Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

front end performance

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andreipacala12345

andreipacala12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
salutare ,as dori sa va adresez o intrebare legata de programarea  front end .Sunt incepator in asa ceva si pe foarte multi ii aud spunand:"trebuie sa fi mereu la curent cu noutatiile",nu trebuie sa ramai in urma cu noutatiile " si de cele mai multe ori discutia mea cu un front end developer se sfarseste aici.Asadar aceasta e intrebarea mea:La ce se refera front end developerii cand spun"noutati",la limbaje de programare noi,la trenduri noi gen(meniuri drop down sau tipuri noi de animatii,etc.ma rog ce e nou pentru infrumusetarea website urilor) sau  la ce anume?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
In titlu vorbesti despre performanta, in continut nu mentionezi nici performanta, nici lucruri care ar putea avea de-a face cu performanta.

Deci decide, despre ce vorbim, performanta, accesabilitate, altceva?

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postandreipacala12345, on 15 noiembrie 2017 - 18:54, said:

La ce se refera front end developerii cand spun"noutati",la limbaje de programare noi,la trenduri noi gen(meniuri drop down sau tipuri noi de animatii,etc.ma rog ce e nou pentru infrumusetarea website urilor) sau  la ce anume?
Frameworks.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostPlatonX, on 15 noiembrie 2017 - 19:08, said:

Frameworks.
Astea sunt exact opusul performantei, degradand-o.

#5
andreipacala12345

andreipacala12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017

View PostOriginalCopy, on 15 noiembrie 2017 - 19:05, said:

In titlu vorbesti despre performanta, in continut nu mentionezi nici performanta, nici lucruri care ar putea avea de-a face cu performanta.

Deci decide, despre ce vorbim, performanta, accesabilitate, altceva?
off topic.daca erai destept faceai analogia dintre"a fi la inceput de drum" lucru mentionat si "dorinta de mai mult"!prin intrebarea pe care eu am adresat o publicului am aratat ca nu stiu mare lucru si ca mi doresc un sfat care sa ma ajute sa mi formez un obiectiv clar,iar atinerea acelui obiectiv se numeste performanta.

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postandreipacala12345, on 15 noiembrie 2017 - 18:54, said:

La ce se refera front end developerii cand spun"noutati",la limbaje de programare noi,la trenduri noi gen(meniuri drop down sau tipuri noi de animatii,etc.ma rog ce e nou pentru infrumusetarea website urilor) sau  la ce anume?

View PostOriginalCopy, on 15 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Astea sunt exact opusul performantei, degradand-o.
Eu i-am raspuns la intrebare. Intrebarea lui nu era despre performanta, era "La ce se refera trenduri, noutati".

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostPlatonX, on 15 noiembrie 2017 - 19:25, said:

Eu i-am raspuns la intrebare. Intrebarea lui nu era despre performanta, era "La ce se refera trenduri, noutati".
Din postarea a doua a sa, inteleg ca totusi vrea performanta.

#8
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
"Tehnologiile" alea nu apar peste noapte stai calm. Ia si invata HTML5 si CSS3, si incearca sa folosesti cat mai putin jQuery.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
"Sa fii la curent cu noutatile" se refera la frameworkuri si tehnologii in general dar si partea de design pe de alta parte.
In frontend ciclurile de schimbare se petrec foarte rapid. Asadar, inveti azi o tehnologie in trend, peste 1-2 ani (sau chiar mai putin) fii pregatit sa arunci la gunoi tot si sa incepi cu ce e in trend la momentul respectiv. Nu e neaparat necesar asta, dar cam asa fac majoritatea..
D'aia multi blameaza lipsa de stabilitate si maturitatea frontendul. Astea-s cateva aspecte, ca per total sunt mult mai multe :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate