Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Polonia este amenințată cu activarea Articolului 7 din Tratatul de la Lisabona

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
462 replies to this topic

#37
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View PostAlecsandru010, on 16 noiembrie 2017 - 18:06, said:

Chestia e absolut simpla: esti membru UE? pai atunci ai drepturi si obligatii.

.....
Astfel se poate crea o paralela cu votul dat psd-ului. Daca au fost votati, trebuie sa acceptam tot ce fac ei. Cand au aderat la ue, nicaieri nu s-a specificat ca germania poate decide cine sa ne calce pragul, frara voia noastra. Fiecare stat este suveran si actioneaza dupa legile internationale, in acest caz, conventia de la geneva. Nu poti obliga pe cineva sa incalce legislatia. Nu te-ai intrebat vreodata dece ONU nu a luat nicio masura impotriva statelor ce "incalca" drepturile omului? Este foarte simplu, nu este incalcat niciun drept, prin urmare nu pot fi obligate la ilegalitati.

#38
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postskandal, on 16 noiembrie 2017 - 18:31, said:

Tocmai tu sa nu vezi ca progresul economic nu e suficient, nu ma asteptam. Terminale si trenuri de mare viteza si alte realizari sunt fix pixu' in absenta democratiei.

Am mai auzit. Permite-mi sa am o opinie contrara.
Am mai zis si prin alte parti. In 2050 n-o sa mai stie nimeni de tracasarile astea de acum. Terminalele si trenurile vor fi tot acolo pentru polonezi. Probabil mult extinse si modernizate, ca asa-i cand stii ce ai de facut.

Edited by shefu_de_combinat, 16 November 2017 - 18:43.


#39
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvlad1102, on 16 noiembrie 2017 - 18:33, said:

Wow...Polonia se muta pe orbita estica si e port-izmana rusilor...Posted Image

Nu situ ce-ati fumat...
N-au fumat...așa-i ordinul...bat șaua sã priceapã ioropianu'mioritic... cã rusu-i dujman...
Cînd or ieșit meleoanele de polaci în drum și-au zis cã nu vor sãlbatici sã le strice treburile...media noastrã mucles....acum ue cã...dã...cã drege...face un rahat, ãia-s fermi, ori fãrã, ori fãrã! Brava lor.

Edited by sarac.lipit, 16 November 2017 - 18:39.


#40
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostEsticul, on 16 noiembrie 2017 - 18:30, said:

Schengen era mai simplu. Puteau aduce militari olandezi la frontieră. Preferă să calomnieze România. Nu cred că magistrații români ar lua șpagă pentru o decizie cu implicații ĂŽn U.E. Dar dacă magistrații români atacă Holzindustrie Schweighofer că defrișează ilegal pădurile României (am văzut la televiziunea franceză)? Cine riscă așa ceva?

Fara contributia coruptilor din Romania austriecii n-ar putea avea lemn ilegal, deci vina principala nu este a lor.

Dintodeauna am considerat ca oamenii care dau vina pe ceilalti sunt oameni mici, sa invatam sa fim oameni mari si sa ne asumam actiunile, ca natie, ca popor, daca vrem sa pretindem respect din partea celorlalti, sa fim si noi oameni mari!

Edited by zardato, 16 November 2017 - 18:37.


#41
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postzardato, on 16 noiembrie 2017 - 18:20, said:

Punem ramasag ca-n cateva saptamani dupa ce se termina monitorizarea pe justitie (MCV) suntem in Schengen?

Peste vreo 10 ani.
Stiu, sunt optimist.

Edited by marius.bunu, 16 November 2017 - 18:44.


#42
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Postzardato, on 16 noiembrie 2017 - 18:36, said:

Fara contributia coruptilor din Romania austriecii n-ar putea avea lemn ilegal, deci vina principala nu este a lor.

Dintodeauna am considerat ca oamenii care dau vina pe ceilalti sunt oameni mici, sa invatam sa fim oameni mari si sa ne asumam actiunile, ca natie, ca popor, daca vrem sa pretindem respect din partea celorlalti, sa fim si noi oameni mari!
L-am văzut la o televiziune franceză pe escrocul ce conduce compania Holzindustrie Schweighofer de la Viena. Nu-l pot compara cu niște pădurari din România. Vaca unui pădurar voia să mănânce mașina reporteriței.  Vienezul este pe alt palier. S-a dus la interviu cu vreo 20 de asistenți juridici și pe comunicare... Românii nu au așa ceva. Ei nu merită să fie în U.E.

Edited by Esticul, 16 November 2017 - 18:45.


#43
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postshefu_de_combinat, on 16 noiembrie 2017 - 18:35, said:

In 2050 n-o sa mai stie nimeni de tracasarile astea de acum.

In 2050 o sa ma mai intereseze doar unde gasesc prostamol ieftin. De injurat injur acum, cand e timpul meu.

View PostEsticul, on 16 noiembrie 2017 - 18:44, said:

L-am văzut la o televiziune franceză pe escrocul ce conduce compania Holzindustrie Schweighofer de la Viena. Nu-l pot compara cu niște pădurari din România. Vaca unui pădurar voia să mănânce mașina reporteriței.  Vienezul este pe alt palier. S-a dus la interviu cu vreo 20 de asistenți juridici și pe comunicare... Românii nu au așa ceva. Ei nu merită să fie în U.E.
Nu's de acord in totalitate cu ce zici, dar exista un sambure de adevar puternic. De "Razzia sur le bois" de la France 2 zici, nu? Mi se pare sinistru cum jegul ala de om prospera intr-o tara care taman ce a votat presedinte ecologist si daca te pisi in parc risti amenda de lesini, daca nu chiar putina racoare.

Edited by skandal, 16 November 2017 - 18:51.


#44
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postargonaut, on 16 noiembrie 2017 - 17:41, said:

Polonia a devenit un cazan in care presiunea aburilor incepe sa atinga cote maxime.



Romania oricum a adoptat pozitia ghiocelului, fata de Polonia care are cojones.

Edited by argonaut, 16 November 2017 - 19:42.


#45
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Polonia procedeaza corect.

DIXIT.

#46
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Nici la bască nu-i doare pe polonezi. Polonia nu e o națiune cu președinte și politicieni iobagi precum România.

#47
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostEsticul, on 16 noiembrie 2017 - 18:44, said:

L-am văzut la o televiziune franceză pe escrocul ce conduce compania Holzindustrie Schweighofer de la Viena. Nu-l pot compara cu niște pădurari din România. Vaca unui pădurar voia să mănânce mașina reporteriței.  Vienezul este pe alt palier. S-a dus la interviu cu vreo 20 de asistenți juridici și pe comunicare... Românii nu au așa ceva. Ei nu merită să fie ĂŽn U.E.

Repet, fara coruptia autohtona austriecii nu ar fi putut avea lemn ilegal. Inainte de a da vina pe altii sa ne vedem mai intai noi bubele!


Stii ca Franta este una din rarele tari unde suprafata impadurita creste continuu din anii 60 incoace (sunt incurajari fiscale pentru proprietarii de paduri), de ce crezi ca nu merg austriecii sa ia lemn din Franta, ca doar si Franta exploateaza padurile (anul trecut cautau romani sa taie copaci in Vosges)? Din cauza ca in Franta nu-i coruptia din Romania!
Franta nu-l are nici de Serban Nicolae, nici pe Nicolicea, nici pe Dragnea. Si nu au nici lemnul furat.

Edited by zardato, 16 November 2017 - 18:57.


#48
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postlil debul, on 16 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Polonia procedeaza corect.

DIXIT.
Polonia are un aliat "fascist", sa-l citam pe alexandru. Este vorba de austria care inca nu a adoptat masuri severe pentru ca germania nici pana acum nu a reusit sa-si rezolve problemele politice. In functie de pasul care-l va face germania, austria va lua masuri, s-ar putea sa vedem si control in trecatoarea brennero fapt ce va influenta in mod direct germania. Daca cineva isi inchipuie ca germania va face cu austria asa cum face cu polonia, este naiv.

#49
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Austria ne taie pădurile din cauză că n-avem bască.


#50
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postzardato, on 16 noiembrie 2017 - 18:54, said:

Din cauza ca in Franta nu-i coruptia din Romania!

Dada e superb occidentalii minunati necorupti nu ca romanii astia nenorociti corupti.
Nasol totusi ca spaga are doua componente.

Luarea de mita, la care suntem experti
Darea de mita, la care occidentalii sunt experti.
Coruptia depinde in mod egal de ambele componente si ambele sunt la fel de imorale.
Da, astia de aici sunt niste jartele sinistre. Ok. Da' totusi...componenta 2, cu jartele la fel de sinistre, nu-i la noi.

E un fel de reverse-el o bate, da, da' si ea sta...

Edited by shefu_de_combinat, 16 November 2017 - 19:03.


#51
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View PostAllahu, on 16 noiembrie 2017 - 19:00, said:

Austria ne taie pădurile din cauză că n-avem bască.
Austria ne taie padurile fiindca avem dobitocii fsn-psd-isti care si-au vazut interesul propriu si ne-au vandut totul din tara.

#52
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postshefu_de_combinat, on 16 noiembrie 2017 - 19:02, said:

Dada e superb occidentalii minunati necorupti nu ca romanii astia nenorociti corupti.
Nasol totusi ca spaga are doua componente.

Luarea de mita, la care suntem experti
Darea de mita, la care occidentalii sunt experti.
Coruptia depinde in mod egal de ambele componente si ambele sunt la fel de imorale.
Da, astia de aici sunt niste jartele sinistre. Ok. Da' totusi...componenta 2, cu jartele la fel de sinistre, nu-i la noi.

E un fel de reverse-el o bate, da, da' si ea sta...

Exact, profita de un sistem juridic corupt! E vina lor ca avem o justitie corupta?

#53
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postzardato, on 16 noiembrie 2017 - 19:05, said:

E vina lor ca avem o justitie corupta?
Normal ca nu, da' parca nici s-o arzi moralist cand situatia imorala te avantajeaza direct nu-i taman 100% kosher.

#54
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Ticăloșia unora dintre români nu scuză ticăloșia străinilor.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate