentionata doar suprafata utila sau si suprafata construita/desfasurata?
Daca e mentionata doar suprafata utila poti solicita ajustarea pretului
Doar suprafata utila, nimic altceva.

#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Este in regula. Sa te uiti si pe releveu sa nu fie inclus balconul/logia la suprafata utila - mai au dezvoltatorii obiceiul sa incerce sa mai scoata bani de la client

#7
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017

 greenvision, on 17 noiembrie 2017 - 00:08, said:

Este in regula. Sa te uiti si pe releveu sa nu fie inclus balconul/logia la suprafata utila - mai au dezvoltatorii obiceiul sa incerce sa mai scoata bani de la client
Il am. Suprafata utila nu are balconul trecut. Suprafata totala il cuprinde.

Singura chestie in contractul de rezervare de la inceput, care nu a fost facut la notariat, am semnat ca suprafata utila a apartamentului este de apozimativ 65.5mp si atasat este si o schita a apartamentului in care suprafata este de 60mp.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Chiar sunt curios care va fi deznodamantul dar dupa cum pui problema nu cred ca iti mai da cineva ceva. Chiar te rog sa revii si cu rezultatul discutiilor.

#9
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017

 atupi, on 17 noiembrie 2017 - 00:32, said:

Chiar sunt curios care va fi deznodamantul dar dupa cum pui problema nu cred ca iti mai da cineva ceva. Chiar te rog sa revii si cu rezultatul discutiilor.

Maine voi intreba si un avocat dupa care voi discuta cu dezvoltatorul si voi reveni cu detalii.

#10
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
inca mai cumpara oamenii la nivel de constructie !?!?!

pfffffff

deci unii inca mai cred in inorogi :P

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Se cumpara la nivel de proiect. Asa se cumpara si in 2007-2008. Stiti ce urmeaza?  Cam intr-un an estimez ca o sa fie explozie de topicuri cu subiectul :  "Am platit si nu imi mai termina apartamentul. "
Dupa clauza aia cred ca e posibil sa primesti o reducere de pret dar nu te astepta sa fie proportionala cu diferenta de suprafata.

Edited by PoeOvidiu, 17 November 2017 - 07:55.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 andv15, on 16 noiembrie 2017 - 23:55, said:

Acest lucru inseamna ca voi plati mai putin? Nu am discutat inca acest aspect cu vanzatorul, insa vreau sa stiu daca am dreptate si se va modifica pretul.

Categoric DA
Eu am trecut prin ceva similar doar ca la mine suprafata din antecontract era mai mica decat cea rezultata in urma masuratorilor cadastrale.
De fapt, in tot blocul masuratorile cadastrale nu s-au potrivit cu cele din antecontracte.
Diferentele au fost mai mari sau mai mici dar dezvoltatorul nu a comentat absolut nimic.
La final fiecare proprietar a platit suprafata rezultata in urma masuratorilor cadastrale si trecuta in contactul de VC final.
Stai linistit ca totul va fi bine.

#13
andv15

andv15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2017

 pinguinul666, on 17 noiembrie 2017 - 01:23, said:

inca mai cumpara oamenii la nivel de constructie !?!?!

pfffffff

deci unii inca mai cred in inorogi Posted Image
Am cumparat cu o luna inainte sa fie gata apartamentul. Erau foarte aproape de finisaje doar ca nu iesisera documentele de cadastru.

#14
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019
Eu am un apartament de 66mp utili si 7mp balcoane ,rezultand o suprafata totala de 73mp, pe mine m-a pus sa platesc suprafata totala dar ma gandesc cum o sa puna in contractul de vanzare cumparare ca sa reiasa ca am platit si balcoanele ?

#15
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Imobil compus din x camere avand o suprafata utila de y impreuna cu z balcoane avand o suprafata totala de zz mp

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate