Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cont bancar fara carte de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
este vreo metoda prin care se poate deschide un cont bancar fara carte de identitate ? sau fara numele meu pe cont sa dau exemplu .  
in cazul in care pe viitor cineva vrea sa faca poprire pe cont , sau sa il suspende pana la solutionarea datoriilor sau altor obligatii ?

am avut acum cativa ani abonament la Cosmote, si dupa o factura nesimtita din partea lor cu nu stiu ce explicatii pe ea , am refuzat sa platesc . si intre timp, bineinteles ca mi-a venit acasa fel si fel de plicuri de la firme de recuperari , cum ca din suma care o datoram eu , initial de 400 ron (exemplu) trebuie sa platesc 2000 , pentru penalizari si intarzierea platii abonamentului . au trecut cativa ani (4) . Pot sa faca ceva in privinta asta, firmele de recuperare ?

#2
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
iei un buletin de pe net si mergi cu el la ghiseu.

https://www.google.r...ih=608&dpr=1.13

Edited by trabaho, 16 November 2017 - 12:30.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
NU

p.s. "later edit" se pare ca se poate.... omul cat traieste invata...

Edited by arg, 16 November 2017 - 12:34.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da
BRD oferea carduri prepaid nenominale, emise pe loc, fara deschiderea unui cont bancar
Poti incerca la ei

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sau la camatari...

 Naijax, on 16 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Da
BRD oferea carduri prepaid nenominale, emise pe loc, fara deschiderea unui cont bancar
Poti incerca la ei
https://www.brd.ro/p...id-reincarcabil
fain, nu stiam...

@lucifermorningstar
salariul cum il mai iei?

Edited by arg, 16 November 2017 - 12:33.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 trabaho, on 16 noiembrie 2017 - 12:29, said:

iei un buletin de pe net si mergi cu el la ghiseu.
https://www.google.r...ih=608&dpr=1.13
Sunt destul de sigur (in proportie de 100%) ca asa ceva e ilegal.

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 12:27, said:

am avut acum cativa ani abonament la Cosmote, si dupa o factura nesimtita din partea lor cu nu stiu ce explicatii pe ea , am refuzat sa platesc . si intre timp, bineinteles ca mi-a venit acasa fel si fel de plicuri de la firme de recuperari , cum ca din suma care o datoram eu , initial de 400 ron (exemplu) trebuie sa platesc 2000 , pentru penalizari si intarzierea platii abonamentului . au trecut cativa ani (4) . Pot sa faca ceva in privinta asta, firmele de recuperare ?
Ar fi bine sa rezolvi cumva problema asta. Gandeste-te ca odata si-odata tot vei avea nevoie de cont, de exemplu pentru a primi legal salariul (daca vrei sa beneficiezi macar de pensie minima, sa nu ajungi la mila statului).

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 trabaho, on 16 noiembrie 2017 - 12:29, said:

iei un buletin de pe net si mergi cu el la ghiseu.
Te-ai dilit?

#8
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
am cont bancar la BT. Am primit salariul pe el aproape un an de zile. Nu a fost suspendat contul sau ceva de genul , sau retrasii banii de pe el, de pe card . Si il am de ani de zile, cel putin 5 din cate imi aduc aminte.  Dar vreau eu sa fiu sigur ca nu ma trezesc intr-o zi , ca mi-au luat toti banii din cont .

Foarte utila ideea cu cardul prepay. Doar BRD are aceasta optiune la noi in tara ?

Eu m-am mai gandit si la solutia online, gen Paypal sau Skrill . Dar ca sa transfer bani in conturile online , trebuie sa transfer dintr-un cont bancar din cate stiu ... nu ?

Edited by lucifermorningstar, 16 November 2017 - 12:40.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu nu au voie sa-ti ia banii dintr-o data, dar pot sa-ti puna poprire pe o parte din salariul lunar primit in cont.

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la ala de la BRD iti cere nume is prenume si fac pariu ca dupa ce ajungi la banca sa-l ridici iti cere si CI.
limita e 10000 de lei pe an si probabil e si pe persoana, nu doar pe card.
plus ca nu poti face plati online cu el si nu poti primi bani. probabil ca se poate alimenta doar personal, la ei la banca, cu CI Posted Image

variante mai putin limitate ar fi pe afara, ceva gen payoneer, revolut. si aia cer date de indentificare, dar ele se trimit online si nu cred ca ar fi greu sa le trimiti niste date fictive

Edited by alx42, 16 November 2017 - 12:53.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poprire pune fiscul daca nu ai platit la timp taxele si impozitele...

si nevasta....

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 arg, on 16 noiembrie 2017 - 12:30, said:

NU

p.s. "later edit" se pare ca se poate.... omul cat traieste invata...

Nu exista asa ceva. Nu la banci.
Nu stiu de unde ai scos later edit-ul ala.

FYI: https://en.wikipedia...w_your_customer

Edited by don_dannielo, 16 November 2017 - 12:54.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 12:27, said:

este vreo metoda prin care se poate deschide un cont bancar fara carte de identitate ? sau fara numele meu pe cont sa dau exemplu .  
in cazul in care pe viitor cineva vrea sa faca poprire pe cont , sau sa il suspende pana la solutionarea datoriilor sau altor obligatii ?

Nu se poate. Sunt norme clare de evitare a spalarii banilor.
Unele banci cer buletinul pentru orice kkt - cum ar fi depunerea a 20 lei in contul de card al unei alte persoane.

Edited by rosix, 16 November 2017 - 12:55.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Naijax, on 16 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Da
BRD oferea carduri prepaid nenominale, emise pe loc, fara deschiderea unui cont bancar
Poti incerca la ei
Cardul ala are si el asociat un cont :D

Sau cum era cardul ala? Puneai tu bani pe card sau era deja cu bani ca la telefoane?

#15
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017

 alx42, on 16 noiembrie 2017 - 12:49, said:

la ala de la BRD iti cere nume is prenume si fac pariu ca dupa ce ajungi la banca sa-l ridici iti cere si CI.
limita e 10000 de lei pe an si probabil e si pe persoana, nu doar pe card.
plus ca nu poti face plati online cu el si nu poti primi bani. probabil ca se poate alimenta doar personal, la ei la banca, cu CI Posted Image

variante mai putin limitate ar fi pe afara, ceva gen payoneer, revolut. si aia cer date de indentificare, dar ele se trimit online si nu cred ca ar fi greu sa le trimiti niste date fictive

pai din cate am inteles de pe site de la ei , e fara cont . il poate folosi oricine , si se poate platii si online . mie imi convine solutia asta . limita zilnica de retragere e de 250 lei. la restul pot sa platesc cu el . limita maxim de depunere anuala e de 10.000. e ok. Fac 4 carduri si tot e ok Posted Image)

pe mine ma intereseaza doar asta , sa nu poata sa ma taxeze cineva de pe el , sa nu poata sa imi ia banii cu forta de pe el , firmele de recuperari .

Edited by lucifermorningstar, 16 November 2017 - 13:04.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 lucifermorningstar, on 16 noiembrie 2017 - 13:03, said:

pai din cate am inteles de pe site de la ei , e fara cont . il poate folosi oricine , si se poate platii si online . mie imi convine solutia asta . limita zilnica de retragere e de 250 lei. la restul pot sa platesc cu el . limita maxim de depunere anuala e de 10.000. e ok. Fac 4 carduri si tot e ok Posted Image)

pe mine ma intereseaza doar asta , sa nu poata sa ma taxeze cineva de pe el , sa nu poata sa imi ia banii cu forta de pe el , firmele de recuperari .

Nu numai ca nu exista card de debit, fara cont sau fara buletin, dar ti se va cere buletinul la orice alimentare de card, la ghiseul oricarei agentii bancare.
Daca vrei sa faci plati pe net, de mica valoare incearca varianta Paysafecard, cu incarcare cod, care se poate procura de pe la automatele din oras, bagand cash in aparat.

Edited by rosix, 16 November 2017 - 13:07.


#17
lucifermorningstar

lucifermorningstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.11.2017
la ATM nu iti cere nimeni buletinul. Se pot alimenta de la ATM.

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ascunzi banii cash undeva si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate