Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jumătate dintre mașinile rulate aduse în România au suferit daune.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sau fac din doua una

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe astea , de obicei , le dezmembreaza . Stiti cat costa schimbatul unui motor ? Stiti cat costa tinichigeria , pregatitul , vopsitul , vopseaua , lichidele , garniturile , etc ? Si in final ce ar avea bisnitarul ? O masina care se vede ca a fost lovita si reparata ...de care ar scapa foarte greu , cand pe piata sunt o multme de masini identice nelovite si mai ieftine .

Edited by JurasikMan, 15 November 2017 - 14:19.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 business11, on 15 noiembrie 2017 - 12:51, said:


Bai, daca nu ma agaseaza astfel de stiri, frate... De cca. 3 luni... numai kkturi de presa legate de masinile SH auzim...   Ba ca au suferit accident cand au fost cumparate si a fost indreptata tabla, ba ca polueaza ca tractorul, ba ca ruginesc repede... Numai kkturi.

Nu toate masinile rulate sunt aduse de samsari tzepari si reparate in serviceuri pirat prin Pantelimon sau Chiajna, ca sa aiba defecte ascunse.

Daca masinile rulate sunt implicate des in evenimente si sufera daune, asta se datoreaza din plin infrastructurii rutiere de toata jena din Romania nu faptului ca e masina rulata sau nerulata.

Edited by rosix, 15 November 2017 - 14:21.


#22
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Postase cineva pe aici pe forum ca fosta masina (dauna totala pe bune) era dupa ~1 an la vanzare, reparata, fara accident Posted Image). Daca imi aduc aminte bine era o Insignia.

Edited by closchkutza, 15 November 2017 - 14:32.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Ion_de_la_Raion, on 15 noiembrie 2017 - 13:09, said:

Samsarii astia, daca ar putea, ar da si anii inapoi.
Gresit! Anii i-ar da inainte! De fapt, 1 an ti-l dau "din pix". Pai cum nu e din 2017 boss? Nu vezi ca masina-i facuta-n septembrie 2016, se pune 2017.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 closchkutza, on 15 noiembrie 2017 - 14:32, said:

Postase cineva pe aici pe forum ca fosta masina (dauna totala pe bune) era dupa ~1 an la vanzare, reparata, fara accident Posted Image). Daca imi aduc aminte bine era o Insignia.

Bun.. si de aici ce concluzie ar trebui sa tragem - nu mai cumparati masini rulate ca sunt toate "lucrate de baieti" in atelier?  Daca sunt unii care pun asa ceva in circulatie sa se ocupe statul, politia de ei... Nu poti sa citezi o statistica si sa sugerezi subtil ca peste 50% din masinile rulate au fost la vremea lor epave si acum circula liber pe sosele....

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 JurasikMan, on 15 noiembrie 2017 - 14:16, said:

Pe astea , de obicei , le dezmembreaza . Stiti cat costa schimbatul unui motor ? Stiti cat costa tinichigeria , pregatitul , vopsitul , vopseaua , lichidele , garniturile , etc ? Si in final ce ar avea bisnitarul ? O masina care se vede ca a fost lovita si reparata ...de care ar scapa foarte greu , cand pe piata sunt o multme de masini identice nelovite si mai ieftine .
pai hai sa vedem:
ia doua "haudi" dauna totala din 2015.... da 2-3000"heuro pa hel"....
si-l vinde de "nou" sau aproape nou cu 20.ooo euroi....
cat ziceai ca-i manopera?

p.s. mai ramane si cu piese pentru vandut ''de la dezmembrari"...

Edited by arg, 15 November 2017 - 14:48.


#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Articolul e cancan, si e numai bun pt a creste vanzarile site-urilor care iti promit informatii despre istoricul masinii.

Daca ma uit la sectiunea "jurnal de bord" de aici de pe forum, chiar vad majoritatea f multumiti de masinile second hand cumparate.

Si majoritatea au facut si teste pe la reprezentante si nu a rezultat ca ar fi lovite.

Daca prin "dauna" intelegem ca au avut o aripa atinsa, atunci toate masinile au asa ceva. In Ro mai ales, e la moda sa "vopsesti pe casco" la orice zgarietura.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 unbrutus, on 15 noiembrie 2017 - 14:49, said:

Daca ma uit la sectiunea "jurnal de bord" de aici de pe forum, chiar vad majoritatea f multumiti de masinile second hand cumparate.
pai crezi ca ai care si-au luat teapa o vor trambita pe aici?
Spoiler

Edited by arg, 15 November 2017 - 15:00.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 15 noiembrie 2017 - 14:17, said:

...
Nu toate masinile rulate sunt aduse de samsari tzepari si reparate in serviceuri pirat prin Pantelimon sau Chiajna, ca sa aiba defecte ascunse.
...
Asa o fi insa ... Am vazut peste 65 (saizeci si cinci) de bucati. Toate cu probleme, unele grave. Am gasit inclusiv cu caroserie din 2 bucati, "recent adusa", facuta de idioti pe genunchi. Era prinsa in pocnituri si chit dat peste, apoi vopsita. Orice chior putea vedea asta. De kilometraje, nu mai vorbesc. Mai ca ma lua risul... tedei de 10 ani cu 140k km. Unii incercau sa-mi zica ca masina a stat, ii schimbasera cauciucurile de pe pedale sa para noua. Unii, inventivi, schimbau inclusiv husele scaunelor. Cel mai tare a fost unu de daduse kilometrajul  inapoi in aceeasi zi de 2 ori, uitase ca mai vorbise cu mine...
Sa fi fost eu prea ghinionist sau aveam standarde prea inalte?
In final, m-am scirbit si am luat masina noua.

Edited by _R_A_D_U, 15 November 2017 - 15:00.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am vândut epava fostei mașini cu 500 euro (daună totală economică din accident) unei persoane care zicea că o cumpără ca piese pentru mașina proprie (doar culoarea era diferită) iar după un an l-am văzut la pescuit cu mașina reparată. Probabilitatea ca pe viitor sa ajunga la cineva "ca noua" e foarte mare.

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Depinde ce inseamna "dauna" ca e un concept relativ, de dauna se feresc in general cei care nu au nici o treaba cu masinile si isi imagineaza ca din afara vin numai masini facute din dezmembrari. Eu daca imi vand masina maine o sa o dau cu dauna, ca am lovit un caine am reparat pe Casco la reprezentanta iar vreo 2 zgaraieturi prin parcare le-am reparat la "neautorizati" dar vopseaua a iesit perfecta mai ales pentru cineva neinitiat. Conform statisticii e o masina praf adusa in Romania acum cativa ani, lasa sa cumpere omul Logan nou la pret de Golf SH :)

#31
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
E un pic zgariata, 7900 boss.

Attached Files



#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Nu frate, asa a gasit-o in parcare :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate