Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Telecomanda IR PC

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
adc2129

adc2129

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.02.2004
unde gasesc si io driver pt xp?
pt un ir

#20
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
AICI :P

#21
adc2129

adc2129

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.02.2004
am nevoie de driver pt wp nu de program.
nu imi vede windowsul inflarosul

#22
cautatorul

cautatorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2005
daca este vorba de receptoru pe USB ala care functioneaza cu girderu trimite-mi un mail si iti teimit driveru pentru 95,98,2k,xp

#23
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Am si eu o problema, din acelasi capitol si totusi putin diferita. Sper sa ma ajutati.
Am deja un TV Tunner cu telecomanda, am deja un senzor de telecoamanda, am deja Girder setat sa controlez Winamp, Radlight, PowerDVD.
Acum ce vreau ... vreau sa pot vedea filme si pe TV-ul din dormitor (am masurat ... cam 13-15 metri de cablu) si ... si mai mult ... sa pot butona calculatorul prin telecomanda din dormitot. Exiata o solutie eleganta, wirless al acestei probleme dar caosta cam 2,5 mil si parca nu as da atat.
Acum intrebarile:
-pot sa duc semnal video si audio din placa video (respectv sunet) prin 15  metri de cablu si sa bag in tv in euroscart (problema cu mufele e rezolvabila).problema e dc se mai vede ceva dupa 15 m de cablu sau nu
-cea mai complicata intrebare pt mine ... pot sa mai fac un senzor de telecomanda asemanator celui de la tv tunner si sa il duc iarasi 15 m pana in dormitor si sa le insumez folosind un simplu sumator de jack-uri (senzorul oricinal se baga in tunner intr-un jack).Cum fac asemena senzor ? Vad ca are o singura chestie in el (cred). Circula semnalul 15 m de cablu ?
Merci.

#24
cautatorul

cautatorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2005
nu circula semnalu pe 15 m da daca te pricepi in conex magazin (ravista a aparut o schema ceva de genu "pusca ce trage dupa perete " si e buna la ce-ti trebe tzie adica preia semnalu' original si-l retransmite
revista este numaru' 61 anul VI 10/2004 articolul de la pag 31 "extindere telecomanda IR" ai acolo si schema si cablajul shi instructiunile



bafta

#25
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

cautatorul, on Feb 11 2005, 13:33, said:

nu circula semnalu pe 15 m da daca te pricepi in conex magazin (ravista a aparut o schema ceva de genu "pusca ce trage dupa perete " si e buna la ce-ti trebe tzie adica preia semnalu' original si-l retransmite
revista este numaru' 61 anul VI 10/2004 articolul de la pag 31 "extindere telecomanda IR" ai acolo si schema si cablajul shi instructiunile
bafta

<{POST_SNAPBACK}>

Dar macar semnalul audio/video circula pe distanta asta ?

#26
z00m

z00m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2005

laurh, on Feb 11 2005, 22:21, said:

Dar macar semnalul audio/video circula pe distanta asta ?

<{POST_SNAPBACK}>



Merge sigur. Am eu cabluri trase pe o distanta de cca. 15m si nu e nici o problema.
Ptr. video ia-ti totusi un cablu cu pierderi cat mai mici.
Am tras cablu si ptr. senzorul de la telecomanda dar inca nu am ajuns sa-l cuplez din lipsa de timp. Chiar sunt curios daca o sa mearga...

#27
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
salut mai baieti eu sunt nou... :P
vreau sa spun ca cautam disperat de unde sa iau piesele alea pt ir reciever si nu stiam....noroc pe cepul meu ca am dat de voi sper...

#28
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
prima data am luat girder...ca apoi sa ma documentez si sa realizez ca nu fct cu irda-ul meu asa ca am hotarat sa caut o solutie si am dat de link-ul asta:http://www.ocinside.de/go_e.html?/html/modding/usb_ir_receiver/usb_ir_receiver.html
aici am gasit ce cautam dar imi faceam probleme in privinta pieselor
desi recieverul pe port serial e ff simplu de realizat nu ma pot baga la el pt ca am un laptop si nu are si port serial decat cu 25 pin si sla il fol pt imprimanta laser
deci....ma puteti indruma????vreau sa il fac singur!!! :D

#29
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
ir reciever
mda asta e

#30
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
de si nu stiu vreau sa invat multe in electronica pt ce ma pasioneaza mult astept orice fel de ajutor din partea voastraici
msa ca sunteti buni din ce vad eu !!!
va multumesc sunteti fantastici ma bucur ca am dat peste voi
sper sa ma si bagati in seama

Edited by sonyboy, 06 March 2005 - 13:10.


#31
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
cine ma poate ajuta?
cu informatii referitoare la programarea lui amtel at90s2323-10?????
am mare nevoie
multumesc anticipat

#32
jonae

jonae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.04.2004
stie cineva sa imi spuna si mie cum programez girder ca sa se comperte numerele de pe telecomanda ca la telefonul mobil??? adica daca apesi 1 repetat sa inceapa sa scrie litere???

#33
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
mi-am cumparat singur piese, le-a asamblat frati-miu m-a costat cam 80 de mii + berea pt frati-miu (35000) :
tsop-ul (senzor ir TSOP1738) e cel mai scump: vreo 50 de mii, rezistenta (4,7 k indiferent 0.25 W, 0,5 W.. etc.)  500 de lei, dioda (1N4148) e scumpa: 1000 de lei, condensatorul (10 microfarazi la 16 volti sau 25 de volti) vreo 2000, mufa (serial 9 pini mama)  aia mai e si aia vreo 20 de mii sau 15 mii, firul (fir de telefon cu 4 fire) e 10 mii - 2m (depinde cat de lung vrei) Faza misto e ca am la carcasa un plastic albastru transparent care acopera o cavitate (doar pt design) si am reusit sa bag firu prin carcasa si senzoru in acea cavitate acoperita cu acea masca.E f dragutz si merge perfect. telecomanda o am de la o combina aiwa. folosesc girder.
Nush de varianta creative dar sunt ferm convins ca nu merita (dpmdv). Economistesti niste bani frumosi. Si eu mi-am pus o groaza de comenzi, dar mai mult de play/stop/pause next prev, volum, tab, fullscrren si stinge monitoru/calculatoru nu folosesc.
Ah. Si am vaz undeva cu 200 de mii o telecomanda 10 in 1, cu taste iluminate. Creative are asta?

#34
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Vreau sa construiesc si eu o interfata IR ptr PC.
Dar cum nu ma pricep de loc la electronica va rog sa imi zica cineva daca am identificat corect in poza atasata piesele si anume R1, R2, daca la condensator am notat corect + si - si daca la dioda am nimerit sensul.
Multumesc anticipat!!!

Attached Files



#35
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Dap! Totul e OK. Succes!

#36
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Sper sa nu faci misto de mine ca vreau sa ma apuc sa le lipesc. Ma mir cum am nimerit din prima si de aia sunt putin circumspect.
Inca o intrebare: la rezistente presupun ca nu conteaza sensul, nu?

Edited by onlyone, 03 February 2006 - 20:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate