Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Din: Editarea pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postcrokodilu, on 07 noiembrie 2017 - 23:38, said:

Avem colegi care nu au postat nici macar o poza, dar au notorietate, cuvintele lor cantaresc greu.

Tot respectul, sa le asculatm parerea!

View Postkatran, on 08 noiembrie 2017 - 09:32, said:

Nu se poate face o delimitare clara intre fotografie si editare.
Asa cum in pictura, artistul are libertatea totala de a folosi orice nuante, la fel este si in fotografie (...)

Daca e fotografie, e din clipa in care ai apasat pe buton! Prin editare eu inteleg anumite corectii. Restul e manipulare si pictura in PS... totul e atat de clar si delimitat Posted Image
Incerci sa gasesti justificari la faptul se posteaza JPG-uri fabricare in PS? Nu pot sa le zic nici macar poze pentru ca a devenit un fenomen atat de frecvent si aplaudat ca nu se mai face diferenta intre o fotografie si un JPG! Daca vrei iti dau gramezi de exemple, unele atat de grosolane ca mie mi se face rusine doar cand ma uit (poate sunt eu prea rusinos).
Arta e un domeniu delicat, e nevoie de multa scoala si har, imi e clar ca e foarte greu sa faci arta in fotografie! Totusi, sa nu se mai faca diferenta intre fotografie si JPG iar kitsch-ul sa se numeasca arta... mi se pare penibil.

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Practic vrei sa reglementezi arta? Succes!

#3
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Practic as vrea sa nu mai fabulezi si sa rastalmacesti ce am spus eu. Practic si teoretic eu n-am nici o vina ca muti colegi confunda pozatul si Photoshopul cu arta.
Simplul fapt ca ti-ai cumparat un sac de obiective cu f/1.2 si ai apasat de un milion de ori pe buton, nu te face artist.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Aici e forum de fotografie nu de arta.

Dar mai bine ne dai niste exemple de arta si de kici ca sa nu discutam pe uscat.

Edited by crokodilu, 12 November 2017 - 13:28.


#5
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 13:19, said:

Aici e forum de fotografie nu de arta.
In sfarsit, avem o parere comuna. In acest sens mi-ar place sa nu se mai foloseasca gratuit termenii de "arta" si "artist". Aprops, stiai ca exista multe picturi si lucrari de arta celebre care nu sunt semnate? De la Mona Lisa/ Da Vinci pana la sculpturile lui Michelangelo. Saracii, nu auzisera de watermark sa se simta si ei artisti Posted Image

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 13:19, said:

Dar mai bine ne dai niste exemple de arta si de kici ca sa nu discutam pe uscat.
Cum nu sunt nici curator nici critic de arta, exemple mi-e greu sa dau de teama ca nu ma pricep sau n-o sa gasesc.
Kitsch gasim aproape pe fiecare pagina, multe cu pretentii de arta si artisti. Eu inteleg ca mi-am pus +90% din sectiunea asta in cap, dar n-am chef sa ma astepte cineva la coltul blocului.

Nu mai bine revenim ontopic la "editarea pozelor" si inviti colegii cu notorietate sa-si spuna parerea? Subiectul e simplu: editarea pozelor - de la corectie RAW, la fabricarea imaginilor in PS..... reformulat ar suna asa: fotografii din camera sau opere de arta in Photoshop Posted Image

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Intre cei de urca direct JPEG-ul din camera pe net si cei ce fac kitschuri in PS mai exista cei ce stiu ce inseamna fotografia, si cum sa depaseasca limitarile tehnologice, doar ca multi ii arunca, pe nedrept, in aceeasi oala cu kitschurile.

Edited by dani.user, 12 November 2017 - 20:31.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmiki74, on 11 noiembrie 2017 - 23:47, said:

Daca vrei iti dau gramezi de exemple, ..

View Postmiki74, on 12 noiembrie 2017 - 19:33, said:

..exemple mi-e greu sa dau de teama ca nu ma pricep sau n-o sa gasesc.
Da domle exemple, ce te tot codesti, nu se supara nimeni.

#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 20:37, said:

Da domle exemple, ce te tot codesti, nu se supara nimeni.

+1   :)

Este topic de fotografie, cred ca trebuie sa "vorbim" cu fotografii.

#9
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Crokodilu`... vezi ca ai citat 2 pasaje de la mine scoase total din context, doar ca sa iesi desupra! Eu am spus cu totul si cu totul altceva si asta ma enerveza tare! Poti sa editezi sau sa stergi (eventual moderatorul), inclusiv prezenta postare! Sau poti sa ingrosi obrazul.
Late edit: te-am mai rugat intr-o postare mai sus sa nu mai rastalmacesti ce spun eu!

Edited by miki74, 12 November 2017 - 21:01.


#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmiki74, on 12 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Subiectul e simplu: editarea pozelor - de la corectie RAW, la fabricarea imaginilor in PS..... reformulat ar suna asa: fotografii din camera sau opere de arta in Photoshop Posted Image

De ce nu fotografiile in photoshop si operele de arta din camera?

#11
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Pentru ca "opere de arta" trebuia sa aiba ghilimele iar fotografiile se nasc in camera, nu in PS Posted Image

katran >scopul meu aici era sa invat cate ceva din tehnica fotografica, nu sa critic sau ma dau mai destept. La cererea publicului am deschis la intamplare o pagina de pe "foto cu model", unde se presupune ca fotograful isi creaza scena si compozitia, aranjeaza totul de la decor la lumini, modifica, trage duble deci face totul pana iese fotografia perfecta. Au iesit din PS niste JPG-uri de toata frumusetea, extrem de aplaudate Posted Image

PS: am inteles care e trend-ul pe aria asta, promit sa nu mai deranjez pe marginea acestui subiect, deja am spus prea mult. Bafta tuturor!

Attached Files


Edited by miki74, 12 November 2017 - 21:30.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Acu' eu n-am o definitie clara a ceea ce inseamna arta sau kici, nu stiu daca acele poze sunt arta sau kici, daca autorii sunt doldora de teorie sau doar manelisti in PS. Inteleg ca tie iti repugna, ok nu ma pun cu gusturile omului, dar nici nu pot sa ingradesc apriori imaginatia autorului si sa zic ca automat tot ce e PS e de porc si doar poze scoase din camera pot reprezenta arta.
Scopul tuturor e sa invete cate ceva din tehnica fotografica, tehnica ce se bazeaza si pe PS, nu obligatoriu, dar poate contine si o doza de PS.
http://www.unarte.or...ipline.php?id=4

Edited by crokodilu, 12 November 2017 - 22:15.


#13
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 22:09, said:

Inteleg ca tie iti repugna, ok nu ma pun cu gusturile omului, dar nici nu pot sa ingradesc apriori imaginatia autorului si sa zic ca automat tot ce e PS e de porc si doar poze scoase din camera pot reprezenta arta.

Ei, lasa, nu te alinta. Pozele alea sunt chiftele si atat. Nu-i vorba de gusturi sau imaginatie, in pozele alea se vede procesarea folosita excesiv si prost.
Nicolae are alte fotografii bune de tot, Penciuc are peisaje fara repros.

Adica ce sa scuzam? Imaginatia autorului care adauga ploaie sau corb pe creanga sau luna plina?
Asta e OK daca editorul cere fotografului sa bage ploaie, corb, luna plina. Asta-i comanda, de acolo vin banii, e OK.

Si daca poza e pusa pe editarea pozelor e normal (cred eu) sa spuna fotograful cum a adus o ploaie, o luna, un corb sau baloane in poza. Tehnica zic.

Daca e pusa pe sectiunile de critica putem sa spunem linistiti ca nu-i ce trebuie chiar daca lezam gusturile omului...

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 22:09, said:

Scopul tuturor e sa invete cate ceva din tehnica fotografica, tehnica ce se bazeaza si pe PS, nu obligatoriu, dar poate contine si o doza de PS.

A fost o descriere a tehnicii folosite la pozele astea? Cu ploaia, cu corbul?

Edited by NewFolder, 12 November 2017 - 22:58.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Mie-mi plac Posted Image

PS: pozele alea reprezinta o alegorie, si trebuie privite ca atare, daca le consideri fotojurnalism ce redau realitatea obiectiva atunci ai o problema. Daca e prelucrare evidenta atunci poate asa a vrut artistul, sau poate nu e destul de maiestru, aici poti critica fireste. Cand Eminescu a zis Cobori in jos luceafar bland parca e de porc sa zici ca e kici ca stim cu totii ca coboratul e in jos...si ca poezia adevarata e doar cand reda realitatea fara hiperbole de prost gust.

Edited by crokodilu, 12 November 2017 - 23:48.


#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ai naibii pozarii astia, tot umbla cu fofirlica!
Pai astea nu sunt poze adevarate !

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Culmea e ca unele cred ca sunt needitate.

#17
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 13:19, said:

Aici e forum de fotografie nu de arta.

View Postmiki74, on 12 noiembrie 2017 - 19:33, said:

In acest sens mi-ar place sa nu se mai foloseasca gratuit termenii de "arta" si "artist".

View Postcrokodilu, on 12 noiembrie 2017 - 23:36, said:

pozele alea reprezinta o alegorie(....)  asa a vrut artistul (....)

1. Parcă ziceai că nu e forum de artă, totuși e încă plin de artisti.
2. Alea nu sunt poze, sunt niște invenții in PS, niște JPG-uri care definesc excelent kitsch-ul.
3. Faptul că ai mulți susținători ai ideii nu mă miră, pentru ca 99% dintre români sunt convinși că opera Răpirea din Serai e o valoroasă carpetă Posted Image

End of story

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

1. Parcă ziceai că nu e forum de artă, totuși e încă plin de artisti.
Faptul ca nu e forum de arta e clar, ca mai intra si artisti asta e adevarat, avem exemple chiar aici de fata.


View Postmiki74, on 14 noiembrie 2017 - 19:27, said:

3. Faptul că ai mulți susținători ai ideii nu mă miră, pentru ca 99% dintre români sunt convinși că opera Răpirea din Serai e o valoroasă carpetă
Deci pana AICI! Daca si de rapirea din sarai a ajuns sa-si bata joc lumea, deci..aloo, adminul!!

Edited by crokodilu, 14 November 2017 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate