Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cost transport - mi se pare scump

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
M-am sfatuit si cu contabila,  ordinul de plata este sfant. Chiar daca va fi comisionat cu minim 20 de dolari, e cel mai sigur si corect.  Oricum si la plata visa , mi-au zis cei de la banca, se va transforma suma din lei in euro,  din  euro in dolari, cu comisioane la fiecare tranzactie.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargentum, on 17 noiembrie 2017 - 19:42, said:

depinde unde este emis cardul. daca este emis de o banca europeana, iti va cere acea confirmare.
Iti dai seama ca face ala plata,  si imi vine mie sms in ro. Aia sunt cu decalaj de fus orar de 10 ore. Codul sms ul fiind valabil 30 de secunde..

Edited by tfmercedez, 20 November 2017 - 11:29.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Cu chiu cu vai a ajuns coletul in romanistan de cca 24h.


Attached File  Screenshot_2017-11-29-10-41-40.png   51.79K   21 downloads


Pe 27.11.2017 se pare ca a ajuns in Bucuresti.
In fine, vad ca pe 28Noiembrie scrie ca s-a facut "vamuire". Cum?  Fara sa fie destinatarul prezent? Au deschis coletul?

Apoi scrie "intoarcere trimiterii de la vama",  si procesare prin bucuresti.
Okay.. si acum? O sa vina "acasa" in Timisoara sau ce?


#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Nu m-am exprimat corect: vamuirea nu se face in prezenta destinatarului?   Sa mai trece si prin vama din Timisoara unde o sa-mi ceara toate facturile si imi vor calcula alte taxe?

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu, nu este necesar ca sa fii prezent. este o practica normala. vama poate deschide orice pachet fara sa fie necesara prezenta destinatarului.
vor face niste documente si in functie de curier sau mai precis de ce relatie ai tu cu acel curier (de regula se aplica la business, daca ai account cu ei), fie trebuie sa mergi tu sa ridici coletul si sa platesti vama, fie curierul plateste vama in numele tau si iti livreaza pachetul, tu urmand sa rambursezi mai tarziu curierul (practic curierul te crediteaza pe tine pana platesti facutile lui).
taxele se vor calcula doar o singura data. se pot recalcula :) mai apoi.

tie pachetul poate ti'a fost deschis de vama si procesat si din alte motive si vama o sa se calculeze la timisoara. iti apare in desfasurator vamuire, ca asta era optiunea automata ce aparea din sistem. cine stie. dar stai linistit, nu ai sa platesti de doua ori taxele.

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargentum, on 29 noiembrie 2017 - 18:07, said:

nu, nu este necesar ca sa fii prezent. este o practica normala. vama poate deschide orice pachet fara sa fie necesara prezenta destinatarului.
vor face niste documente si in functie de curier sau mai precis de ce relatie ai tu cu acel curier (de regula se aplica la business, daca ai account cu ei), fie trebuie sa mergi tu sa ridici coletul si sa platesti vama, fie curierul plateste vama in numele tau si iti livreaza pachetul, tu urmand sa rambursezi mai tarziu curierul (practic curierul te crediteaza pe tine pana platesti facutile lui).
taxele se vor calcula doar o singura data. se pot recalcula :) mai apoi.

tie pachetul poate ti'a fost deschis de vama si procesat si din alte motive si vama o sa se calculeze la timisoara. iti apare in desfasurator vamuire, ca asta era optiunea automata ce aparea din sistem. cine stie. dar stai linistit, nu ai sa platesti de doua ori taxele.
Si a inceput distractia, balcaniada sa zic asa. Urmaresc tracking number, si vad ca a ajuns in Timisoara pe 29.11. Dar , bugetari, zile libere, pierdem timp.  Ajung azi la gara la posta, se uita aia la mine ca la felu 14, apoi le arat factura, si imi scriu pe ea ceva si ma trimit la ANAF, afara din oras la vama. Acolo sunt plimbat si mi se pune in vedere ca trebuie sa aleg un comisionar vamal. Adica un serviciu privat, externalizat. Costuri : 35 de euro in sus + % pe fiecare bucata de produs. Au fost zile libere, aia sunt super ocupati.  Apoi aia trebuie sa imi faca "cod eroer"  , am devenit "importator" .. da copii dupa certificate, act constitutiv, declaratii. Abia maine o sa fie gata "declaratia vamala", cu care sa ma plimb inapoi la posta, de acolo iau alta hartie sa o duc inapoi la anaf..  deci vreo 60 de km de drumuri pentru un colet, +taxe peste taxe. Afacere proasta.. asa invatam, ca nu-mi inchipuiam ca va fi atata bataie de cap.  
Si daca comandam pe persoana fizica, la valoarea asta tot la vama ajungeam..

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Am mai platit 8 lei pentru posta romana.. nu stiu de ce.  In fine, chestia ciudata este ca sunt la destinatie, cu coletul in brate fara sa fi platit nimic. Bine, e clar ca nu scap, a fost amabila  doamna de la comisionarul vamal si mi-a dat declaratia vamala fara bani fara stampila mea, pe motiv ca nu era nimeni la casierie si sa nu mai pierd timpul.  Posta romaneasca este in secolul trecut. Sincer, merita sa falimenteze, dar probabil este tinuta in carca de bugetul statului. S-a inventat faxul, emailul, ca sa nu plimbam hartii zeci de km.  Taxele vamale si tva ul au depasit  $200.  40 de euro + tva a costat doar declaratia vamala..  
Sunt curios ce se va intampla cu UK dupa Brexit, ca de acolo "import" lunar de cateva ori.

#26
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
Nu se va intampla nimic pentru ca se vor semna niste tratate de liber import/export.

Importul din USA mereu a fost problematic din punctul asta de vedere, cred ca daca te interesai putin evitai bataia asta de cap precum si cheltuiala deloc de neglijat.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbossake, on 06 decembrie 2017 - 14:55, said:

Nu se va intampla nimic pentru ca se vor semna niste tratate de liber import/export.

Importul din USA mereu a fost problematic din punctul asta de vedere, cred ca daca te interesai putin evitai bataia asta de cap precum si cheltuiala deloc de neglijat.
Am vorbit cu cel care a livrat marfa, si mi-a zis ca ii pare rau ca nu s-a gandit sa nu treaca pe facutra  si costul transportului. In asemenea cazuri, oare cum ar proceda vama? Ca nu mai are de unde sa ciupeasca taxe si TVA?  Sa zicem ca de la o anumita suma in sus, vanzatorul  suporta cheltuielile de transport, ceva de genul cum este si la noi la comenzile online este x lei transport gratuit.  
Sau daca vanzatorul trece pe factura o valoare diminuata a marfii? Cum poate verifica asta la vama?

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ajungi si platesti vama si pe transport. sincer, nu mai stiu daca e normal sau nu sa platesti vama si pe transport. sunt confuz, stiu ca m'am uitat o data, dar am uitat ce si cum. am platit o data si pe asta vama. stiu ca am avut o livrare DDP, cel putin asa era intelegerea cu furnizorul si am ajuns sa platesc si inspectie si vama si tva etc de toate, si am platit inclusiv transportul (si a fost scump, avion la aproape 80kg).
daca trece pe factura o valuare prea mica si bate la ochi, scoate vamesu catalogu si te arde cum stie el

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargentum, on 07 decembrie 2017 - 00:51, said:

ajungi si platesti vama si pe transport. sincer, nu mai stiu daca e normal sau nu sa platesti vama si pe transport. sunt confuz, stiu ca m'am uitat o data, dar am uitat ce si cum. am platit o data si pe asta vama. stiu ca am avut o livrare DDP, cel putin asa era intelegerea cu furnizorul si am ajuns sa platesc si inspectie si vama si tva etc de toate, si am platit inclusiv transportul (si a fost scump, avion la aproape 80kg).
daca trece pe factura o valuare prea mica si bate la ochi, scoate vamesu catalogu si te arde cum stie el
Pai chestia cu pretul, unde scrie ca trebuie sa cumperi la pretul de catalog? Exista intelegeri, negocieri de pret.  
Buticu din colt cumpara doza de cola la un pret diferit de pretul la care cumpara un supermarket ,care cumpara in cantitati de zeci de ori mai mari.
Eu cand am comandat , am avut un tabel xcell, cu pretul de vanzare, pretul recomandat de revanzare, si reducere in functie de valoarea marfii comandate.  Se pune vamesul sa caute in extrasul de cont, cat ai platit defapt pe marfa?

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exista intelegere pt asta. Ideea e ca daca tu vii cu o factura ca ai platit 3 centi pt doza de cola la 500 de bucati, nu ai sa fii crezut si scaoate ala catalogu ce zice 25 centi pe doza si calculeaza la valoarea aia.
Daca vii cu o factura ce spune 17 centi pe doza si au un tir plin, cel mai probabil nu va ridica nici'o suspiciune

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,511
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttfmercedez, on 04 decembrie 2017 - 12:37, said:

Si a inceput distractia, balcaniada sa zic asa. Urmaresc tracking number, si vad ca a ajuns in Timisoara pe 29.11. Dar , bugetari, zile libere, pierdem timp.  Ajung azi la gara la posta, se uita aia la mine ca la felu 14, apoi le arat factura, si imi scriu pe ea ceva si ma trimit la ANAF, afara din oras la vama. Acolo sunt plimbat si mi se pune in vedere ca trebuie sa aleg un comisionar vamal. Adica un serviciu privat, externalizat. Costuri : 35 de euro in sus + % pe fiecare bucata de produs. Au fost zile libere, aia sunt super ocupati.  Apoi aia trebuie sa imi faca "cod eroer"  , am devenit "importator" .. da copii dupa certificate, act constitutiv, declaratii. Abia maine o sa fie gata "declaratia vamala", cu care sa ma plimb inapoi la posta, de acolo iau alta hartie sa o duc inapoi la anaf..  deci vreo 60 de km de drumuri pentru un colet, +taxe peste taxe. Afacere proasta.. asa invatam, ca nu-mi inchipuiam ca va fi atata bataie de cap.  
Si daca comandam pe persoana fizica, la valoarea asta tot la vama ajungeam..
la valori de citeva mii de dolari, mie mi-a calculat la op cu asistenta vamala plata tva dupa factura marfii, am platit pe loc si am plecat in mai putin de 15 minute ca mai asteptau si altii la rind. legal, fara nici o pila sau atentie. ce treaba au comisionarii vamali daca marfa a venit la posta?

View Postargentum, on 07 decembrie 2017 - 00:51, said:

ajungi si platesti vama si pe transport. sincer, nu mai stiu daca e normal sau nu sa platesti vama si pe transport. sunt confuz, stiu ca m'am uitat o data, dar am uitat ce si cum. am platit o data si pe asta vama. stiu ca am avut o livrare DDP, cel putin asa era intelegerea cu furnizorul si am ajuns sa platesc si inspectie si vama si tva etc de toate, si am platit inclusiv transportul (si a fost scump, avion la aproape 80kg).
daca trece pe factura o valuare prea mica si bate la ochi, scoate vamesu catalogu si te arde cum stie el
draga, faci confuzii mari de tot care lasa dubii asupra celor spuse! se plateste in mod deosebit TVA, asta ne omoara, taxele vamale se aplica la valori mai mari si in general sint foarte mici, citeva procente fata de 20% tva, zero sau scutire de taxe vamale pentru o gama foarte mare de produse. pare ciudat ca desi practic e tot aia, taxe zero este altceva decit scutirea de taxe!

View Posttfmercedez, on 07 decembrie 2017 - 23:28, said:

Pai chestia cu pretul, unde scrie ca trebuie sa cumperi la pretul de catalog? Exista intelegeri, negocieri de pret.  
Buticu din colt cumpara doza de cola la un pret diferit de pretul la care cumpara un supermarket ,care cumpara in cantitati de zeci de ori mai mari.
Eu cand am comandat , am avut un tabel xcell, cu pretul de vanzare, pretul recomandat de revanzare, si reducere in functie de valoarea marfii comandate.  Se pune vamesul sa caute in extrasul de cont, cat ai platit defapt pe marfa?
il prezinti tu, nu il cauta el. si d, daca are dubii se foloseste un catalog care contine ''valori minime'' in vama, nu cauta in miilioane de cataloage de pe glob.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttytysor, on 08 decembrie 2017 - 21:44, said:

la valori de citeva mii de dolari, mie mi-a calculat la op cu asistenta vamala plata tva dupa factura marfii, am platit pe loc si am plecat in mai putin de 15 minute ca mai asteptau si altii la rind. legal, fara nici o pila sau atentie. ce treaba au comisionarii vamali daca marfa a venit la posta?
draga, faci confuzii mari de tot care lasa dubii asupra celor spuse! se plateste in mod deosebit TVA, asta ne omoara, taxele vamale se aplica la valori mai mari si in general sint foarte mici, citeva procente fata de 20% tva, zero sau scutire de taxe vamale pentru o gama foarte mare de produse. pare ciudat ca desi practic e tot aia, taxe zero este altceva decit scutirea de taxe!
il prezinti tu, nu il cauta el. si d, daca are dubii se foloseste un catalog care contine ''valori minime'' in vama, nu cauta in miilioane de cataloage de pe glob.
Pai daca eu m-am dus la gara la posta unde au vama, si mutu' a zis ca am nevoie de declaratie vamala, sa mi-o faca un comisionar vamal. Marfa + transportul au fost de cca $650.
Sub 150de euro nu se plateste  vama , poate doar tva.
La mine taxele vamale au fost 3.3% parca si tva 19%, total 595 de lei+ declaratia vamala alti 40 de euro +tva.  Cand ai comandat tu din afara UE de mii de dolari? Eu vorbeam de situatia recenta.In primavara am mai comandat de la alta firma, produse, si acolo mi-au calculat pe loc cat aveam de plata. Nu inteleg de ce a fist diferita situatia. Trebuie sa ma uit ce valoare a fost atunci. Probabil am dat peste un vames dus cu pluta, de data asta.

Edited by tfmercedez, 08 December 2017 - 22:35.


#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Multe chestii ieftine şi interesante găseşti în S.U.A., dar din păcate încă nu s-a înfiinţat vreo firmă care să aducă ieftin de acolo.
Iar aia cu vama pentru produse care nu se mai fabrică sau nu fac concurenţă celor Europene e aiurea...

Edited by djl, 09 December 2017 - 00:31.


#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Tytysor, o livrare ddp implica plata a tot. Implicit a tva. Dar furnizoru se baga sa'ti promitat tot ce vrei bsa'si vanda marfa si apoi realizeza ca e o bataie de cap mare pt el sa plateasca tva statului si poate ca el nici nu a realizat ce promite si ca tb sa plateasca atat. Eu am avut promisiune de livrare in fata usii cu totul platit. In scris, fara dubii. Dar cand tu esti cu marfa in vama ca nici duties nu a olatit. Normal, poti refuza sa misti un deget, dar nu'ti primesti marfa si apoi cearta'te cu el prin tribunale sa'ti iei banii, ca normal, ala va face pe prosti, ca jnu o sa'i convina sa pleteasca din buzunar transport etx pe un produs ce nu l'a vandut (in ideea ca ceri banii inapoi). Ddp inspeamna ca Tu stai in fata usii si astepti sa vina marfa.
Pana la urma ajungi sa platesti, ca iti dai seama ca pt cateva sute de euro sau cat venea acolo, nu merita sa'ti mai bati capul si sa risti sa pierzi plata ce ai facut'o. Asa ca accepti brusc o majorarr a pretupui, platind tot ce se cuvine autoritatilor

Edited by argentum, 09 December 2017 - 00:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate