Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Intamplare in tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Lasati, va rog, discutiile despre persoana si gramatica initiatorului !

ON:

View PostRaven118932, on 16 noiembrie 2017 - 16:30, said:

sa lase fata aia in pace si sa spuna ca se numara printre miile de oameni care circula fara sa composteze biletul
Nu ma pronunt pt restul, nu circul cu RATB si nu stiu care-s procedurile si modalitatile de plata / validare (pe "vremea mea", avand abonament, nu trebuia sa mai faci nimic... asta apropo de acel baiat pe care l-au lasat in pace, desi "n-a compostat"), dar abia ce-am lasat in citat mi s-ar fi parut in neregula.

Edited by Barboso, 16 November 2017 - 17:29.


#20
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postscaiba, on 16 noiembrie 2017 - 17:19, said:

Fiind așa cum spune owl, înseamnă că acel controlor i-a făcut un favor fetei, acceptând să plătească de la ATM și însoțind-o, nu?
Fata a economisit o suta de lei daca a platit pe loc fie si imediat ce a coborat insotita de controlori din autobuz.
Si totusi controlorii nu sunt niste infractori  ci sunt platiti sa faca o munca ingrata pe care putini accepta sa o faca.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
pai stii de ce au facut asta, ca au zis ca hai te dam jos ca sa nu se prinda nimeni, ne dai o spaga la fiecare si te lasam in pace. Asa daca ramaneau in tramvai nu primeau spaga ca vedeau oamenii si faceau filmulete sa le puna pe Facebook.

Nu au procedat corect este logic, din moment ce nu avea bani la ea si mergea fara bilet mergea pe riscul ei si a stiut de situatia in care primeste amenda. Asa ca ii l-au datele, ii faceau amenda si la revedere controlau mai departe.

#22
Raven118932

Raven118932

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.08.2017

View Postowl1960, on 16 noiembrie 2017 - 17:22, said:

A fi student e una sa fi intrat pe merit la facultate e altceva dar sa fii la facultate si sa nu stii cu cati ''i'' se scriu diferite cuvinte in limba romana e rusinos.

Recunosc sunt eu prost, incult etc.
Poti sa imi spui la care sunt cuvintele scrise gresit ca poate ma indrept. Daca vrei

#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Uite de-asta-și cumpãrã tinerii tigãi eftene din germany...sã scape de șacalii de controlori! Cu 150 lei freci bulevardu' de se-nverzesc ãia cu ecologicu-n gît....
Cît nu ieșiți în drum pentru transport gratuit electric...sunteți de toatã jena cu ratebeul vostru...

Edited by sarac.lipit, 16 November 2017 - 17:48.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRaven118932, on 16 noiembrie 2017 - 16:30, said:

sa cobore cu ei la urmatoare statie si sa mearga pana la un bancomat sale de 50 de lei. E bine oare ce s-a intamplat? Oare au procedat controlorii aia bine?
Da, e corect, practic au ajutat-o sa nu plateasca intreg.

Edited by andreic, 16 November 2017 - 18:05.


#25
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
curios e faptul ca pe baiatul de langa fata nu l-au luat ... de ce doar fata daca nici ala nu a compostat ? si da, faza cu amenda pe loc e corecta. am patit-o si eu. iti da chitanta pe loc.

#26
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postlucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 18:12, said:

curios e faptul ca pe baiatul de langa fata nu l-au luat ... de ce doar fata daca nici ala nu a compostat ?
Controlorii nu au un plan de amenzi.
Ei doar arată că există și dau amenzi.
Bineînțeles că amendează pe cine pot și pe cine cred ei că va fi cooperant în plata amenzilor.
Dacă un călător devine recalcitrant este lăsat în pace pentru a nu se escalada situația tensionată deja ce poate degenera într-un conflict cu violențe.
Umblă câte trei pentru a putea gestiona mai bine situațiile conflictuale și în caz de ceva să fie martor unul altuia.
La fel procedează și poliția.
E o vorbă care spune că ăla care știe o mie de meserii să îl întrebe pe ăla care știe numai una.


#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu înțeleg unde e problema, cât timp ambele părți au fost de acord cu această soluție. Nu mi se pare normal când vezi cazurile cu controlorii care trag de cetățeni, îi țin cu forța sau chiar îi bat. Alea sunt altă treabă. Dar dacă au hotărât așa, e în interesul lor să încaseze bani și în interesul ei să plătească cât mai puțin.

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i nicio problemă.
Colegul de forum le-a trimis șefilor controlorilor o adresă:

View PostRaven118932, on 16 noiembrie 2017 - 17:11, said:

am scris si eu un mail acolo. am considerat ca nu este corect si macar atat sa pot face

În care a spus probabil ce s-a întâmplat.
Șefii vor vedea inclusiv acei 50lei încasați, îi vor răspunde printr-un email că asta-i procedura și totul a fost OK.
În plus, ne-a întrebat și pe noi cam ce credem despre întâmplare.
Atât.

#29
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
E discriminare . Si din cate stiu , sunt camere de supraveghere in RATB nu ?
Ce se intampla daca eu , calatorind fara sa fii platit , nu vreau sa platesc amenda ?Poate chiar nu am avut timp sa incarc cartela , sau din cine stie ce motiv .
Legal ei ce pot sa faca ? Proces verbal ? Si daca eu nu le dau datele mele de pe buletin ? Ce pot sa imi faca ? Sa cheme politia ?

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postyo9hrb, on 16 noiembrie 2017 - 16:54, said:

Adica spaga era 50 lei, legal (cu PV si toate cele) 150 lei.
Probabil era oferta de Black Friday.

Vorbesti prostii. 50lei e suprataxa daca ai fost prins fara bilet. Daca tot ai gresit, o platesti. Asta era discutia. Fara PV, fara buletin, fara nimic.  Achiti suprataxa. Sau te tzyg....nesti

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postlucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 18:47, said:

E discriminare .

Văleu! Bine că n-a fost și viol!

View Postlucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 18:47, said:

Ce se intampla daca eu , calatorind fara sa fii platit , nu vreau sa platesc amenda ?

Nu se întâmplă nimic. Ei pot face ce le permite legislația. Cheamă poliția, văd cine ești dacă tu nu vrei să spui, fac ce trebuie să facă. Controlorii n-au ce face, au mâinile legate.

Dar ție ți se pare normal să folosești un serviciu fără să-l plătești? Dacă da, de ce?

Ce mi se pare mie simpatic, toți ăștia care nu luați bilet, spuneți că o faceți ca răzbunare, pentru că-i nașpa în autobuz. Sper că vedeți ironia.

#32
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Indiferent că dai 50 sau 150 de lei, obligatoriu trebuie să primești PV. Am intrebat oficial un control, de vârstă cu mine (20 si ceva de ani). Orice alta variantă e ciubucul lor.

Hah? Că dacă dai 50 de lei nu trebuie să facă PV, că se consideră suprataxă și îți dă bon/chitanță? Păi dacă au chitanțier mobil, atunci înseamnă că pot elibera și ,,bilete” (călătorii clasice) de 1.3 lei. Aberații... Atunci nici polițistul rutier dacă plătești ,,în 48h ore jumătate din amendă” n-ar trebui să elibereze PV.

Edited by Rhesus, 16 November 2017 - 19:01.


#33
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostRaven118932, on 16 noiembrie 2017 - 17:25, said:

Eu cred ca acei controlori nu erau chiar asa de binevoitori. In primul rand putea cobora doar unul dintre ei, nu 3 insi. In al doilea rand pare cam ciudat ca nu a dat amenda nici macar unu singur calator inafara de fata aia. Sunt convins ca aia au vrut doar sa faca un ban de te miri ce nu respectau eu legea . Gresesc?

Dacă tipa respectivă taxa călătoria nu avea parte de gangbang la ATM. De asemenea ar fi normal să poți achita amenzi cu cardul, dar asta vine după doza de civilizație de care n-a dat dovadă. Concluzie:

1. Fă sesizare
2. Dacă la facultatea la care ai intrat pe merit se fumează manuale de limba română, salvează partea care-ți explică unde se pune â și unde se pune î. Clasa a 4-a sau ceva.

Edit: Ignoră 2., am ratat a doua pagină din thread.

Edited by A10Warthog, 16 November 2017 - 19:50.


#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postscaiba, on 16 noiembrie 2017 - 16:37, said:

poate plati pe loc 50 de lei sau 150 cu proces verbal

Pasajul ăsta nu l-am înțeles, reformulează.

View Postyo9hrb, on 16 noiembrie 2017 - 16:54, said:

Adica spaga era 50 lei, legal (cu PV si toate cele) 150 lei.
Probabil era oferta de Black Friday.
Asta am vrut sa scriu si eu. Sunt convins ca nu i-au facut niciun PV, aveau si baietii chef de o bere si nu stiau de unde sa faca rost de bani :ciocan:

PS Sunt cirios ce-aer fi zis handralaii daca tipa proceda altfel: le nota numele de pe legitimatii si le zicea "va platesc cei 150 de lei, dar va dau in judecata pentru ca mi-ati cerut spaga. Chiar daca nu patiti nimic dpdv legal, locul de munca tot vi-l pierdeti!" Pun pariu ca renuntau baietii si la aia 50 de lei si coborau discret la prima :P

#35
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postpufonel, on 16 noiembrie 2017 - 22:37, said:

Pun pariu ca renuntau baietii si la aia 50 de lei si coborau discret la prima :P
Stai liniștit controlorii sunt obișnuiți cu toată fauna posibilă și imposibilă și afară nu îi dă așa usor pentru că puțini fac așa o muncă ingrată.
Ce nu înțelegeți că ei controlorii sunt doar așa de formă să sperie lumea cinstită nu pe cei certați cu legea care nu vor scoate vreun bilet în viața lor.

#36
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postgumball3000, on 16 noiembrie 2017 - 16:38, said:

Nu e normal sa controlezi doar o parte din calatori.
Controlul prin definitie, este o operatie de statistica, adica selectiva si nu cumulativa.
Adica din totalul de elemente de controlat se aleg aleatoriu cateva elemente. Altfel nu mai este control ci pierdere de vreme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate