Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Memorie RAM - PRETURI?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ma ocup si cu calculatoare prin firma cumnatului meul.
Si iti spun eu ca-n 2017 pentru o navigare pe internet unde accesezi facebook, youtube, filme HD iti trebuie minim:
Procesoare pe socket 775 Core 2DUO pe 65 nm la 2.6Ghz 4Gb RAM DDR2, HDD 160 IDE 7200rpm placa video generatie mai noua din seriile GT + O.S. windows 7 sp1
Daca vrei o navigare decenta spre buna la buget cat mai mic alegi un:
Core 2Duo din seriile E7xxx /8xxx pe 45nm 4Gb RAM DDR3, HDD SATA_2 7200rpm placi video din seriile GT 440/ GT 630  + O.S Windows 8.1
Insa vad destui cu Dual Core D sau E cu 2Gb RAM placi video din seriile GT 7000 / 8000 cu HDDuri IDE maxim SATA_1 care vor decenta pe net, sau windows 10 ca au auzit ei ca e bun.
Ca oile alearga dezinformate de altii ca windows 10 e mai bun, dar nu inteleg ca ala (O.S.ul) se simte bine pe hardware dupa 2014.

Edited by notrust, 14 November 2017 - 00:53.


#20
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View Post_-AppleS-_, on 13 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Serviti capitalism cu lamaie. Sa vezi cand o face acelasi lucru si cu mancarea, de o sa platiti tot salariul pe mancare modificata genetic.
Jos imperialistii, tovarasi!

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnotrust, on 14 noiembrie 2017 - 00:51, said:

Ma ocup cu calculatoare.
Si iti spun eu ca-n 2017 pentru o navigare pe internet unde accesezi facebook, youtube, filme HD iti trebuie minim:
Procesoare pe socket 775 Core 2DUO pe 65 nm la 2.6Ghz 4Gb RAM DDR2, HDD 160 IDE 7200rpm placa video generatie mai noua din seriile GT + O.S. windows 7 sp1


Aici te contrazic. Am avut si eu un "specimen" de genul si simteam ca ma scoate din pepeni. Procesorul ala chiar nu mai face fata in zilele noastre, chiar daca vorbim doar de navigare pe net, youtube etc.

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Depinde cu ce era asortat. Vrorbesc de Core 2Duo E6850 in cazul meu.
Pentru fimea am lasat unul de 3.0Ghz cu 4Gb RAM DDR2 667Mhz si GT 630 si sta pe youtube HD fara probleme.
Altceva nu vrea facebook nu are. Si youtube se misca bine, procesorul sta in 60% pe youtube.
Are 8.1 o.s pus de mine.

Ideea e ca noi RO nu putem boicota producatorii de RAM pe DDR4.
Si ca pretul e sus pentru ca, se cumpara in tarile cu apa calda si de producatorii de telefoane si tablete, deci cererea e mare.

#23
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011
Normal ca cererea e mare ca toata lumea vrea numai ddr4, nimeni nu mai vrea sa auda de ddr3 sau 2. Indiferent daca-i numai pentru internet, youtube, sau si pentru jocuri. Daca nu vrei jocuri decit youtube ti-ar trebui minim 2 Gb ddr2 si chiar ddr1 400 cu procesoare pe socket 775 sau 939, placa video de 512 Mhz si cu windows pe 32 biti ( xp sau 7 ). Chiar si un pentium 4 sau D de 3 Ghz inca duce bine youtube-ul, exclus celeron D ( vorbesc de alea pe 775, nu pe 478 ).  De la amd minim ar fi un athlon x2 de 2,1 Ghz, sau chiar un athlon 64 modelele peste 3200.  SH ramii sunt si de 10 ori mai ieftini si merg la fel ca aia noi, ca de obicei cam au garantie pe viata. Acuma daca treci pe placi de baza care suporta numai procesoare din generatii noi iti iei ddr4, ce sa faci. Desi daca nu vrei jocuri decit internet merge si ddr2.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 14 noiembrie 2017 - 00:55, said:

Aici te contrazic. Am avut si eu un "specimen" de genul si simteam ca ma scoate din pepeni. Procesorul ala chiar nu mai face fata in zilele noastre, chiar daca vorbim doar de navigare pe net, youtube etc.

Si eu am la parintii mei un Core2Duo E6600 (65nm), pe o placa Intel 945, cu 4G DDR2 667 si cu un HDD 160Gb, configurat prin 2008.  Pentru navigare pe net, Office, Youtube, ascultat muzica si scos ceva de pe net la imprimanta e suficient si misca decent. Binenteles ca e depasit de vremuri dar pentru nevoi simple isi face treaba.

#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,500
  • Înscris: 25.04.2007
Initiator, scumpirea memoriilor DDR4 a inceput de la sfarsitul anului trecut dar din cand in cand, cel putin la magazinele serioase pe care le urmaresc, au fost si promotii foarte bune. De exemplu am luat de la CEL in decembrie Corsair Vengeance LPX 16GB 2x 8GB DDR4 3000MHz CL15 cu 479 lei cand la toti, era peste 650 lei, daca nu si 700. Chiar si la CEL erau mai scumpe aceleasi memorii dar cu alta culoare a radiatorului. Apoi la sfarsitul lui iunie am mai prins la Emag Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DIMM, DDR4, 3000MHz, CL15, 1.35V, XMP 2.0 cu 569 cand deja preturile la ddr4 / 3000 MHz sarisera bine de 750 lei. La fel am luat si procesoarele, placile de baza, sursele si placile video pentru calculatoarele copiilor. Dar de fiecare data aveam rabdare doua-trei saptamani sa tot "scanez" preturile la obiectivele propuse. In maxim 3 saptamani strangeam componentele pentru un PC la un pret cu 25 % mai mic decat daca l-as fi cumparat la primul impuls. Acum mai urmaresc sa iau un Radeon RX580 si sperantele incep sa creasca odata cu vestea ca mineritul s-a cam dus pe copca datorita cresterii dificultatii.

View Postvimann, on 13 noiembrie 2017 - 22:57, said:

Producatorii s-au axat mai mult pe memoria pentru smartphone-uri.
Preturi umflate de catre cei 3 mari producatori, pentru ca pot. E un jeg fantastic, sper sa faca cineva puscarie pentru treaba asta.

Preturile placilor video sunt afectate de mineri + gddr-ul s-a scumpit (tot pentru ca asa a vrut producatoru de memorie).
Ne-o cam luam din toate directiile, daca va mai amintiti si inundatiile alea care cadeau la fix pentru producatorii de hdd...


2018 cel mai devreme.
Cine sa faca puscarie? Nu vezi ca nu fac dragnea si tariceanu pentru fapte clare de hotie si tu vrei sa faca un negustor care aplica legea cererii si a ofertei, neincriminata de nici un cod penal?

View Post_-AppleS-_, on 13 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Serviti capitalism cu lamaie. Sa vezi cand o face acelasi lucru si cu mancarea, de o sa platiti tot salariul pe mancare modificata genetic.
Esti liber oricand sa mergi in Korea de Nord unde poti sa-ti gasesti fericirea, mancare nemodificata genetic si cine stie, poate si PC-uri la preturi fixate de iubitul conducator.

#26
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005

View PostCousteau, on 14 noiembrie 2017 - 08:10, said:

Acum mai urmaresc sa iau un Radeon RX580 si sperantele incep sa creasca odata cu vestea ca mineritul s-a cam dus pe copca datorita cresterii dificultatii.
Inca e profitabil. Pe amazon poti cumpara radeoane si ti le livreaza cand intra in stoc. Preturile sunt la acelasi nivel, nu te astepta la miracole.
Cand, pentru minerit, va fi nevoie de o placa cu memorie mai mare de 4GB, atunci putem respira usurati, asta daca nu apare alt coin intre timp.

View PostCousteau, on 14 noiembrie 2017 - 08:10, said:

Cine sa faca puscarie? Nu vezi ca nu fac dragnea si tariceanu pentru fapte clare de hotie si tu vrei sa faca un negustor care aplica legea cererii si a ofertei, neincriminata de nici un cod penal
Exista precedent. Nu ma refer la smecherii din tara care dau tunuri, daca citeai articolul pus inainte de mine, ai fi inteles.

#27
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,500
  • Înscris: 25.04.2007
Tocmai ca pentru minerit vad ca acum AMD scoate niste RX 580 speciale pentru asta, au "Mining" in denumire, care sunt echipate cu 8 G de memorie si care nu sunt performante in jocuri ca placile RX580 obisnuite, spun cei ce le-au studiat.
Oricum, am bifat si problema asta. Azi au aparut la PCGarage GIGABYTE AORUS Radeon RX 580 8GB DDR5 256-bit la pretul de 1503 lei. Iar la altii sunt RX580 cu 4 G DDR5 incepand de la 1200.

Edited by Cousteau, 14 November 2017 - 17:44.


#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,375
  • Înscris: 08.02.2011

View PostCousteau, on 14 noiembrie 2017 - 17:31, said:

Tocmai ca pentru minerit vad ca acum AMD scoate niste RX 580 speciale pentru asta, au "Mining" in denumire, care sunt echipate cu 8 G de memorie si care nu sunt performante in jocuri ca placile RX580 obisnuite, spun cei ce le-au studiat.



Alea "mining edition" NU au iesiri video deloc.  Sunt la pcgarage vreo 6 placi GTX1060 6GB la 1000 de lei desigilate ( din 1500 pret "intreg" ) si nu le cumpara nimeni.

#29
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Din fericire, cu memoriile te scoti foarte usor.
Daca esti gamer, te rezumi la memorii mai ieftine si cu garantie minim 5 ani si bagi banii in placa video. Diferenta de pret, la 16 GB RAM, este suficienta pentru a face saltul de la un GT la GTX, de la GTX 1050 la 1060, de la 1060 la 1070 sau de la 1070 la 1080, si chiar vei simti boostul de performanta cu ochiul liber.
Nu esti neaparat gamer, bagi diferenta intr-un procesor mai puternic.

Edited by CodulRoz, 16 November 2017 - 07:35.


#30
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
In urma cu 3 ani, am dat 300 de lei pe bucata. 2x 8GB DDR4 HyperX Fury, 2400Mhz.
Acum e dublu. De ce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate