Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

intrebare angajare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Ma pot angaja fara carte de munca, ceva contract de colaborare, nu ma pricep? am inteles ca ar trebui sa fii pfa persoana fizica autorizata, ciudat, am auzit de cineva cu pensie handicap dar care lucra cu contract ceva

#2
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Ca ce? Ca zilier probabil poti.

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Cred ca faci confuzie de discutia privind cumularea pensiei de invaliditate cu drepturile de autor. Asta dupa ce Laura Florescu, tânăra bolnavă de scleroză multiplă care a încasat bani după ce a publicat un volum de poezii i-a fost suspendată din această cauză pensia de invaliditate.

Potrivit art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, scrie ca pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, printre altii, nevazatorii si pensionarii de invaliditate gradul III.
In cazul cumulului pensiei de invaliditate gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire, cazul vehiculat in presa, cu venituri de natură profesională, nu este permis şi conduce la suspendarea plăţii pensiei pe perioada cumulului şi la recuperarea drepturilor încasate necuvenit. Asta pentru ca, potrivit definitiei, pensionarul de invaliditate gr.II inseamna ca si-a pierdut in totalitate capacitatea de munca si nu poate deci obtineti venituri profesionale. In urma scandalului din presa pe cazul mentionat, se pare ca s-a modificat prevederea respectiva, cel putin la nivel de Comisie de munca din Camera Deputatilor. Mai departe nu stiu ce s-a mai intamplat, daca s-a si modificat legea in acest sens.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cicã-i o crizã acutã de forțã de muncã
Dacã nu te angajeazã, clarse mãnîncã rahat la greu în media.
Tre'sã fii tîmpit sã faci PF
Iintreprindere individualã,vezi cã e una scutitã 3 ani...nu mai știu exact,cã într-un stat sclavagist greu dai de informații d-astea...

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, poti!
La negru.

#6
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Criza f.de munca - numai in anumite zone : Arad , Cluj , Bucuresti ... Pt. restul zonelor - nu . De aceea aici , majoritatea "patronilor seriosi" nu vor creste salasiul din ianuarie , au de unde alege .

- Tam-tam.ul e facut pt. a justifica indentia -declasata- de a aduce muncitori din Vietnam , Bangladesh , ... ce sa lucreze pe salasii nete de 100 - 150 € (mari pt. ei) chiar si in constructii . Multe sunt intretinute artificial , cum e si afacerea vaccinare ori arestare .

- Atentie - pt. lucrul redus 2 - 4 ore , conform unei OUG din august , trebuie sa aduci la fisc bani de acasa (cauta in Capital , Curs de Guvernare de iesi - alaltaieri articol pe tema). De aceea s.a redus nr. de aceste tipuri de contracte .


- Guvernul obliga iar la munca la negru .
.- Solutia magica e :BUGETAR , stapanul nostru ! .

- Guvernul obliga iar la munca la negru prin astfel de masuri .
.- Solutia magica e :BUGETAR , stapanul nostru ! .

#7
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
am un prieten amarat pensionar, cum cred ei ca se descurca cu 5mil? si suna pt serv la anunturi da la negru nu vrea nimeni, mai are rost sa incerce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate