Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Laptop - buget maxim 3100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mcatalin94

mcatalin94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2014
Salutare!

Sunt in cautare de un nou laptop pentru programare (sa poata rula IDE-uri precum Android Studio, Eclipse, PyCharm dar si ceva Photoshop, Lightroom etc), cat mai portabil si care sa se incadreze in bugetul maxim de 3100 lei.

Am gasit cele doua laptopuri Acer de mai jos la care nu vad o diferenta reala decat la design.

Notebook / Laptop Acer 15.6'' Aspire E5-576G, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-8550U (8M Cache, up to 4.00 GHz), 4GB DDR4, 1TB, GeForce MX150 2GB, Linux, Black

Notebook / Laptop Acer 15.6'' Aspire 5 A515-51G, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-8550U (8M Cache, up to 4.00 GHz), 4GB DDR4, 1TB, GeForce MX150 2GB, Linux, Silver


Mentionez ca nu e chiar necesara existenta unui SSD preinstalat (am deja unul acasa), cat despre memoria RAM ii pot face eu un upgrade ulterior. Principalele caracteristici pe care le am in vedere sunt procesorul, aspectul si carcasa (cat de bine construit este laptopul).

Intentionez sa fac achizitia saptamana asta.

Astept pareri pro sau contra despre cele doua de mai sus sau alte sugestii.

Edited by mcatalin94, 14 November 2017 - 00:23.


#2
andreich2

andreich2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2016
Salut, recomand sa-ti iei 576g deoarece are doua sloturi de memorie RAM

#3
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
acer are tastatura proasta . mai bine te orientezi spre Asus sau Lenovo .

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Poti sa programezi si cu un Pentium 1 cu 128mb de RAM. Pentru fotoșop iti trebuie un ecran cat mai mare cu rezolutie cat mai mare, si cu precizie cat mai buna a culorilor. Pentru asta iei desktop, nu laptop. Dar acuma tu decizi. Un Lenovo nu iti place? Sau ASUS.

#5
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Asusurile se strica repede si o sa stai cu el in service cate 15 zile. Pt fiabilitate alege Lenovo sau Acer.

#6
mcatalin94

mcatalin94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2014
@Al3xandru35
Daca Android Studio ar fi mers pe Pentium 1 cu 128 mb RAM era bine :))


Asus il cam evit iar Lenovo nu am gasit ceva atractiv in banii astia.
Cred ca o sa merg pe Acer, varianta cu 2 slot-uri de RAM.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
In bugetul tau e mai OK unul cu ecran IPS https://www.pcgarage...chipset-nvidia/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate