Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Automatizare simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Si variatia curentului motorului (nu tensiunii ca pierzi cuplu) cum o asiguri daca nu electronic ?!!!
Ce propui tu e mult mai complicat decat solutia electronica !!!

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am revenit cu un desen de principiu al sistemului de cadere libera:
Attached File  automatizare.JPG   100.83K   9 downloads
daca prezinta interes, pot sa dau mai multe amanunte constructive
Pozitia desenata cu roz, e pozitia de eliberare a greutatii

Edited by myshyk, 15 November 2017 - 18:00.


#21
tester2122

tester2122

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2017
Multumesc tuturor pentru interesul aratat. Sistemul prezentat de mandrku mi se pare ca ar realiza ceea ce imi propun. Intrebarile mele pentru automatisti/electronisti sunt :

1. Cum realizez partea de controlling al motorului care controleaza roata aia dintata? Am nevoie sa setez totusi periodicitatile caderilor (10,30,60s) respectiv numarul de caderi (1-150).
Tinand cont ca trebuie sa ridic tija 2000mm , iar dintii rotii ar fi 1/2 din lungimea cercului rotii, rezulta ca mi-ar trebui o roata cu diametrul ~1280mm. Nu mi-ar trebui un motor cam mare pentru asa ceva ?

2. Ce echipamente imi trebuie ? Se impune soft ?

Sunt chimist de profesie deci as fi recunoscator daca mi-ati explica "taraneste" ce trebuie sa fac.

#22
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
...in cazul asta ai nevoie de limitatoare de cursa si controlul soft al motorului si timerului, cum am spus si mai devreme , PIC sau Arduino !!!

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-ai pus niscai zerouri in plus? La 2m inaltime, o roata cu diametrul de 1m si 28cm,..... mi se pare cam SF.

Edited by myshyk, 15 November 2017 - 21:41.


#24
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Pentru un perimetru de 2000mm, diametrul este de cca. 637mm.
2PI x R
Zona fara dantura nu trebuie sa fie  1/2 din circumferinta, doar cat sa permita ca linia crestelor danturii cremalierei sa fi tangenta pe roata dintata.

Edited by miron1947, 15 November 2017 - 22:11.


#25
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eqzPd7XB8cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred aceasta ar fi cea mai la indemana rezolvare pentru problema dvs.

#26
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttester2122, on 15 noiembrie 2017 - 19:26, said:

Multumesc tuturor pentru interesul aratat. Sistemul prezentat de mandrku mi se pare ca ar realiza ceea ce imi propun. Intrebarile mele pentru automatisti/electronisti sunt :

1. Cum realizez partea de controlling al motorului care controleaza roata aia dintata? Am nevoie sa setez totusi periodicitatile caderilor (10,30,60s) respectiv numarul de caderi (1-150).
Tinand cont ca trebuie sa ridic tija 2000mm , iar dintii rotii ar fi 1/2 din lungimea cercului rotii, rezulta ca mi-ar trebui o roata cu diametrul ~1280mm. Nu mi-ar trebui un motor cam mare pentru asa ceva ?

2. Ce echipamente imi trebuie ? Se impune soft ?

Sunt chimist de profesie deci as fi recunoscator daca mi-ati explica "taraneste" ce trebuie sa fac.


De asemenea mai aveti la dispozitie un mecanism care impreuna cu un reglaj al turatiei va ofera rezultatul asteptat.
Acel cilindru plin poate fi inlocuit cu bagheta  elicoidala ptr. ghidaj tip melc.
Repet aveti greutate mica de ridicat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BkPOyRcEZVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In cazul urmator daca puneti motorul deasupra parghiei inversati procedul de apasare cu cel de ridicare
De asemenea se poate modifica si distanta.
Adica greutatea va fi jos, o va ridica si va lovi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Al4oZexoEEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mandrku, 16 November 2017 - 10:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate