Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

cont bancar fara carte de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

 Naijax, on 16 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Da
BRD oferea carduri prepaid nenominale, emise pe loc, fara deschiderea unui cont bancar
Poti incerca la ei
Și dacă cel ”drag” care vrea să-l alimenteze sunt tot eu, nu-mi trebuie buletinul când fac asta la bancă?

#38
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Te complici degeaba cu diverse card-uri. Nu conteaza unde iti sunt virati banii, ei iti vor lua banii direct de la munca inainte sa ajunga pe cardul tau de salariu.
Se transmit informatiile catre locul tau de munca si ti se opreste lunar o suma prestabilita pana se acopera datoria.
Oprirea aia pe salariu de care stii tu nu se face dupa ce iti baga banii pe card, ci inainte.
Singura varianta e sa lucrezi la negru, bafta.

Edited by Tz3posu, 16 November 2017 - 16:20.


#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
@ 'lucifermorningstar'

certificate de depozit nenominative, adica la purtator

Quote

Certificatele de depozit reprezinta produse de economisire prin care banca emite tiluri de valoare care atesta depunerea unei sume de bani la o rata a dobanzii fixa pe o anumita perioada de timp. Acestea pot fi nominative, deci netransmisibile sau nenominative, adica la purtator. Certificatele de depozit au optiunea la cele mai multe banci de a fi vandute inainte de scadenta si fara a fi percepute penalizari si cu acordarea dobanzii din momentul achizitiei pana la data rascumpararii certificatului. In general, nu se percep comisioane la cumpararea si rascumpararea la scadenta de catre banca a certificatelor de depozit.

Dobanda se plateste lunar, trimestrial, semestrial sau anual, in functie de precizarile "de emisiune" ale bancii emitente. https://www.banknews...ri-de-economii/


#40
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 14:08, said:

o sa platesc ceea ce datorez doar atunci cand vor cere si ei datoria exacta . nu UMFLATURILE LOR. si din cate stiam , exista un statut de limitare al datoriei. Dupa nu stiu cati ani, se sterge datoria . asa este ?

si nu incerc sa scap de banca sau credit la banca , incerc sa scap de scursurile astea de recuperatori.

Scursurile in discutie nu aveau treaba cu tine daca plateai la timp. Datoria nu se sterge. Prescriptia e altceva dar trebuie constatata...

#41
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017

 poadol, on 16 noiembrie 2017 - 16:58, said:

@ 'lucifermorningstar'

certificate de depozit nenominative, adica la purtator

extraordinara solutie! EXTRAORDINARA!  multumesc foarte mult pentru sfat poadol

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 18:03, said:


extraordinara solutie! EXTRAORDINARA!  multumesc foarte mult pentru sfat poadol

Nu-ti vinde nimeni certificate de depozit la purtator, fara sa prezinti buletinul. Tranzactia oricum se inregistreaza la banca si se raporteaza la ANAF.
Sa nu cumva sa-ti inchipui ca esti la o taraba unde intinzi banii si primesti certificatele... se incheie niste hartzoage.

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 14:08, said:

o sa platesc ceea ce datorez doar atunci cand vor cere si ei datoria exacta . nu UMFLATURILE LOR. si din cate stiam , exista un statut de limitare al datoriei. Dupa nu stiu cati ani, se sterge datoria . asa este ?

si nu incerc sa scap de banca sau credit la banca , incerc sa scap de scursurile astea de recuperatori.
Umflaturile lor, nu vin degeaba. Daca erai corect si-ti plateai datoria la timp, nu te dura nici capul, nici banca, nici contul. Chestia cu "statutul de limitare" de unde ai mai scornit-o? Ai vreo lege ceva? Cat despre "stergerea datoriei" la recuperatori, nu te sfatuiesc sa incerci sa vezi daca e reala.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai sunt oameni cu datorii la banci sau alti camatari... dar n-au nimic trecut pe numele lor si n-au nevoie in viata de conturi, carduri, banci, guverne, corporatii... asa ca CNP-ul e, pentru ei, un amanunt inutil.

#45
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
oricum am primit solutia care o cautam mai devreme, cu cardul preplatit, e foarte buna. cat despre datorii: o sa platesc exact ce suma am de datorat la compania respectiva plus penalizari aferente, si doar atat. ceea ce vor firmele de recuperare , este cu cel putin 50% peste. nu o sa fiu prostul lor.

#46
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 rosix, on 16 noiembrie 2017 - 19:08, said:

Nu-ti vinde nimeni certificate de depozit la purtator, fara sa prezinti buletinul. Tranzactia oricum se inregistreaza la banca si se raporteaza la ANAF.
Sa nu cumva sa-ti inchipui ca esti la o taraba unde intinzi banii si primesti certificatele... se incheie niste hartzoage.
Serios? Posted Image

Ii cumpara certificatele:
- prietenii,
- parintii,
- rudele (unchi, matusi, bunici, verisori, verisoare),
- alte variante. Posted Image Posted Image

#47
nvsevolodovici

nvsevolodovici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2019

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 12:27, said:

este vreo metoda prin care se poate deschide un cont bancar fara carte de identitate ? sau fara numele meu pe cont sa dau exemplu .  
in cazul in care pe viitor cineva vrea sa faca poprire pe cont , sau sa il suspende pana la solutionarea datoriilor sau altor obligatii ?

am avut acum cativa ani abonament la Cosmote, si dupa o factura nesimtita din partea lor cu nu stiu ce explicatii pe ea , am refuzat sa platesc . si intre timp, bineinteles ca mi-a venit acasa fel si fel de plicuri de la firme de recuperari , cum ca din suma care o datoram eu , initial de 400 ron (exemplu) trebuie sa platesc 2000 , pentru penalizari si intarzierea platii abonamentului . au trecut cativa ani (4) . Pot sa faca ceva in privinta asta, firmele de recuperare ?

Nu știu dacă raspund prea târziu, dar trebuie să știi, și oe viitor, că dacă au trecut 4 ani, cu siguranță datoria este prescrisă extinctiv (dacă creditorul te cheamă în instanță, tu poți să invoci această excepție, nu operează în drept sau din oficiu). Termenul de prescripție extinctivă pentru drepturile de creanță este de 3 ani. Însă, trebuie să știi când a fost data scadenței, că de atunci începe cursul prescripției, și ce s-a stipulat în contract î  legătură cu asta (dacă există un contract scris) Acum mai sunt mulți factori care pot influența acest curs, însă dacă au intervenit firmele de recuperări, înseamnă că s-a prescris, deoacrece e o practică a firmelor de a ceda creanțe care sunt pe cale să se prescrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate