Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

rovignieta schimbare numar auto

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
rovignieta e valabila daca schimb numerele masinii? am incercat online iar cand introduc numerele noi si seria de sasiu imi apare la "informatii rovignieta" numerele vechi ale masinii si faptul ca e platita taxa de drum.

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
http://www.cnadnr.ro...-rovinieta  - intrebarea 9

greu tare cu internetul asta....

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"In cazul utilizatorilor români care isi schimba numarul de inmatriculare al vehiculului, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea in conditiile in care in baza de date a autoritatii de inmatriculare este operata modificarea respectiva. Autoritatea de inmatriculare va asigura, pe baza de protocol, accesul zilnic al CNAIR - S.A. la baza de date cu modificarile privind schimbarea numarului de inmatriculare.
In cazul utilizatorilor români si straini, in situatia schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare sau tariful de trecere, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea numai in conditiile in care la emiterea acestora numarul de identificare al vehiculului a fost inscris corect.
In conditiile in care la emiterea rovinietei numarul de identificare a vehiculului nu a fost inscris sau nu a fost inscris corect, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, utilizatorul va solicita CNAIR - S.A., in scris, efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date a SIEGMCR. Pentru efectuarea modificarii utilizatorul se va prezenta la una dintre subunitatile CNAIR - S.A. cu urmatoarele documente:
cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNAIR - S.A.;
cartea de identitate a autovehiculului in copie si originalul acesteia pentru verificarea conformitatii.
Solicitarea se verifica pe loc si, daca cererea este justificata, se efectueaza modificarea in baza de date.

Odata cu modificarea numarului de inmatriculare in baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atesta efectuarea modificarii si valabilitatea rovinietei pentru noul numar de inmatriculare, in doua exemplare, dintre care:
unul va fi stampilat de catre CNAIR - S.A. si va fi inmânat solicitantului;
unul va fi semnat de catre solicitant si va ramâne la CNAIR - S.A."


#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
am intrat in dubii deoarece google m-a adus aici  . in plus mai e si fraza "In conditiile in care la emiterea rovinietei numarul de identificare a vehiculului nu a fost inscris sau nu a fost inscris corect, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, utilizatorul va solicita CNAIR - S.A., in scris, efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date a SIEGMCR. Pentru efectuarea modificarii utilizatorul se va prezenta la una dintre subunitatile CNAIR - S.A. cu urmatoarele documente:
cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNAIR - S.A.;

deci sa stau linistit? multam tuturor pentru raspunsuri.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa ce faci cerere la CNAIR si se aproba, poti sa stai linistit.

#6
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
esti sigur ca trebuie sa fac cerere?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bilti, on 14 noiembrie 2017 - 19:35, said:

esti sigur ca trebuie sa fac cerere?
Asa zic aia de la CNAIR:

... in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare, utilizatorul va solicita CNAIR - S.A., in scris, efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date a SIEGMCR.

Odata cu modificarea numarului de inmatriculare in baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atesta efectuarea modificarii si valabilitatea rovinietei pentru noul numar de inmatriculare...

Edited by pasilla, 14 November 2017 - 19:53.


#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
mai zice si minunea asta ""In cazul utilizatorilor români care isi schimba numarul de inmatriculare al vehiculului, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea in conditiile in care in baza de date a autoritatii de inmatriculare este operata modificarea respectiva. Autoritatea de inmatriculare va asigura, pe baza de protocol, accesul zilnic al CNAIR - S.A. la baza de date cu modificarile privind schimbarea numarului de inmatriculare."

am facut una pe 7 zile si le-am scris un email acum. la verificarea rovignietei online dupa numarul nou si sasiu imi apar doua roviniete pe site la ei. una pe numarul vechi si una pe numarul nou. doar la stat se putea intampla asta!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bilti, on 14 noiembrie 2017 - 19:59, said:

mai zice si minunea asta ""In cazul utilizatorilor români care isi schimba numarul de inmatriculare al vehiculului, rovinieta sau peajul isi mentin valabilitatea in conditiile in care in baza de date a autoritatii de inmatriculare este operata modificarea respectiva. Autoritatea de inmatriculare va asigura, pe baza de protocol, accesul zilnic al CNAIR - S.A. la baza de date cu modificarile privind schimbarea numarului de inmatriculare."

am facut una pe 7 zile si le-am scris un email acum. la verificarea rovignietei online dupa numarul nou si sasiu imi apar doua roviniete pe site la ei. una pe numarul vechi si una pe numarul nou. doar la stat se putea intampla asta!
Nu cred ca vrei dureri de cap. Rovigneta este valabila, dar in caz de amenda poti sa fii ij situatia in care sa ai de umblat mult. Mai bine o rezolvi in stil "romanesc" (adica cerere inregistrata, verificata,  aprobata si avizata :) ), .

Edited by pasilla, 14 November 2017 - 20:06.


#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
o sa public raspunsul aici, poate o sa-i ajute si pe altii.

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Ce nu spune la punctul

 Afrikaner76, on 14 noiembrie 2017 - 19:01, said:

http://www.cnadnr.ro...ovinieta  - intrebarea 9

greu tare cu internetul asta....

Ce nu spune la pct 9 este ca operatiunea se taxeaza cu vreo 20 lei. Asa ca, depinzand de valabilitatea ramasa a rovinetei, ar putea fi mai ieftin sa cumperi una noua.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
te duci la cnadnr-ul din judetul tau ci cartea de identitate a masinii si se rezolva pe loc!
dar repede, ca risti sa primesti niste amenzi.. apoi va trebui sa demonstrezi in instanta ca e aceeasi masina...

#13
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
rovinieta cu nr vechi e valabila pana in iulie 2018. decat sa stau la cozi la slujbasii statului mi-e mai lesne sa platesc una noua. amenzi nu primesc ca mi-am facut una pe 7 zile. daca nu primesc raspuns de la ei fac una noua sa aiba dragnea bani de pensii.

#14
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
nu trebuie sa-mi fac alta rovignieta, mai jos e raspunsul primit pe email:

"Buna ziua,

Urmare mail-ului dvs., vă informăm  că Normele Metodologice din 28 aprilie 2015 pentru aplicarea de către CNADNR SA a tarifului de utilizare și a tarifului de trecere, aprobate prin Ordinul 611/2015, prevăd la Art. 14, alin. (2)  următoarele:
(2) În cazul utilizatorilor români și străini, în situația schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitat tariful de utilizare sau tariful de trecere, rovinieta sau peajul își mențin valabilitatea numai în condițiile în care la emiterea acestora numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
Avand in vedere prevederile legale de mai sus, va informam ca rovinieta isi mentine valabilitatea, fara a intreprinde dvs. vreun demers daca seria sasiu inscrisa pe rovinieta coincide cu seria sasiu inscrisa in certificatul de inmatriculare, emis pentru noul numar. In aceasta situatie nu se fac modificari ale numarului de inmatriculare, in baza de date cu roviniete valabile. Trebuie doar sa verificati corectitudinea inscrierii seriei sasiu de pe rovinieta, in raport cu cea din certificatul de inmatriculare pentru noul numar. Daca interogati site-ul cnadnr.ro – verificare rovinieta, cautati rovinieta valabila existenta, adica cea emisa pe nr. anterior, pentru ca aceea este rovinieta valabila pentru vehiculul respectiv, chiar daca vehiculul este inmatriculat acum cu alt nr. de inmatriculare.
Verificarea in baza de date cu Roviniete valabile se efectueaza si dupa nr. de identificare (seria sasiu) care corespunde actualului numar de inmatriculare al vehiculului.

Se depune cerere doar in situatia in care pe rovinieta valabila, nr. de identificare (seria sasiu) nu a fost inscris corect sau nu este scris deloc.

Insa, daca doriti efectuarea modificarii numarului de inmatriculare in baza de date cu roviniete valabile, va rugam sa va prezentati la cea mai apropiata unitate subordonata CNAIR SA (DRDP sau SDN) cu cererea dvs., copia fata-verso a cartii de identitate a vehiculului impreuna cu copia bonului rovinieta. Modificarea se face pe loc.

http://www.cnadnr.ro/ro/subunits

http://www.cnadnr.ro...atice/CNAIR.pdf



Cu stima,
Ec. Margareta xxxxxxxscu

CNAIR SA
Directia Venituri
Serviciul SIEGMCR si Call Center
Bd. Dinicu Golescu 38, Sector 1, Bucuresti
Tel: 021 264 33 82
e-mail: [email protected]
web: www.cnadnr.ro"

#15
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018
Salut, ne ajuti cu o informatie, ai lasat numarul neschimbat? Au venit amenzi?

#16
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.12.2019
Salut,

Fost intr-o situatie similara ( cumparat masina, schimbat nr, inmatriculare,  rovigneta era valabila de la fostul propietar )

Trimis o cerere de schimbare nr in baza de date la [email protected]
Cu scan dupa:Rovinieta inițială, CI-ul autoturismului, dovada certificat inmatriculare valabil emis de Poliție , cat si un formular de cerere ( de pe site-ul lor )

Raspuns in 2 zile:
" Buna ziua,
Regasiti atasat documentul care atesta schimbarea nr. de inmatriculare BCXXXXX in BCYYYYY "

Printat documentul sa il am am ( in caz ca .. )
Trecut cam 5 luni, inca n-am primit amenzi, pe site apare valid ( nr si sasiu ).

Sper sa te ajute !

#17
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018
Multumesc asa am procedat, au rezoovat in 24h duoa cum ai scris mai sus

#18
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Salut, care mai sunt prevederile in 2021?! Am cumparat un automobil sh care mai are rovineta pana la sfarsitul anului. Peste cateva zile ma duc sa-l transcriu, o sa-mi dea alt talon,  si sa-i pun placutele de inmatriculare(rezervate) de la vechea mea masina. Mi-a zis cineva ca dupa ce-i montez placutele noi sa-mi fac alta rovineta...Voi cum ati proceda? Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate