Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Câți de "i" folosim când scrim cuvintele ce se termină in "i"?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postmyshyk, on 17 noiembrie 2017 - 07:32, said:

Nu fii prost, corect se scrie cu doi de "i". Daca doar ti-a scapat din tastatura, nici o problema. Dar daca nu, e de gramatica.
"A nu fi prost", e altceva. si se scrie altfel.
E foarte simplu, corecteaza-te prin pronuntie - cand spui "nu fi prost" auzi cumva doi i daununul singur? Corect e cum am spus eu.



View Postargentum, on 17 noiembrie 2017 - 07:09, said:

Felicitari pt a ta memorie. La nr de iuri (sic) nu e vb de uitat sau gresit din necunoastere, pot afirma ca mai toti din cei ce gresesc o fac din neatentie. Se poate intampla. Stii, spunea cineva o data, nu este nevoie sa cunosti anii evenimentelor in istorie. Este neimportant sa stii cand a murit Stefan cel mare sau xand a fost lupta de la agincourt. Este important sa cunosti cauzalitatea, efectele etc evenimentelor, sa udentifici trasaturile si tendinta. Lasa memoratul anilor numaratorilor de boabe. Cam Asa si cu ipohondria asta gramaticala si scosul virgulei pe nas
Ok, atunci cate alte cuvinte ai vazut cu ultima litera dublata sau cu ultima litera lipsa? Apoi raporteaza la numarul de cuvinte care se termina cu i in coada si vezi care are o incidenta mult mai mare. Nu sunt greseli din neatentie, ci pur si simplu nu stiu multi care-i treaba cu numarul deni-uri. Si nu e doar la verbul "a fi" problema asta, ci si la altele precum "a scrie" sau "a sti".



#56
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View Postm0rpheus, on 17 noiembrie 2017 - 09:32, said:

E foarte simplu, corecteaza-te prin pronuntie - cand spui "nu fi prost" auzi cumva doi i daununul singur? Corect e cum am spus eu.

mai simplu e sa stii cand se foloseste cu doi de i:)..in general se foloseste cu doi de i cand e la modul conjuctiv prezent  
In alta ordine de idei.ce parere aveti de urmatorul exemplu

receptioner sau receptionist? sau ambele variante?

Cum este corect

Mie imi place cinematografia romaneasca  sau cinematografia romana:)..  

Imi aduc aminte in facultate, eram la laborator si  scria pe tabla "indentificare" (corect este "identificare")..am stat si m-am gandit cum este corect, cred ca profesoara a scris pe tabla, sau era de la o alta grupa..habar nu am..trebuia sa copiem ce era scris pe tabla:)..ma uit   la colegi, absolut toti au scris la fel:)..am verificat dupa ore:))..Chestia e ca, nici eu nu mai stiam cum e corect si nu aveam cum sa testez asta:))..ori ma faceam eu de ras, ori o faceam pe profesoara de ras:)) nicio varianta nu era buna:|.. Initial si eu am scris gresit, dar stiam ca am scris gresit si am modificat...toata ora m-am gandit daca sunt un idiot sau nu:)..Dar, ceea ce m-a deranjat a fost faptul, ca nimeni nu a pus la indoiala ce era scris pe tabla...In fine, poate exagerez eu Posted Image)

PS. a fost scris de mai multe ori pe tabla acel cuvant, sa nu dam vina pe neatentie:)

Edited by jamesjames91, 17 November 2017 - 09:56.


#57
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postionelmironescu, on 17 noiembrie 2017 - 08:54, said:

Inițiatorul a scris că multe persoane nu știu cĂźnd trebuie scris cu un i și cĂźnd cu doi de i, ceea ce este adevărat. Mulți scriu greșit, de ex „pt a știi...să ști...să vi„. Acest lucru pune Ăźn lumină proastă o persoană care a terminat o facultate și exprimă aici pe forum păreri despre istorie, cultură, politică.
Fără să dau nume ca să supăr moderatorii sau persoana în cauză este un user care e membru din 2004 și care are peste 26000 de postări.
Singura lui greșeală în scris observată de mine e că nu știe câți i trebuiesc puși.
După 26000 de postări nu ai cum să nu înveți câte ceva oricât de refractar ai fi.
Iar de postat nu postează decât pe subiecte de maximă importanță.
Așa de frumos își alege cuvintele că deși se ceartă cu toată lumea moderatorii nu îi pot găsi nod în papură ca să îl pedepsească.
E cu toate astea nu știe câți i trebuiesc scriși.

#58
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postowl1960, on 17 noiembrie 2017 - 09:55, said:

Fără să dau nume ca să supăr moderatorii sau persoana în cauză este un user care e membru din 2004 și care are peste 26000 de postări.
Singura lui greșeală în scris observată de mine e că nu știe câți i trebuiesc puși.
După 26000 de postări nu ai cum să nu înveți câte ceva oricât de refractar ai fi.
Iar de postat nu postează decât pe subiecte de maximă importanță.
Așa de frumos își alege cuvintele că deși se ceartă cu toată lumea moderatorii nu îi pot găsi nod în papură ca să îl pedepsească.
E cu toate astea nu știe câți i trebuiesc scriși.
Nu prea cred că e singura lui greșeală.
Vezi că a trebui este verb impersonal, deci „...cîți i trebuie scriși”, nu...trebuiesc scriși.
Papura nu face noduri. Copacii fac noduri. A găsi nod in papură înseamnă a găsi ceva , în acest caz o vină, care in realitate nu poate exista, deci moderatorii îi pot găsi oricînd nod in papură, dar nu îi pot găsi o vinovăție reală.
Tu știi bine cîți de i trebuie scriși?

Edited by althea, 17 November 2017 - 21:10.
raspuns + citat mesaj sters


#59
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postm0rpheus, on 17 noiembrie 2017 - 09:38, said:

E foarte simplu, corecteaza-te prin pronuntie - cand spui "nu fi prost" auzi cumva doi i daununul singur?
Exact acolo e problema. O parte dintre vorbitori se pot ghida după pronunție și nu greșesc niciodată la cîte i-uri trebuie scrise. Dar vorbitorii aceștia care percep toate i-urile sînt de fapt foarte puțini. La majoritatea există diferențe între i-urile percepute și cele cerute de ortografie.

Mai exact, vorbitorii se pot împărți din punctul ăsta de vedere în mai multe categorii, între care:

- Extrem de puțini simt o diferență la nivel fonetic între membri și membrii sau alte perechi similare.

- Puțini sînt cei care simt amîndouă i-urile în nevesti-mii, soră-tii.

- Mai puțin de jumătate din vorbitori simt amîndouă i-urile la cuvinte ca lupii, caii.

- Cam jumătate simt amîndouă i-urile în cuvinte ca să vii, să știi, să fii.

- Majoritatea, dar nu toți, simt amîndouă i-urile din cuvinte ca apropii, dormii, aurii, fluvii.

- Există o categorie de vorbitori care în toate situațiile cuvintelor scrise cu -ii la final ei percep un singur i.

(Informațiile despre proporții le-am extras din sondaje făcute în diverse locuri, inclusiv aici la Softpedia. Totuși, numărul de respondenți a fost foarte mic, doar cîteva zeci, și probabil n-au fost tocmai reprezentativi. Dar e mai bine decît nimic.)

Ca urmare sfatul de a se ghida după pronunție merge la unii mai bine, la alții mai puțin bine și foarte rar funcționează perfect. De regulă vorbitorii au nevoie să facă anumite calcule morfologice pentru a afla cu cîte i-uri trebuie scrise cuvintele, de genul: un i din rădăcină, altul pentru plural / articol / persoana a doua etc. Astfel de calcule sînt ușoare (practic automate) pentru unii și grele pentru alții.

Nu cred că e o corelație puternică între capacitatea de a scrie cu exact cîte i-uri finale trebuie și cultura unui om sau calitățile lui umane. Cum a mai spus cineva, românii au deprins prostul obicei de a se judeca (aspru) unii pe alții pentru mărunțișuri ortografice.

#60
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
@AdiJapan

Habar nu aveam de acest sondaj și nici nu mi-a trecut prin cap că o persoană face anumite calcule morfologice pentru a-și da seama câți "I" sunt într-un cuvânt. Eu am rostit toate cuvintele enumerate de tine și am auzit clar numărul de i-uri, fără excepție. Recunosc, la mine e un reflex scrierea anumitor cuvinte, pentru că știu sigur cum se scriu în toate situațiile, și poate din acest motiv le și aud "corect".

Quote

Nu cred că e o corelație puternică între capacitatea de a scrie cu exact cîte i-uri finale trebuie și cultura unui om sau calitățile lui umane. Cum a mai spus cineva, românii au deprins prostul obicei de a se judeca (aspru) unii pe alții pentru mărunțișuri ortografice.
Da, aici îți dau dreptate, dar nu vorbim de calitatea unui om, ci de felul în care scrie, iar ca și generalizare am observat că mulți dintre cei care nu știu câte i-uri are un cuvânt cam greșesc și la altele. Și recunosc că mai judec oameni care văd că nu știu să scrie corect, deși au avut parte de toate șansele să învețe să o facă.

#61
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pe mine ma doare ochii Posted Image  când vad scris "desii" ("desii mi s-a spus ca nu-i adevarat"), par exemple...

Edited by florinbad, 18 November 2017 - 18:32.


#62
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAdiJapan, on 18 noiembrie 2017 - 14:22, said:

...Cum a mai spus cineva, românii au deprins prostul obicei de a se judeca (aspru) unii pe alții pentru mărunțișuri ortografice.
Într-un restaurat unde scrie negru pe alb: "ținuta obligatorie", nu intri încălțat cu șlapi de plajă ori cu burta păroasă la vedere.
Peste o scamă, un papion ușor într-o parte, ori un nasture descheiat la gât dacă-i pe terasa restaurantului, da, se trece, și bănuiesc îi puțin defect cel care observă asta.
Stricat de-a dreptu', dacă corectează marinalul cu marinerul.

Domnia voastră de ce scrieți îngrijit?
Din respect pentru mine, cititorul dvs.
Nu pot să nu apreciez acest lucru și să mă atragă deopotrivă.
Nu sunt nevoit să fac exerciții, să îmi imaginez variantele posibile despre ce anume voia să transmită vreunul în șlapi.

Nicio legătură cu șirul i-urilor ori cu lipsa lor; la modul general o spun.

#63
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Doi copii se jucau cu copiii copilului meu . Copilul meu are cinci copii . Cati copii se jucau ?
P.S. In joaca lor faceau copii la xerox ...

Edited by Baxon, 18 November 2017 - 18:46.


#64
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postm0rpheus, on 18 noiembrie 2017 - 17:28, said:

Habar nu aveam de acest sondaj și nici nu mi-a trecut prin cap că o persoană face anumite calcule morfologice pentru a-și da seama câți "I" sunt într-un cuvânt. Eu am rostit toate cuvintele enumerate de tine și am auzit clar numărul de i-uri, fără excepție. Recunosc, la mine e un reflex scrierea anumitor cuvinte, pentru că știu sigur cum se scriu în toate situațiile, și poate din acest motiv le și aud "corect".
Atunci sînteți unul dintre puținii norocoși.

Sondajul făcut la Softpedia e aici:
https://forum.softpe...e-scrise-cu-ii/

Vedeți răspunsurile și vă veți face o imagine a felului diferit în care percep alți vorbitori i-urile finale. Am făcut astfel de sondaje și în alte locuri (neaccesibile online) și am obținut rezultate similare.

View Postscaiba, on 18 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Într-un restaurat unde scrie negru pe alb: "ţinuta obligatorie", nu intri încălţat cu şlapi de plajă ori cu burta păroasă la vedere.
Peste o scamă, un papion uşor într-o parte, ori un nasture descheiat la gât dacă-i pe terasa restaurantului, da, se trece, și bănuiesc îi puțin defect cel care observă asta.
Stricat de-a dreptu', dacă corectează marinalul cu marinerul.

Domnia voastră de ce scrieți îngrijit?
Din respect pentru mine, cititorul dvs.
Nu pot să nu apreciez acest lucru și să mă atragă deopotrivă.
Nu sunt nevoit să fac exerciții, să îmi imaginez variantele posibile despre ce anume voia să transmită vreunul în șlapi.

Nicio legătură cu șirul i-urilor ori cu lipsa lor; la modul general o spun.
Analogia dintre limbă și restaurantele cu ținută obligatorie e forțată. Cînd trimiți un articol la o revistă sau un manuscris la o editură, atunci într-adevăr se aplică regula ținutei obligatorii. Cînd scrii pe forum e cu totul altă chestie – e valabilă mai degrabă regula șlapilor și a burții păroase.

#65
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
casual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate