Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ajutor! Monocite scazute

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salutare, daca am postat unde nu trebuie, sa ma scuzati, as dori sa stiu, mi-am facut analizele si daca sunt bune, ca vad ca multe valori sunt la limita iar 3 sunt incadrate in afara valoriilor normale, multumesc mult si sanatate la toata lumea.

Attached Files



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 16 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Salutare, daca am postat unde nu trebuie, sa ma scuzati, as dori sa stiu, mi-am facut analizele si daca sunt bune, ca vad ca multe valori sunt la limita iar 3 sunt incadrate in afara valoriilor normale, multumesc mult si sanatate la toata lumea.

Nu te lua dupa aia.. continua sa faci sex si mananca sanatos.
Multa sanatate

#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 rosix, on 16 noiembrie 2017 - 18:42, said:


Nu te lua dupa aia.. continua sa faci sex si mananca sanatos.
Multa sanatate
Poftim ? :o

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ai folosit steroizi (pt. dezvoltare masei musculare)?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 16 noiembrie 2017 - 18:44, said:

Poftim ? Posted Image

Intervalele alea de referinta sunt facute dupa oameni sanatosi... Cei care isi fac analizele, in cele mai multe cazuri, nu stau foarte bine cu sanatatea, de asta ies din interval.
Ca sa se incadreze in interval ar trebui sa reunte la job, la stress, la oras, sa manance ce trebuie, sa doarma suficient dimineata in loc sa se trezeasca la 7, sa faca miscare, etc. Ori lucrurile astea nu se intamplat. Sunt uluit de cata lume se duce sa-si faca analizele desi stie bine ca are un trai dezordonat si ca nu vor iesi cum trebuie.

#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 Rhesus, on 16 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Ai folosit steroizi (pt. dezvoltare masei musculare)?
Nu, niciodata, nu am luat asa ceva.

 rosix, on 16 noiembrie 2017 - 18:59, said:


Intervalele alea de referinta sunt facute dupa oameni sanatosi... Cei care isi fac analizele, in cele mai multe cazuri, nu stau foarte bine cu sanatatea, de asta ies din interval.
Ca sa se incadreze in interval ar trebui sa reunte la job, la stress, la oras, sa manance ce trebuie, sa doarma suficient dimineata in loc sa se trezeasca la 7, sa faca miscare, etc. Ori lucrurile astea nu se intamplat. Sunt uluit de cata lume se duce sa-si faca analizele desi stie bine ca are un trai dezordonat si ca nu vor iesi cum trebuie.
Da, dar as dori sa stiu de la ce si ce pot sa fac legat de asta, ce fac gresit si acele valori din ce vina sau schimbat ?

#7
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Nu inseamna nimic daca nu este interpretata in context clinic. Nici o analiza nu se interpreteaza separat de altele.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 16 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Da, dar as dori sa stiu de la ce si ce pot sa fac legat de asta, ce fac gresit si acele valori din ce vina sau schimbat ?

Pai stiu eu ce regim de viata ai, cum te alimentezi, daca fumezi sau nu, cat o arzi prin cluburi fara sa te odihnesti, etc, etc?
Tu stii mai bine...

Analizele astea au intotdeauna o stransa legatura cu modul de viata.  De aceea, daca nu ai schimbat nimic in bine la modul de viata se recomanda sa le faci cat mai rar.
Leucocitele la nivel de jos indica sistem imunitar scazut pe fondul alimentatiei insuficienta cu proteina de calitate.

Deci... fa o friptura de vita, bea un pahar de vin rosu... si repeta analizele si imi spui si mie cum iti ies.

Edited by rosix, 16 November 2017 - 19:38.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Eu din ce stiu, formula leucocitara nu e importanta, decat daca iti ies leucocitele nasoale.
Eu as sta linistit in locul tau.
Daca te stresezi, de-acolo o sa mori, nu de la monocitele alea.
Depinde de ce musafiri ai in organism, corpul reactioneaza in concordanta cu ce e pe-acolo.

#10
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

 maccip, on 16 noiembrie 2017 - 19:46, said:

Eu din ce stiu, formula leucocitara nu e importanta, decat daca iti ies leucocitele nasoale.
Eu as sta linistit in locul tau.
Daca te stresezi, de-acolo o sa mori, nu de la monocitele alea.
Depinde de ce musafiri ai in organism, corpul reactioneaza in concordanta cu ce e pe-acolo.
formula leucocitara e foarte importanta!
...dar nu cea pe care o are initiatorul.
pentru informatii clare si exacte trebuie ceruta o formula leucocitara/frotiu periferic citit de medic. buletinul de analize din primul post este unul ce corespunde analizei automate, dar care de multe ori greseste la numararea exacta a celulelor, mai ales daca nu se utilizeaza colorantii indicati de producator.

#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 johnsmith07, on 17 noiembrie 2017 - 10:30, said:

formula leucocitara e foarte importanta!
...dar nu cea pe care o are initiatorul.
pentru informatii clare si exacte trebuie ceruta o formula leucocitara/frotiu periferic citit de medic. buletinul de analize din primul post este unul ce corespunde analizei automate, dar care de multe ori greseste la numararea exacta a celulelor, mai ales daca nu se utilizeaza colorantii indicati de producator.
M-ai bagat in ceata, dar  despre analizele mele, ce spui ?

#12
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
foarte probabil nu ai nimic, dar totusi mergi la un laborator si cere un "frotiu periferic citit de medic", apoi daca sunt nodificari posteaza din nou si discutam concret

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate