Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credit ipotecar cu dobanda fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015
Salut,

Vreau sa iau un credit ipotecar (lei) cu dobanda fixa pentru a fi mai linistit cel putin o perioada in ce priveste o eventuala crestere a ratei. Am gasit la BCR un credit care are "dobândă anuală: 5,15% fixă în primii 10 ani, ulterior variabilă 4,72% (ROBOR 6M + 2,70%)".

Am nevoie de 30.000 EUR. Avansul pe care il am este de ~25.000 EUR. Inca nu am fost la banca sa cer informatii, doar am facut cateva simulari pe site-ul lor, pe 15 si 20 de ani. Ar fi o rata de 1100, respectiv 900 lei.

Credeti ca e o varianta buna acest credit in conditiile actuale, cand ROBOR-ul pare sa tot creasca? Care este experienta pe care ati avut-o cu BCR pana acum?

Multumesc!

Edit: am luat in calcul si o perioada mai mare pentru o rata mai mica si unde sa pot face plati anticipate din cand in cand pentru scaderea dobanzii, mai ales in primii ani.

Edited by martinmarius, 15 November 2017 - 14:57.


#2
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 martinmarius, on 15 noiembrie 2017 - 14:39, said:

Am nevoie de 30.000 EUR. Avansul pe care il am este de ~25.000 EUR. Inca nu am fost la banca sa cer informatii, doar am facut cateva simulari pe site-ul lor, pe 15 si 20 de ani. Ar fi o rata de 1100, respectiv 900 lei.
Salut! ceva nu se leaga sau n-ai scris cum trebuie... daca vrei un imprumut de 30000 euro si dai avans 25000 euro cum sa platesti pentru diferenta de 5000 euro undeva la 200 de euro pe luna timp de 20 de ani?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 iulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 14:49, said:

Salut! ceva nu se leaga sau n-ai scris cum trebuie... daca vrei un imprumut de 30000 euro si dai avans 25000 euro cum sa platesti pentru diferenta de 5000 euro undeva la 200 de euro pe luna timp de 20 de ani?

banuiesc ca se refera la faptul ca are 25.000€ si mai vrea inca 30.000€

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca vrea sa cumpere ceva de 55k si are deja 25k.


intrebarea pentru initiator ar fi: ce alternative ai? exista vreun credit cu dobanda fixa (pe toata durata creditului) sau toate sunt asa, 2-3-4 ani fixa si apoi variabila?

in general BCR_ul e relativ ok

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
BCR are doar 2 variante la creditul asta mixt, rate fixe pe 5 ani sau rate fixe pe 10 ani si apoi rate variabile.
Deci VAX, Poate sa te gandesti ca in 10 ani sa platesti creditul.

#6
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
daca poti ia-ti varianta pe 15 ani. Dupa 10 ani, cand o sa-ti expire dobanda fixa, o sa mai ai de rambursat €12,650 din cei €30K.

5.15% tot e mai mare decat o dobanda variabila chiar si cu ultimele majorari ale roborului, insa ai siguranta 10 ani de aici ca nu o sa ai suprize. Eu zic ca e ok, daca creditul este in lei ca sa scapi si de stresul cursului.

#7
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
La cum evolueaza lucrurile in Romania si pe plan mondial mai multe sanse sunt sa castigi la 6 din 49 potul cel mare decat sa apuci ziua in care sa achiti ultima rata si sa simti ca esti proprietar cu drepturi depline. Bancile una spun inainte sa semnezi contractul si alta fac dupa ce ai semnat contractul, gasind tot felu' de matrapaslacuri ca sa te "jupuisca" si cu alte sume de bani mascate sub tot felu de comisioane... de care nu stii da' pentru care ai semnat. Daca a reusit sa stranga 25000 de euro sa mai aibe rabdare sa stranga si alti bani pentru ca nu pot sa inteleg un lucru pe care-l vad la multa lume... nu ai ambitie sa strangi bani lunar pentru tine sa faci rezerve da' ai ambitie sa platesti lunar rate la banca... si in plus mai este o chestie... nu-mi prezinta deloc incredere cladirile ridicate recent in cazul unui cutremur de peste 7.4 grade pe Richter cum a fost cel din 1977... si ar fi tare sa te pomenesti in situatia in care platesti 20 de ani si sa-ti cada blocul dupa un an de la semnarea contractului la peste 7 grade

Edited by iulian160380, 15 November 2017 - 15:07.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 iulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 15:00, said:

La cum evolueaza lucrurile in Romania si pe plan mondial mai multe sanse sunt sa castigi la 6 din 49 potul cel mare decat sa apuci ziua in care sa achiti ultima rata si sa simti ca esti proprietar cu drepturi depline. Bancile una spun inainte sa semnezi contractul si alta fac dupa ce ai semnat contractul, gasind tot felu' de matrapaslacuri ca sa te "jupuisca" si cu alte sume de bani mascate sub tot felu de comisioane. Daca a reusit sa stranga 25000 de euro sa mai aibe rabdare sa stranga si alti bani pentru ca nu pot sa inteleg un lucru pe care-l vad la multa lume... nu ai ambitie sa strangi bani lunar pentru tine sa faci rezerve da' ai ambitie sa platesti lunar rate la banca... si in plus mai este o chestie... nu-mi prezinta deloc incredere cladirile ridicate recent in cazul unui cutremur de peste 7.4 grade pe Richter cum a fost cel din 1977... si ar fi tare sa te pomenesti in situatia in care platesti 20 de ani si sa-ti cada blocul dupa un an de la semnarea contractului la peste 7 grade

poate vrea sa achizitioneze ceva acum si nu in 20 de ani cand omul poate are 50 de ani, acum cat este in putere si castiga un ban vrea sa isi cumpere propria lui casa sau stiu eu ce.

#9
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 business11, on 15 noiembrie 2017 - 15:06, said:

poate vrea sa achizitioneze ceva acum si nu in 20 de ani cand omul poate are 50 de ani, acum cat este in putere si castiga un ban vrea sa isi cumpere propria lui casa sau stiu eu ce.
cu bancile NICIODATA sa nu faci afaceri, toata puterea de munca se duce in profitul bancilor iar in caz de eveniment neprevazut constati si ca munca ta s-a dus pe apa sambetei. daca vrei casa ta, ridici cat poti cu ce ai si treptat pana o termini... ai in plus si garantia ca nu este "jonglata" la calitatea materialelor bagata in ea cum fac mai marii dezvoltatori imobiliari si profitul alora in bagi in altceva util in casa ta. o casa ridicata de tine de la zero fara mari pretentii si dotari in ea ajunge undeva la 50.000 euro...si poti sa o ridici in cativa ani...  daca o iei prin banca te ajunge la 80.000 euro diferenta de bani este profitul bancii si a dezvoltatorului imobiliar si este a ta dupa zeci de ani

Edited by iulian160380, 15 November 2017 - 15:17.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 iulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 15:09, said:

cu bancile NICIODATA sa nu faci afaceri, toata puterea de munca se duce in profitul bancilor iar in caz de eveniment neprevazut constati si ca munca ta s-a dus pe apa sambetei. daca vrei casa ta, ridici cat poti cu ce ai si treptat pana o termini

si ce sugerezi sa ne cacam bacnote? Asta este si asta este structura financiara, atat timp cat poti eviti creditele le eviti, dar cand vorbim despre o casa mai greu iti faci o casa cu banii cash. Si putini oameni au salarii de 15.000eur in mana ca sa isi faca casa dupa 1, 2 ani.
Omul de jos, va lua un credit si plateste mai mult inapoi, in schimb isi primeste lucrul dorit mai repede iar la sfarsit banca castiga si ea un ban, este o afacere corecta sau?

Multi veniti cu teorii rupte de realitate, nu inteleg ce te astepti sa ti se ofere un credit 1:1 ... normal ca platesti peste ca tu te folosesti de banii lor 20 de ani.

#11
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 business11, on 15 noiembrie 2017 - 15:14, said:

Multi veniti cu teorii rupte de realitate, nu inteleg ce te astepti sa ti se ofere un credit 1:1 ... normal ca platesti peste ca tu te folosesti de banii lor 20 de ani.
Si mai rupt de realitate este sa devii dator in banca si fara casa...crezand ca peste zeci de ani o sa ai casa ta.. Mai bine vezi casa ridicata bucata cu bucata si stii ca este a ta....  decat sa o vezi intreaga si sa nu fie a ta dupa ani de zile ca n-ai achitat TOATE ratele. Este doar un miraj daca crezi ca te folosesti de banii lor 20 de ani, multe procese in instanta sunt intre antreprenori si banci... ca antreprenorii ridica si dau casele oamenilor si bancile uita se le mai dea banii antreprenorilor sau ii da in rate sau cu tzaraita... bineinteles asta dupa ce se apuca sa "jupuiasca" lunar clientii.
Referitor la topic... omul a intrebat clar daca merita sau nu sa faca un credit... raspunsul si parerea mea este sa NU faca credit, sa fuga de el cat poate MAI ALES daca nu este o URGENTA.... si daca o fi si o fi sa aibe nevoie sa faca asa ceva valoarea lui sa fie cat mai mica iar banii care i-ar da pe rata lunara a creditului sa se duca in suma data ca avans

Edited by iulian160380, 15 November 2017 - 15:26.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cea mai mare teapa data de BCR clientilor este aia cu "Banca pentru Locuinte"
Mii de oameni de buna credinta s-au lasat amagiti timp in care banca s-a folosit de banii lor fara scrupule mintindu-i in tot acest timp.
Se pare ca banca are oarece probleme pe la "Curtea de Conturi" dar adevarul gol-golut probabil nu va fi aflat niciodata.

Are dreptate colegul nostru iulian160380 - cu bancile NICIODATA sa nu faci afaceri - iar daca totusi nu ai de ales sa nu-i crezi indiferent de vorbele mieroase cu care incearca sa te agate.

#13
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 Naijax, on 15 noiembrie 2017 - 15:26, said:

Cea mai mare teapa data de BCR clientilor este aia cu "Banca pentru Locuinte"
Mii de oameni de buna credinta s-au lasat amagiti timp in care banca s-a folosit de banii lor fara scrupule mintindu-i in tot acest timp.
Se pare ca banca are oarece probleme pe la "Curtea de Conturi" dar adevarul gol-golut probabil nu va fi aflat niciodata.

Are dreptate colegul nostru iulian160380 - cu bancile NICIODATA sa nu faci afaceri - iar daca totusi nu ai de ales sa nu-i crezi indiferent de vorbele mieroase cu care incearca sa te agate.
AM uitat sa mai precizez ca sunt camatari cu acte in regula de care s-a saturat si cei de la Guvern ca fenteaza legea neplatind profitul si chiar si BNR-ul marind ROBOR-ul ca sa nu mai "agate" credite si sa faca profit "nedeclarat" care trage in mod direct in jos economia deoarece achizitiile luate prin credite este ca un "cancer" la adresa economiei care in loc sa produca ceva sa faca rost de bani ia sursa de bani din credite

Un credit pentru un bun care sa se intinda undeva la maxim 2-3 ani s-ar merita DACA chiar ai nevoie de acel produs... da'... sa te apuci sa faci rate 20 de ani, pentru o casa NOUA  de 50.000 euro (sa zicem) sa incepi sa achiti la ea timp de 20 de ani (DACA ajungi sa achiti 80.000 euro adica pretul casei + dobanda)... CHIAR nu merita... platesti aproape dublu pentru ceva ce, dupa 20 de ani,  deja a atins durata medie de utilizare ... sau paragina daca mai apuca si vreo 1-2 cutremure de peste 7 grade. In afaceri DACA si CHIAR de regula inseamna faliment pentru creduli si profit pentru oportunistii care stiu sa ofere "senzatii tari"

Edited by iulian160380, 15 November 2017 - 15:43.


#14
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015

 business11, on 15 noiembrie 2017 - 14:55, said:

banuiesc ca se refera la faptul ca are 25.000€ si mai vrea inca 30.000€

 iulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 14:49, said:

Salut! ceva nu se leaga sau n-ai scris cum trebuie... daca vrei un imprumut de 30000 euro si dai avans 25000 euro cum sa platesti pentru diferenta de 5000 euro undeva la 200 de euro pe luna timp de 20 de ani?

Da, am 25.000 acum si am nevoie de restul de 30.000.

 business11, on 15 noiembrie 2017 - 15:06, said:

poate vrea sa achizitioneze ceva acum si nu in 20 de ani cand omul poate are 50 de ani, acum cat este in putere si castiga un ban vrea sa isi cumpere propria lui casa sau stiu eu ce.

Pai da, asta e ideea. Vreau sa renunt la platit chrie si sa dau (cel putin 10 ani) cam aceeasi suma lunara.

Multumesc pentru raspunsuri!

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 iulian160380, on 15 noiembrie 2017 - 15:00, said:

La cum evolueaza lucrurile in Romania si pe plan mondial mai multe sanse sunt sa castigi la 6 din 49 potul cel mare decat sa apuci ziua in care sa achiti ultima rata si sa simti ca esti proprietar cu drepturi depline.
Din ce spui tu, ar trebui sa incep sa joc la 6/49

 Naijax, on 15 noiembrie 2017 - 15:26, said:

Cea mai mare teapa data de BCR clientilor este aia cu "Banca pentru Locuinte"
Mii de oameni de buna credinta s-au lasat amagiti timp in care banca s-a folosit de banii lor fara scrupule mintindu-i in tot acest timp.
Se pare ca banca are oarece probleme pe la "Curtea de Conturi" dar adevarul gol-golut probabil nu va fi aflat niciodata.

Are dreptate colegul nostru iulian160380 - cu bancile NICIODATA sa nu faci afaceri - iar daca totusi nu ai de ales sa nu-i crezi indiferent de vorbele mieroase cu care incearca sa te agate.
Am iesit foarte bine cu BCR BpL si sunt multumit de cum am lucrat cu bancile, nu e usor si nu e recomandabil pentru oameni needucati

#16
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Omul a pus o intrebare si voi o dati in fabulatii despre camatarii cu bani. Nu te obliga nimeni sa te imprumuti la ei, dar nu sunt Crucea Rosie, scopul lor e sa faca profit.

@initiator - tu ai aproape 50% avans ceea ce e foarte bine ca idee de credit, nu te arunci cu un avans mic si speri sa iasa bine. Diferenta intre credit cu dobanda fixa si variabila e un pariu:

- la fix stii ca platesti aceeasi rata indiferent de ce se intampla pe piata. Daca ROBOR ramane mic sau scade, la sfarsit platesti mai mult decat cel care a avut un credit cu dobanda variabila. Tot la fix e foarte posibil sa ai si un comision de rambursare anticipata.

- la variabil ai o rata mai mica decat la fix (vorbim de 2 credite contractate in acelasi timp) initial, care poate sa scada sau sa creasca enorm in functie de ROBOR.

Nu exista un raspuns simplu sau un raspuns corect la intrebarea ta. Daca sa zicem ca rata la fix e 100 de lei pe luna si te gandesti ca o sa ti-o permiti tot restul creditului si nu vrei sa te intereseze ROBOR-ul, ia fix. Daca rata e 90 lei la variabil, dar stii ca daca intr-un an ajunge 150 de lei nu e un capat de tara, mergi pe variabil.

#17
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 yndy, on 15 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Din ce spui tu, ar trebui sa incep sa joc la 6/49
Ai mai multe sanse cu 6 din 49... De cand au aparut in Romania creditele de locuinte (nu programu prima casa care este o mare "teapa" trasa de stat si banci populatiei.... deoarece n-ai cum prin creditare pe zeci de ani sa dezvolti infrastructura imobiliara a unei tari... astfel de credite produc goluri in PIB ca nu aduc profit statului din contra aduc datorii iar banii aia puteau sa fie folositi in productie sau infrastrutura care atrag investitiile si se scot bani) ai auzit de UNU macar care sa zica ca a ajuns la capat cu plata ratelor pentru locuinta respectiva? Credite de luat si case/apartamente de cumparat erau inca din anii 90.. nu?

Edited by iulian160380, 15 November 2017 - 15:53.


#18
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015

 _Smiley_, on 15 noiembrie 2017 - 14:56, said:

cred ca vrea sa cumpere ceva de 55k si are deja 25k.


intrebarea pentru initiator ar fi: ce alternative ai? exista vreun credit cu dobanda fixa (pe toata durata creditului) sau toate sunt asa, 2-3-4 ani fixa si apoi variabila?

in general BCR_ul e relativ ok

Este un credit la BRD cu dobanda fixa pe toata durata (maxim 30 de ani), cu dobanda mai mare (cam 2pp peste cea de la BCR unde este fixa dobanda pe primii 10 ani).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate