Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Câți de "i" folosim când scrim cuvintele ce se terminã in "i"?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postowl1960, on 16 noiembrie 2017 - 23:29, said:

... se scrie corect vroiam sau voiam?
Vroiam este mixul celebru, atunci când eziți între a folosi verbul a vrea ori a voi.

View Postowl1960, on 16 noiembrie 2017 - 23:26, said:

... și mai vor învăța câte ceva.
Și o întrebare:
Morfemul, poate fi folosit în orice poziție?

Edited by scaiba, 16 November 2017 - 23:42.


#38
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

Quote

Câți de "i" folosim când scrim cuvintele ce se termină in "i"?


Cati vrem.

Sau catii vrem...

Edited by barbosa, 16 November 2017 - 23:43.


#39
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postscaiba, on 16 noiembrie 2017 - 23:41, said:

Și o întrebare:
Morfemul, poate fi folosit în orice poziție?
Dacã mâine la serviciu pun întrebarea dumneavoastrã bag în ceațã toatã firma și vor fi cãutãri pe gogoloi grupa mare despre morfem.
Eu fiind mai în vârstã am fost întrebat de multe ori ce înseamnã nu știu ce cuvant folosit de mine și dacã e cumva vreun termen comunist.
Uite așa cum mã vedeți dau lecții la mulți bãieți!

#40
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postargentum, on 16 noiembrie 2017 - 23:40, said:

vezi tu, gramatica si cartea multa nu merg neaparat mana in mana si nici una nu confirma pe cealata.
eu unul de exemplu, fac de mult ori greseli de gramatica si nu mai departe de zilele trecute am mancat cate un i de doua ori, in acelasi cuvant si aceeasi fraza. a fost doar graba si recitind mai tarziu ce am postat mi'a sarit in ochi.
pe mine ma surprinde aceasta strictete, rigurozitate in ceea ce priveste gramatica si desconsiderarea persoanei ce face aceste greseli. este un cult la romani pentru asa ceva si de cele mai multe ori ilustreaza perfect chestiunea barnei vs paiului.

A scrie şi a te exprima corect gramatical implică o anumită rigurozitate, o disciplină, o minte ordonată. Relevează faptul că te respecţi pe tine şi îţi respecţi interlocutorul. Presupune un bun simţ şi presupune faptul că ai făcut un efort, că te poţi exprima inteligibil, concis, că ştii ceea ce vrei să afirmi, că stăpâneşti noţiunile pe care le manevrezi şi că nu eşti doar un oarecare.

View Postargentum, on 16 noiembrie 2017 - 23:40, said:

exista niste asteptari foarte mari pentru putinele resurse ce se cheltuiesc in a scoli oamenii intr'ale gramaticii. eu unul, ultima data cand am deschis o carte de gramatica a fost foarte multi ani in urma, zeci de ani si daca nu ma insel era clasa a 8a. nimic dupa, mi'am petrecut o jumatate de viata prin scoli.
Şi la mine este exact la fel, numai că am încercat să scriu şi să vorbesc cât mai corect.

#41
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@owl:
Iarăşi mă pierdeţi pe parcurs...
Întrebarea-i simplă, probabil nu am formulat-o clar.
Care dintre cele două forme este corectă:

Quote

... și mai vor învăța câte ceva.

Quote

... și vor mai învăța câte ceva.

Edited by scaiba, 17 November 2017 - 00:13.


#42
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postscaiba, on 17 noiembrie 2017 - 00:11, said:

@owl:
Care dintre cele douã forme este corectã:
Sincer habar nu am!
Și eu care credeam cã cel mai greu e la politehnicâ.

#43
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
De unde mi-a venit ideea sã deschid topicul.

View PostBarboso, on 16 noiembrie 2017 - 17:28, said:

Lasati, va rog, discutiile despre persoana si gramatica initiatorului !


#44
m0rpheus

m0rpheus

    Zã uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneur0, on 17 noiembrie 2017 - 00:07, said:

Relevează
Relevă, doar la "a revela" ai conjugarea "revelează".

Forme corecte la verbul a fi:

1. Nu fi prost / fii deștept
2. Tu vei fi deștept
3. Tu ai fi deștept
4. Tu ai fi fost deștept

Aici și explicațiile: https://diacritica.w...crie-fi-cu-2-i/

View Postargentum, on 16 noiembrie 2017 - 23:40, said:

exista niste asteptari foarte mari pentru putinele resurse ce se cheltuiesc in a scoli oamenii intr'ale gramaticii. eu unul, ultima data cand am deschis o carte de gramatica a fost foarte multi ani in urma, zeci de ani si daca nu ma insel era clasa a 8a. nimic dupa, mi'am petrecut o jumatate de viata prin scoli.
Aici nu îți dau dreptate - nici eu nu am mai deschis o carte de gramatică de când eram în generală și totuși singurele greșeli pe care le fac sunt la virgule, mai mănânc din ele. Dar nu cred că îmi poți găsi o ortogramă, un cuvânt compus, etc. pe care să nu știu să-l scriu, indiferent de câte cratime conține.
A, da, habar n-am să-ți mai explic de ce se scrie într-un fel sau în altul, pentru că nu m-a mai pasionat să rețin atâta timp cât nu predau nimănui, dar regulile de scriere, de punere a cratimii și numărul de i-uri dintr-un cuvânt nu le voi greși vreodată, iar asta este absolut mecanic de acum pentru că mi-s întipărite în memorie.
Eu cred că cine-a învățat gramatica atunci când a trebuit nu are cum să uite cum se scriu anumite cuvinte.

#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postneur0, on 17 noiembrie 2017 - 00:07, said:

A scrie şi a te exprima corect gramatical implică o anumită rigurozitate, o disciplină, o minte ordonată. Relevează faptul că te respecţi pe tine şi îţi respecţi interlocutorul. Presupune un bun simţ şi presupune faptul că ai făcut un efort, că te poţi exprima inteligibil, concis, că ştii ceea ce vrei să afirmi, că stăpâneşti noţiunile pe care le manevrezi şi că nu eşti doar un oarecare.


Şi la mine este exact la fel, numai că am încercat să scriu şi să vorbesc cât mai corect.


O shit, eu nu vreau safiu o minte ordonata, riguroasa etc. Ma doare la basca de aceasta inregimentare. Eu am o alta viziune. Eu port palarie Rosie 24hr si ma simt bine asa.

View Postm0rpheus, on 17 noiembrie 2017 - 02:27, said:

Relevă, doar la "a revela" ai conjugarea "revelează".

Forme corecte la verbul a fi:

1. Nu fi prost / fii deștept
2. Tu vei fi deștept
3. Tu ai fi deștept
4. Tu ai fi fost deștept

Aici și explicațiile: https://diacritica.w...crie-fi-cu-2-i/


Aici nu îți dau dreptate - nici eu nu am mai deschis o carte de gramatică de când eram în generală și totuși singurele greșeli pe care le fac sunt la virgule, mai mănânc din ele. Dar nu cred că îmi poți găsi o ortogramă, un cuvânt compus, etc. pe care să nu știu să-l scriu, indiferent de câte cratime conține.
A, da, habar n-am să-ți mai explic de ce se scrie într-un fel sau în altul, pentru că nu m-a mai pasionat să rețin atâta timp cât nu predau nimănui, dar regulile de scriere, de punere a cratimii și numărul de i-uri dintr-un cuvânt nu le voi greși vreodată, iar asta este absolut mecanic de acum pentru că mi-s întipărite în memorie.
Eu cred că cine-a învățat gramatica atunci când a trebuit nu are cum să uite cum se scriu anumite cuvinte.

Felicitari pt a ta memorie. La nr de iuri (sic) nu e vb de uitat sau gresit din necunoastere, pot afirma ca mai toti din cei ce gresesc o fac din neatentie. Se poate intampla. Stii, spunea cineva o data, nu este nevoie sa cunosti anii evenimentelor in istorie. Este neimportant sa stii cand a murit Stefan cel mare sau xand a fost lupta de la agincourt. Este important sa cunosti cauzalitatea, efectele etc evenimentelor, sa udentifici trasaturile si tendinta. Lasa memoratul anilor numaratorilor de boabe. Cam Asa si cu ipohondria asta gramaticala si scosul virgulei pe nas

#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKreutzerKonig, on 16 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Parfum, n-ai făcut nicio greșeală. Iei bacalaureatul din prima. Glumesc, evident.
Sau nu chiar din prima.Si evident, nu glumesc.
"A nu scrie....", de si a mai fost corectata

Edited by myshyk, 17 November 2017 - 07:28.


#47
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si totusi, gandindu,ma la ce ai spus, cred ca este prea mult sa ceri unui copil de vreo-13 ani, cam atat aveam pe atunci, sa invete, sa cunoasca gramatica ce o va folosi intreaga viata. Nu poti spune cine a stiut atunci, stie si acum. Cum sa spun, nu,MI mai amintesc prea bine daca inmultire parameciului era sau nu asexuata si cum se hraneste euglena Verde. Si astea tot in respectiva epoca s,au invatat.
Basca, gramatica s,a mai schimbat de cateva ori de atunci.
Raman la opinia ca punem prea mult pret pe imagine, pe opinii facute la nivel de epiderma. Vad asta ca o trasatura a noastra si aceasta judecata iute a gramaticii interlocutorului si judecarea lui prin prisma acestei opinii, nu face decat sa confirme superficialitatea judecatii noastre.

#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postm0rpheus, on 17 noiembrie 2017 - 02:27, said:

Relevă, doar la "a revela" ai conjugarea "revelează".

Forme corecte la verbul a fi:

1Nu fi prost,/ fii deștept
2. Tu vei fi deștept
3. Tu ai fi deștept
4. Tu ai fi fost deștept

Aici și explicațiile: https://diacritica.w...crie-fi-cu-2-i/



Nu fii prost, corect se scrie cu doi de "i". Daca doar ti-a scapat din tastatura, nici o problema. Dar daca nu, e de gramatica.
"A nu fi prost", e altceva. si se scrie altfel.

Edited by myshyk, 17 November 2017 - 07:33.


#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pishti, ca am uitat o virgula mai sus la boabe

#50
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

View Postmyshyk, on 17 noiembrie 2017 - 07:32, said:

Nu fii prost, corect se scrie cu doi de "i".

Zi zau! :)

#51
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postcrisstonne, on 16 noiembrie 2017 - 22:16, said:

Eu cred că ai greșit din neatenție Posted Image
Eu postez de pe telefon, ochii îmi joaca feste, mă amuză cei care mă corecteaza.
Văd că nu știi cînd se pune punct. Tu ai pus virgulă, iar asta nu e de la telefon.

View Post-same-, on 16 noiembrie 2017 - 22:19, said:

Ai gresit din titlu. Se zice `cati i`, nu `cati de i`. Asta-i viata, unele lucruri le stii, pe altele nu. Posted Image
Se zice în ambele feluri. Nici tu nu știi cînd se pune punct.

View Postscaiba, on 16 noiembrie 2017 - 22:21, said:

Bun, cele două exemple le văd:


Nu reușesc să prind nici esența, nici legătura cu acei de "i".
Vino cu o mână de ajutor suplimentară, fii bun!
„nici legătura cu acei i”
Inițiatorul a scris că multe persoane nu știu cînd trebuie scris cu un i și cînd cu doi de i, ceea ce este adevărat. Mulți scriu greșit, de ex „pt a știi...să ști...să vi„. Acest lucru pune în lumină proastă o persoană care a terminat o facultate și exprimă aici pe forum păreri despre istorie, cultură, politică.

View Postowl1960, on 16 noiembrie 2017 - 22:21, said:

Una e să fi reglat ceva vreodată și alta e să fii regulat de șefi la cap.
Una e să fi regulat și alta e să fii regulat.

Edited by ionelmironescu, 17 November 2017 - 08:54.


#52
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006

View Postmyshyk, on 17 noiembrie 2017 - 07:32, said:

Nu fii prost, corect se scrie cu doi de "i". Daca doar ti-a scapat din tastatura, nici o problema. Dar daca nu, e de gramatica.
"A nu fi prost", e altceva. si se scrie altfel.
Se spune ca daca spui o prostie suficient de hotarat, lumea o va crede :)
Nu e cazul aici, si iata de ce: https://diacritica.w...crie-fi-cu-2-i/

#53
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postargentum, on 17 noiembrie 2017 - 07:09, said:

Felicitari pt a ta memorie. La nr de iuri (sic) nu e vb de uitat sau gresit din necunoastere, pot afirma ca mai toti din cei ce gresesc o fac din neatentie. Se poate intampla. Stii, spunea cineva o data, nu este nevoie sa cunosti anii evenimentelor in istorie. Este neimportant sa stii cand a murit Stefan cel mare sau xand a fost lupta de la agincourt. Este important sa cunosti cauzalitatea, efectele etc evenimentelor, sa udentifici trasaturile si tendinta. Lasa memoratul anilor numaratorilor de boabe. Cam Asa si cu ipohondria asta gramaticala si scosul virgulei pe nas
Cei mai mulți o fac din necunoaștere, nu din neatenție.
Comparația cu istoria e greșită. Compari lucruri diferite.
Cei mai mulți oameni care citesc istorie rețin fără să vrea datele cînd s-au petrecut diferite evenimente. Sigur că este important să știi cauzele, dar nu prea ai de unde să le afli pt că istoria, chiar istoria modernă și contemporană, e plină de minciuni.
Nu e nici o ipohondrie. Dacă nu îți pasă că nu scrii bine, nu te lua de alții cărora le pasă.

View Postargentum, on 17 noiembrie 2017 - 07:28, said:

Basca, gramatica s,a mai schimbat de cateva ori de atunci.
Cred că ai vrut să spui că s-au schimbat niște reguli de scriere. Gramatica limbii române NU s-a schimbat,chiar dacă au fost schimbări în terminologia folosită în gramatică.

#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
eu zic sa scriem de acum incolo cu cite 4 sau 5 i-uri, sa fie, sa nu trebuiasca si sa-si ia fiecare citi are nevoie ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate