Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Optimizari Win Vista - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Buna ca tot venii vorba de sisteme vechiute bine am si eu nevoie de niste sfaturi cu optimizarile Win Vista care se pot face.
Sistem Del Inspiron 1521
Procesor AMD Turion 1.9 Dual Core.
DDR 2 - 1 Placuta de 2 G DDR 2 667 - Crucial + 512 Hynix
Placa video ceva AMD, abia maine voi face evaluarea cu Speccy.
HDD de 160 GB SATA.

Fara sfaturi ca treci la 8.1 sau Win 7 ca omul are Vista cu licenta si nu vrea sa o dea in trail-uri, laptop-ul este folosit la browsing si diagnoza auto ODB, din cand in cand cate un film.

Astept sfaturile voastre!

Thanks!

P.S: in LXLE zboara efectiv pe lana cum se misca in Vista acum!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar si cu riscul de a pierde licenta, eu tot nu as folosi Vista.

Vista a fost poate cel mai mare fiasco.  Este unul dintre cele mai proaste windows-uri scoase de Microsoft. Am impresia ca si ei au recunoscut treaba asta.

#3
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.notebook...521.6672.0.html asea sunt specificatiile, procesorul este AMD Turion TL 58

Licenta nu se pierde doar ca fiind scris pe firma nu vrea sa riste.....eu sunt de acord ca cu un WIN 7 o sa mearga ai bine fara setari si optimizari dar nu vrea....

Edited by marius_fenchea, 16 November 2017 - 00:22.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
vista: un sistem de operare prost optimizat, un mare mancator de resurse fata de win 7

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Nu prea ai ce optimiza la vista decat trecerea la Windows 10,sau daca tot insista cu Vista sa aiba doar SP2 curat fara actualizari,Windows Update sa fie dezactivat permanent,un AV light la fel si un Brower light gen Opera sau Firefox,+ ultimi driveri corecti instalati.Pentru filme sa foloseasca  Media Player Classic.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mai are la ce tine WU activ,a fost tras pe linie moarta.

#7
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Good!
Nici cele de securitate nu intra>? Am vazut cu ochii mei ca XP-ul inca le primeste sau asta vara cel putin.

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
vista cu toate updates la zi se misca decent; da, la lansare a fost un fiasco dar dupa sp2 merge la fel de bine ca win7
multa lume nu stie ca vista a primit updates de securitate pana chiar si anul asta deci sistemul nu e chiar atat de perimat cum ar crede unii.

ca optimizare n-ai ce mare lucru sa-i faci; sa fie curatat sa nu ruleze bloat-ware pe fundal, sa aiba driverele la zi si o sa functioneze decent.

Edited by takillya, 19 November 2017 - 23:41.


#9
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
na bine reinstalat Vista pe curat, cu 2.5 GB DDR 2 semisca decent, cam 960 MB sunt ocupati de sistemul de operare Vista pe 32 de biti, tind sa cred ca totusi WIN 7 sau 8.1 este mai responsiv dar nah nici eu nu as da banii pe o licenta noua pentru SO pe asa sistem.
Sugereaza cineva si un antivirus free lightweight dar totusi configurabil, Ross Tech-ul (Soft diagnoza auto)face figuri si cumva trebuie pentru el creata o exceptie pentru antivirus ca sa nu confunde acea aplicatie cu un virus.

Edited by marius_fenchea, 04 December 2017 - 16:09.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Vista cu toate update-urile la zi si curatat cum trebuie se misca chiar aproape ca windows 7. L-am folosit ca Media Center pana cum 2 ani pe un Core 2 Duo 6300. Dar aveam 4 Gb ram si HDD  WD Black de 1 Tb.

Dar in cazul de fata exista doua probleme - memorie  putina si HDD de 160 Gb - probabil vechi si pe 5400 rpm.

#11
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Pe partea de optimizare nici eu nu cred ca ai ce face mai mult decat sa verifici sa nu fie servicii inutile ori programe neutilizate si dezactualizate.
Ca si antivirus usor nu ai optiuni prea multe decat Panda ori ceva mai exotic gen 360 Total Security, utilizat doar in zona asta de diagnoza auto cred ca este destul de sigur devreme ce activitatea prestata nu se bazeaza in mare parte a timpului pe  navigarea online, tranzit cu memorii usb etc....

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce nostalgii imi trezeste topicul asta. am laptop exact ca initiatorul, este genial. de zece ani, merge de rupe. pana si bateria mai tine inca 1.5 ore. laptop sanatos, are 3.1 kg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate