Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telecomanda IR PC

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
M-a interesat mai demult realizarea unei telecomenzi IR pentru PC (pe serial). Am adunat scheme, documentatzii, softuri ... m-am blocat la programarea unui PIC ... apoi, din lipsa de timp, am renuntzat ...

Mi-am adus acu aminte de "problema" ... SO:

Sunt interesat de realizarea / achizitionarea (in conditzii acceptabile) a unui sistem de remote control IR / Radio :drac: pentru computer. Vreau sa am acces la cateva functzii importante:
volum, mixer, keys-assigning ... Am shi pot gasi versiuni noi ale unor programe (freeware in mare parte) care pot face lucrurile astea ... dar NU AM INTERFATA!

Anyone?! Daca avetzi, sau avetzi idee, sau atzi facut! - VA ROG- AICI!

Multzam!

Toate Bune! :oK:

#2
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
k, hai sa zic si eu experienta mea care s-a blocat din lipsa de timp.

Am luat cea mai simpla schema care este pe site-uri, ca dupa aia au disparut unele printre care si cea de pe site-ul lui 37067727..

Am facut schema, am luat plugin-ul lui Igor si inca ceva pt programul Girder, am instalat am invatat sa imi programez butoanele, totul a mers perfect in prima zii, dadeam pe boton la telecomanda si hopa tzopa mergea ce i-am spus sa faca. Next day, ma pun sa accesez iarasi un program cu telecomanda, si pauza, si pauza si dupa ce apas de 5-10 ori pe botonu de la telecomanda imi face si mie ce trebuia, zic bun, reprogramez butoanele si scap, dar imi trece ideea sa vad de ce nu imi recepteaza corect codul de la botonu de telecomanda, si descopar ca nu imi mai trimite codul din 4 caractere ci ba din 2 ba din 3 ba din patru in total vreo 8-10 coduri care erau ori coduri incomplete ori coduri diferite decat cel programat, si de atunci tot asa e. Din lipsa de timp nu am mai sapat problema, ca vroiam sa ii fac un fir si sa imi stea senzorul pe monitor nu prins in spatele calculatorului de mufa seriala. alte scheme nu am mai incercat. Oricum m-a costat pana in maxxxxx 100.000 toata schema si 10 minute de lipituri.  Banuiesc ca nu o sa ne explice 37067727... de ce se intampla astfel ci doar o sa aflam de la el ca schemele lui nu  faca fitze :) :)

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu fac reclama, dar eu am 2 senzori din acestia de la 37067.... si nu fac fitze deloc...cuplati in spatele compului, nu urcati pe monitor sa vada telecomanda. Ceva ciudatenii apar numai cu o telecomanda de la un tv panasonic, uneori nu recunoaste apasarea unui buton, trebuie sa mai apas odata...dar cu telecomenzi de la philips, samsung sau nei nu au aparut niciodata probleme, si le am de mai bine de 4 luni....
cea mai buna telecomnda mi s-a parut una de la un tv nei mai vechi, merge in orice directie, nu da gres la nici o comanda...

#4
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
nu am folosit in teste o telecomanda universala ci una de la o combina, al carei nume de firma nu il retin acuma, oricum cu o telecomanda universala tot aceleasi rezultate le-am obtinut.

#5
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Singurul defect ar fi urmatorul: ori AI RESPECTAT schema ori ai folosit piese de calitate proasta
Nu au cum sa nu mearga , mie i-mi functioneaza toate fara nici o eroare dar nu folosesc schema Igor plug ci numai m-am inspirat din ea si am combinat-o cu o alta schema pentru IrAsistant si SlyControl

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Pot spune ca probez chiar acum RICx de la 3706xxx ... functzioneaza CORECT (am varianta FARA cablu, iar computer-ul este ascuns ... pana acum nici o problema de receptie ...

probleme mai mari am cu girderu' (la partea de scripting)...

m-ar interesa un set de comenzi complete pentru windows (windows interface, Winamp, microDVD sa zicem) care sa fie interactiv ... de ex, la apelarea unei functii sa schimbe setul curent din windows in winamp sau diin oricare in oricare ... Daca aveti asha ceva ... feel free :D ...

Multzam! probabil ca va urma cat de curand o comanda :)

#7
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
pt cine vrea detalii tehnice sa apeleze http://www.rentron.com/


3706... (da complicat mai ii nick-ul :( ) cum e cu distributia?
trimite cerintele tale la [email protected]

#8
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Da... alea care le fac eu sunt compatibile cu orice telecomanda, schema
se afla la
www.lirc.org

#9
ionmihai

ionmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 30.07.2002
Aveti idee unde se mai gasesc TSOP 1738 ?
Ca am tot intrebat si la Vitacom si la Conex si nu stiau aia care e treaba sau daca au avut

#10
VelociRap

VelociRap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.11.2003
cine invidiaza telecomanda de la creative...sa caute o telecomanda de CD-PLayer bulit, si telecomnzile universale cu butoane putine. Totusi....ideea e ca la un senzor universal care mai e si atasat unui computer, nu-ti doresti o telecomanda cat mai mare s cu mai multe butoane?

#11
ccris

ccris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 14.12.2003
Ma intereseaza un receiver pt telecomanda pe USB. Are cineva o schema si un driver pt grider?
Merci

#12
medeve

medeve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2004
schema pentru o telecomanda pc gasesti pe www.ofer.go.ro si ai si softul acolo. e foarte simpla si la mine merge de 4 ani fara probleme. poti defini si 10 telecomenzi la calculatorul tau, de ex eu jucam nfs de pe telecomanda de la televizor

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
www.cesko.host.sk iti trebuie un avr si gata ;) il ai si pe usb

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Am facut schema de telecomanda din Chip. Imi simte telecomanda dar da mesaj de eroare. a facut-o careva si a mers bine. Daca nu ce probleme ati avut si cum ati rezolvat?

#15
XtremeIT

XtremeIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.05.2004
Am gasito in chip merge si nici nu te costa mult. Scuze pt calitatea scanari...

Wotan nici o problema a functionat din prima singura conditie e sa folosesti componente noi si exact senzorul indicat.

Ce nu merge exact la tine?? Da-mi un PM !

Attached Files



#16
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Nu recunoaste codurile telecomenzii. E o telecomanda veche (patrata, baterie foto de 6 volti Gruendig). Am inteles ca telecomenzile mai vechi dau niste semnale tare proaste, voi incerca cu una mai noua. Winlircul da mesaje de eroare la definirea butoanelor, dar simte telecomanda, deci schema functioneaza (BTW, timp de trei sambate am mers si-am intrebat la magazinul de electronica de TSOP 1738, se pare ca toti cumparau in draci de cand a aparut schema in Chip)

#17
bontzy

bontzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 01.02.2004
mi se blocheaza cam des girderul cu senzorul facut dupa schema de pe lirc.com
se blocheaza incat nu pot decat sa dau reset
senzorul primeste semnal, le executa, dar de multe se blocheaza cand vreau sa chimb configuratia butoanelor de pe telecomanda
receptorul e facut exact dupa schema cu piese luate de la vitacom
am facut 5 si toate fac la fel, e programu sau senzorul
mai e ceva de adaugat la schema?, daca stie cineva ceva poate ma ajuta si pe mine cu un mail ([email protected])

#18
costing

costing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2004
salut

eu am pus un tsop cu tensiunea luata direct din sursa de la calculator si 2 fire direct in seriala :D si merge ... deci cu vreo 60k aveti o jucarie functionala (cred ca e cel mai bun pret de pe piata :P)

acum ...
1. pentru controlul unei prezentari de la distanta stiti/aveti vreo jucarie frumoasa? gen telecomanda pe bluetooth sau receptor de telecomanda normala pe usb frumos impachetat?

2. se pricepe cineva sa manareasca o telecomanda micutza incat sa-i ingramadeasca un pointer laser si sa modifice / adauge un buton pentru el ?

10q,

.costin

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate