Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#127
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

Vizualizare mesajFetcu, pe 18 noiembrie 2017 - 13:03, a scris:

1 l de apa
1,6 sau 1,7 kg faina tip 00(depinde mult de felul de faina)
3 grame de drojdie
45 50g de sare
Si un picut de ulei de masiline la urma... Cateva linguri.. Eu pun la ochi

Pui apa, dizolvi drojdia in apa, adaugi faina si amesteci,adaugi cate oleaca si tot amesteci, cauta pe you tube.. Dupa ce pui juma de faina poti adauga sarea, dupa pui cate un picut de faina si tot amesteci...
...
Faci aluatul manual ? nu ai malaxor ?
Cine are masina de facut paine poate sa faca aluatul in masina de facut paine [au program(e) pentru pizza]

Edited by stlk, 18 November 2017 - 17:46.


#128
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

Vizualizare mesajstlk, pe 18 noiembrie 2017 - 17:22, a scris:

Faci aluatul manual ? nu ai malaxor ?
Cine are masina de facut paine poate sa faca aluatul in masina de facut paine [au program(e) pentru pizza]
Eu fac cu malaxorul.... Iarna fac in jur de 4 sau  6 litri de apa pe zi, vara fac 8 sau 12 litri de apa pe zi

#129
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
@Fetcu  

Am vazut multe pizzeri in ultima vreme care tind sa foloseasca faina de tip 1, macinata pe piatra si atat, e un bun marketing...nah diferentele dintre o faina rafinata si una tip 1...

#130
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Ionut tind sa cred ca lucrezi sau ai lucrat in restaurnt... Altfel nu prea te interesa asa mult acest subiect :)

#131
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajFetcu, pe 18 noiembrie 2017 - 20:31, a scris:

Ionut tind sa cred ca lucrezi sau ai lucrat in restaurnt... Altfel nu prea te interesa asa mult acest subiect :)

Nah, ceva legatura cu sectorul alimentar o am. Dar nu restaurant, poate intr-o realitate paralela:)

#132
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 19 noiembrie 2017 - 01:23, a scris:


Nah, ceva legatura cu sectorul alimentar o am. Dar nu restaurant, poate intr-o realitate paralela:)
Hai spune deacum... Ce te tot ascunzi? Ce lucrezi? Care ii legatura?

#133
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajFetcu, pe 19 noiembrie 2017 - 02:37, a scris:

Hai spune deacum... Ce te tot ascunzi? Ce lucrezi? Care ii legatura?

Nu ma ascund:) si nici nu-i mare secret da' nu prea vorbesc despre ce fac online.


Edited by ionutzitaly, 19 November 2017 - 12:10.


#134
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am facut acu aluatul, manual (desi am si masina de facut paine) insa stiu sa framant, si imi face placere.

am respectat reteta de pe pagina anterioara, cu 340g faina/210ml apa calduta/ 2 grame de drojdie/10 grame sare/ 1 lingura ulei de masline la final.

Acu dospeste aluatul, apoi il separ in 2 bile si il bag la frigider pt 7 ore. Diseara fac pizza. Daca iese ok, luni o sa framant 1.5 kg de faina si o sa fac regulat saptamana ce vine, o sa-l tin la frigider asa cum ai zis, 48-72 ore.

#135
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

Vizualizare mesajDeenman, pe 19 noiembrie 2017 - 12:10, a scris:

Am facut acu aluatul, manual (desi am si masina de facut paine) insa stiu sa framant, si imi face placere.

am respectat reteta de pe pagina anterioara, cu 340g faina/210ml apa calduta/ 2 grame de drojdie/10 grame sare/ 1 lingura ulei de masline la final.

Acu dospeste aluatul, apoi il separ in 2 bile si il bag la frigider pt 7 ore. Diseara fac pizza. Daca iese ok, luni o sa framant 1.5 kg de faina si o sa fac regulat saptamana ce vine, o sa-l tin la frigider asa cum ai zis, 48-72 ore.
Vezi ca reteta asta fata de a mea e un pic diferita... Poti proba acum reteta lui, vezi ce rezultate ai. Data viitoare probezi reteta mea si vezi ce rezultate ai, la urma alegi ce tia iesit mai bine  :D in cazul retetei mele foloseste apa rece nu calda(apa calda acelereaza drojdea...cred) si o faina 00... Cu W cat mai ridicat

Astept poze diseara sa vad cum tia iesit pizza, chiar sunt curios

Pana diseara totusi ar fi bine sa mancati ceva usor :))) ceva de genul [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/5f0f780a411d394e8539b2330e10536a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#136
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
Va ajunge o mozzarella serioasa pe acolo?:)

#137
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Ii adusa din italia. Avem un italian care distribuie multe produse dar ii un picut mai scump decat ce gasesti pe piata germana. Dar ca si calitate is mai bune produsele de la el.

#138
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ulei de masline, sos de rosii dens, branza brie, mozzarela, parmezan, niste rosii anemice, ardei iute, rucola dupa ce o scoti din cuptor. O manc cu ulei de masline picant.

O coc in cuptor electric la 250grade pt 8-10 minute.

Attached Files


Edited by Deenman, 19 November 2017 - 17:41.


#139
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 19 noiembrie 2017 - 16:31, a scris:

Va ajunge o mozzarella serioasa pe acolo?Posted image
Este, este...  chiar foarte buna, made in Germany by italian, Fabbrica Latticini L' abbate in Offenbach https://www.labbate.de Giuseppe face o branza (Mozzarella, Ricotta, Scamorza etc) excelenta.

Alternativ, original din Italy... http://feinkost-celpro.de/it/produkte/

Intr-adevar, nu au toti norocul meu sa gaseasca asa bunatati in apropiere.

@Fetcu
Felicitari! Din pacate se gaseste mult prea rar o pizza buna originala (ma refer gen pizza neapoletana) in Germania. O mare parte din ceea ce se vinde drept pizza in Germania nu are mai nimic de a face cu o adevarata pizza italieneasca. Ca sa nu spun ca este facuta de oameni care nu au fost in viata lor in Italia...
In Romania sunt sansele mult mai mari de a gasi o pizza autentica decat in Germania.

#140
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
Un roman care face o pizza napoletana buna in Germania:)  
Super.

@Passenger, eu prin Germania dar si in Austria am vazut puzderie de activitati de'ale italienilor.  Ciudat ca nu s-au aruncat multi spre pizza autentica/clasica/tipica...

#141
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

Vizualizare mesajPassenger001, pe 19 noiembrie 2017 - 17:50, a scris:

Este, este...  chiar foarte buna, made in Germany by italian, Fabbrica Latticini L' abbate in Offenbach https://www.labbate.de Giuseppe face o branza (Mozzarella, Ricotta, Scamorza etc) excelenta.

Alternativ, original din Italy... http://feinkost-celpro.de/it/produkte/

Intr-adevar, nu au toti norocul meu sa gaseasca asa bunatati in apropiere.

@Fetcu
Felicitari! Din pacate se gaseste mult prea rar o pizza buna originala (ma refer gen pizza neapoletana) in Germania. O mare parte din ceea ce se vinde drept pizza in Germania nu are mai nimic de a face cu o adevarata pizza italieneasca. Ca sa nu spun ca este facuta de oameni care nu au fost in viata lor in Italia...
In Romania sunt sansele mult mai mari de a gasi o pizza autentica decat in Germania.
Multumesc  :lol: ma straduiesc cat pot... Initial am facut cum ma,u invatat ei... Dar era departe de pizza napoletana. Incet incet ma,m informat si am invatat. Sper sa nu ma opresc aici cu rezultatele ci sa merg spre mai bine intruna ;) esti in germania?

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 19 noiembrie 2017 - 19:42, a scris:

Un roman care face o pizza napoletana buna in Germania:)  
Super.

@Passenger, eu prin Germania dar si in Austria am vazut puzderie de activitati de'ale italienilor.  Ciudat ca nu s-au aruncat multi spre pizza autentica/clasica/tipica...
Un roman ,in germania , pizza napoletana, patroni unguri:)))

Vizualizare mesajDeenman, pe 19 noiembrie 2017 - 17:40, a scris:

Ulei de masline, sos de rosii dens, branza brie, mozzarela, parmezan, niste rosii anemice, ardei iute, rucola dupa ce o scoti din cuptor. O manc cu ulei de masline picant.

O coc in cuptor electric la 250grade pt 8-10 minute.
Eeeee felicitari:) a fost buna? Mi se pare un pic cruda marginea.. Nu sa rumenit deloc?

#142
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Foarte buna, a 2a am facut-o mai mare si mai subtire la blat, si tot nu s-a rumenit. Voi in cuptorul cu piatra coaceti la 300 grade+. Acasa poti maxim la 250grade.

Aluatul a fost facut 100%, insa gustul acela de afumat/ars nu e prezent.

#143
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

Vizualizare mesajDeenman, pe 19 noiembrie 2017 - 20:20, a scris:

Foarte buna, a 2a am facut-o mai mare si mai subtire la blat, si tot nu s-a rumenit. Voi in cuptorul cu piatra coaceti la 300 grade+. Acasa poti maxim la 250grade.

Aluatul a fost facut 100%, insa gustul acela de afumat/ars nu e prezent.
Tot cuptor electric si tot 250 gr maxim am si eu. Insa daca o las spre 12-15 min, iese si crusta aceea putin arsa.
Evident ca nu va iesi niciodata precum cea din cuptorul de piatra, insa e ok, mai ales ca imi pun eu toate ingredientele.

Edited by nniki, 19 November 2017 - 20:30.


#144
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

Vizualizare mesajnniki, pe 19 noiembrie 2017 - 20:29, a scris:

Tot cuptor electric si tot 250 gr maxim am si eu. Insa daca o las spre 12-15 min, iese si crusta aceea putin arsa.
Evident ca nu va iesi niciodata precum cea din cuptorul de piatra, insa e ok, mai ales ca imi pun eu toate ingredientele.
Uite am facut una acum repede... Aveam un aluat un pic prea crescut. Am pus la 250 de grade sa vad ce iese... 9 minute. Dedesupt nu sa copt prea bine... O sa mai incerc odata cu aluat mai bun! Oricum deasupra sa ruminit destul de bine. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/c90a5a8e46a8b702745e084b0ec57ea0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/3969156c88174e3731a374e3021df5f9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/5a71be0a03549ba5d4a583e93578a11a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/a629912b3a474c58632ee7b713a082a7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa pregatesc bilele de aluat plus minus 280... Asta ii lasat ca a stat prea mult afara.. Trebuia sa fie mai bombat[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171119/7d67bc274b8afc414809ade28cc220d0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din cauza ca fac multe cicluri cu aluatul(in frigider si afara).. Patesc de multe ori ca nu mai creste cum trebuie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate