Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Program pe Hard Disk extern

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbuyonevideo, on 14 noiembrie 2017 - 16:00, said:


ACUM faci vreun ban pe youtube ?!
Adica, sa incepi cu o investitie in software de 200-250 euro, nu mi se pare deloc OK.
Poti sa gasesti destule programe gratis, oficial, NU de pe torenti, deci NU de pe torenti Posted Image

ACUM nu fac inca bani pe youtube.Tocmai pentru ca vrei sa faci bani pe you tube trebuie sa investesti in calitate.Unii cred ca poti face bani pe youtube daca filmeaza cu smartfonu.Nu mere daca nu esti nativ american sau englez sa ai limba materna engleza si sa debitezi zilnic prostii pe canal fara nici o noima.Asa au ajuns unii milionari,ca si-au gasit prostii.Eu nefiind nativ trebuie sa compensez un pic prin alte metode.Cel mai bun program de montaj video gratis e Da Vinci Resolve 14 dar reclama cel putin 8 GB RAM.

View Postwb626ek, on 14 noiembrie 2017 - 16:02, said:

Sa dai 250 E pentru program de editat video la youtube, asta inseamna sa fii mafiot!

Ca sa castigi,la inceput trebuie sa pierzi.Posted Image

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sa ne spui si noua cand lansezi canalul de youtube. Eu unul ma uit doar sa iti iei banutii...
Sa nu ne intelegi gresit, noi incercam sa te ajutam cu sfaturi, nu te criticam.

Opinia mea e ca e mult drum pana sa faci bani din youtube.
Mult

Edited by exceswater, 14 November 2017 - 16:55.


#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mdeah, ce sa zic... eu cred NU ca incepi cu stingul, eu cred ca incepi cu DOUA picioare stangi.

To make money, you have to SPEND money.
NU sa pierzi, sa CHELTUI - e o diferenta mare.

PewDiePie e suedez.
Nativ american = indieni americani, apache.....
Poate ai vurt sa spui "trebuie sa stii limba engleza nativ"

Foarte multi nu stiu sa deosebeasca calitatea video smartphone de camere semi/profi.
Oricum, foarte multi urmaresc youtube pe telefon, deci degeaba filmezi cu camere profi, daca vezi pe un ecran cit un c*i.
Apoi, tu faci comparatia intre filmare cu smartphone si soft editare.
Incearca sa te mentii in aceeasi categorie.

Cel mai bun program de montaj, gratis sau nu, e ala pe care-l inveti si cu care obtii rezultate bune.
Tu te arunci din prima la un soft de 250 euro, cind ar trebuie sa incepi cu altceva.
Apropo, pina acum ai facut vreun video ?!
Cu ce scule vei filma ? Camera, microfoane, lumini ?!

Si, la final, doar optional, te incadrezi in intervalul 16-19 ani (21, cu bataie, dar aici e mai grav....) ?!

Edited by buyonevideo, 14 November 2017 - 16:54.


#22
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Depinde ce content ai... daca ai content pentru cretini cu glume ieftine si montaj de video-uri luate de pe youtube, nu conteaza calitatea video, ca oricum grosul se uita de pe telefoane mobile, cele mai multe cu ecrane proaste, ca acest public nu are bani ca e in majoritate minor si parintii nu le cumpara telefoane scumpe.
Cat despre filmarea cu telefonul mobil... daca e un telefon de la S7 in sus si ai lumina buna, filmeaza foarte bine, mai mult decat suficient pentru content de youtube.

#23
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postexceswater, on 14 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Sa ne spui si noua cand lansezi canalul de youtube. Eu unul ma uit doar sa iti iei banutii...
Sa nu ne intelegi gresit, noi incercam sa te ajutam cu sfaturi, nu te criticam.

Opinia mea e ca e mult drum pana sa faci bani din youtube.
Mult

Merci de sustinere.Stiu ca e greu drumul.Chestia e sa fi perseverent.Oricum eu vrea sa-mi pregatesc drumul pana la pensionare (mai am 4 ani).Ca si deadline mi-am propus sa reusec sa castig 100€ pe luna pana la mijlocul anului viitor.

View Postbuyonevideo, on 14 noiembrie 2017 - 16:53, said:

Apropo, pina acum ai facut vreun video ?!
Cu ce scule vei filma ? Camera, microfoane, lumini ?!

Si, la final, doar optional, te incadrezi in intervalul 16-19 ani (21, cu bataie, dar aici e mai grav....) ?!

Cand am filmat eu prima data cred ca tu nu erai nici macar in faza de proiect.Pe super8mm prin 1972.Pe urma am mai facut "vidouri" pe la nunti in timpul comunismului.Dupa ce-am venit in occident n-am mai prea avut timp.Numai in concedii.Vreau sa ma incadrez la intervalul 20-70 daca nu va fi cu suparare.
Echipament:
Panasonic HDC-SD-909
Sony FDR 3000
Firefly 7S
Microfoane:
Sennheiser MK-400
Takstar SGC-598
Aparat de inregistrat:Zoom H-1

Edited by Skyspy, 14 November 2017 - 17:29.


#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
LOL, serios ?!
Ce pot sa zic, bafta !
Trebuia sa-mi dau eu seama ca e ceva suspect cind un roman vrea sa dea 250 de euro pe un soft. :)
Asa se cam explica, occident....
Repet, bafta !
Totusi, iti recomand sa investesti banii in altceva, fara de care chiar nu se poate.
Adica, de exemplu, fara o camera video buna nu poti sa faci nimic.
Pe cind fara acest soft.... pai neah, mai pui niste memorie, mai ieftina clar de 250 euro, si folosesti Resolve :)
Si cu restul de bani mia cumperi niste scule sau altceva soft mai ieftin.....

Ce fel de video vrei sa produci pentru youtube ?

Daca ai scule semi/profesionale, te-ai gandit sa produci video stock ?

100 de euro in urmatoarele 12 luni in total ?
Sau 100 de euro pe luna, dupa aceste 12 luni ?!

#25
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbuyonevideo, on 14 noiembrie 2017 - 17:30, said:


Adica, de exemplu, fara o camera video buna nu poti sa faci nimic.
Pe cind fara acest soft.... pai neah, mai pui niste memorie, mai ieftina clar de 250 euro, si folosesti Resolve Posted Image
,

Daca ai scule semi/profesionale, te-ai gandit sa produci video stock ?

100 de euro in urmatoarele 12 luni in total ?
Sau 100 de euro pe luna, dupa aceste 12 luni ?!

Chiar tu ai zis ca majoritatea se uita pe telefoane deci nu prea conteaza camera.Deocamdata cu ce am imi ajunge.Cu Panasonic pot trage in full HD cu Sony as putea in 4K dar inca nu vreau pana nu vad niste rezultate,poate o sa incerc un 2K sa vad,dar petru asta trebuie sa ai si monitor de rezolutia ceruta.
OK,la inceput cred ca ajunge si Da Vinci dar la anul daca e sa am mai multe clicuri va trebui sa adaogi mai multa sare si piper aka efecte speciale ca vizitatorul sa ramana curios pana la capat.
Ce e ala video stock? daca te referi la regularitate da,as vrea sa scot cate un filmulet pe saptamana.As vrea 100€ pe luna daca s-ar putea,de ce nu.Tematica de toate,culinare,constructie aeromodele,vizitare de targuri,reality show la shaormeria lui turcu unde mai mananc cate un dürüm,etc,sa vedem ce se cere mai mult.
LE:am uitat sa amintesc ca Firefly-ul e montat pe o drona DJI Phantom2.

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Efecte speciale cu Cyberlink ?
Hmmm, da, poate pentru kinderi de sub 14 ani.
Exista alte variante mult mai bune.
Sau, poate daca ne-ai arata niste video deja facute, am intelege mai bine.

Video stock, mai bine zis Stock footage: https://en.wikipedia...i/Stock_footage
Adica asa ceva:
https://www.videoblocks.com/
https://www.shutterstock.com/video/
Si altele....
Zici ca ai scule bunicele, drona, care e noul trend....

Tematica: cam multe tematici, exista si vreun punct comun intre ele ?
Gen: comentariile tale funny pe marginea unor subiecte trendy ?! ;)

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSkyspy, on 14 noiembrie 2017 - 13:09, said:

Programul este Cyberlink Power Director 16.Intre timp am vazut ca exista pe Amazon si varianta DVDrom cu 214€,insa la varianta de care ziceam la inceput firma mama mai oferea in plus programul Photo Director9 si 50GB pe timp de un an in Cyberlink Cloud.


100 de lire - https://www.amazon.c...rector 16&psc=1

Posibil ca de Black friday sa scada pretul. Eu mi-am luat Corel Draw ptr 3 PC-uri cu 54 de lire la oferta pe Amazon - jumate din pretul care se vinde aici ( licenta Home ).

Decat Cyberlink, para ce mai usor de lucrat in asta - https://www.amazon.c...L70_&dpSrc=srch

Si asta poate ajunge pe la 50 de lire la oferta.

#28
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Posteiffel, on 15 noiembrie 2017 - 09:42, said:



100 de lire - https://www.amazon.c...rector 16&psc=1

Posibil ca de Black friday sa scada pretul.


V-am mai spus sa va uitati si ce are pe coperta.Eu prefer varianta Tariceanu cea cu motocicleta.Ea costa 214€ pe Amazon varianta CDrom.

View Postbuyonevideo, on 15 noiembrie 2017 - 09:24, said:

Efecte speciale cu Cyberlink ?
Hmmm, da, poate pentru kinderi de sub 14 ani.
Exista alte variante mult mai bune.


Da-mi tu exemplu unu sa nu raman prost.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSkyspy, on 15 noiembrie 2017 - 16:38, said:

V-am mai spus sa va uitati si ce are pe coperta.Eu prefer varianta Tariceanu cea cu motocicleta.Ea costa 214€ pe Amazon varianta CDrom.

Nu stiu ce varianta e aia, sau doar faci misto.
Ti-am dat link exact la ce ai scris acolo ca vrei - Cyberlink Power Director 16 Ultra + Photo Director 9 Ultra

Daca tu vrei Cyberlink Director Suite 6, pai zi asa din start.

#30
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Ca sa nu mai deschid alt topic:daca vreau sa schimb procesorul care are alt soclu ca cel pe care-l am eu pe mainboard acum,se pot schimba soclurile intre ele sau trebuie sa iau alt mainboard?

View Posteiffel, on 15 noiembrie 2017 - 16:44, said:

Nu stiu ce varianta e aia, sau doar faci misto.


De varianta asta vorbeam de la inceput care costa 214€.

Attached Files



#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Soclu nou procesor - placa de baza noua.
Exista foarte foarte foarte putine variante de "pacalire" sau adaptoare, de obicei la chestii vechi....

Eu am cerut primul sa arati ceva produs de tine.... inca mai astept ;)
Nu am pretentia ca ma pricep la editare video profesionala, nu am deloc simt artistic.
Gindesc mai mult practic: sa dai 200 de euro pe niste chestii care poate nu iti aduc nimic in plus.... mi se pare inutil.
De exemplu, cum ziceam, daca te apuci de productie video stock, chiar nu ai nevoie de asemenea programe, acolo cam totul se face din camera, filmarea originala trebuie sa fie 99% calitativa.
Daca te apuci de productie video youtube.... culinare,constructie aeromodele,vizitare de targuri,reality show la shaormeria lui turcu unde mai mananc cate un dürüm.... pentru ce EXACT ai avea nevoie sa dai 200 de euro si nu ai gasi alternative mult mult mai bune ?
Da-mi tu un exemplu, aici discutam problema ta.

#32
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbuyonevideo, on 15 noiembrie 2017 - 21:45, said:

, pentru ce EXACT ai avea nevoie sa dai 200 de euro si nu ai gasi alternative mult mult mai bune ?
Da-mi tu un exemplu, aici discutam problema ta.

Pentru ca EXACT am studiat piata cu teste si feedbackuri pentru fiecare program si am ajuns la concluzia ca Cyberlink e cea mai buna pentru segmentul semiprofesional de care am eu nevoie.Si cum am mai subliniat,un astfel de program nu-l iei pe o saptamana sau o luna ci pe 5-10 ani.

#33
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, faptul ca PIATA are nevoie de ceva nu inseamna neaparat ca TU ai nevoie de acel ceva.
Concret, da-mi un exemplu precis ce ai tu nevoie din tot acel pachet, la pretul ala pentru intregul pachet, si de ce nu ai putea folosi suma aia pentru altceva mai avantajos.

#34
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbuyonevideo, on 16 noiembrie 2017 - 10:00, said:

OK, faptul ca PIATA are nevoie de ceva nu inseamna neaparat ca TU ai nevoie de acel ceva.
Concret, da-mi un exemplu precis ce ai tu nevoie din tot acel pachet, la pretul ala pentru intregul pachet, si de ce nu ai putea folosi suma aia pentru altceva mai avantajos.

Nu piata are nevoie de ceva, ci tu ai.In functie de tematica filmului vei fi nevoit sa apelezi pana la urma la toate facilitatile care ti le ofera un program de redactare.Si chiar nu vad in ce ceva mai folositor as putea investi cei 200€.

#35
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, poti sa dai un exemplu concret ?!
Adica o anumita functie PRECIS a pachetului?
Sau un video unde tu ai folosit sau ai vazut folosita acea functie ?
Deja am spus mai sus alternative pentru 200 de euro.
Sau ramaii cu banii in buzunar momentan.

#36
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbuyonevideo, on 16 noiembrie 2017 - 16:38, said:


Deja am spus mai sus alternative pentru 200 de euro.
Sau ramaii cu banii in buzunar momentan.

Uite ca eu nu vreau sa raman cu banii in buzunar momentan.Vreau sa ii cheltui ca am destui.Ce e enervant pe acest forum e faptul ca tot timpul apar pe marginea terenului cate un Dorel sau Gica Contra care iti arata drumul cel bun de urmat,de parca tu ai fi la gradinita si trebuie sa te ia de mana.Man ti-am mai zis ca programul asta a fost desemnat de forumurile si revistele de specialiatate ca cel mai bun in segmentul asta de pret/ calitate.Nu pot sa-ti precizez nici o functie ca nu cunosc programul.Va mai trebui sa iau unDVD tutorial unde se explica functiile babeste pana te prinzi cu ele.Iti dau un link sa vezi ce contin fiecare.Eu m-am hotarat la ala care costa 209,91 lire sterline.

https://www.cyberlin...ions_en_GB.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate