Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Recomandare masina de spalat verticala

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Pentru apartament..
Producatorii nu se inghesuie sa produca astfel de masini.
Fara o gama prea larga am gasit de la whirlpool:
https://altex.ro/mas...-1200rpm-a-alb/
Este o masina buna? Daca o aveti, ce probleme ati intampinat cu ea?
Recomandati altceva... gen electrolux?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu iti recomand ceva bun, dar dai o bere?
Chiloti, ciorapi, nu ai de spalat? Ca na... daca tot suntem aici...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca aia este chiar "verticala". Am avut una asemanatoare si am fost foarte dezamagit.

In RO nu sunt cerute masinile cu incarcare verticala de genul Whirlpool WTW8700EC

Edited by pasilla, 14 November 2017 - 21:01.


#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e decat un topic mare la IMPORTANTE . Da' nah daca omu vrea o recomandare pentru apartament ....

Edited by ggelu, 14 November 2017 - 21:03.


#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu mi-am luat Hotpointcu 1000 ron la vremea aceea.
Sper ca stii, la masinile verticale raman picuri de apa pe capac dupa spalare, pe mine ma cam enerveaza deoarece cad in interiorul cuvei si trebuie sa las capacul ridicat sa se usuce ...
Sfatul meu este sa nu analizezi prea mult piata si sa nu dai prea multi bani pe ea. Ori iei un model cu 1000 ron ori unul cu 1500 ron cam tot aceeasi treaba face. Si nu vad diferente calitative intre diferitele modele ... uita-te la capacitate, RPM, clasa energetica .. si alege ce ti se pare mai OK, fara a tine neaparat cont de marca (Whirlpool, Hotpoint, Electrolux, Indesit)

 pasilla, on 14 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Nu cred ca aia este chiar "verticala".
Crede si nu cerceta.

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt semiautomate cu incarcare verticala pe alese, la preturi si consumuri cu mult mai mici.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Rufele nu se spala in plan vertical. Nu stiu daca ai auzit de gravitatie.
     Primele masini de spalat erau cu incarcare verticala, dar lumea a evoluat.



#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 cspot, on 15 noiembrie 2017 - 00:05, said:

Rufele nu se spala in plan vertical. Nu stiu daca ai auzit de gravitatie.
Primele masini de spalat erau cu incarcare verticala, dar lumea a evoluat.
Studiaza cum functioneaza o masina din asta si ai sa fii uimit.
E ca una normala doar ca are doua capace in cuva care le deschizi sa bagi hainele si dupa le inchizi. De regula invarti de cuva manual pana ajunge cu partea cu capacele sus.
Eu am doua generatii de modele de la Whirpool, ambele au probleme cu luatul detergentilor asa ca il arunc direct peste haine si doar balsamul il pun la locul lui.
De asemenea la un model mai nou cu timer digital imi pica ceva piesa electronica la doi ani si e 150 de lei de schimbat, a cam devenit rutina treaba, oricum model mai vechi decat ce ai arat acolo la altex.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am Indesit cui incarcare verticala de 14 ani desi are cuva de plastic. Functioneaza perfect si azi. Nu mi-as mai lua cu incarcare normala. Sunt cam la fel, diferenta e ca aia cu incarcare verticala ocupa doar jumatate spatiu fata de una normala cu aceeasi capacitate.
Peobleme cu precuatul detergentilor cred ca au toate verticalele. Au niste canale destul de mici prin care intra apa la detergent si se infunda. Pun detergentul direct peste haine si doar balsamul la locul lui.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am indesit WITL106 cu incarcare verticala. Are cam 15 ani, nu sunt sigur, poate mai mult. Am fost sfatuiti de cineva de la service sa dizolvam detergentul inainte si sa-l turnam peste rufe, a mai pomenit cineva mai sus ca ramane detergent in compartimentul dedicat. Mai ales cand apa e rece (iarna) si detergentul e luat de pe piata din Ro (am auzit ca detergentul cumparat de afara se dizolva fara probleme). Asa facem si spala foarte bine, nu se deplaseaza la stoarcere asa cum pateam cu vechea masina cu incarcare frontala; cuva e din plastic, ocupa mai putin spatiu decat cea veche. Problema aparuta de vreo 3 ani: o pata de rugina langa balamalele capacului si capacul nu mai sta bine in pozitia deschis, daca il misti, cade. Arcul s-a dus dar nu ne deranjeaza.
In concluzie, mi se pare cea mai buna alegere masina de spalat cu incarcare verticala.
P.S. Mai e o varianta pentru spatii mici: masina de spalat slim (adancime doar 45 cm) dar are tot incarcare frontala. I-am luat cuiva din familie acum vreo 10 ani, tot indesit.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 honeymik, on 14 noiembrie 2017 - 21:10, said:

Crede si nu cerceta.
O masina de spalat cu incarcare verticala ar trebui sa aiba cuva verticala, nu cuva orizontala cum e la WHIRLPOOL-ul din link.

Adica asa:
Attached File  Haier-HWMSP70-7kg-Top-Load-Washing-Machine-Storm-Pulsator-high.jpeg   123.18K   21 downloads
Nu ca asta:
Attached File  electrolux-ewt1066tdw-sistem-dozare-detergent.jpg   72.86K   24 downloads

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 altuser09, on 15 noiembrie 2017 - 09:46, said:

Am fost sfatuiti de cineva de la service sa dizolvam detergentul inainte si sa-l turnam peste rufe, a mai pomenit cineva mai sus ca ramane detergent in compartimentul dedicat. Mai ales cand apa e rece (iarna) si detergentul e luat de pe piata din Ro (am auzit ca detergentul cumparat de afara se dizolva fara probleme).
Nu cred că detergentul e mai bun în alte ţări. De ce nu încerci cu detergent lichid?

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 pasilla, on 15 noiembrie 2017 - 10:46, said:

O masina de spalat cu incarcare verticala ar trebui sa aiba cuva verticala, nu cuva orizontala cum e la WHIRLPOOL-ul din link.
Adica asa:
Haier-HWMSP70-7kg-Top-Load-Washing-Machine-Storm-Pulsator-high.jpeg
Nu ca asta:
electrolux-ewt1066tdw-sistem-dozare-detergent.jpg
La masina din poza a 2-a pe unde se face incarcarea ma rog? Iti spun eu: prin partea de sus => incarcare verticala.

#14
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Pai apesi pe un buton si se deschid 2 balamale, deschiderea e destul de mare(adica bagi jeans si tricouri nu plapuma de lana Posted Image ). Masina slim iese din discutie, problema fiind latimea maxim 55cm permite spatiul dintre perete si cada, iar astea verticale au 40+/-, una slim sau normala  de la 60 in sus. Am gasit un model la altex, ca sa imi fac o idee doar ca avea 6kg si vanzatorul de acolo au spus ca se trec, naiba stie Posted Image
Indesit sau candy(mai ales candy) cumva nu imi inspira incredere. Am avut un whirlpool cu incarcare frontala 15 ani si inafara de cativa rulmenti si o pompa de apa nu s-a schimbat la ea. Poate nu si-a mai pastrat numele atat de mult fiabilitatea si siguranta pentru consumator, dar ce ofera asta la 1300 adica A+++ 7kg 1200rppm etc, ofera un electrolux de 1800lei.

Edited by Claudiu998, 15 November 2017 - 18:34.


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa vezi ce comod e sa intorci ligheanul cu susul in jos sa umpli masina cu haine in loc sa bagi hainele pe o gaura unde mai si stai cocosat sa le bagi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate