Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UBB vs UNIBUC Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Salut.
Sunt in  problema de a alege intre UBB si UNIBUC. Din cate am vazut si am citit si pe alte forumuri, ambele facultati au un program flexibil care iti ofera mai mult timp ca sa studiezi singur, dar nu-mi dau seama care este alegera mai buna. Eu am renuntat la ideea de a face facultate intr-un oras mic deoarece nu este dezvoltata foarte mult pe it si nu-mi prea pot stabili un viitor acolo la fel cum as face o in Culj sau Bucuresti.
Sunt totusi mai multe criterii dupa care ma orientez.

1.Clujul am vazut ca are o dezvoltare pe it mai mare, cererea este mult mai mare fata de Bucuresti iar de aceea salarile sunt mai ridicatei, dar totusi nu am idee cum se dezvolta capitala sau cum o va face in continuare clujul.
2.In care oras se traieste mai bine? (preturi, mod de viata, oamenii, conditiile, eventual caminele)
3.Am inteles ca totusi in facultate nu faci decat bazele legat de informatica si sunt la acelasi nivel ambele, dar ceea ce ma intereseaza pe mine este ce facultate nu te freaca asa de tare pe materiile inutile?(stiu ca aici depinde de mai multi factori, am citit si in alte parti persoane care ziceau (fie de la UBB fie de la UNIBUC) ca erau f****e la diverse materii neimportante)
4.Care facultate vi se pare mai serioasa/care iti ofera mai mare oportunitatea pt un job?

P.S Pentru mine la UBB ar fi mai usor sa intru la fara taxa ( am participat la nationala la info si am 2/3 media de admitere 10) (dar asta nu reprezinta un criteriu determinat ci doar pentru un grad de comoditate mai mare pentru admitere)

#2
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013
Un criteriu ar fi care e mai aproape de casa Posted Image . Ambele orase au traditie universitara. Programa de la fiecare facultate o gasesti pe site (ubb, unibuc- banuiesc ca nu s-au schimbat multe din 2014/2015).
Eu sunt in anul 2 la cluj, informatica in limba romana. Daca vrei informatii detaliate poti sa ma contactezi oricand..

Edited by sftpdt, 13 November 2017 - 23:09.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Iti vei gasi de lucru la fel de usor in ambele orase dupa facultate, la salarii comparabile (teoretic usor mai mari in Cluj din ce imi ziceau unii din HR). In Cluj e mai mare procentul de IT-isti, insa in Bucuresti e mai mare numarul lor pe ansamblu. In Cluj sunt mai multe firme care traiesc din export, in Bucuresti sunt si multe companii mari care lucreaza si cu statul sau care se adreseaza pietei interne. Nu cred ca e mare diferenta nici intre facultati (eu am facut-o pe cea de la UBB), nici la nivel de trai nu e vreo mare diferenta (teoretic Clujul e in fata la nivel de trai, dar asta mai mult datorita dezavantajelor Bucurestiului ca oras mare - aglomeratie/poluare/nesiguranta/etc). La cat de mare e criza de personal in domeniu, e irelevant pe care din ele o termini, ambele sunt in top in Romania si te vei angaja usor cu oricare. Noi angajam oameni si din Bucuresti, si din Iasi, si din Brasov, etc, lumea vine de peste tot la Cluj ca sa lucreze in domeniu. Si angajam si fara diploma in domeniu, exista destui pasionati care au invatat singuri fara sa fi terminat o facultate in domeniu.

Eu as alege-o pe cea care e mai aproape de casa/unde am mai multi prieteni/cunoscuti.

Edited by utopium, 13 November 2017 - 23:08.


#4
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Eu sunt din Suceava. Oricum ambele orașe sunt destul de depãrtate. 310 km si 430 km.
Iar în legãturã cu prietenii o sa am in ambele pãrți, 50% într-o parte și 50% in alta.
Oricum ms pentru opinii.

Edited by andreizaicescu, 13 November 2017 - 23:10.


#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt destul de multi suceveni in Cluj, drumul pana la Cluj e bun si mai scurt cu 140 km - de fapt e cam 440 vs 300 km (desi are portiuni mai grele) ... pe ansamblu faci cu o ora jumate mai putin pana la Cluj, dar spre Bucuresti ai si avion din Suceava (desi la preturile Tarom nu e prea atractiv). La un drum dus-intors castigi 3 ore la Cluj, ceea ce e semnificativ daca ai de venit/intors intr-un weekend. Eu n-as exclude nici Iasiul in locul tau ... poti face facultatea acolo si sa te muti abia dupa facultate in Cluj/Bucuresti daca nu iti convin ofertele din Iasi. Vei cheltui mai putini bani in Iasi ca student, vei fi mai aproape de casa, vei avea probabil mai multi cunoscuti ... sigur, nu vei avea la fel de multe oportunitati de distractie ca in Cluj/Bucuresti.

Edited by utopium, 13 November 2017 - 23:29.


#6
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
M-am gandit si la Iasi, dar ideea e ca daca merg nu am aceeasi desfacere si aceleasi oportunitati ca in Cluj sau Bucuresti. Iar acolo nu cunosc pe nimeni, maxim 5-7 persoane(pe cand in Bucuresti si Cluj am in momentul de fata 5-7 prieteni in abele orase, fara cei care or sa mearga acolo). Pe mine un m-ar deraja asa de mult distanta atata timp cat stiu ca o fac pentru viitorul meu.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreizaicescu, on 13 noiembrie 2017 - 23:34, said:

Pe mine un m-ar deraja asa de mult distanta atata timp cat stiu ca o fac pentru viitorul meu.
Viitorul tau depinde de seriozitatea ta, pasiunea pentru informatica si capacitatea de a intelege domeniul - daca ai fost la nationala la info banuiesc ca asta nu va fi o problema. Oricum va trebui sa inveti singur ce iti place daca vrei sa fii bun, facultatile nu te invata mare lucru daca tu esti deja la nivel de olimpiada nationala, e foarte probabil ca vei fi dezamagit de ce faci la scoala la oricare ai merge, dar pe de alta parte sunt atatea lucruri interesante in domeniu pe care le poti invata singur incat n-are sens sa-ti bati capul cu care facultate e mai buna. Diploma de la oricare din cele trei are aceeasi valoare si la toate vei fi nevoit sa inveti si lucruri complet neinteresante si rupte de realitate. Mai important cred ca e mediul in care vei locui (camin/chirie)/colegii decat facultatea, eu am avut colegi pasionati si de la multi aveai ce invata. Si alt lucru important e sa alegi o cale de mijloc, adica si invatat/munca, si distractie ... pentru ca dupa facultate nu o sa mai fie niciodata viata la fel de lipsita de "griji". Ar fi bine sa obtii bursa/loc in camin (si sa le pastrezi), in chirie poti avea mai mult confort dar e mult mai bine/productiv/distractiv sa fii in camin intre colegi multi din acelasi domeniu. Daca poti intra fara examen la Cluj (sau cu 2/3 din medie 10) eu zic ca e un motiv in plus sa mergi la Cluj, pe langa distanta. Si zonele studentesti din Cluj sunt foarte compacte si apropiate de centru (mai ales Hasdeu-ul unde stau de obicei studentii UBB).

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Din pacate, nimeni nu-i spune faptul ca olimpiada de Informatica din liceu nu are absolut nicio treaba cu practica in domeniu. Din pacate. Se pune accent pe niste sabloane de  algoritmi (pe care ii vei repeta si in facultate), si cam atat.

Deci, extra, extra, extra scrie pe tine (si pe noi, in general, in IT).

OnTopic: Oricare dintre ele e ok,  atat timp cat inveti separat extracuricular. Nu lua in seama parerile unora care spun: ,,Facultatea e 0, poti lucra direct in IT". Sunt perfect de acord cu afirmatia asta, dar alta abordare si alta gandire ai dupa ce "gusti" din mai multe farfurii, faci niste conexiuni, etc. Deci, fa o facultate, dar axeaza-te pe studiu individual.

Edited by Rhesus, 14 November 2017 - 00:18.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postandreizaicescu, on 13 noiembrie 2017 - 23:34, said:

M-am gandit si la Iasi, dar ideea e ca daca merg nu am aceeasi desfacere si aceleasi oportunitati ca in Cluj sau Bucuresti.
La facultatea din Iasi faci mai putine materii legate de matematica decat la Cluj/Bucuresti. Vezi aici programa lor de studiu: http://www.uaic.ro/w...formaticaRO.pdf

Daca te tii de studiu vei avea oportunitati oriunde.

#10
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Ok, mulțumesc. Vreau sa vă întreb dacă are cineva, ceva sfaturi cum sa mă dezvolt mai repede. Dacă cunoașteți ceva programe(care te învață/ te ajuta sa ți găsești intershipuri/job)

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postandreizaicescu, on 14 noiembrie 2017 - 10:10, said:

Vreau sa vă întreb dacă are cineva, ceva sfaturi cum sa mă dezvolt mai repede.
Un punct bun de plecare ar fi urmatorul topic: https://forum.softpe...ebui-sa-le-tie/

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreizaicescu, on 13 noiembrie 2017 - 23:34, said:

M-am gandit si la Iasi, dar ideea e ca daca merg nu am aceeasi desfacere si aceleasi oportunitati ca in Cluj sau Bucuresti.
Sa-ti traduc: trebuie sa merg in Seattle ca doar de aici ma ia Microsoft la ei. Realizezi acum ce spui?! Studiul e una, locul de munca alta. Daca stii geografie.

Edited by neagu_laurentiu, 14 November 2017 - 11:04.


#13
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Eu am facut Unibuc dar cred ca in locul tau as merge pe Cluj/Iasi desi punctul 1 din ce ai zis tu nu mi se pare adevarat. Daca raportezi la numarul de locuitori atunci da( Bucurestiul fiind de vreo 5 ori mai mare) dar per total numarul de studenti care termina info/calculatoare e cam acelasi in ambele orase asa ca pe tine te intereseaza numarul total de oportunitati, nu raportat la numarul de locuitori. Scurta comparatie pe bestjobs, 1557 joburi pe IT in Bucuresti, 403 la Cluj, 288 Iasi. Eu n-am auzit de salarii mai bune la Cluj, chiar as fi curios unde ai vazut asta. Dar am inteles ca lumea s-a plans ca la Cluj ar fi chiriile mai scumpe in schimb.  Dar in definitiv diferenta nu e foarte mare si loc de munca gasesti oriunde daca esti pasionat. As alege Cluj/Iasi fiindca Bucurestiul este prea aglomerat/mare.

Edited by mihay93, 14 November 2017 - 11:21.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmihay93, on 14 noiembrie 2017 - 11:06, said:

dar per total numarul de studenti care termina info/calculatoare e cam acelasi in ambele orase asa ca pe tine te intereseaza numarul total de oportunitati, nu raportat la numarul de locuitori.
Daca ai mai multe locuri de munca dar si numarul de candidati e mai mare, nu te ajuta la nimic numarul total de oportunitati. Ca sa ai salariu mai mare trebuie sa ai o oferta cat mai disproportionata raportat la numarul de programatori disponibili.

View Postmihay93, on 14 noiembrie 2017 - 11:06, said:

Eu n-am auzit de salarii mai bune la Cluj, chiar as fi curios unde ai vazut asta.
Aici iti poti face o idee ... cauta Cluj-Napoca vs Bucuresti vs Iasi: http://www.cashit.ro/#cauta_salarii

De exemplu pe cele 10 pagini de la Cluj si Bucuresti, salariile de 5 cifre sunt cu 20% mai multe la Cluj. Nu stiu cat iese media la cele doua, ar fi interesant de vazut.

PS: La Cluj media pe 100 de inregistrari afisate acolo iese 5.856,5 lei, la Bucuresti 5.662,5 lei, la Iasi (doar 65 de inregistrari) 4.613 lei

Edited by utopium, 14 November 2017 - 14:39.


#15
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postutopium, on 14 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Daca ai mai multe locuri de munca dar si numarul de candidati e mai mare, nu te ajuta la nimic numarul total de oportunitati. Ca sa ai salariu mai mare trebuie sa ai o oferta cat mai disproportionata raportat la numarul de programatori disponibili.


Aici iti poti face o idee ... cauta Cluj-Napoca vs Bucuresti vs Iasi: http://www.cashit.ro/#cauta_salarii

De exemplu pe cele 10 pagini de la Cluj si Bucuresti, salariile de 5 cifre sunt cu 20% mai multe la Cluj. Nu stiu cat iese media la cele doua, ar fi interesant de vazut.

PS: La Cluj media pe 100 de inregistrari afisate acolo iese 5.856,5 lei, la Bucuresti 5.662,5 lei, la Iasi (doar 65 de inregistrari) 4.613 lei
E vorba de cerere si oferta. Cu cat cererea e mai mare de IT-isti pe piata dar candidatii potriviti sunt mai putini cu atat salariile vor fi mai mari. Dar asa cum am aratat mai devreme este clar ca cererea e mai mare pe Bucuresti in timp ce numarul de candidati total cu siguranta nu e de 4 ori mai mare.

Ce statistici dai nu mi se pare relevante atata timp cat nu s-a tinut cont de anii de experienta/statut managerial si ponderea lor in suma totala. De exemplu cu 0 experienta sunt in Bucuresti 21 pe cand la Cluj apar doar 16. Iar cu 3 ani de experienta sunt 19 la Cluj si doar 12 la Bucuresti. E o discrepanta clara aici, iar experienta conteaza foarte mult la salariu.

Din aia de 5 cifre din Cluj sunt 2 freelanceri deci din 12 scazi 2 si ajungi la 10(ca freelancer e irelevant unde esti), adica acelasi numar ca si in Bucuresti.
Ca sa comparam aceleasi pozitii, la Endava un Software Dev pe Java de 3 ani castiga 5500 lei in Bucuresti si 4500 lei in Cluj, ambii absolventi.
Daca e o sa luam dupa medii si avand aceleasi calificari avem asa :
- 3 ani experienta si absolvent, in Bucuresti media e 8125 lei in Cluj este 5130 lei.
- 5 ani experienta, media este 9670 lei in Bucuresti si 6671 lei in Cluj.

Mi se par prea mari diferentele si eu personal nu am foarte mare incredere in acel site dar tind sa cred totusi ca salariile sunt in avantajul Bucurestiului.

Legat de restul intrebarilor:
2. Clujul e cel mai fain dar si cel mai scump. Iasiul e cel mai ieftin.
3. Cel mai putin pe materii inutile te freaca la Iasi. Iar la Cluj si Bucuresti sa fii pregatit pentru multa mate.
4. UPB Calculatoare zic eu ca e cea mai serioasa din Romania in materie de programare dar ai si de muncit. Pe astea de info din Bucuresti, Cluj, Iasi le vad cam pe toate la acelasi nivel de seriozitate.

Edited by mihay93, 15 November 2017 - 02:33.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt 100 de salarii din industrie si media e mai mare la Cluj ... 100 e un numar suficient de mare de salarii incat sa ne dea o medie realista, chiar daca nu sunt alese neaparat aleator. Vorbeste cu un HR care are experienta pe ambele piete si iti va confirma ca in momentul de fata salariile sunt ceva mai mari la Cluj (sigur, vorbim de diferente de sub 5%). Iar chestia cu Clujul care e mai scump decat Bucurestiul e discutabila ... in zonele bune Bucurestiul e mai scump decat Clujul in zonele bune, Bucurestiul e ieftin doar la distante apreciabile de centru, in Cluj echivalentul ar fi sa stai in Floresti/Baciu, care sunt chiar ieftine. Iasiul da, e mai ieftin, dar si pierzi destul de mult la salariu.

#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postmihay93, on 15 noiembrie 2017 - 02:15, said:

Legat de restul intrebarilor:
2. Clujul e cel mai fain dar si cel mai scump. Iasiul e cel mai ieftin.
3. Cel mai putin pe materii inutile te freaca la Iasi. Iar la Cluj si Bucuresti sa fii pregatit pentru multa mate.
4. UPB Calculatoare zic eu ca e cea mai serioasa din Romania in materie de Calculatoare dar ai si de muncit. Pe astea de info din Bucuresti, Cluj, Iasi le vad cam pe toate la acelasi nivel de seriozitate.

Una e calculatoare, una e programare. In materie de programare, secțiile de Info (Buc/Cluj) sunt printre primele. In materie de calculatoare, UPB iar apoi UTCN. Oricum, sunt irelevante...

#18
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View PostRhesus, on 15 noiembrie 2017 - 13:11, said:

Una e calculatoare, una e programare. In materie de programare, secțiile de Info (Buc/Cluj) sunt printre primele. In materie de calculatoare, UPB iar apoi UTCN. Oricum, sunt irelevante...
La calculatoare se face si destula programare. Iar profii sunt mai seriosi decat la Unibuc si temele sunt mult mai complexe. Depinde si de tipul de programare, eu ma refer la orientata-obiect(C++/C#/Java) si low-level, pe web dev/mobile Unibuc e mai ok.

Edited by mihay93, 15 November 2017 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate