Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Strung pentru lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gregorescu

gregorescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2008
Am nevoie de ajutor in achizitionarea unui strung pentru lemn. Bugetul este undeva in jur de 3000 - 3500 RON, as dori diametru de strunjire peste batiu de minim 280mm.
Ma puteti ajuta cu sugestii?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.woodexper...ng-manual-11109
https://strung.compa...BCAAEgJ4HfD_BwE
greu de accesat goaglele.

Edited by myshyk, 16 November 2017 - 14:14.


#3
gregorescu

gregorescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2008
In mod evident am studiat foarte mult pe goagle... intrebarea era formulata mai mult pentru cei care au deja un strung pentru lemn si il folosesc si pot recomanda unul.....
Pe site-urile romanesti nu sunt multe strung-uri cumparate si nr. de review-uri este foarte mic, deci achizitionarea unui asemenea aparat e ca la o tragere la sorti.
Am sunat si la producatori, cam pe fiecare site in parte, si in mod evident toti zic ca strungurile lor sunt cele mai bune si nu au avut nici unul intors in service.

Edited by gregorescu, 16 November 2017 - 15:08.


#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
De ce nu incerci tu sa confectionezi unul ?? Asa il faci cum vrei si pe masurile care le doresti . Eu am facut unul , lucreaza foarte bine , deci nu e tare complicat . Plus ca te costa nici jumatate din ce dai pe unul nou . Zic si eu , o parere .

#5
gregorescu

gregorescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2008
Nu a fost complicat sa aliniezi centrele?
Sincer m-am gandit la varianta asta, dar m-am gandit ca voi ajunge mult mai scump.

Ai facut cu mai multe viteze?

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am realizat intai axul cu universalul , dupa care am prins in universal un cui ascutit , si cand a corespuns cu varful din papusa mobila , am sudat suportul papusii . Eu am folosit un motor de la masina de spalat din ala cu perii , o fulie mica pe motor si una mare pe ax , plus un regulator din ala pentru becuri . Nu e maximul , dar sunt multumit .

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgladiatore, on 16 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Am realizat intai axul cu universalul , dupa care am prins in universal un cui ascutit , si cand a corespuns cu varful din papusa mobila , am sudat suportul papusii . Eu am folosit un motor de la masina de spalat din ala cu perii , o fulie mica pe motor si una mare pe ax , plus un regulator din ala pentru becuri . Nu e maximul , dar sunt multumit .
Daca vei folosi un regulator pentru masini de gaurit, vei fi si mai multumit.
ON Cat despre ofertele din comert, depinde la ce vrei sa-l folosesti majoritar. Pentru ca una este sa faci balustrii si picioare de scaune si alta este sa prelucrezi butuci din care sa faci obiecte cu diametru mare, de ex. fructiere. Pentru ca asta inseamna regimuri diferite de lucru, (turatie, avans, etc.,) pe care sa ai posibilitatea sa le reglezi. La un butuc de 250mm diametru si 800 de mm lungime, nu poti folosi aceeasi turatie  ca la un balustru de 50 de mm. Si iti trebuie si cuplu, care nu poate fi realizat cu un motor de 300-400 de W, la care ii mai si scazi turatia cu dimmer. Ai nevoie si de cateva fulii pentru a obtine un raport turatie/cuplu cat mai bun.

Edited by myshyk, 16 November 2017 - 19:06.


#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Perfect adevarat ce spui . Eu am realizat multe piese mici pe strungulet . Cea mai mare piesa , a fost un butoias din plop , de 20 centimetri diametru . La mine e si problema de lemn , nu prea gasesc pe aici , si oricum , strungul e demult in Romania . Am incercat si cu regulator de aspirator , dar sa ars .
Totusi , daca revenim la subiect , si eu am vrut tare sa achizitionez unul gata facut , dar 700-800 de euro eu nu dau . Pe mine ma costat maxim 100 de euro , adica universalul 90 de euro si acel regulator vre-o 12 .

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai ce putere are motorul? Regulatoarele de la aspiratoare au pana la 800-1000 de W.  Incearca cu unul  de la o masina de gaurit mai mare.
Ar trebuie sa faci o combinatie cu 2-3 randuri de fulii+regulator.

Edited by myshyk, 16 November 2017 - 20:14.


#10
gregorescu

gregorescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2008
Pana la urma am cumparat un strung de pe site-ul danibrum.ro
Dupa mult research pe alte site-uri (in mare parte din germania, austria) am achizitionat un Holzmann D510F de 735W si diametru de strunjire peste batiu de 320mm.
3 trepte de turatie, viteza reglabila. Cureaua se schimba de pe o viteza pe alta in 30-40 secunde...

Multumesc de ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate