Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Taxare la bursa in US

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
DC23

DC23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.11.2017
Salut,

as vrea ceva ajutor de la cineva care chiar joaca pe bursa din US.
Am cont pe TDAmeritrade. Am cumparat ceva ETF-uri. Am completat celebra W-8BEN pt persoane fizice.
Din ce am citit pe siteul lor, taxarea in SUA se face numai pt dividentele primite de la ETF-uri, respectiv 30%. Bani care se iau in momentul in care brokerul imi vireaza banii in cont.

Intrebari:
1- numai taxarea pe dividende se face in SUA...impozit pe capital income se face in RO?
2- daca aleg ETF-uri care nu dau dividende atunci nu dau nimic la taxare? Ei scriu ca exista un regulament dat de curind "Section 871M" - prin care se plateste un "divident equivalent payment" dar sincer nu cred ca se refera la astfel de ETF-uri.
3- La Fisc in RO trebuie sa ma duc eu cu foaia primita de la Ameritrade sa platesc impozitul sau ei sunt obligati sa trimita la Fisc in Sua si cei de acolo sa trimita in RO.

Orice alte clarificari sunt binevenite.

multumesc.

#2
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Daca esti cetatean sau rezident USA tb sa platesti income tax in state. Altfel in Ro. Il declari singurel ca ai nostri nu umbla dupa doc prin state.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DC23, on 15 noiembrie 2017 - 10:43, said:

3- La Fisc in RO trebuie sa ma duc eu cu foaia primita de la Ameritrade sa platesc impozitul sau ei sunt obligati sa trimita la Fisc in Sua si cei de acolo sa trimita in RO.
multumesc.

Le declari in RO pe baza extrasului primit de la broker... ca esti rezident in Romania, anexand hartia. Nu la ce curs se face conversia valutara.. trebuie scormonit prin lege, dar ideea e ca trebuie declarate in Romania, ca venituri din investitii, obtinute afara, ca sa nu ai bataie de cap. Daca lucrai cu un intermediar din RO era mai simplu... aia iti dadeau un extras de cont in lei si le declarai in lei.

Edited by rosix, 15 November 2017 - 11:08.


#4
DC23

DC23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.11.2017
As a non-U.S. investor, you will be issued a Form 1042-S by mid-March for the preceding tax year on any reportable activity. Any U.S. withholding (taxa din dividende) that occurred, along with the income it is attributed to (capital gain) , will be reported on Form 1042-S. This form is available online and is also mailed to your current mailing address on record. Additionally, the form is sent to the U.S. IRS, which then delivers the form to the Tax Authority of your country of residence. Typically, no U.S. tax filing is necessary; however, you may be required to report certain income earnings to your country.

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Toate actiunile sau alte instrumente listate gen ETF-uri, care acorda dividende,  vor fi taxate la sursa. Depinde si de broker insa pentru ca unii brokeri aranjeaza pentru tine recuperarea diferentei pe baza tratatului de evitare a dublei impuneri, existand un astfel de tratat pentru Romania care stipuleaza 10%, vezi AICI  Pentru noi spre exemplu pentru ca acum locuim in Cehia, este 15% dar pentru Romania ar trebui sa fie 10%. Cum tu lucrezi cu un broker american, acesta fireste nu este interesat sa recupereze pentru tine diferenta, insa sunt firme care pot recupera daca este vorba de sume considerabile. Noi lucram cu Saxo Bank, ei au acest serviciu incorporat in platforma lor, sunt si alti brokeri europeni care fac asta, adica iti cer din start sa completezi sectiune FATCA, iar cand primim dividende de la companii din State, impozitul, retinut automat, este 15% si nu 30%.

 DC23, on 15 noiembrie 2017 - 10:43, said:


Intrebari:
1- numai taxarea pe dividende se face in SUA...impozit pe capital income se face in RO?

Legat de intrebarea asta, odata ce ai platit 30% in State, n-ar trebui sa mai platesti in Romania, ba din contra, ai avea de recuperat diferenta de 20% precum am descris mai sus. Sunt companii care se pot ocupa separat de asta, gen Globe Tax, insa procedura este complicata, si de obicei au si un fee considerabil, asa ca probabil nu merita pentru sume mici de recuperat.
https://edocs.globet...ctClientFAQ.pdf

Edited by corina_geo, 15 November 2017 - 11:27.


#6
DC23

DC23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.11.2017
Legat de intrebarea asta, odata ce ai platit 30% in State, n-ar trebui sa mai platesti in Romania, ba din contra, ai avea de recuperat diferenta de 20% precum am descris mai sus.

sunt 2 taxe diferite:
De pilda sunt unele ETF-uri cu dividende 0...tot ce acumulezi se impoziteaza ca si capital income tax si in cazul de fata taxarea se face exclusiv in RO.
daca insa aceste ETF-uri dau dividende (1% de ex), atunci taxarea pt cei 1% se face in SUA: 30% din 1% (cum a zis Corina pt RO ar trebui 10% in acord cu tratatul din 70s).

Cel putin asa am inteles eu! Posted Image

Edited by DC23, 15 November 2017 - 11:41.


#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 DC23, on 15 noiembrie 2017 - 11:41, said:

Legat de intrebarea asta, odata ce ai platit 30% in State, n-ar trebui sa mai platesti in Romania, ba din contra, ai avea de recuperat diferenta de 20% precum am descris mai sus.

sunt 2 taxe diferite:
De pilda sunt unele ETF-uri cu dividende 0...tot ce acumulezi se impoziteaza ca si capital income tax si in cazul de fata taxarea se face exclusiv in RO.
daca insa aceste ETF-uri dau dividende (1% de ex), atunci taxarea pt cei 1% se face in SUA: 30% din 1% (cum a zis Corina pt RO ar trebui 10% in acord cu tratatul din 70s).

Cel putin asa am inteles eu! Posted Image


- impozitarea dividendelor se face intotdeauna la sursa. Ai de platit in plus in Romania, doar daca portiunea retinuta in SUA, este mai mica decat cea stipulata de double-taxation treaty, cel care pentru Romania zice 10%.
- asadar, este corect si sigur ca odata ce ti-au retinut 30%, nu ai ce sa mai platesti in Romania, desi este bine sa ceri un dividend-report de la ei, pe care sa-l prezinti la ANAF ca sa le dovedesti ca ai platit deja doldora la sursa, desi posibil sa-i bagi mai mult in ceata, asa ca poate e mai bine sa omiti cu totul acest aspect, stiind ca n-au ce sa-ti impute.

#8
DC23

DC23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.11.2017
Asadar si daca aleg speta 1, cand cumpar 1 ETF cu dividende 0, surplusul pe an ( sa zicem 10%) e taxat tot ca dividende? Nu va exista un alt 'capital income tax' in RO daca platesc la sursa?

For the sake of simplicity...dau un exemplu f apropiat cu ce am:
Cumparat de 10.000 dolari un ETF. ETF-ul da 2% dividende /an si are o crestere de 10% pe an.
Taxare:
1. 10% pe dividende la sursa (US) adica 10% din 20 US (2% din 10.000) = 2 US/an
2. 16% pe capital gain din actiuni in RO adica 16% din 1000 US (10% din 10.000) = 160 US
E corect?

Edited by DC23, 15 November 2017 - 12:09.


#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 DC23, on 15 noiembrie 2017 - 11:59, said:

Asadar si daca aleg speta 1, cand cumpar 1 ETF cu dividende 0, surplusul pe an ( sa zicem 10%) e taxat tot ca dividende? Nu va exista un alt 'capital income tax' in RO daca platesc la sursa?

For the sake of simplicity...dau un exemplu f apropiat cu ce am:
Cumparat de 10.000 dolari un ETF. ETF-ul da 2% dividende /an si are o crestere de 10% pe an.
Taxare:
1. 10% pe dividende la sursa (US) adica 10% din 20 US (2% din 10.000) = 2 US/an
2. 16% pe capital gain din actiuni in RO adica 16% din 1000 US (10% din 10.000) = 160 US
E corect?

Impozitul pe dividend e una (retinut la sursa, la cota tarii unde se face tranzactia sau la cota intelegerii prin tratatul de evitare a dublei impuneri), pe cand impozitul pe profit e altul. Cel din urma nu este retinut niciodata la sursa, ci e strict treaba ta si a fiscului tarii de rezidenta.

In exemplul tau, daca un ETF iti da 2% dividend, pentru o investitie de 10 000 ar insemna 200 USD, din care ti se va retine automat 60 USD (30%) daca lucrezi cu un broker american, sau 10% daca lucrezi cu un broker care aranjeaza direct sa recupereze diferenta conform tratatului, cum face Saxo pentru noi

Iar partea de profit, da, va fi impozitabila conform regulilor din Romania, deci 16%, lucru pe care il declari tu la ANAF via declaratia aceea 201, nu va fi implicat nicicum brokerul din State in procesul de declarare/colectare a impozitelor pe profit. Brokerii din Romania in schimb, daca ai un cont cu unul inregistrat la ASF-ul nostru, sunt obligati sa retina direct si impozitul pe profit, ca deh, sa nu cumva sa scape printre degete :D , pe cand daca lucrezi cu un broker extern, e responsabilitatea ta strict cand/ce declari.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 corina_geo, on 15 noiembrie 2017 - 13:43, said:

Iar partea de profit, da, va fi impozitabila conform regulilor din Romania, deci 16%, lucru pe care il declari tu la ANAF via declaratia aceea 201, nu va fi implicat nicicum brokerul din State in procesul de declarare/colectare a impozitelor pe profit. Brokerii din Romania in schimb, daca ai un cont cu unul inregistrat la ASF-ul nostru, sunt obligati sa retina direct si impozitul pe profit, ca deh, sa nu cumva sa scape printre degete Posted Image , pe cand daca lucrezi cu un broker extern, e responsabilitatea ta strict cand/ce declari.

E impozit pe castig, nu pe profit ca nu ai dreptul sa deduci nimic ci se impoziteaza tot castigul. Acesta trebuie declarat la ANAF chiar daca il declara si brokerul si il retine in contul investitorului.

#11
DC23

DC23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.11.2017
multumesc mult!

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 rosix, on 15 noiembrie 2017 - 14:12, said:


E impozit pe castig, nu pe profit ca nu ai dreptul sa deduci nimic ci se impoziteaza tot castigul. Acesta trebuie declarat la ANAF chiar daca il declara si brokerul si il retine in contul investitorului.

Da, eu am simplificat si m-am referit la profitul total, pe perioada X. Normal ca daca castigi dintr-o tranzactie (profit) si pe alta pierzi , la final de perioda de raportare trebuie sa tragi linie si sa calculezi cu ce ai ramas.

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 DC23, on 15 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Salut,

as vrea ceva ajutor de la cineva care chiar joaca pe bursa din US.
Am cont pe TDAmeritrade. Am cumparat ceva ETF-uri. Am completat celebra W-8BEN pt persoane fizice.
Din ce am citit pe siteul lor, taxarea in SUA se face numai pt dividentele primite de la ETF-uri, respectiv 30%. Bani care se iau in momentul in care brokerul imi vireaza banii in cont.

Intrebari:
1- numai taxarea pe dividende se face in SUA...impozit pe capital income se face in RO?
2- daca aleg ETF-uri care nu dau dividende atunci nu dau nimic la taxare? Ei scriu ca exista un regulament dat de curind "Section 871M" - prin care se plateste un "divident equivalent payment" dar sincer nu cred ca se refera la astfel de ETF-uri.
3- La Fisc in RO trebuie sa ma duc eu cu foaia primita de la Ameritrade sa platesc impozitul sau ei sunt obligati sa trimita la Fisc in Sua si cei de acolo sa trimita in RO.

Orice alte clarificari sunt binevenite.

multumesc.
Eu sunt in Canada si am un discount broker canadian. Am completat un W8-BEN si pentru ca exista un tratat cu Canada in contul regular imi opreste numai 15% withholding tax (detalii mai multe la https://www.freshboo...form-canada-tax ). Withholding tax e oprit de broker. La sfarsitul anului adaug dividendele primite la venitul meu canadian si mentionez taxele platite in strainatate (sunt niste slip-uri care-ti spun prin ce campuri in formularele de taxe sa pui toate aceste sume, dar asta e idea). Daca impozitul total platit in Canada e mai mare decat impozitul platit in SUA mi se scade din impozitul ce trebuie platit in Canada ce am platit in SUA si in Canada platesc doar diferenta. Asta ca sa nu se ajunga in situatia in care guvernul canadian sa-ti dea bani pe taxele platite in SUA daca nu ai nici un venit in Canada. Pentru ca in tratatul de taxe cu Canada se mentioneaza ca in conturile de pensii (echivalentul pilonului III in Romania) nu se opresc taxe in contul de pensii nu opresc cei 15%. . Deoarece pare a fi un tratat cu Romania ar trebui sa dai telefon la broker sau sa le trimiti un email si sa-i intrebi de ce-ti opreste 30%. Din moment ce impozitul retinut in America e mai mare decat cel din Romania tu nu ar mai trebui sa platesti nimic in Romania

Impozit pe Capital income (sau capital gain) ar trebui sa platesti numai in Romania. Asta doar daca nu se intampla sa mori si sa ai o suma mare in etf-uri domiciliate in America (era vorba de cateva milioane la un moment dat) sau sa fii rezident fiscal in America (esti rezident fiscal in America data stai mai mult de 6 luni in America in decursul a 3 ani)

In mod normal la fisc in Romania ar trebui sa fie suficient ce ai primit de la brokerul american sau chiar si extrasele lunare ar fi bune (scrie deja cat ti-a oprit  withholding tax). Daca vor mai multe spune-le sa scrie la fiscul american.

#14
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Cum verifica fiscul  din RO la brokerul american daca ai declarat veniturile corect in baza extrasului?

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Sigur are ANAF un canal oficial de comunicare cu fiscul american...

#16
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Daca am un ADR cum ar fi BABA, ce tara trec in declaratia unica, SUA sau China? Dar daca am un etf din UK, cum ar fi CSPX, care urmareste bursa SUA, venitul e considerat din UK sau SUA? Merci.

#17
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Declari piața pe care ai tranzacționat. Dacă NYSE atunci SUA.

#18
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019

View Postblotunga, on 12 ianuarie 2020 - 09:18, said:

Declari piața pe care ai tranzacționat. Dacă NYSE atunci SUA.
Ok, deci atunci chiar daca BABA ar da dividend care e practic venit realizat in China, eu tot SUA trebuie sa trec la toate categoriile de venit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate