Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Credit ipotecar cu dobanda fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 15:36, said:


Pai da, asta e ideea. Vreau sa renunt la platit chrie si sa dau (cel putin 10 ani) cam aceeasi suma lunara.
10 ani dobanda fixa si 5.15% este o propunere foarte buna pentru Romania, daca privim in trecut. Poate viitorul este mai bun, dar este evident ca trendul pentru dobanzi e crescator deci 5.15% pare ca va fi o dobanda excelenta peste 6 luni cu ROBOR la 2.75 - 3%.

View Postiulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 15:46, said:


Ai mai multe sanse cu 6 din 49... De cand au aparut in Romania creditele de locuinte (nu programu prima casa care este o mare porcarie trasa de stat si banci populatiei) ai auzit de UNU macar care sa zica ca a ajuns la capat cu plata ratelor pentru locuinta respectiva
Pai 25 - 30 de ani nu au trecut, dar eu am platit in avans si am am ajuns la capat cu plata ratelor pe apartamentul in care locuiesc.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
@iulian160380 cand doresti sa aplici pentru un credit, este necesara o afinitate pentru economie. 98% din persoanele care isi iau un credit indiferent de necesitate habar nu au ce semneaza, un angajat al bancii le spune niste numere, ei sunt fericiti si adios. In general iei teapa si la sfarsit iesi sifonat. Daca esti din domeniu sau te documentezi putin inainte sa iei un credit (mai ales in zilele actuale) nu vad cum sa te arzi. Iar ce zici tu intre antreprenori si banci nu este treaba ta, daca banca nu le achita problema lor.

Eu am reusit sa achit 2 credite bancare in aproximativ 12 ani, suma nu are rost sa o mentionez dar ceva mai ridicata decat suma de care are nevoie colegul cu topicul. Mai am 2 ani de zile aproximativ si sunt proprietar al 2 locuinte in Austria si nu am trecut de 35 de ani. Eu zic ca a meritat... altfel si acum plateam chirie unora care se imbogateau pe spatele meu.

#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 15:46, said:


Este un credit la BRD cu dobanda fixa pe toata durata (maxim 30 de ani), cu dobanda mai mare (cam 2pp peste cea de la BCR unde este fixa dobanda pe primii 10 ani).
7% este multicel la nivel absolut si totusi, poate poti sa strangi banii in 10 ani, o marire de salariu, o mostenire, o prima.

#22
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015

View PostApostolulAndrei, on 15 noiembrie 2017 - 15:41, said:

Omul a pus o intrebare si voi o dati in fabulatii despre camatarii cu bani. Nu te obliga nimeni sa te imprumuti la ei, dar nu sunt Crucea Rosie, scopul lor e sa faca profit.

@initiator - tu ai aproape 50% avans ceea ce e foarte bine ca idee de credit, nu te arunci cu un avans mic si speri sa iasa bine. Diferenta intre credit cu dobanda fixa si variabila e un pariu:

- la fix stii ca platesti aceeasi rata indiferent de ce se intampla pe piata. Daca ROBOR ramane mic sau scade, la sfarsit platesti mai mult decat cel care a avut un credit cu dobanda variabila. Tot la fix e foarte posibil sa ai si un comision de rambursare anticipata.

- la variabil ai o rata mai mica decat la fix (vorbim de 2 credite contractate in acelasi timp) initial, care poate sa scada sau sa creasca enorm in functie de ROBOR.

Nu exista un raspuns simplu sau un raspuns corect la intrebarea ta. Daca sa zicem ca rata la fix e 100 de lei pe luna si te gandesti ca o sa ti-o permiti tot restul creditului si nu vrei sa te intereseze ROBOR-ul, ia fix. Daca rata e 90 lei la variabil, dar stii ca daca intr-un an ajunge 150 de lei nu e un capat de tara, mergi pe variabil.

BCR zic ca nu ai comision la rambursare partiala sau totala: "În cazul în care optezi pentru rambursarea anticipată totală sau parţială a creditului contractat,
comisionul de rambursare anticipată va fi 0."

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postyndy, on 15 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Am iesit foarte bine cu BCR BpL si sunt multumit de cum am lucrat cu bancile, nu e usor si nu e recomandabil pentru oameni needucati

Cand spui “oameni needucati” imi place sa cred ca te referi la cei fara cunostinte financiare aprofundate.
Aici pot fi de acord.Nevoia de educaţie financiară in Romania este mai mare decât oricând.
Totusi, la cat de putini bani avem nu este pacat sa-si bata joc de ei o nenorocita de banca?

#24
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015
Am citit toate mesajele si inteleg punctul de vedere al fiecaruia. Nici eu nu imi doresc sa iau un credit, dar in acelasi timp nici nu imi doresc sa stau la infinit in chirie sau sa mai astept 10-15 ani pana o sa am bani de un apartament (desi cu inflatia s-ar putea sa fiu in aceeasi situatie ca acum). Vad creditul ca o solutie de compromis, de aceea caut cea mai "buna" varianta de creditare, adica aia care imi da o oarecare siguranta pe o perioada de X ani si la care nu dau inapoi dublul sumei imprumutate.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 16:22, said:

... caut cea mai "buna" varianta de creditare ...

Variante de creditare "bune" nu exista dar poti gasi una cat de cat acceptabila pentru buzunarul tau.
Desigur - nu vei gasi asa ceva pe nici un forum si va trebui sa iei cam toate bancile la rand in cautare de "oferte"
Succes

#26
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 16:22, said:

Am citit toate mesajele si inteleg punctul de vedere al fiecaruia. Nici eu nu imi doresc sa iau un credit, dar in acelasi timp nici nu imi doresc sa stau la infinit in chirie sau sa mai astept 10-15 ani pana o sa am bani de un apartament (desi cu inflatia s-ar putea sa fiu in aceeasi situatie ca acum). Vad creditul ca o solutie de compromis, de aceea caut cea mai "buna" varianta de creditare, adica aia care imi da o oarecare siguranta pe o perioada de X ani si la care nu dau inapoi dublul sumei imprumutate.
Nici eu nu sunt adeptul creditelor. Daca aveam 25 000 euro cumparam un teren si de restul banilor imi ridicam lejer 2 camere in care sa stau in conditii decente. Solutii sunt dar uneori trebuie facute si compromisuri. Unii prefera sa se indatoreze pe viata , altii sa fie independenti, chiar daca nu in buricul targului.

Edited by ionut27, 15 November 2017 - 17:02.


#27
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 16:22, said:

Am citit toate mesajele si inteleg punctul de vedere al fiecaruia. Nici eu nu imi doresc sa iau un credit, dar in acelasi timp nici nu imi doresc sa stau la infinit in chirie sau sa mai astept 10-15 ani pana o sa am bani de un apartament (desi cu inflatia s-ar putea sa fiu in aceeasi situatie ca acum). Vad creditul ca o solutie de compromis, de aceea caut cea mai "buna" varianta de creditare, adica aia care imi da o oarecare siguranta pe o perioada de X ani si la care nu dau inapoi dublul sumei imprumutate.

Aia care iti da o siguranta pe X ani este cea cu dobanda fixa. La dobanda variabila nu exista nimic sigur. Chiar si in conditiile actuale de ROBOR, cel cu dobanda fixa e ok.

Inapoi dai si in functie de perioada de rambursare, nu doar de dobanda. La aceeasi suma imprumutata dai mai mult inapoi daca faci rambursarea in 30 de ani in loc de 10 de exemplu.

#28
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
O dobanda fixa pe o perioada lunga - ofera siguranta. Vei plati un pic mai mult? Posibil. Dar elimini o parte din riscuri si din stres, deci castigi liniste. Mai ales cand in joc e casa ta, linistea chiar conteaza.
Peste 10 ani mai vezi tu ce o fi - achiti anticipat, refinantezi, continui sa platesti, vinzi casa, etc - depinde unde ai sa fii cu veniturile si familia.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmartinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 14:39, said:

Salut,

Vreau sa iau un credit ipotecar (lei) cu dobanda fixa pentru a fi mai linistit cel putin o perioada in ce priveste o eventuala crestere a ratei. Am gasit la BCR un credit care are "dobândă anuală: 5,15% fixă ĂŽn primii 10 ani, ulterior variabilă 4,72% (ROBOR 6M + 2,70%)".

Am nevoie de 30.000 EUR. Avansul pe care il am este de ~25.000 EUR. Inca nu am fost la banca sa cer informatii, doar am facut cateva simulari pe site-ul lor, pe 15 si 20 de ani. Ar fi o rata de 1100, respectiv 900 lei.

Credeti ca e o varianta buna acest credit in conditiile actuale, cand ROBOR-ul pare sa tot creasca? Care este experienta pe care ati avut-o cu BCR pana acum?

Multumesc!

Edit: am luat in calcul si o perioada mai mare pentru o rata mai mica si unde sa pot face plati anticipate din cand in cand pentru scaderea dobanzii, mai ales in primii ani.

5.15 la lei fixa e bine. In 10 ani platesti creditul si ai rezolvat. Sfaturile cu renuntatul la banci ia-le cu titlu de inventar, normal ca e mai bine sa fii tanar si sanatos, decat batran si bolnav. Dar cred ca asta stiai si singur, nu trebuia sa apelezi la SP.
In general, daca nu avem un sfat aplicat, e atat de greu sa ne abtinem de la fabulatii sau teorii apropo de ce e mai bine pentru altii?!

#30
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Cat despre perioada creditului, 15 ani ar fi perfect, 20 ar fi maxim. Vezi si tu ce inseamna aia 1100 de lei pentru bugetul tau actual si pe viitorul scurt.
La peste 20 de ani, e o afacere buna ... dar pentru banca. Nu te amagi cu "rata e mica, dar o sa mai dam noi lunar ceva in plus". Nu o sa se intample, tot timpul banilor li se vor gasi o alta utilizare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate