Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Bcr ,descoperit de cont, explicatie termeni !

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
In contract scrie :

In cazul in care soldul debitor al contului curent este mai mare decat plafonul de descoperit de cont , asa cum poate fi acesta diminuat in conditiile contractului, banca va esalona diferenta in .....6 sau daca ii scot pe toti 24 luni.

Deci daca scot bani sunt obligat sa ii pun inapoi in 6 luni ?

Nu am inteles nimic ... mai sus scrie ca banca nu impune un termen fix de rambursare integrala a sumelor trase din descoperitul de cont, mai mic de 24 luni , in cazul respectari conditiilor contractuale .

DEci , ma lamureste cineva , multumesc.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 razvan2k5, on 16 noiembrie 2017 - 19:01, said:

In contract scrie :

In cazul in care soldul debitor al contului curent este mai mare decat plafonul de descoperit de cont , asa cum poate fi acesta diminuat in conditiile contractului, banca va esalona diferenta in .....6 sau daca ii scot pe toti 24 luni.

Deci daca scot bani sunt obligat sa ii pun inapoi in 6 luni ?
Nu am inteles nimic ... mai sus scrie ca banca nu impune un termen fix de rambursare integrala a sumelor trase din descoperitul de cont, mai mic de 24 luni , in cazul respectari conditiilor contractuale .
DEci , ma lamureste cineva , multumesc.

Adica daca depasesti descoperitul de cont (nu-ti recomand, se iau niste comisioane, dobanzi penalizatoare, etc), suma cu care ai depasit se esaloneaza pe 6 luni, timp in care se calculeaza o dobanda separata, mai mare, fata de cea de descoperit de cont.

Descoperitul de cont e o suma cu care contul poate trece pe minus (in functie de salariul pe care il ai, si de contractul cu banca) care functioneaza ca o linie de credit tip revolving (nu ai termene, iei cand vrei, pui la loc cand vrei, se calculeaza dobanda pe zile de utilizare).

Descoperitul de cont (max 3 salarii sau cat e) nu ar trebui depasit, dar banca nu-ti impune o limita cat timp, pentru toata suma cu care ai depasit descoperitul de cont, iti poate lua o dobanda penalizatoare dubla (scrie in contract cat e). Despre suma care depaseste descoperitul e vorba in esalonare. Ca la un credit normal - ai principal esalonat pe 6 luni si dobanda lunara la sold.

Edited by rosix, 16 November 2017 - 19:16.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu inteleg cum poti ajunge in situatia ca soldul debitor al contului sa fie mai mare decat plafonul de descoperire  de cont. Ai patit tu asta? Cum ai facut?

#4
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Eu acum sunt pe plus 6000 lei  , pot sa scot mai mult de 6000 lei si sa raman pe minus?

Am fost azi la banca si am facut asta .

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 razvan2k5, on 16 noiembrie 2017 - 19:20, said:

Eu acum sunt pe plus 6000 lei  , pot sa scot mai mult de 6000 lei si sa raman pe minus?

Am fost azi la banca si am facut asta .

Da, poti. Trebuie sa citesti contractul sa vezi ce descoperit de cont ai. Numai ca, pentru suma pe minus platesti o dobanda pana intra urmatorul salariu, iar apoi la soldul ramas...

 myshyk, on 16 noiembrie 2017 - 19:15, said:

Nu inteleg cum poti ajunge in situatia ca soldul debitor al contului sa fie mai mare decat plafonul de descoperire  de cont. Ai patit tu asta? Cum ai facut?

E reglementata in contract aceasta situatie. Banca nu-ti pune o limita cat timp poate sa-ti ia o dobanda babana pe aceasta depasire. Ti-o esaloneaza.

#6
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Da... se pare ca nu am si contractul , am doar cateva foi cu ... informare europeana bla bla bla ...
ok , cred ca sunt lamurit , atata timp cat nu sunt pe minus ar trebui sa fie ok .

Multumesc.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 razvan2k5, on 16 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Da... se pare ca nu am si contractul , am doar cateva foi cu ... informare europeana bla bla bla ...
ok , cred ca sunt lamurit , atata timp cat nu sunt pe minus ar trebui sa fie ok .

Multumesc.

Poti folosi descoperitul de cont, pentru nevoi obiective de la salar la salar (ca si un card de credit) dar e bine sa nu depasesti descoperitul.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica la limita de descoperire de card de, sa zicem doua salarii, pot scoate mai mult decat aceasta limita? Ca exemplu: la un salariu de 1000 de lei, cu limita de descoperire de doua salarii, pot depasi minusul de 2000 de lei? Adica avand un salariu in cont, deci 1000 de lei, pot scoate 4000 de lei?

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Nu poti scoate mai mult decat sold creditor + descoperit neutilizat, si nu poti face viramente peste acesta suma (banca nu executa ordinul de plata).

Dar se poate sa intri totusi in descoperit neautorizat in cazuri de exceptie.

De exemplu cand platesti cu cardul de debit, soldul este verificat si tranzactia e autorizata doar daca ai bani suficienti (sold creditor sau/si descoperit ‘normal’ disponibil). Insa banii nu pleaca imediat ci ei sunt doar blocati sa nu ii cheltuiesti din nou. Acest blocaj (‘hold’) are un termen de expirare: daca transferul nu se face in acest timp, banii se deblocheaza incat ii poti cheltui a doua oara. Comerciantul poate avea insa mai mult timp la dispozitie sa ceara transferul si cand il cere, daca ai cheltuit deja acei bani, intri in descoperit neautorizat. Stiu ca hold-urile expira (sau expirau) in 7 zile in timp ce termenul de decontare e de pana la 30 de zile. Cum e acum nu mai sunt sigur, unii ziceau ca hold-ul expira in 30 de zile deci problema nu prea mai poate aparea.

Alt caz ar fi probabil daca ti-a fost creditat contul dintr-o eroare. Banca poate corecta eroarea si sa ia banii care nu ti se cuveneau, dar daca intre timp tu i-ai cheltuit (de exemplu ai platit cu cardul fara sa stii exact ce ai in cont), iar intri in descoperit neautorizat.

Mai e si cazul la unele banci ca iti debiteaza comisioanele lor chiar daca soldul e insuficient - de exemplu cont lasat gol si neumblat la el, trece ‘pe minus’ din comisioanele de administrare lunara. Nu toate bancile practica asa ceva. Unele doar trec ‘la caiet’ datoria cu administarea contului si ti-o opresc efectiv doar cand intra bani in cont (sau ti-o cer cand treci pe la ei).

Edited by sags, 16 November 2017 - 20:50.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si atunci, ce sanse sunt sa ajung in aceasta situatie:"soldul debitor al contului curent este mai mare decat plafonul de descoperit de cont"?

Edited by myshyk, 16 November 2017 - 21:00.


#11
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 myshyk, on 16 noiembrie 2017 - 19:15, said:

Nu inteleg cum poti ajunge in situatia ca soldul debitor al contului sa fie mai mare decat plafonul de descoperire  de cont.
Prin transformarea de catre banca a soldului debitor in sold creditor la depasirea plafonului de overdraft.
Faci o tranzactie online basandu-te pe faptul ca daca  ai sold zero , banca va respinde tranzactia pt ca nu ai sold suficient. Insa banca nu face acest lucru ci te crediteaza  cu banii necesari tranzactiei atasandu-ti un sold creditor in locul soldului debitor.Soldul creditor poate sa fie mai mare decat plafonul de overdraft, adica  fie ceea ce vrei sa achizitionezi are o valoare foarte mare sau pentru contul tau actual , nivelul plafonului de overdraft este foarte mic.
De aici, diferenta de bani(ceea ce se depaseste si  te imprumuta banca , iar tu nu aveai initial) se trece ca sold creditor  insa cu dobanzi de overdraft si nu cu dobanzile normale.

Smecheria si mai mare este insa ca banca uneori nu anunta ca ai trecut pe overdraft din trei motive:
1.Presupune ca tu stii in permanenta ce se intampla cu contul tau
2.Ai citit si ai luat la cunostiinta contractul cu banca(inclusiv litere mici de o schioapa)
3.Bancii ii convine sa-ti ataseze  in plus un cont creditor alturi de contul debitor(dobanzi mari care la randul lor fac  "pui" adica alte datorii)

Edited by navistar_eagle, 16 November 2017 - 23:31.


#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
In mod normal sansa sa ajungi la descoperit neautorizat este mica spre deloc, dar nu e imposibil si atunci in contracte se prevad clauze si pentru asa ceva.

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 sags, on 16 noiembrie 2017 - 23:27, said:

In mod normal sansa sa ajungi la descoperit neautorizat este mica spre deloc, dar nu e imposibil si atunci in contracte se prevad clauze si pentru asa ceva.
este mica daca intotdeauna iti urmaresti soldului contului atunci cand faci tranzactii.
Exemplu:
ai sold in cont 100 lei, tu insa din N motive faci o tranzactie bazandu-te pe faptul ca daca banca vede ca ai bani mai putin respinge tranzactia.Insa in realitate banca nu face chestie ci pur si simplu face
valoarea tranzactiei - sold cont = datorie.
Daca datoria < =0 atunci totul este ok ( soldul contului > = valoarea tranzactiei)
Daca datoria este > 0 atunci valoarea ei se trece automat pe overdraft si se stocheaza ca sold creditor si incepe apoi pe zi sa-ti calculeze dobanzi de overdraft pana cand vei platii si datoria si overdraftul cu tot.Cu cat  afli mai tarziu cu atat dobanda overdraftul este mai mare. Dobanzile la overdraft sunt foarte mari de ordinul a 10-15 % pe zi din suma de datorat, suma care creste de la zi la zi
iar dobanda de overrdraft se aplica la soldul curent creditor(care creste la randul sau in fiecare zi ) si nu la soldul creditor initial.Adica ai 10-15 in fiecare zi din alta suma .Adica se aplica doabanda la datorie din dobanda si tot asa.

Un overdraft de 10 lei neplatatit la termen te poate duce la datoria totala de 100 lei in 5 zile lucratoare(cu tot si cu comisioanele de gestionare al overdratului )

O regula este ca intotdeauna sa nu ai contul pe zero .
De ce ? pentru ca daca ai contul pe zero si lunar se trage din cont comision de gestionare , atunci banca face valoare comision - zero  = datorie , si intri pe overdraft cu mecanismul de mai sus.
Practic mecanismul de overdraft asigura bancii ca intotdeauna vei avea bani in cont astfel incat sa-ti platesti comisionaele , ca banca sa faca  profit si in  cazul in care contul are sume infime de bani .
Pe banca nu o interseaza cati bani ai in cont ci o intereseaza sa te faca dator la ea .
Scopul banci nu sunt banii tai ci datoria pe care o ai la ei, iar daca n-ai datorie atunci te impinge sa-ti faci.

Edited by navistar_eagle, 16 November 2017 - 23:51.


#14
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Pana la urma overdraftul si descoperitul de cont nu sunt aceiasi lucru ? Sau sunt mai multe tipuri de ...
Eu acum sunt pe plus , 6000 , mi sa spus ca daca retrag toata suma o sa platesc dobanda doar 75 lei pe luna .....

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Multumesc pentru lamuriri. Chiar nu stiam exact

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@navistar_eagle: Eu m-am referit la descoperit NEautorizat.

Pentru descoperitul convenit cu banca, intr-adevar dpdv tranzactii e tratat ca si cum ai dispune de acei bani - doar de asta il faci! Insa nu cred ca ajungi de la 10LEI la 100LEI in cateva zile. Dobanda nu e mica, dar nici chiar asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate