Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

cablu necesar pentru 4k 60hz 4.4.4

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Lantul corect este Placa video(hdmi)-Receiver-Tv.
De ce nu conectezi asa ceva ca ai si sunet hi-rez in receiver si imagine in tv.
Despre ce Receiver, TV si placa video e vorba?

#20
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View Postdani.user, on 17 noiembrie 2017 - 18:45, said:

Daca e digitala conexiunea intre TV si receiver, ma astept sa nu afecteze TV-ul calitatea sunetului.
Stii ce e ala arc sau e-arc? Decât să ne dăm cu parerea aiurea nu mai bine ne documentam înainte? Arc nu suporta sunet hd nu mai zic de dolby atmos sau dts x.

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgeo123, on 22 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Lantul corect este Placa video(hdmi)-Receiver-Tv.
De ce nu conectezi asa ceva ca ai si sunet hi-rez in receiver si imagine in tv.
Despre ce Receiver, TV si placa video e vorba?

Reveni pentru ca nu am reusit sa rezolv problema nici pana acum.

1)In momentul de fata asa am lanturl, cum ai spus tu, placa video, receiver, TV. Problema este ca nu functioneaza cum trebuie, imi face o gramada de probleme, de la flickering pana la faptul ca nu pot sa setez 4:4:4 si HDMI DEEP ULTRA COLOR pentru ca efectiv imaginea incepe sa o ia razna. Se aprinde si se stinge continuu. Momentan folosesc 4:2;0, dar este diferenta mare in privinta calitatii imaginii fata de 4:4:4.

2) Placa video este aceasta http://www.inno3d.co...l.php?refid=284 , receiverul este un Denon X1300, iar TV-ul LG 6507 http://www.lg.com/ro/tv/lg-43UH6507

Nu vreau sa ma mai incurc cu iamginea trimisa prin receiver impreuna cu sunetul, este prea multa bataie de cap. Prefer sa leg separat TV ul (doar video direct din placa video) si receiverul (doar sunet).

Edited by razor01, 10 December 2017 - 13:23.


#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai nu prea poti cum vrei tu.
Undeva este o problema daca nu merge lantul corect.
Cand conectezi TV-ul direct la placa video mai ai flicker?
Pot fi drivere proaste,cabluri hdmi proaste sau receiver care nu este configurat corect sau nu stie de 4k 444.
Placa video e de top insa receiverul si TV-ul sunt pastai entrylevel la care pot aparea astfel de probleme cand sunt atacate cu semnal care necesita o asa mare latime de banda.

Edited by geo123, 10 December 2017 - 20:44.


#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O sa trec pe un monitor 4k de dimenisuni asemanatoare, nu o sa ma mai incurc cu TV-uri. In felul acesta folosesc Display Port si am scapat de bataia de cap cu sunetul trecut prin receiver.

Problema este ca nu am gasit unul compatibil cu standardul hdcp 2.2, sau cel putin nu scrie daca suporta sau nu acest codec. Daca nu are hdcp 2.2 inseamna ca nu pot sa vad filme 4K originale, nu le afiseaza ecranul monitorului? Astea sunt cam singurele optiuni in momentul de fata https://www.pcgarage...ie-3840-x-2160/

View Postgeo123, on 10 decembrie 2017 - 20:41, said:

cabluri hdmi proaste

Pe cabluri scrie clar ca suporta 18gb/s

#24
singur_acasa

singur_acasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.06.2007
La o simpla cautare pe goagle am gasit asta despre receiver:
Conexiuni video:
HDMI - 6 intrari ( 1 pe panoul frontal ) si 1 iesire, compatibile 3D, 4K ( 60Hz FF pass-through - 4:4:4 Pure Color ), HDCP 2.2, CEC, ARC. Acest model nu face upscale video.
Composite - 2 intrari / 1 iesire

Deci poti linistit sa faci asa: PC-Receiver-TV.

Ai simptomele pe care le precizezi din cauza cablurilor HDMI, asa am patit si eu cu un cablu care nu tinea 4K.

O sa ai asa: din PC in receiver un cablu care o sa il bagi la care intrare vrei tu, nu conteaza, din receiver alt cablu HDMI din singura iesire catre TV.

Garantat merge asa. Singura conditie e sa ai cabluri HDMI bune, atentie, nu scumpe ci sa scrie pe ele ca suporta 4k la 60hz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate