Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fals sub semnatura privata si uz de fals

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mary55

mary55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.02.2014
Buna seara.     Este vorba despre baiatul meu,care asta vara a muncit la un amanet de elctronice,,Patronul,un om uns cu toate alifiile l— a lasat sa inteleaga ca face parte din lumea interlopa(gen Camataru si Pian),ba chiar i- a aratat o filmare de pe telefon,in care batea in mod barbar un fost angajat! Printr- o manevra dibace l-a scos raspunzator pe baiat pentru niste telefoane pe care le-ar fi primit in ambalajul original,spunand ca a gasit in cutii doar sparturi,cutile fiind sigilate,dar baiatul nu a fost de fata cand au fost deschise!……dupa ce l- a facut sa se simta raspunzator i- a spus ca pentru asta trebuie sa- i deschida un srl!!……Baiatul s-a oferit sa munceasca 3 luni gratis pentru recuperarea “prejudiciului”,dar patronul a refuzat,,De teama baiatul a mers cu el la camera de comert si a depus cererea pentru infiintarea unui srl si la notar pentru o declaratie,,,,plus la banca unde a depus partile sociale,,,Am surprins o discutie intre ei pe net si baiatul mi- a spus tot,,am vazut in ce rahat s-a bagat si i-am interzis sa mai dea vreo semnatura pe undeva,,Dupa aceasta au inceput sa curga amenintarile cu bataia si mutilarea,toate acestea fiind facute pe facebook,,,Drept urmare am fost la politie cu printurile si am depus plangere pentru amenintare!!……Surpriza am avut-o insa la camera de comert cand interesandu- ne de stadiul firmei,am aflat ca procedura era completa,ridicandu-se chiar si CUI-ul!!!! Nu am primit relatii despre cine a facut asta,stind ca baiatul nu a dat nici o imputernicire in nici o parte,,In felul acesta a trebuit sa scoatem copiii certificate cu tot dosarul constitutiv al firmei,fiindca baiatul nu avea nimic,,Abia azi am ridicat copiile dosarului si am vazut ca imputernicita era o avocata pe care baiatul nu a vazut-o in viata lui,,……3sau 4 documente au semnatura falsa pe ele!!……nu stiu daca falsul l-a facut avocata sau fostul patron cu concursul ei,dar cred ca se poate dovedi usor falsul fiindca este f evident………Unde sa ma duc maine cu baiatul???……la circa de politie  sau la parchet...…… pe raza carui sector??……al avocatei sau sediului social al firmei(avem adresa dar nu avem idee pe unde este)!,,Cum scapam de saracia asta de firma...am vajaie capul de probleme de care nu m-am lovit pana acum!!……Un sfat mi-ar fi de mare ajutor!!!VA  MULTUMESC!!!!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca firma aia a infiintat-o sub amenintare, mergeti la Politie si depuneti o plangere in care sa indicati cat mai precis cum s-au petrecut lucrurile.  Daca fiul e asociat unic si a facut o imputernicire la notar, trebuie mers tot la notar si retras imputernicirea si ulterior operat in Registrul Comertului... pana atunci insa escrocii pot actiona - lua marfa pe firma fara sa plateasca sau pot lua vreun credit care nu va mai fi dat inapoi... deci exista niste riscuri.  Mergeti totusi la Politie si vedeti dupa aceea ce e de facut.

Edited by rosix, 15 November 2017 - 19:50.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmary55, on 15 noiembrie 2017 - 19:32, said:

Unde sa ma duc maine cu baiatul???……la circa de politie  sau la parchet...…… pe raza carui sector??……al avocatei sau sediului social al firmei
La Parchet aș zice eu, la oricare din cele cele două sectoare.

Nu cred că au ce să caute la notar, bănuiesc că avocata are împuternicire avocațială.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Direct la Parchet. Nu mai pierde timpul pe la politie.

Edited by caiuscorneliu, 15 November 2017 - 20:08.


#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
În paralel cu plângerea la parchet, depui si o sesizare la baroul din care face parte advocata pentru initierea demersurilor disciplinare, Dacă-s seriosi, poti obtine suspendarea din functie până la solutionarea definitivă a plângerii penale.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
direct la parchet.
scrie povestea si las-o scrisa, la parchet.
fa copii dupa toate documentele si lasa-le tot la parchet.
fa prin screen la amenintari si ataseaza-le si pe acelea.
daca individul vine sa va impacati, va impacati doar in fata unui notar sau a instantei
chiar daca nu iei bani de la el, sa dea o declaratie ca este de acord cu stingerea oricaror neintelegeri.
corect ar fi sa va plateasca cele 3 luni de munca plus radierea firmei.
nu primi bani de la acest personaj in afara biroului unui notar, sau prin instanta  deoarece apoi va va santaja.

Edited by strongsss, 15 November 2017 - 21:40.


#7
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Poststrongsss, on 15 noiembrie 2017 - 21:37, said:

nu primi bani de la acest personaj in afara biroului unui notar, sau prin instanta  deoarece apoi va va santaja.
cum?

un link spre o speta asemanatoare? ms

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
În România, din câte știu, nu este posibilă împăcarea în fața instanței. Adică ori se retrage plângerea și se împacă în privat, ori decide instanța conform legislației. Declarație la notar, în principiu, se poate face, acolo poți declara orice, dar nu prea te ajută cu nimic.

Sfatul meu e să vă duceți la parchet și să vedeți ce vă spun procurorii acolo. Din punctul meu de vedere, aș vrea să-i văd pe toți interlopii ăștia după gratii.


Acum... Povestea sună puțin fantezist. Eu cred că nici fiul nu e așa usă de biserică. Interlop interlop, dar este 2017, să accepți sclavia așa, sună din alt film. El vrea să mergeți la poliție/procuratură, sau e doar ideea ta?

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Orice interventie e buna, dar trebuie facuta MAINE.
Sa fie in scris, sa aveti dovada, poate folosi la proces in caz ca se fac magarii pe firma aia.

Insa pentru a scapa, trebuie mers la parchet, facuta plangere.
Tot MAINE.

Chiar daca fiul s-a bagat in ceva nasol, nu ezita, fiul e folosit ca parghie pentru a face ceva.
Deci va fi si mai nasol daca eziti.

#10
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Pt inchiderea unei firme din propria initiativa (cea mai rapida cale) dureaza cam 3 luni de zile cel mai putin;
Deci ia masuri urgente ca in trei luni se pot intampla multe.

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostSmurfK, on 15 noiembrie 2017 - 22:58, said:

este 2017, să accepți sclavia așa, sună din alt film.
Stiu ca e greu de crezut, dar uite aici un alt exemplu de sclavie. Firma despre care e vorba este PURA VIDA HOSTELS, Da,da, cei care ofereau locuri de cazare gratuite in hostelul din Bucuresti celor care participau la manifestatiile din ianuarie. Niste oameni cu suflet mare. Si pumnul la fel de mare.

Edited by Michidoo, 16 November 2017 - 01:21.


#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Mi-e milă de bietul om dacă e reală povestea dar și el parcă e masochist.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 15 noiembrie 2017 - 22:58, said:

În România, din câte știu, nu este posibilă împăcarea în fața instanței. Adică ori se retrage plângerea și se împacă în privat, ori decide instanța conform legislației.  
Se poate în anumite condiții, dacă ai răbdare citește topicul ăsta:
https://www.avocatne...ontroverse.html

View Postr629935, on 15 noiembrie 2017 - 21:57, said:

un link spre o speta asemanatoare? ms
Citește și tu Posted Image

Edited by althea, 16 November 2017 - 10:26.


#14
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
In anumite condiții și privitor la unele infracțiuni doar.
Acolo e un concurs de infracțiuni,amenințare,șantaj,fals și uz de fals și nu merge împăcarea la toate.
Nu știu cât de veridică e povestea,dar reclamația de la poliție pt amenințare ar trebui completată și cu amănuntele privitor la acea firma. Nu de alta,dar sa nu va pomeniți,fiul adică, acuzat de alte infracțiuni economice,el fiind administratorul probabil.
Sau puteți merge și la parchet,tot un drac,oricum dosarele se vor conexa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate